*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;  (Αναγνώστηκε 6351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nickthegreek82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:13:47 μμ »
Καλησπέρα,

Πριν λίγο με κάλεσαν από τη ΔΔΕ Λακωνίας σχετικά με την ΠΔΣ. Αφού μου ανέφεραν ποια σχολεία είναι διαθέσιμα και πόσες ώρες στο καθένα, μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά προκειμένου να συμμετάσχω να δηλώσω 10 ώρες διδασκαλίας. Δεν μπορώ να διδάξω λιγότερες από 10 ώρες!! Κοιτάξτε όμως τί σχολεία υπάρχουν διαθέσιμα :

Γεράκι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 40Km
Γύθειο 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 45Km
Μολάοι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 80 Km
Νεάπολη 7 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 132Km οδήγηση 2 ωρών.

Προκειμένου να συμπληρώσω 10 ώρες μάθημα, πρέπει να κάνω μάθημα ή σε όλα τα σχολεία, ή οπωσδήποτε στη Νεάπολη, και σε άλλες δύο πόλεις!! Όταν ζήτησα να κάνω 4 ώρες στις δύο πιο κοντινές πόλεις που με βολέυουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ή 10 ώρες ή τίποτα. Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να διδάξει, σε σχολεία από τη μία άκρη του Νομού ώς την άλλη αξιοπρεπώς ; Αρνήθηκα, όπως και όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:16:59 μμ »
Καλησπέρα,

Πριν λίγο με κάλεσαν από τη ΔΔΕ Λακωνίας σχετικά με την ΠΔΣ. Αφού μου ανέφεραν ποια σχολεία είναι διαθέσιμα και πόσες ώρες στο καθένα, μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά προκειμένου να συμμετάσχω να δηλώσω 10 ώρες διδασκαλίας. Δεν μπορώ να διδάξω λιγότερες από 10 ώρες!! Κοιτάξτε όμως τί σχολεία υπάρχουν διαθέσιμα :

Γεράκι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 40Km
Γύθειο 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 45Km
Μολάοι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 80 Km
Νεάπολη 7 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 132Km οδήγηση 2 ωρών.

Προκειμένου να συμπληρώσω 10 ώρες μάθημα, πρέπει να κάνω μάθημα ή σε όλα τα σχολεία, ή οπωσδήποτε στη Νεάπολη, και σε άλλες δύο πόλεις!! Όταν ζήτησα να κάνω 4 ώρες στις δύο πιο κοντινές πόλεις που με βολέυουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ή 10 ώρες ή τίποτα. Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να διδάξει, σε σχολεία από τη μία άκρη του Νομού ώς την άλλη αξιοπρεπώς ; Αρνήθηκα, όπως και όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι.

Αρθριτικά μαζί με αρτηριοσκλήρωση μαζί το ελληνικό δημόσιο.... Κάτι πολύ μα πολύ συνηθισμένο...

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:09:43 μμ »
Μα δεν καταλαβαινω την απορία σου!!!
Η ΟΛΜΕ και ο Συλλογος Αδιοριστων ικανοποιηθηκε πολυ απο αυτη την εξελιξη της κ. Διαμαντοπουλου γιατι λεει ειναι πιο αξιοκρατικο.....
δεν ρωτανε ποσοι εκπαιδευτικοι θα αναγκαστουν να αρνηθουν γιατι ειναι αδυνατο να κανουν την παραπανω διαδρομη που περιεγραψες!!! δεν ρωτανε ποσοι δεν θα προλαβουν να παρουν ωρες γιατι μπορει να ειναι μολις τριακοστη στην λιστα!!!! και αλλα πολλα ερωτηματα....
Αξιοκρατια δεν ειναι η ημερομηνια κτησης του πτυχιου γιατι εγω μπορει να μεινω απεξω γιατι εγω π.χ. πηρα πτυχιο 19 /10/2008 ενω αυτος που επιλεχτηκε 18/10/2008, πως γινεται να μην γινεις εξαλλος και να μην βλαστιμησεις την ωρα και την στιγμη που τους ψηφισες.
κ. Διαμαντοπουλου αξιοκρατια ειναι να βγουνε πρωτα οι πινακες για εμας τους ταλαιπωρους τους ΠΕ19-ΠΕ20 και φυσικα και η ΠΔΣ να βγαινει απο τους ενιαιους πινακες, δηλαδη εδω και τουλαχιστον 2 μηνες,οχι οτι φταιτε εσεις γι αυτο αλλα εσεις αναιρεσατε σε μια νυχτα καθηγητες που την επομενη μερα θα πηγαιναν να ξεκινησουν το μαθημα τους!!!

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:31:51 μμ »
10 ώρες είναι το μέγιστο!
Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν 10ωρο αν το έχουν και το θες, αλλά δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις όλο το 10ωρο!!!

Μπορείς να δεχτείς (και να απαιτήσεις) μόνο 4 ώρες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:35:49 μμ »
Φιλη μου οικονομολογος πηρε μονο 4 ωρες σε εναν νομο και εαν την καλεσουν απο αλλο νομο ισως τις συμπληρωσει.

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:51:52 μμ »
εγω πηρα μονο 2 και κρατησα 9 στο πρωινο. μεχρι χτες ειχα 10 σε πρωινο και αφησα τη 1

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:01:28 μμ »
εγω πηρα μονο 2 και κρατησα 9 στο πρωινο. μεχρι χτες ειχα 10 σε πρωινο και αφησα τη 1

Valeriaa παρατήρησα ότι είσαι ΠΕ06 στην υπογραφή σε ποια περιοχή μένεις? Σου έδωσαν ώρες ΠΔΣ?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:06:08 μμ »
Σήμερα βρέθηκα μπροστα'στη συζητηση στη Διεύθυνση:
- Λοιπον είμαι λέμε ο επόμενος, έχεις 4 ώρες σε ένα σχολείο, με παίρνεις τηλ και με ρωτάς αν τις θέλω..
- Όχι όταν γίνουν 10 οι ώρες που διαθέτω, παίρνω τον πρώτο στον πίνακα, και τον καλώ!
- Α! και εγω διαλέγω ποιές θέλω να πάρω!;
- Όχι, παίρνεις οι όλες ή τίποτα!!!!!!!!!!! Και άντε να τις βολέψω όλες στο πρόγραμμα εγώ. Είπαν από το υπουργείο ότι θα τις βολέψεις, πως δεν θα τις βολέψεις!!!!!!!!!
- Ά ! και πες ΟΚ, τις πήρα. ΜΕτά με καλούν στην Ββάθμια, και μου δίνουν 8 σε πρωινό σχολείο! ΚΑι άν έχω ήδη ωρες στην πρόσθετη μπορώ να τις αφήσω;
- Ναι μπορείς, αλλά γιατι να τις αφήσεις;
- Γιατί η ββάθμια είναι πρωινές και σίγουρες, ενώ η πρόσθετη, μπαίνουν αν μαζευτούν οι μαθητές, και μπορεί και να κοπούν καάποια στιγμή!
_Σωστό κι αυτό!
- Έτσι λοιπόν, όταν θέλω μπορώ να αφήσω όσες ώρες πρόσθετης δεν χρειάζομαι , ώστε να συμπληρώνω το 11ωρο της ββάθμιας.
- Ναι απλά μπορεί το μάθημα που θα κάνεις στην πρόσθετη να βγαίνει σε δίωρα, οπότε θα πρέπει να λάβεις αυτό υπ'οψην. Δηλαδή πρωινό 8 + πρόσθετη 2=10 σύνολο, αφού δεν πορείς να κάνεις 3 ώρες πρόσθετη για να συμπληρώσεις το 11ωρο που δικαιούσαι....

Αυτά λοιπόν ελέχθησαν. ΚΑι ο θεός βοηθός, πως θα φτιατεί τέτοιο πρόγραμμα, αν έχει και Ββάθμια με πρωινό και πρόσθετη και ολοήμερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΛΛΑΛΟΥΜ!!
Εύγε στη νεα μας υπουργό και στο σοφό σχεδιασμό της!!!!!!!!!!!!
ΑΨΟΓΑ!!!
ΚΑΙ ΣΑΝΟ!!!!(όχι και σ' ανώτερα ;) ;) ;) ;))
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος nickthegreek82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:19:38 μμ »
Ξαναλέω, όταν με κάλεσαν για την ΠΔΣ μου είπαν ότι δεν κάνω όσες ώρες μάθημα θέλω αλλά 10 υποχρεωτικά. Αφού τους έθεσα το ερώτημα πώς είναι δυνατόν ένας εκπαιδευτικός να κάνει τόσα χιλιόμετρα, από τη μια άκρη του νομού ως την άλλη καθημερινα, μου είπε ότι ναι έχετε δίκιο αλλά η εγκύκλιος το γράφει ρητά, και μου διάβασε το παρακάτω : Η ανάθεση των ωρών διδασκαλίας θα γίνεται μέχρι εξαντλήσεως του 10ώρου για αποκλειστική απασχόληση ωρομισθίου στην ΠΔΣ και σε οποιαδήποτε Δ/νση Δ.Ε. ή του 11ώρου συνολικά για απασχόληση ωρομισθίου στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης. Το σύνολο των ωρών διδασκαλίας δηλώνεται υπεύθυνα από τον προσληφθέντα σε κάθε Δ/νση Δ.Ε..

Με λίγα λόγια, ή 10 ώρες ή τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:20:31 μμ »
Εγώ φαντάζομαι τον άλλο διάλογο που ο υπαλληλος προσπαθεί να εφαρμόσει την εγκύκλιο και να δώσει 10 ώρες Σύρο άνδρο Αμοργό Πάρο Μύκονο Σίφνο. Επειδή κανένας δε δέχεται να ταξιδεύει σε πάνω απο 4 νησιά (!), τους αποκλείει όλους όπως γίνεται στη Λακωνία και αναρρωτιέται γιατί όλοι σνομπάρουν την ΠΔΣ...

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:25:36 μμ »
Πόσο πιο απλή θα γινόταν η ζωή μας και πόσο πιο σωστές αποφάσεις θα λαμβάνονταν αν ο κάθε υπουργός είχε δουλέψει έστω μια βδομάδα στον κλάδο του οποίου την τύχη ορίζει με τις υπογραφές του...

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:26:37 μμ »
Νομίζω με αυτά που ακούω ότι φέτος η ΠΔΣ θα αποτύχει παταγωδώς σαν πρόγραμμα, ίσως μάλιστα αυτές να ήταν και οι προθέσεις του εγκέφαλου που τα σκέφτηκα όλα αυτά. Δηλαδή σε μαθήματα που δεν μαζευτούν 10 ώρες σε μια περιοχή, αλλά 8 ή 6 τι θα κάνουν, δε θα φωνάξουν κανένα; Υπάρχουν τέτοια μαθήματα π.χ. η βιολογία που είναι και εξεταζόμενο στις Πανελλήνιες. Κι εγώ η αφελής που νόμιζα ότι η πδσ είχε σκοπό να βοηθά τους αδύναμους οικονομικά μαθητές! Θραύση θα κάνουν φέτος τα φροντιστήρια. Όσο για τους ενδιαφερόμενους για μόρια... καλύτερα να μη το σκέφτονται

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:11:57 μμ »

 Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να διδάξει, σε σχολεία από τη μία άκρη του Νομού ώς την άλλη αξιοπρεπώς ;



Όπως μπορούν να βεβαιώσουν και οι αναλυτικοί μελετητές της φρασεολογίας των εγκυκλίων, πουθένα δεν αναφέρεται οτι η δουλειά αυτή οφείλει να γίνεται αξιοπρεπώς.

Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:16:25 μμ »

 Θραύση θα κάνουν φέτος τα φροντιστήρια.



Και όμως, φέτος τα φροντιστήρια δεν πάνε καθόλου καλά λόγω οικονομικής στενότητας των οικογενειών. Κυρίως Τρίτη Λυκείου δουλεύει και με το ζόρι.

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν η ΠΔΣ θα έχει περισσότερους (πραγματικούς και όχι εικονικούς) πελάτες φέτος, ή θα απορριφθεί και πάλι από τους περισσότερους τρέντηδες Ελληνόπαιδες...
Nulla in mundo pax sincera... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158544
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.