*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια!!!Εγκυμοσύνη και ωρομισθια!!!!  (Αναγνώστηκε 15387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Βοήθεια!!!Εγκυμοσύνη και ωρομισθια!!!!
« στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:19:41 μμ »
Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας!!!!
ειλικρινα κοντευω να σκασω!!! εχω πλανταξει στο κλαμα και ειμαι και στον 8ο!!!!
Λοιπον..ειμαι στον 8ο μηνα..και μου τηλ απο δευτεροβαθμια για ωρομισθια για 7 ωρες...
πηγα και γω ..αποδεχτηκα..
οπως με πληροφορησαν.. δικαιόμουν αδεια...αυτη των 119 ημερων..ειναι πολυ μαρκυα σε αλλη πολη απο το σπιτι μου...οποτε μου λενε αφου δικαιουσαι την αδεια παρτην!!!!
θα επρεπε απλα να παρουσιαστω στο σχολειο και να τους φερω πραξη αναληψης!!!!
πηγα και η διευθυνση του σχολειου με εκανε με τα κρεμμυδακια...Σχολια του στυλ.."και τι να σε κανω εγω εσενα τωρα" και τι πραγματα ειναι αυτα....και γιατι αποδεχτηκες και τετοια!!!!
εκανα πραξη αναληψης....αλλα τιποτα αλλο..
γυρισα στην δευτεροβαθμια και τους την εδωσα.
Ο διευθυντης δεν μου εδωσε προηγραμμα.....εγω δεν εκανα μαθημα καμια μερα
Τι διακιουμαι???
εχω μπερδευτει.....επρεπε να δουλεψω 10 μερες? θα παιρνω τα μορια? την προυπηρεσια?
θα πληρς8ς τιποτα για αυτο το διαστημα? πηγα και εκοψα και το ταμειο,,,,,, το δικαιουμουνα μηπως???
αχχχχ..δεν μπορω...
οποιος μπορει ας με βοη8ησει!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2009, 10:47:28 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:35:06 μμ »
Δεν μου έχει συμβεί όμως έχει τύχει να δω ανάλογο περιστατικό με διευθύντρια και δασκάλους να έχουν θυμώσει με ωρομίσθια που πήρε άδεια εγκυμοσύνης και τους αναστάτωσε το πρόγραμμα....η κοπέλα πήρε την άδεια κανονικά και τα μόρια και ήρθε άλλη στην θέση της...ίσως χρειάζεται να δουλέψεις λίγες μέρες,δεν ξέρω...Ό,τι πει η ββάθμια,της διευθύντριας δεν νομίζω να της πέφτει λόγος.Απαράδεκτη συμπεριφορά πάντως από συναδέλφους προς εγκυμονούσα συνάδελφο,λες και δεν ξέρουν τι περνάνε οι ωρομίσθιοι αλλά και από άποψη ανθρωπιάς...δυστυχώς έχω ακούσει και άλλο τέτοιο περιστατικό....πάντως θέλω να πιστεύω ότι σε καλύπτει η νομοθεσία... :)

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:44:15 μμ »
το ιδιο ακριβως μου συνεβει προπερσυ,εγω ημουν στον 7ο,πηγα στο σχολειο για 3βδομαδες και μετα πηρα την αδεια.δεν αντιμετωπισα ομως κανενα προβλημα με συμπεριφορα,μην ανησυχεις ειναι υποχρεωμενοι να σε προσλαβουν.θα παρεις κατι λιγα αλλα απο προυπηρεσια θα την παρεις ολη μεχρι το τελος της χρονιας.για τα προβληματα που σου δημιουργει ο διευθυντης συνεννοησου με τη ββαθμια.αυτος δηλ.ηθελε να χαρισεις την προυπηρεσια σου΄'''''δεν ειμαστε καλα.......

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:45:48 μμ »
Σου μιλαω οτι η συμπεριφορα τησ διευθυνσης ηταν το λιγότερο απαραδεκτη!!!!

Απλα εχω πολλες ερωτησεις και στην δευτεροβαθμια δεν ξερουν να μου απαντησουν!!!
1. Πως θα γραφεται η προυπηρεσια μου??? υ.γ. πήγα σχολειο μόνο για τηνν πραξη αναληψης!
2. Θα τα παρω τα μόρια?
3. Πληρωνομαι αυτό το διαστημα?
4. Μηπως κακως το εκοψα το ταμειο ανεργιας? εχω δικαιωμα στο ταμειο με τις τόσο λίγες ωρες? εχω δικαιωμα να ανακαλεσω την διακοπη ανεργιας μου?
   τα εξοδα ειναι πολλα...και λογικά πιστευω με ενδιαφερει και το κομματι της πληρωμης!!!

Μηπως πρεπει να παω να δολεψω ασχετα αν σε 40 μερες γενναω και δικαιουμαι την αδεια?
οταν του ειπα για το προγραμμα...μου λεει "γιατι να σε βαλω στο πρόγραμμα??? αφου δε 8α δουλέψεις καθόλου!!!¨"
Τι να κανω??? πως θα φαινεται η προυπηρεσια μου????
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2009, 11:47:54 μμ από LG_Shine »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:58:50 μμ »
πρεπει να δουλεψεις 10 μερες.παρε τηλ σε αλλη ββαθμια αν δεν ξερει αυτη.η ανατ θεσ/νικη ειναι πολυ εξυπηρετικη.η προυπηρεσια εκδιδεται απο το σχολειο,θα πληρωθεις μονο για τις μερες που δουλεψες και λιγο παραπανω εγω ειχα παρει 350ε

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:09:41 πμ »
Είσαι σίγουρη για τισ δεκα μερες??? και τι σημαινει αυτό??? ξερεις τι μου ειπε ο διευθυντης??? σιγα μην σε βαλω δευτερα σε τμημα για να βγεις σε αδεια την τεταρτη....
τι θα κανω βρε κοριτσια???
εχω πελαγωσει...ειναι και μακρυα...ειιμαι και εμ την κοιλια στο στομα...να κανω οτι πρεπει..ναι δεν εχω πρόβλημα...αλλα ας μου πει και κάποιος τι προβλέπει ο νόμος...
στο υπουργειο μου ειπαν οτι το δεκαημερο δεν ισχυει....αυτο αφορα λεει την αναρρωτική οχι την αδεια κύησης....ξαναπερνω...για να διευκρινησω κατι..το σηκωνει αλλος...μου λενε αλλα...

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:15:23 πμ »
Σε κάθε δημόσια υπηρεσία έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για απορίες όπου ειναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς και βάσει των νόμων τι ισχύει όντως...πήγαινε στην β/βάθμια πάντως και ρώτησε τους και πες τι έγινε με την διευθύντριΑ,δεν νομίζω ότι είχε δικαίωμα να μην σε βάλει σε τάξη.Φέρτους σε δύσκολη θέση...για το θέμα του επιδόματος,κάτι ισχύει για τις λίγες ώρες,πρέπει να τις συγκεντρώσεις σε 2 μέρες της εβδομάδας.Μπες εδώ στους ωρομίσθιους,στο θέμα επίδομα οαεδ,γράφουν για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:20:12 πμ »
Ξαναλέω...βαση ημερολογίου δικαιούμαι αδεια ηδη .....
Παρολα αυτα πρεπει να παω να εργαστω? πηγα και παρουσιατσηκα απλως...χωρις όμως να με βαλει σε πρόγραμμα....κανοντας τα γνωστα σχολια...
μπορει να με βαλει απλα σε πρόγραμμα για να μπαινουν οι ωρες της προυπηρεσίας? η για να ισχυσει αυτο πρεπει να παω καποιες μερες παρολα την αδεια να εργαστω????
δεν το λεω απο τεμπελια....αλλα αν μπορω να μπαινει η προυπηρεσια χωρις να παω..μια και καλη μετα την γεννα..με το καλο....
σε 40 μερες γεννας...οποτε καταλαβαινετε...ειναι καπως...
μπορω να κανω ενσταση στον ΟΑΕΔ αφου παρασκευη το εκοψα ουσιαστικα...να το συνεχιζω εξηγωντας τους την κατασταση?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2009, 12:23:21 πμ από LG_Shine »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:22:49 πμ »
μπες στισ αδειες ωρομισθιων εκτυπωσε το και πηγαινε μαυτο στη ββαθμια.εμενα μου ειχαν πει για 10 μερες τωρα αν ισχυει και κατι αλλο δεν ξερω,παντως δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις την προυπηρεσια σου,αν αυτος δεν θελει να σε βαλει σε ταξη προβλημα του,εσυ πανυως προσληφθηκες.μην ανησυχεις συνηθωσ οι διευθυντες ειναι ασχετοι μαυτα

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:26:11 πμ »
μπηκα και το εχω εκτυπώσει...δεν μου αρνηθηκαν απο δευτεροβαθμια ουτε στιγμη την αδεια..ισα ισα..
αυτοι με ενημερωσαν...
αυτοι μου ειπαν οτι την δικαιούμαι...απλα δεν ξεραν για τις 10 μερες να με ενημερωσουν..οπως και για το πως θα αποδεικνύεται η προυπηρεσια μου.και για το αν 8α πληρω8ω..και πόσο για αυτους τους μηνες....
ο διευθυντης μου εβγαλε το λαδι...αυτος ξίνησε μεχρι εκει που δεν παει με το που εμαθε την εγκυμοσύνη..και δνε θελει να με βαλει σε πρόγραμμα αφου λεει δεν θα δουλέψω...
απλα και το φορουμ δεν διευκρινιζεται αυτο για τις 10 μερες εργασιας....
10 μερες οπως ξερουμε ολοι καλα στους ωρομισθιους ειναι να παω 10 φορες...γιουπι..και την επόμενη μερα γενναω..χοντρικα...ασε που δεν εχω πρόγραμμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2009, 12:34:51 πμ από LG_Shine »

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:56:13 πμ »

οπως με πληροφορησαν.. δικαιόμουν αδεια...αυτη των 119 ημερων..ειναι πολυ μαρκυα σε αλλη πολη απο το σπιτι μου...οποτε μου λενε αφου δικαιουσαι την αδεια παρτην!!!!
θα επρεπε απλα να παρουσιαστω στο σχολειο και να τους φερω πραξη αναληψης!!!!



Αυτή είναι η γραφειοκρατική αντίληψη του θέματος, κυρίαρχη φυσικά στο Ελλαδιστάν.




πηγα και η διευθυνση του σχολειου με εκανε με τα κρεμμυδακια...Σχολια του στυλ.."και τι να σε κανω εγω εσενα τωρα" και τι πραγματα ειναι αυτα....και γιατι αποδεχτηκες και τετοια!!!!



Αυτή είναι η εκπαιδευτική αντίληψη του ιδίου θέματος, μάλλον σπάνιο το φαινόμενο, αλλά σίγουρα ξεπερνιέται με τη βοήθεια των γραφειοκρατών που αφθονούν στο Ελλαδιστάν.


(Όσο για τους μαθητές του εν λόγω σχολείου, το μάθημα και άλλα σχετικά; Μα τι μας νοιάζουν αυτά;)
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 01:10:42 πμ »

οπως με πληροφορησαν.. δικαιόμουν αδεια...αυτη των 119 ημερων..ειναι πολυ μαρκυα σε αλλη πολη απο το σπιτι μου...οποτε μου λενε αφου δικαιουσαι την αδεια παρτην!!!!
θα επρεπε απλα να παρουσιαστω στο σχολειο και να τους φερω πραξη αναληψης!!!!



Αυτή είναι η γραφειοκρατική αντίληψη του θέματος, κυρίαρχη φυσικά στο Ελλαδιστάν.




πηγα και η διευθυνση του σχολειου με εκανε με τα κρεμμυδακια...Σχολια του στυλ.."και τι να σε κανω εγω εσενα τωρα" και τι πραγματα ειναι αυτα....και γιατι αποδεχτηκες και τετοια!!!!



Αυτή είναι η εκπαιδευτική αντίληψη του ιδίου θέματος, μάλλον σπάνιο το φαινόμενο, αλλά σίγουρα ξεπερνιέται με τη βοήθεια των γραφειοκρατών που αφθονούν στο Ελλαδιστάν.


(Όσο για τους μαθητές του εν λόγω σχολείου, το μάθημα και άλλα σχετικά; Μα τι μας νοιάζουν αυτά;)

Πλάκα κάνεις; Το ότι είναι στον 8ο μήνα το διάβασες ή σου διέφυγε; Και το πρόβλημά σου ποιο είναι; Το ότι δεν πάει να διδάξει ή το ότι αποδέχτηκε τη θέση και θέλει τα μόρια; Της τα χάρισε κανείς ή τα κλέβει από άλλον;
Παρεμπιπτόντως, όταν το υπουργείο, οι δευτεροβάθμιες κτλ φροντίσουν να μην πηγαίνει τέλη Οκτώβρη για να καλύψουν τα κενά,τότε να μιλήσουμε για εκπαιδευτικές αντιλήψεις και άλλες υποκρισίες! Η μια μέρα που θα χρειαστεί για να πάει ο επόμενος ωρομίσθιος είναι το πρόβλημα;

Άντε γιατί κάποιοι  θέλουν να κάνουν τους έξυπνους, αλλά καλύτερα σε κάποιες  περιπτώσεις να βρίσκουν καταλληλότερα θέματα για να το πετύχουν!

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 01:16:41 πμ »
Ευχαριστω όλους για τα καλα σας λόγια και την συμπαρασταση....
οποιος ξερει επι των θεματων που τεθηκαν να απαντησει...θα το εκτιμουσα πολυ!!!!
ΦΤΑΝΕΙ όση στεναχωρια εχω ηδη τραβηξει..
το στομαχι μου ειναι κόμπος...και γενικα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου...μη ξεροντας τι να κανω....

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ!!!!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 01:25:14 πμ »
Κατ'αρχήν μην αγχώνεσαι τόσο πολύ γιατί είσαι και στον 8ο μήνα...Όλα θα γίνουν   :)

Πήγαινε στη Διεύθυνση που ανήκεις ή πάρε τηλέφωνο, δώσε τα στοιχεία σου και αν δεν ξέρουν να σου απαντήσουν, ας πάρουν τηλέφωνο το υπουργείο να ρωτήσουν!

Άσε που στη Διεύθυνση είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν και αν δε ξέρουν, είναι υποχρεωμένοι να μάθουν!!!

Κάνε τους λίγο φασαρία και ας πάρουν και το Διευθυντή του σχολείου τηλέφωνο να τον ενημερώσουν για το τι του γίνεται!!!Απαράδεκτος...

Υ.Γ. Μπορείς να κάνεις και μία αίτηση με τα ερωτήματά σου στην Β'βαθμια για να πρωτοκολληθεί και να σου απαντήσουν γραπτώς, οπότε θα είσαι και καλυμμένη από πολλές πλευρές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161821
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 537
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.