*

Αποστολέας Θέμα: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 29304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 09:17:10 μμ »
Απορία: όταν ένα σχολείο έχει κενές 11 ώρες στο Γυμνάσιο και 10 ώρες στο Λύκειο (αγγλικά), δεν πρέπει να πάρει αναπληρωτή; Πέρσυ, έσπασαν το κενό και το μοίρασαν σε 2 ωρομίσθιους (μία εξ'αυτών η αφεντιά μου). Η δικαιολογία: το Υπουργείο δεν στέλνει αναπληρωτή. :P Φέτος με ξανακάλεσαν από την ίδια διεύθυνση κι επειδή ήμουν πρώτη στην λίστα τους μπορούσα να διαλέξω. Ε, στα χωριά που μου πρότειναν ήταν και το περσινό, πάλι με 11 ώρες στο Γυμνάσιο και 10 στο Λύκειο!!! (Κι απ'ότι έμαθα και πρόπερσυ είχαν ωρομίσθιους) Δηλαδή, το Υπουργείο έχει βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο σχολείο και δεν του στέλνει αναπληρωτή;  :o Ή μήπως, εκτός από το Υπουργείο και τις πιστώσεις που φταίνε κυρίως για την υπερβολική "χρήση" των ωρομισθίων, φταίνε και οι διάφοροι διευθυντές που πιθανότατα δεν ζητάνε αναπληρωτές γιατί για κάποιο λόγο (που δεν ξέρω) τους βολεύει; ??? :-\ Εκτός απ'το συγκεκριμένο σχολείο υπάρχει κι ακόμα ένα (ίδια περίπτωση) που μάλιστα είναι δυσπρόσιτο άρα "φιλέτο". Μου μπήκαν ψύλλοι στ'αυτιά όταν συζητώντας με την διευθύντρια από ένα άλλο σχολείο από την λίστα μου είπε: Καλά, αφού το κενό είναι για αναπληρωτή, γιατί κάλεσαν ωρομίσθιους; ???
Στο Λυκειο που ειμαι φετος εχουν σπασει κενο 48 ωρων σε 4 ωρομισθιους, ο διευθυντης θελει αναπληρωτες, η δευτεροβαθμια διευθυνση θελει να του στειλει αναπληρωτες γιατι εχει βαρεθει να καλει ωρομισθιους που δεν τους βολευουν οι ωρες και (με το δικιο τους) τις αφηνουν, αλλα το υπουργειο δε στελνει πιστωσεις για αναπληρωτες παρολο που υπαρχουν κι αλλα κενα σε ολη την περιφερεια. Συνεπως ο διευθυντης βολευεται με ωρομισθιους για να μην υπαρχουν κενα κ βρουν κι αλλη αφορμη τα παιδια να ξαναρχισουν τις καταληψεις τις οποιες εκανε αμαν να σταματησει. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος ο οποιος ξεκινα απο το υπουργειο κ καταληγει σ' αυτο! Δε νομιζω οτι ενας διευθυντης δεν προτιμα να εχει αναπληρωτη ο οποιος δε θα γκρινιαζει για το προγραμμα (που ως επι το πλειστον επιβαλλουν οι μονιμοι) εφοσον δεν εχει να τρεχει και σε διαφορα διασπαρτα ολοημερα! Ελπιζω εν μερει να ελυσα την απορια σου.
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 12:05:59 μμ »
Στο Λυκειο που ειμαι φετος εχουν σπασει κενο 48 ωρων σε 4 ωρομισθιους, ο διευθυντης θελει αναπληρωτες, η δευτεροβαθμια διευθυνση θελει να του στειλει αναπληρωτες γιατι εχει βαρεθει να καλει ωρομισθιους που δεν τους βολευουν οι ωρες και (με το δικιο τους) τις αφηνουν, αλλα το υπουργειο δε στελνει πιστωσεις για αναπληρωτες παρολο που υπαρχουν κι αλλα κενα σε ολη την περιφερεια. Συνεπως ο διευθυντης βολευεται με ωρομισθιους για να μην υπαρχουν κενα κ βρουν κι αλλη αφορμη τα παιδια να ξαναρχισουν τις καταληψεις τις οποιες εκανε αμαν να σταματησει. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος ο οποιος ξεκινα απο το υπουργειο κ καταληγει σ' αυτο! Δε νομιζω οτι ενας διευθυντης δεν προτιμα να εχει αναπληρωτη ο οποιος δε θα γκρινιαζει για το προγραμμα (που ως επι το πλειστον επιβαλλουν οι μονιμοι) εφοσον δεν εχει να τρεχει και σε διαφορα διασπαρτα ολοημερα! Ελπιζω εν μερει να ελυσα την απορια σου.
Αυτό ακριβώς πίστευα κι εγώ, ότι τους βολεύει να έχουν αναπληρωτές που κάνουν και εφημερίες και γενικά εξυπηρετούν κι άλλες ανάγκες, αλλά επειδή είδα πάλι το συγκεκριμένο σχολείο στα "αζήτητα" είπα μήπως παίζει κάτι άλλο. Είναι μεγάλο χωριό, κοντά στην πρωτεύουσα του νομού. Πάντως, επειδή ο διευθυντής του σχολείου είναι πολύ περίεργος (για να μην πω τίποτα άλλο) είπα μήπως είχε κάτι άλλο στο μυαλό του. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:09:33 μμ »
yparxei ypebolikh hsyxia h einai epeidh apogohteyka kai epapsa na perimeno kai na rotao?????


kapoio neo???
as einai kala kai oi pe02 pou enhmeronontai protoi!!ayrio perimenoun nea fash anaplhroton leei!!!den xero an tha einai kai gia mas!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2009, 11:12:47 μμ από sofikititi »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:31:44 πμ »
Στο Λυκειο που ειμαι φετος εχουν σπασει κενο 48 ωρων σε 4 ωρομισθιους, ο διευθυντης θελει αναπληρωτες, η δευτεροβαθμια διευθυνση θελει να του στειλει αναπληρωτες γιατι εχει βαρεθει να καλει ωρομισθιους που δεν τους βολευουν οι ωρες και (με το δικιο τους) τις αφηνουν, αλλα το υπουργειο δε στελνει πιστωσεις για αναπληρωτες παρολο που υπαρχουν κι αλλα κενα σε ολη την περιφερεια. Συνεπως ο διευθυντης βολευεται με ωρομισθιους για να μην υπαρχουν κενα κ βρουν κι αλλη αφορμη τα παιδια να ξαναρχισουν τις καταληψεις τις οποιες εκανε αμαν να σταματησει. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος ο οποιος ξεκινα απο το υπουργειο κ καταληγει σ' αυτο! Δε νομιζω οτι ενας διευθυντης δεν προτιμα να εχει αναπληρωτη ο οποιος δε θα γκρινιαζει για το προγραμμα (που ως επι το πλειστον επιβαλλουν οι μονιμοι) εφοσον δεν εχει να τρεχει και σε διαφορα διασπαρτα ολοημερα! Ελπιζω εν μερει να ελυσα την απορια σου.
Αυτό ακριβώς πίστευα κι εγώ, ότι τους βολεύει να έχουν αναπληρωτές που κάνουν και εφημερίες και γενικά εξυπηρετούν κι άλλες ανάγκες, αλλά επειδή είδα πάλι το συγκεκριμένο σχολείο στα "αζήτητα" είπα μήπως παίζει κάτι άλλο. Είναι μεγάλο χωριό, κοντά στην πρωτεύουσα του νομού. Πάντως, επειδή ο διευθυντής του σχολείου είναι πολύ περίεργος (για να μην πω τίποτα άλλο) είπα μήπως είχε κάτι άλλο στο μυαλό του. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :)
Εδώ είναι το παράλογο. Εκτός από την δευτεροβάθμια, πόσα δημοτικά έχουν 2ωρομίσθιους για το πρωινό πρόγραμμα + 1 για το ολήμερο αλλά οι περισσότεροι από εμάς είμαστε υποχρεωμένοι να τρέχουμε σε 3 διαφορετικά ολοήμερα. Οικονομικά αυτό δεν συμφέρει ούτε το υπουργειο. Δεν βγάζει νόημα. Είναι σαν να μας κρατάνε αιχμάλωτους απλώς και μόνο επειδή μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος olde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:22:26 πμ »
Σε ένα απο τα σχολεία που είμαι εγώ έχουν στο πρωινό αναπληρώτρια ή μόνιμη(δεν θυμάμαι τί ακριβώς) με 12ωρο(άρα προφανώς συμπληρώνει αλλού ωράριο???) ΚΑΙ μια ωρομίσθια για 2-3 ώρες ΚΑΙ εμένα με 3 ώρες στο ολοήμερο.

Επίσης, σε άλλο δημοτικό έστειλαν αγγλικών σε ολοήμερο αλλά ΔΕΝ έχουν στο πρωινό!!!
Κ επίσης, έχουν στείλει ωρομίσθια σε ολοήμερο χωρίς να υπάρχει ούτε ένα παιδάκι απο Γ τάξη κ πάνω!
Υπάρχουν κενά αλλά δεν έφεραν αναπληρωτές στην τελευταια φάση ούτε κ  μας συμπληρώνουν το ωράριο.....όχι ακόμα τουλάχιστον..

Γενικά έχω απογοητευτεί κ εκνευριστεί κ πραγματικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αξίζει ο κόπος μας!

Αποσυνδεδεμένος stamatina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:50:19 πμ »
μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση ότι εμαστε στο σχολείο δύο ωρομίσθιες και δεν υπάρχει αναπληρωτής αλλά και για το ολοήμερο ακόμα ψάχνουν! αυτά στη γ' αθήνας

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 10:36:10 πμ »
και μη χειροτερα.....κι εγω βαρεθηκα να ασχολουμαι ειλικρινα, χαλασα πολυ τον εαυτο μου και ειλικρινα με διακατεχει μια απαθεια, πάρουν δεν πάρουν....αν είναι να καλέσουν, ας καλέσουν, αν όχι, ζήτω η ωρομισθία...τι να κάνουμε, κάποια πράγματα ΕΊΝΑΙ ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΕΜΆς..........................

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:21:11 πμ »
Καλημερα! Εμαθα οτι αυριο, το πολυ μεθαυριο θα καλεσουν αναπληρωτες. Δεν γνωριζουν αν θα παρουν αγγλικων.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:22:44 πμ »


Επίσης, σε άλλο δημοτικό έστειλαν αγγλικών σε ολοήμερο αλλά ΔΕΝ έχουν στο πρωινό!!!

κλασσίκή περίπτωση! Και πέρσι και πρόπερσι στα ολοήμερα που ήμουν δεν υπήρχε καθηγήτρια για το πρωίνό ΄και άργησαν πολύ να βάλουν. Πέρσι ήρθε τελικά η μόνιμη που ήταν με άδεια μητρότητας κάποια στιγμή την άνοιξη. ΔΕν ήξερα τι να κάνω με τα παιδιά, δεν είχαν ούτε βιβλία ούτε διάθεση

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:33:00 πμ »
Εγώ πάλι είμαι σε 3 δημοτικά (στην μέση του πουθενά, κοντά στα σύνορα) από 2 ωρες στο καθένα ολοήμερο, τα οποία δεν κάνουν καθόλου αγγλικά στο πρωινό και στα οποία την μια ώρα θα έχω Γ`-Δ`μαζί και την άλλη ώρα Ε`-ΣΤ` μαζί. Τί να πρωτοδιδάξω και τί να πρωτοκάνω στα 35 λεπτά την εβδομάδα που θα βλέπω το κάθε τμήμα? Η κατάσταση είναι απελπιστική. Για να μην αναφέρω πως στα σχολεία δεν δουλεύει τίποτα, ούτε φωτοτυπικά, ούτε υπολογιστές και όλα μπαίνουν απ'την τσέπη μου. Δεν είναι τσιγκουνιά αλλά νιώθω πως στην ουσία πληρώνουμε (βενζίνες, υλικό) για τα λίγα μοριάκια που θα πάρουμε...Τά`πα και ξεθύμανα... :P

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:36:48 πμ »
Καλημερα! Εμαθα οτι αυριο, το πολυ μεθαυριο θα καλεσουν αναπληρωτες. Δεν γνωριζουν αν θα παρουν αγγλικων.

 ;D ;D ;D ;D γιατι πότε ηξεραν φέτος αν θα πάρουν αγγλικών?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:38:02 πμ »
Τσιγκούνης είναι αυτός που έχει και δεν θέλει να ξοδέψει. Αυτός που δεν έχει δεν μπορεί να έινα τσιγκούνης αλλά απελπισμένος

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 05:50:31 μμ »
Καλημερα! Εμαθα οτι αυριο, το πολυ μεθαυριο θα καλεσουν αναπληρωτες. Δεν γνωριζουν αν θα παρουν αγγλικων.

 ;D ;D ;D ;D γιατι πότε ηξεραν φέτος αν θα πάρουν αγγλικών?
Ετσι οπως τα λες ειναι. Αηδια εχει καταντησει πια!!!

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: επομενη φαση αναπληρωτων ΠΕ06
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:22:01 πμ »
εχουμε κανένα νεο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.