*

Αποστολέας Θέμα: Αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;  (Αναγνώστηκε 17733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:24:33 πμ »
είμαι σε νηπιαγωγειο ολοημερο μονοθεσιο. η συναδελφός μου είναι μαρτυρας του ιεχωβα και δεν συμμετεχει σε εθνικες και θρησκευτικες γιορτες ούτε σε δραστηριότητες( κατασκευες αναφορα στο θεμα) ειμαι αναγκασμενη να αναλαβω όλες τις γιορτες 28η, Χριστουγεννα. 25η κατασκευες και διδασκαλια και σε διαφορα άλλα θεματα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποια νομοθεσια ή κατι αλλο σε αυτη την περιπτωση;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 06:05:49 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:51 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:40:16 πμ »
Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι. Από τη στιγμή που τίθεται θέμα ηθικής και πίστης για την κοπέλα, δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να την πιέσει να συμμετέχει.

Υ.Γ. Δεν θα μπω στη διαδίκασία να πω αν συμφωνώ ή όχι με τη στάση της, δεν θα μπω στη διαδικασία ν κρίνω θέματα πίστης και θρησκείας-αλιρεσης ή ό,τι άλλο. Αυτά είναι καθαρά προσωπικά θέματα και δεν είναι πρέπον να κρίνονται.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:45:19 πμ »
δεχομαι την ιδιαιτεροτητα καποιου και δεν κρινω. απλά μερικες φορες ζοριζομαι( γιατι ό,τι πρεπει να γινει για τα νηπια θα τα κανω ) αλλα δε θελω να θεωρηθω το κοροιδο στο τελος

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:51:24 πμ »
Εγώ πάλι θα μπω στη λογική να κρίνω τη στάση της. Αυτή είναι η δουλειά της, το ήξερε από την αρχή. Από τι στιγμή που δε θέλει να συμμετάσχει σε αυτές τις δραστηριότητες, γιατί δε ζήτησε απόσπαση σε γραφείο ή σε νηπιαγωγείο χωριού όπου οι περισσότεροι κάτοικοι είναι μάρτυρες? Όλοι ξέρουμε ότι αυτές οι δραστηριότητες για τα πιτσιρίκια είναι η μισή δουλειά που κάνουν στο νηπιαγωγείο. Μέχρι να τελειώσει η μια,αρχίζει η προετοιμασία για την επόμενη. Να ρωτήσω κάτι, τι ηλικία έχει αυτή η κοπέλα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:51 »

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:56:37 πμ »
ειναι τουλαχιστον 45,απλα ειδα πως ενας παλιος νόομος ελεγε πως δεν τοποθετουνται σε μονοθεσια νηπιαγωγεια η σε ολιγοθεσια δημοτικα.ξερετε πως μπορω να ψαξω να βρω αν ισχυει κατι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:57:55 πμ »
http://www.et.gr/

κάνε μια προσπάθεια αν θες στη σελίδα που σου έδωσα,ίσως να βρεις κάτι

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 11:00:18 πμ »
σ ευχαριστω. θα προσπαθησω τωρα

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 06:14:03 μμ »
ειναι τουλαχιστον 45,απλα ειδα πως ενας παλιος νόομος ελεγε πως δεν τοποθετουνται σε μονοθεσια νηπιαγωγεια η σε ολιγοθεσια δημοτικα.ξερετε πως μπορω να ψαξω να βρω αν ισχυει κατι τετοιο;

Τοπόθετούνται κανονικά οι αλλόθρησκοι και σε ολιγοθέσια δημοτικά και παντού. Όσον αφορά τα μονοθέσια νηπιαγωγεία, άντε και τη βάλεις σε διθέσιο, τι θα γίνει; Αφού στο νηπιαγωγείο δεν αλλάζουν οι εκπαιδευτικοί, όπως γίνεται στο γυμνάσιο!

Όσο για το αν είναι η δουλειά της να προετοιμάζει γιορτές...όχι, δεν είναι η δουλειά της. Δεν υπάρχει πουθενά νόμος που να λέει ότι αυτή είναι η δουλειά του/της νηπιαγωγού. Ούτε και δέχομαι τη λογική "ναπάει σε χωριό όπου υπάρχουν πολλοί μάρτυρες του Ιεχωβά". Αρχικά, υπάρχει τέτοιο χωριό; Ειλικρινά δεν ξέρω. Μήπως να πάει και στην "Ιαχωβία"; Και αν υπάρχει νηπιαγωγός μουσουλμάνα; Αν είναι από Αγγλία; Αν είναι καθολική; Αν είναι μάυρη; Να πάνε και αυτοί αντίστοιχα σε χωριά μουσουλμάνων, Άγγλων, καθολικών, μαύρων; Και αν ο/η νηπιαγωγός είναι άθεος/άθεη; Τότε πού θα πάει;;;;;

Σε ζητήματα πίστης, ηθικής, διαφορετικότητας ΔΕΝ τίθεται κανένα θέμα για συζήτηση.

Όσο για τις γιορτές....κανένας δεν υποχρεώνει τον/την νηπιαγωγό να κάνει γιορτή. Μπορεί πολύ άνετα να μην γίνει γιορτή στο σχολείο, ή να γίνει μία μικρή μόνο για τα παιδιά. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα να δουλευτούν στην τάξη και τόσοι τρόποι για τα Χριστούγεννα ή τόσα είδη σκετς που μπορούν να γίνουν (είχαμε κάνει σκετς για την καταστροφή του περιβάλλοντος και όλοι είχαν ενθουσιαστεί)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 08:52:37 μμ »
Μάλλον κάνω λάθος,γιατί οι περισσότεροι νηπιαγωγοί που ξέρω (και οι δάσκαλοι) ξεκινάνε να κόβουν δεντράκια από τις 17 Νοέμβρη.
Στην επαρχία υπάρχουν κάποια χωριά όπου η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων είναι μάρτυρες,αν πήγαινε σε τέτοιο χωριό όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι.
Κανένας δεν την έκρινε για την επιλογή της,πιστεύω αυτό είναι ξεκάθαρο σε όλους.
Αφού κάνετε τέτοια σκετσάκια τα Χριστούγεννα να κάνετε την καταστροφή της Σμύρνης,θα είναι λίγο ανεπίκαιρο,αλλά θα είναι σκετσάκι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:00:48 μμ »
Δεν γνωρίζω τη σχετική νομοθεσία (ούτε με ενδιαφέρει κιόλας η όποια νομοθεσία σε αυτό το ζήτημα). Αλλά θέλω να πω το εξής: ο αιρετικός-αλλόθρησκος εκπαιδευτικός δεν πρέπει να παρεμποδίζεται από το να διδάσκει, ΑΛΛΑ δεν πρέπει να παρεμποδίζει με τις όποιες προσωπικές απόψεις την εκπαιδευτική διαδικασία. Γενικά, όταν το θέμα θρησκεία εμπλέκεται σε εκπαιδευτικά ζητήματα, είναι απαράδεκτο και πρέπει να λύνεται άμεσα (είτε με εξαναγκασμό είτε με απόλυση). Τι κι αν είναι μάρτυρας του ιεχωβά; Αν δεν του αρέσει να κάνει μεταγγίσεις αίματος και δεν ξέρω κι εγώ τι, πρόβλημά του! Δεν έχει δικαίωμα να παρεμποδίζει το εκπαιδευτικό έργο (αν και διαφωνώ και με τις όποιες θρησκευτικές γιορτές στα σχολεία.. αλλά κι αυτός δεν πιστεύει στον ίδιο Θεό υποτίθεται; τι πρόβλημα έχουν;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:03:53 μμ »
Καλά μην τη ψάχνεις,και οι καθολικοί στον ίδιο πιστεύουν με εμάς,αλλά έχουμε κόψει και την καλημέρα (που λέει ο λόγος).

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:09:43 μμ »
Αρχικά δεν δεχομαι από ακνέναν με τόσο ειρωνικό ύφος να κρίνει τη δουλειά μου. Το τι θα παρουσιάσω εγώ σε μαι γιορτή στο νηπιαγωγείο και το πώς θα το παρουσιάσω είναι καθαρά δική μου υπόθεση. Σε πληροφορώ ότι το συγκεκριμένο ήταν πάρα πολύ όμορφο, το χάρηκαν πάρα πολύ τα παιδιά αλλά και οι γονείς, ο προϊστάμενος και η σύμβουλος που το παρακολούθησαν. Άρα το σχόλιο σου είναι μάλλον κακοκπραίρετο.

Τώρα, για το πότε αρχίζει η προετοιμασία των παιδιών για τα Χριστούγεννα, τα χρόνια που ήμουν σε νηπιαγωγείο ξεκινούσαμε αρχές Δεκεμβρίου και φυσικά δεν ασχολούμασταν ΜΟΝΟ με αυτό. Το π΄ρογραμμα μας συνεχιζόταν κανονικά, με το προτζεκτ και παράλληλα γινόταν και κάποιες κατασκευές. Ίσως είναι θέμα οργάνωσης και προτεραιοτήτων. Εγώ, ας πούμε δεν θεωρώ ότι όλες οι δραστηριότητες πρέπει να κινούνται γύρω από τα Χριστούγεννα, ή την 25η ή το Πάσχα ή τις Απόκριες. Μπόρουν κάλλιστα να γίνουν παράλληλα με το υπόλοιπο πρόγραμμα, ειδικιά να μικάμε για ολοήμερο.....

Τέλος, δηλαδή κάθε εκπαιδευτικός που είναι αλλόθρησκός πρέπει κατά τη γνώμη σου να διορίζεται σε χωριό όπου η πλειοψηφία των κατοίκων ασπάζεται την ίδια με αυτόν θρησκεία; Και αν αυτό το μέρος είναι μακριά από τον τόπο του; Και αν έχει ήδη άλλους δασκάλους; Αυτοί θα πρέπει να φύγουν; Και αν δεν υπάρχει σχολέιο εκεί; Και ποιός θα επιβάλει σε συνάδελφο να πάει στο τάδε σχολείο λόγω πίστης; Αν λοιπόν εσένα σε στείλουν σε σχολέιο όπου η πλειοψηφία των παιδιών είναι Α θρησκεύματος δεν θα πας γιατί διαφωνείς με την πίστη τους ή θα το σεβαστείς; Κάτι ανάλογο είναι και αυτό, από την άλλη μεριά όμως. Τώρα αν η συνάδελφος κάνει προσυλυτισμό (που δεν κατάλαβα να υπάρχει τέτοιο θέμα) τότε ναι, ελιναι κατακριτέο...

Τέλος, δεν νομίζω ότι παρεμποδίζεται η εκπαιδευτική διαδικασία. Άλλωστε αν γινόταν αυτό δεν θα είχε φανεί τόσα χόνια που βρίσκεται η συνάδελφος στο σχολείο; Ή μήπως ξαφνικά άρχισε η πίστη της να παρεμποδίζει την εκπαιδευτική διαδικασία; Και όπως είπα, εκπαιδευτική διαδικα΄σια δεν είναι να κάνουμε παρέλαση, να κάνουμε γιορτή, να κόψουμε δεντράκια και αυγουλάκια, ή μάλλον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι τόσα άλλα πράγματα, έίναι ο σεβασμός στον άλλο, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, είναι η ανάγνωση, η γραφή, τα μαθηματικά, είναι οι φυσικές επιστήμες, είναι οι υπολογιστές, είναι η γυμναστική, είναι το φαγητό, είναι η εξερεύνηση του κόσμου μας και άπειρα άλλα, τα οποία δουλέυονται στα σχολεία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:11:41 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα ΛΟΥΦΑΣ!!!!!!!!!!!! Τυχαίνει να γνωρίζω αρκετούς Εβραίους εκπαιδευτικούς που και στις γιορτές συμμετέχουν κανονικά (πχ Χριστούγεννα) και γιορτάζουν την ονομαστική τους εορτή όπως εμείς. Άλλο, λοιπόν, οι πεποιθήσεις του καθενός και άλλο οι εργασίες και τα καθήκοντα του σχολείου. Αν ήταν έτσι ξέρεις πόσοι θα δήλωναν το οποιοδήποτε κώλυμα, για να απαλλαγούν από τις σχολικές "αγγαρείες";

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:17:28 μμ »
Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην προσχολική αγωγή, αλλά σύμφωνα με την νομοθεσία στην Βθμια, κάθε καθηγητής είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει στις δραστηριότητες του σχολείου (γιορτές, εκκλησιασμούς κτλ). Δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει στο λατρευτικό κομμάτι των δραστηριοτήτων.

Αυτό σημαίνει (εάν ισχύουν τα ίδια και σε σας) ότι είναι υποχρεωμένη να σε βοηθήσει στην προετοιμασία των γιορτών, καθώς και να παρίσταται κατά την διάρκειά τους προκειμένου να επιβλέπει τα παιδιά. Εάν θέλει μπορεί να συμμετέχει και στην συνδιαμόρφωση του εορτασμού (δεν υπάρχει άλλωστε προκαθορισμένο σχήμα για αυτό) ή στην απόφαση για τη ΜΗ διοργάνωση εορτασμού (απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει κάπου ρητά ότι πρέπει να γίνεται γιορτή στα νηπιαγωγεία, διορθώστε με).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159872
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.