*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 174520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #308 στις: Απρίλιος 17, 2011, 11:18:58 πμ »
Επιβεβαιώνω και εγώ οτι τα πιλοτικά θα αυξηθούν την επόμενη σχολική χρονιά. Για 180 ακόμα είχα ακούσει εγω. Μετά τη μεταβατική είναι το θέμα του τι θα γίνει για εμας τις ειδικότητες στα δημοτικά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #309 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:02:17 μμ »
ofilia σε ευχαριστώ για την απάντηση..!!

άκουσα ότι θα προστεθούν άλλα 200 δημοτικά και από τις διάφορες δημοσιογραφικές πηγές ότι μπαίνουμε στα γυμνάσια...αναφέρεται καθαρά το μάθημα της θεατρικής αγωγής...

!!!!!!!!!

μακάρι να είμαι σωστή και να βγουν όσα ονειρευόμαστε...

Το ότι αποτελεί πρόθεση του υπουργείου να επεκταθεί το αναμορφωμένο πρόγραμμα και σε άλλα δημοτικά, το έχω διαβάσει πολλές φορές. Για επέκταση όμως της θεατρικής αγωγής στο Γυμνάσιο δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα κάτι. Έχει μήπως κάποιος πιο συγκεκριμένες πληροφορίες;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #310 στις: Μάιος 02, 2011, 07:01:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ntalou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #311 στις: Μάιος 03, 2011, 03:30:20 μμ »
Παρακαλάμε να μη κλείσει η ιστορία της Ελλάδας.....
Μα σε τί  κράτος ζούμε, κάθε φορά αναρωτιέμαι πόσο κάτω είναι αυτός ο πάτος....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #312 στις: Μάιος 03, 2011, 05:09:04 μμ »
Παρακαλάμε να μη κλείσει η ιστορία της Ελλάδας.....
Μα σε τί  κράτος ζούμε, κάθε φορά αναρωτιέμαι πόσο κάτω είναι αυτός ο πάτος....
Δυστυχώς, στου κακού τη σκάλα δεν υπάρχει τέρμα. Κλείνει το θέατρο του Ευαγγελάτου, το θεατρικό μουσείο, αύριο θα πουλήσουμε την Επίδαυρο στο πλαίσιο των αποκρατικοποιήσεων. Αν το πρόβλημα είναι το προσωπικό, δε μπορούν να αποσπάσουν 5 εκπαιδευτικούς, αντί να τους αποσπούν στα γραφεία των βουλευτών;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #313 στις: Μάιος 03, 2011, 09:19:26 μμ »
Τι να πεί κανείς!!!!!!!!
Σαν λαός υστερούμε ..........έχουμε πολύ εγωισμό
Μας φάγανε τα κλαδικά και συμφέροντα και ο άλλος ας πάει να πνιγεί ...........
Είναι ντροπή αν θα κλείσει το θεατρικό μουσείο και το Αμφιθέατρο απο την άλλη δεν ξέρω αν μας αξίζει ....γιατί δεν νομίζω ότι τα εκτιμούμε όσο θα πρέπε!!!!!
 Που έιναι οι ηθοποίοι,οι θεατρολόγοι ?????????????
και αυτό θα το καταπιούμε?

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #314 στις: Μάιος 12, 2011, 05:37:33 μμ »
Μιας και στα δυσπροσιτα δεν εχουμε τη χαρα να εχουμε θεατρολογο ,μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια θεατρικα εργα που μπορουμε να δουλεψουμε στο γυμνασιο γιατι εχω κατα νου καποια αλλα ως ασχετη δεν ξερω ποιο θα μπορουσε να ταιριαξει για γυμνασιο.Για να μην το κανουμε ''αποψε αυτοσχεδιαζουμε" βοηθηστε με εσεις ως προς την επιλογη και βεβαια καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.Αλλο να κανεις σημειολογια του θεατρου που διδαχθηκαμε στη σχολη κι αλλο να ανεβασεις παρασταση.

Για μένα είναι λίγο γενική η ερώτηση σου, καθώς δεν αναφέρεις ούτε τι θέλεις να πετύχεις με αυτή την παράσταση, το είδος της(αρχαίο, σύγχρονο, κωμωδία  κτλ), τον αριθμό παιδιών. Πάντως σε γενικές γραμμές θα πρότεινα Καμπανέλλη λόγω επικαιρότητας.
Καλύτερα όμως, να τοποθετηθεί συνάδελφος που έχει δουλέψει με τέτοιες ηλικιακές ομάδες. ;)


ΥΓ. Γιατί όχι και Πιραντέλο;  ;)





illusion, τον  Πιραντελο  θα τον  αποφυγω  για  να μην  ειναι  αυτοεκπληρουμενη   προφητεια  το  "αποψε  αυτοσχεδιαζουμε ".Με  ολες  τις  ηλικιακες  ομαδες  εχω  δουλεψει  στα  16  χρονια  που  διδασκω  κι   αν   βρεθει  καποιος   συναδελφος  που  ειναι  προθυμος  να  το  αναλαβει  ,ευχαριστως  να   του  το  παραχωρισω  αλλα  δεν  παιζει  κατι  τετοιο.Η  ερωτηση μου  ειναι   γενικη  αλλα  ο  στοχος  μου  ειναι   συγκεκριμενος :Ο μονος  πολιτιστικος   φορεας  του   
νησιου  ειναι  το   σχολειο  ,τα  περισσοτερα  παιδια   εχουν   δει  θεατρικη  παρασταση  μονο  σε DVD.Ο  Καμπανελης  ,εχεις  δικιο  ,εξαιρετικος  για  την  περισταση

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #315 στις: Μάιος 12, 2011, 06:27:32 μμ »
Νομίζω πως πάτε κατευθείαν στα βαθιά...
Πώς μπορεί κάποιος να ανεβάσει δύσκολα από την φύση τους  θεατρικά έργα,όταν  οι μαθητές δεν έχουν δουλέψει αυτοσχεδιασμό - πόσο μάλλον αν έχουν δει  θέατρο από dvd.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να βρεις  ενα θεατρικό έργο που να είναι εύληπτο και ευχάριστο.
Ακόμα καλύτερα θα ήταν με αφορμή μια ιδέα   γράψουν τα ίδια τα παιδιά (περιβαλλοντική-μύθος -δραματοποίηση παραμαμυθιών- ήθη και έθιμα απο τον τόπο που μένουν)με την καθοδήγηση σου πάντα.
ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΕ ΕΚΠΛΗΞΟΥΝ.
 
Στο  λεώ απο την εμπειρία μου ως  ηθοποιός αλλά και ως εκπαιδευτικός
Αυτα ¨)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #316 στις: Μάιος 12, 2011, 07:55:18 μμ »
Ορατιε, φετος  τους  κουρασα  νομιζω  με την περιβαλλοντικη και παρ'οτι  εγραψαν  ενα  δικο  τους  θεατρικο -ύστερα  απο  παροτρυνση  μου - στο  τελος  ειχαμε  τοσο  υλικο  που  το  θεατρικο  δεν  το  προλαβαμε. Ηθη  κι  εθιμα  ξαναδουλεψανε  στο  παρελθον ,θα  ηθελα να μου προτεινεις  κατι  που να μην  πεσω στα  βαθια και  σαν  ηθοποιος που  εισαι  αντιλαμβανεσαι  καλυτερα τις  δυσκολιες  και  δε  μενεις  μονο  στο ιδιο  το  κειμενο.Κι  αν  δεν  τα  καταφερουμε  αξιζει  να  προσπαθησουμε  (ασε  που  αυτα  τα  αστερια  ειναι  αξιοθαυμαστα).Τους  βαζω  παιχνιδια  ρολων  στα  γαλλικα   και  εχουν  τετοιο  αυθορμητισμο  και  χιουμορ που  πιστευω στα  ελληνικα  θα  θριαμβευσουν.Μη  μου  πεις  για  παραμυθι  ή  ιστορικο  θεατρο  που  τους  προτεινα ,προτιμουν  να αυτοπυρποληθουν

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #317 στις: Μάιος 12, 2011, 08:11:55 μμ »
Οράτιε μου νομίζω ότι εξαρτάται και από την δυναμική της ομάδας. Φίλος φέτος ανεβάζει με την έκτη τρεις αδελφές. (Του είπα ότι είσαι τρελός και όμως είναι κατενθουσιασμένος;Ρ) Οπότε νομίζω ότι αν δεν ξέρουμε την ομάδα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι στο τι προτείνουμε. Για μένα σημασία έχει ν'αγαπήσουν τα παιδιά το παιχνίδι και το κείμενο. Καθώς επίσης σημαντικό για εμένα είναι εμείς οι ίδιοι είναι ν'αγαπάμε αυτό που θέλουμε τα παιδιά ν'αγαπήσουν....

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #318 στις: Μάιος 12, 2011, 08:14:59 μμ »
Επίσης αφού απ'ότι καταλαβαίνω κάνεις γαλλικά γιατί δεν τους κάνεις Μολιέρο;


ΥΓ. Απλά καταθέτω σκέψεις:Ρ

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #319 στις: Μάιος 12, 2011, 08:26:30 μμ »
Το  μονο  που  ξερω  ειναι  το  γαλλικο  θεατρο  αλλα  δε  θελω  να   ειναι  μια  πολιτιστικη  προπαγανδα  του  τυπου να  προβαλλω  τη  γαλλικη  κουλτουρα , ας  τηρησω  τις  ισορροπιες.Εθελοντες  εχω  και  απο  τα παιδια  που  διδασκονται  γερμανικα. Ευχαριστω  για  τις  συμβουλες  και  για  την  παροτρυνση.Ελπιζω  να  μπει  το  μαθημα  σας  στο  γυμνασιο  γιατι  κανεις  δεν  ξεκουναει  να  το  αναλαβει  ,τα  παιδια  θελουν  παντα  να  αναπτυξουν  κι  αλλες  δεξιοτητες  ,οχι  μονο  γνωσιακες. Καποιοι  ηθοποιοι  αναδειχτηκαν  πρωτα σε  σχολικες  παραστασεις

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #320 στις: Μάιος 12, 2011, 08:44:54 μμ »
αχ θεε μου τι τραβάμε και εμείς οι χορεύτριες! Τελικά το πιο δύσκολο σε όλους μας είναι να κρατούνται οι ισορροπίες:Ρ Κουράγιο:)

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #321 στις: Μάιος 12, 2011, 09:45:18 μμ »
Εγω μιλάω απο την εμπειρία μου πάντα...
Προσωπικά μου φαίνεται κάπως ακραίο για τις Τρεις αδελφές στο δημοτικό (θα συμφωνήσω όμως πως εξαρτάται απο την δυναμική της ομάδας) αλλά στο δημοτικό  μου κάνει εντύπωση.. καλά και οι υπόλοιποι μαθητές τι κάνουν δεν παίρνουν μέρος;;  με 25/ αρια τμήματα(δεν έχει πολλούς ρόλους)
Συμφωνώ μαζί σου αν τα παιδιά αγαπήσουν το κειμένο και ο δάσκαλός τους  αγαπάεί το αντικείμενο τότε γίνονται θαύματα...

Ολα γίνονται  πάντως με μεράκι πίστη  και γνώση ...

 Μα αν γράψατε θεατρικό είναι πιο εύκολο να το ανεβάσετε γιατί το γνωρίζετε από μέσα....
Είναι πιο εύκολο απο το να πάρετε ένα θεατρικό και να το αναλύσετε απο την αρχή και να πειραματιστείτε πάνω σε αυτοσχεδιασμούς. Ενω το δικό σας θεατρικό το γνωρίζουν  γιατί το έγραψαν τα ίδια τα παιδιά.

Δεν μπορώ να σου προτείνω με ευκολία γιατί εξαρτάται  απο την δυναμική της ομάδας και κατα πόσο δεμένη είναι ...
Ενδεικτικά όμως : Υπηρέτης δύο αφεντάδων /Γκολντόνι -  Άπαντα Αριστοφάνη-Μολιέρο(έχουν πολύ Κίνηση+σε συνεργασία με την μουσικό να τραγουδήσουν και κάποιο τραγούδι και .με μια χορογραφία που μπορεί να την φτιάξουν τα ίδια τα παιδιά)
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.