*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 550495 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 08:29:10 μμ »
Εγώ κληρώθηκα Α Αθήνα στη δευτερη μου προτίμηση.Με πήραν τηλ. και μου είπαν να κάνω την αίτηση μεσω ΦΑΞ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:24 »

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 08:59:00 μμ »
Το πιο πιθανό να χρησιμοποιείς mozilla firefox.
Δοκίμασε με internet explorer και θα δεις...
Καλή επιτυχία σου εύχομαι
Με πήραν τηλέφωνο απ'το σχολείο της πρώτης μου επιλογής και μου είπαν ότι με πήραν και να τους πάω την αίτηση!!! ;D
Οπότε δε χρειάστηκε να μπω μέσω internet explorer!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!! :)
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 11:04:45 μμ »
Επειδη εγω δεν έκανα αίτηση σε σχολική μονάδα θα ήθελα να ρωτήσω ποιά αίτηση ενοούν;Αυτή που κατευάζουμε από το ιντερνετ;

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 12:14:13 πμ »
Επειδη εγω δεν έκανα αίτηση σε σχολική μονάδα θα ήθελα να ρωτήσω ποιά αίτηση ενοούν;Αυτή που κατευάζουμε από το ιντερνετ;
Αν κατάλαβα καλά θέλουν την αίτηση/δήλωση εκπαιδευτικού που λέει τα στοιχεία μας κι ότι δεν έχουμε κάνει άλλη αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα.Δεν είμαι όμως και εντελώς σίγουρη... :-\
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:24 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 07:58:08 πμ »
Επειδη εγω δεν έκανα αίτηση σε σχολική μονάδα θα ήθελα να ρωτήσω ποιά αίτηση ενοούν;Αυτή που κατευάζουμε από το ιντερνετ;
Αν κατάλαβα καλά θέλουν την αίτηση/δήλωση εκπαιδευτικού που λέει τα στοιχεία μας κι ότι δεν έχουμε κάνει άλλη αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα.Δεν είμαι όμως και εντελώς σίγουρη... :-\
Στην αίτηση αυτή γράφουμε τα προσωπικά μας στοιχεία και επίσης ότι θέλουμε να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα στο οποίο κληρωθήκαμε.Την αίτηση αυτή την καταθέτουμε στο ΚΣΕ που κληρωθήκαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2008, 08:02:34 πμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 10:56:39 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου λυσει τις εξης απορίες? Απο την προισταμενη του σχολειου μου, εμαθα οτι φετος για να παρεις τα χρηματα (τα πρωτα 300) ευρω, θα πρεπει πρωτα να δωσεις και για την πιστοποιηση, οποτε θα παρεις μαζι 600 ευρω. Ισχυει αυτό? Το τιμολογιο απο αγορα υπολογιστη ή περιφερειακών τι ημερομηνία θα πρεπει να έχει? Και τέλος, σε περιπτωση που καποιος παρει μεταθεση για τη σχ. χρονιά 2008-2009, σε περιοχη, οπου δεν υλοποιειται το προγραμμα, πως θα μπορεσει να δωσει εξετάσεις για την πιστοποιηση? Ευχαριστω, προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 09:47:45 μμ »
Aν κάποιοι που έχουν κληρωθεί δεν εγγραφούν ή αποχωρήσουν πριν από  την ολοκλήρωση του προγράμματος ,το πρόγραμμα συνεχίζεται ομαλά;
Αν δεν γραφτεί κάποιος πριν αρχίσουν τα μαθήματα υπάρχουν και οι επιλαχόντες...
Όσοι εκπαιδευτικοί δεν παρουσιαστούν στα ΚΣΕ (ή διακόψουν το σεμινάριο) θα πρέπει να προσκομίσουν στο γραφείο της Επιτροπής Επιμόρφωσης, υπεύθυνη δήλωση, αναφέροντας τους λόγους και επισυνάπτωντας σχετικές βεβαιώσεις (π.χ. ιατρικές). Σε διαφορετική περίπτωση, το σύστημα δε θα αφήσει τον εκπαιδευτικό να ξανακάνει αίτηση για επόμενο πρόγραμμα.
Τα προγράμματα για να αρχίσουν πρέπει να έχουν τουλάχιστον 10 άτομα!!!
Στην πορεία, αν μείνουν 9 άτομα, σταματάνε τα μαθήματα και δεν ολοκληρώνεται το πρόγραμμα του συγκεκριμένου ΚΣΕ (Κέντρου Στήριξης Επιμόρφωσης)!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 10:44:34 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου λυσει τις εξης απορίες? Απο την προισταμενη του σχολειου μου, εμαθα οτι φετος για να παρεις τα χρηματα (τα πρωτα 300) ευρω, θα πρεπει πρωτα να δωσεις και για την πιστοποιηση, οποτε θα παρεις μαζι 600 ευρω. Ισχυει αυτό?
Tsilib δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Μπορεί κάποιος να δώσει τιμολόγιο εξακοσίων ευρώ μετά την επιμόρφωση και να μη ξαναπροσκομίσει άλλο τιμολόγιο σε περίπτωση που πετύχει στην πιστοποίηση.

Γενικά ισχύει το εξής:
 
Το εκπαιδευτικό επίδομα ανέρχεται στο ποσό των 587,00 € (πεντακόσια ογδόντα επτά ευρώ) και καταβάλλεται σε δύο ισόποσες δόσεις (αν περάσει και στην πιστοποίηση).
Το ως άνω επίδομα καταβάλλεται στους εκπαιδευτικούς για την αγορά Η/Υ ή περιφερειακών στοιχείων ή εξαρτημάτων απαραίτητων για την αναβάθμιση υπάρχοντος Η/Υ ή και λογισμικών, στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης.
Στον εκπαιδευτικό που θα ολοκληρώσει την επιμόρφωση καταβάλλεται η πρώτη δόση του επιδόματος που ανέρχεται στο ποσό των 293,50 € (διακόσια ενενήντα τρία ευρώ και πενήντα λεπτά)

Αν επιμορφούμενοι είναι σύζυγοι και το παραστατικό έχει εκδοθεί στο όνομα του ενός μπορούν να υποβάλλει ο καθένας χωριστά το ίδιο παραστατικό, εφόσον η συνολική του αξία είναι τουλάχιστον πεντακόσια ογδόντα επτά ευρώ. Ο επιμορφούμενος που θα υποβάλλει φωτοτυπία παραστατικού που έχει εκδοθεί στο όνομα του συζύγου του, πρέπει να αναγράφει σ΄ αυτό το ονοματεπώνυμό του, το Α.Φ.Μ. του καθώς και την οικογενειακή σχέση. Η φωτοτυπία επικυρώνεται από τον Διευθυντή του σχολείου.
Ο εκπαιδευτικός κατά την αγορά του Η/Υ ζητάει από τον προμηθευτή να εκδοθεί: Δελτίο Αποστολής– Τιμολόγιο Πώλησης ή Απόδειξη Λιανικής Πώλησης, στο οποίο αναγράφονται τα ατομικά στοιχεία του. Αποδείξεις Λιανικής Πώλησης από ταμειακή μηχανή δεν γίνονται δεκτές.

Πηγή: http://dide.tri.sch.gr/epimorfosi/egrafa/Oik_odigos/odksenew.doc

Το τιμολογιο απο αγορα υπολογιστη ή περιφερειακών τι ημερομηνία θα πρεπει να έχει?
η ημερομηνία θα οριστεί από την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής προγραμμάτων ΚΠΣ.
Νομίζω ότι αρχίζει από 04/02/2008 αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Μπορείς να το ρωτήσεις στέλνοντας e-mail στο help desk (epimorfosi@cti.gr)

Και τέλος, σε περιπτωση που καποιος παρει μεταθεση για τη σχ. χρονιά 2008-2009, σε περιοχη, οπου δεν υλοποιειται το προγραμμα, πως θα μπορεσει να δωσει εξετάσεις για την πιστοποιηση?
Μπορεί κάποιος να διαλέξει ένα Κέντρο πιστοποίησης που υπάρχει στην παρακάτω λίστα:
http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/ya/y_a_4225_kepis.pdf
Αν βρίσκεται κάποιος σε άλλο μέρος από αυτά που αναφέρονται στις τελευταίες σελίδες του συγκεκριμένου αρχείου, προφανώς θα υποχρεωθεί να κάνει ένα μικρό ταξιδάκι την ημέρα της εξέτασης...

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 02:38:10 μμ »
Ευχαριστω παρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 04:32:37 μμ »
Έχει βγει πρόγραμμα πιστοποίησης για όσους επιμορφώθηκαν σε ένα από τα προγράμματα επιμόρφωσης του 2002, 2003, 2004 και 2005 και για όσους θέλουν να πιστοποιηθούν χωρίς να κάνουν σεμινάριο.

http://www.pde.gr/downloads1/pistopoihsh2008.pdf
η απόφαση που αναφέρει το παραπάνω έγγραφο είναι η εξής:
http://www.de.sch.gr/epimorfosi/files_for_downl/cert/eggrafa3/20071217_144613.pdf

Για όσους έκαναν σεμινάριο το 2006 και για όσους θα κάνουν το 2008, θα υπάρξουν άλλες ημερομηνίες για να δηλώσουν την ημερομηνία εξέτασης.

Αποσυνδεδεμένος hd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 01:02:55 πμ »
Αυτές οι ημερομηνίες είναι μόνο για Φλεβάρη? Ενδιαφέρομαι για απλή πιστοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 12:19:29 μμ »
Αυτές οι ημερομηνίες είναι μόνο για Φλεβάρη? Ενδιαφέρομαι για απλή πιστοποίηση.
Τις διαθέσιμες ημερομηνίες μπορείς να τις δεις αν μπεις με τους κωδικούς σου στο σύστημα
http://epimorfosi.cti.gr/certification/login_cand.aspx
Τις περισσότερες "θέσεις" που αναφέρονται σε ημερομηνίες μετά το Φεβρουάριο, απ ότι έμαθα τις έχουν πιάσει άλλοι εκπαιδευτικοί.
Μόνο αν κάποιος εκπαιδευτικός μετανιώσει και αφαιρέσει τη συμμετοχή του (μέσα σε μια εβδομάδα από τη στιγμή που έκανε την αίτηση), θα ελευθερωθεί κάποια θέση.

Πάντως αν δηλώσει κάποιος να δώσει εξετάσεις και δεν πάει, θα τρέχει μετά στις επιτροπές για να δικαιολογήσει την απουσία του με υπεύθυνες δηλώσεις και ιατρικές βεβαιώσεις.

Όσοι θέλουν να πιστοποιηθούν κατ ευθείαν, θα υπάρξει και άλλη περίοδος πιστοποίησης (λογικά μετά την επιμόρφωση που τρέχει τώρα).
Δεν πρέπει να το αφήσουν σε καμία περίπτωση όσοι έκαναν επιμόρφωση τις χρονιές 2002-2005 γιατί η συμμετοχή τους σε αυτή την περίοδο πιστοποίησης είναι υποχρεωτική!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 01:20:14 μμ »
ζήτησα να μου στείλουν κωδικό για να κάνω την αίτηση πιστοποίησης και ακόμα τίποτα!  τί κάνω;;

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 02:59:29 μμ »
ζήτησα να μου στείλουν κωδικό για να κάνω την αίτηση πιστοποίησης και ακόμα τίποτα!  τί κάνω;;
Πάρε ένα τηλέφωνο στην επιτροπή της περιοχής σου για να ελέγξουν την αίτηση σου για κωδικούς από το σύστημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.