*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 173320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 19, 2010, 02:59:49 μμ »
 Ο κλάδος μου με ενδιαφέρει
αλλά εντάξει μην το παρακάνουμε οι ηθοποιοι εξετάσεις δίνουν στο υπουργείο δεν πανε να γραφτούν στις σχολές και ειίναι τριτοβάθμιες
η αλήθεια αυτ'η είναι. τωρα αν σκέφτονται να μπούν ολοι οι πτυχιούχοι δραματικής τέχνησ στα σχολειία  ε.....δεν νομίζω ιατι χρειάζετε και παιδαγωγικό πτυχίο. αυτοι ομως που δουλέυανε τοσα χρόνια ειναι άδικο.
δεν καταλαβαίνω γιατι να σπουδα΄σουν και θεατρολογία????????????????? 7 χρονια (δραματικη +θεατρολογια) +2 χρονια ασπαιτε =9
ουτε ο γιατρος σπουδαζει τοσα χρονια......¨))))))))))))

εγω τα ειπα και στο πεσυθ καποιοι  πεσανε να με φανε αυτο ομως δεν ειναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
και εμενα με ειχε λαμπαδιασει ενα υπομνημα του ΣΕΗ αλλα δεν γνωριζα ΟΤΙ ΠΕΣΥΘ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΥΣ ΑΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ......... οταν ο συλλογος μας  ακυρώνει τισ σπουδες ενός ολόκληρου κλάδου ε τι θα κάνει και ο αλλος κλαδος δεν θα ουρλιαξει???????

τεσπα!!!!!!!!!!
εγω λυπαμαι και ειμαι ψυχοπονιαρα.........

 



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:16:15 μμ »
τα 64 μαθήματα που έδωσα για να πάρω πτυχίο μη περιλαμβανομένου μελετών και πανελληνίων δεν ισοδυναμούν με ένα πτυχίο οποιασδήποτε ιδιωτικής δραματικής σχολής ...Arena μου και συ έκανες μαθήματα υποκριτικής στη σχολή δεν θεωρείσαι ηθοποιός, πρέπει να τελειώσεις και δραματική σχολή. Οι ηθοποιοί έχουν θεμελιωμένα δικαίωματα, ας δεχτούν και τα δικά μας. Εαν εξάλλου ενδιαφερόταν τόσο για την εκπαίδευση και όχι για την σκηνή ας σπούδαζαν εξαρχής θεατρολογία, να δώσουν και κείνοι πανελλήνιες, 8 εξάμηνα σπουδών, διπλωματική, ΑΣΕΠ.  Αμάν πια...Καλύτερα να μην είσαι ψυχοπονιάρα...πίστεψε με αν εσύ του χρόνου δεν έχεις δουλειά δεν θα σου δώσουν τη θέση τους :) Μακάρι να διαψευστώ αλλά δυστυχώς η ζωή μέχρι σήμερα με έχει οδηγήσει στο να είμαι ορθολογίστρια.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:47:24 μμ »
Φυσικά και είναι δύσκολές οι σπουδές της θεατρολογίας  αλλα σπουδάσαμε αλλό πράγμα................
οχι για να διδαξουμε αυτοσχεδιασμό .......και στοιχεία υποκριτικής και θέατρου  παντομίμας..........
για να λέμε και τις αλήθειες !!!!!!!!

κατεχούμε πολύ καλά το Θ. ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΙΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ!!
Εγώ Σπούδασα στην Θεατρολογία της Αθήνας.
και ειμαι τησ άποψης οτι πρέπει να μπουν και θ μαθήμα θεατρου και στο δημοτικο και στο γυμνασιο ...........

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:59:07 μμ »
Το τι κάνει τον καθένα σωστό επαγγελματία, το ξέρει καλύτερα ο ίδιος. Μη δουλευόμαστε καλύτερος κριτής του εαυτού μας από εμάς τον ίδιους δεν υπάρχει. Οπότε εσύ ξέρεις τους λόγους που είτε δεν πέρασες τις εξετάσεις σου είτε δεν νιώθεις ασφαλής να διδάξεις το αντικείμενο της θεατρικής αγωγής και είναι βασικό να αυτοαξιολογούμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι είτε με διάβασμα είτε με σεμινάρια. Αλλά όπως καταλαβαίνεις το θεατρικό παιχνίδι είναι ένα μέρος μόνο της θεατρικής αγωγής. Πίστεψε με δεν στο λέω για να σε κριτικάρω ούτε για να σε στήσω στον τοίχο, καμία τέτοια πρόθεση δεν έχω αλλά στην παρούσα φάση σημασία έχει η προστασία του κλάδου οπότε καλύτερα να είμαστε πιο μαζεμένοι και πιο εγκρατείς στα λεγόμενα μας. Εάν απαξιώνουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια με οποιαδήποτε ιδιωτική δραματική σχολή ή σεμινάρια ( για τους δασκάλους) είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:02:23 μμ »
Εγώ τελείωσα Πάτρα και μάλιστα συνειδητοποιημένα αφού ήταν το μόνο τμήμα τότε που είχε και πρακτικά και θεωρητικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών του. Οπότε εάν οι απόφοιτοι των Θεατρικών Σπουδών Αθήνας θεωρούν ότι το τμήμα δεν παρείχε αρκετά πρακτικά μαθήματα ίσως θα έπρεπε να πιέσουν ως προς αυτή την κατεύθυνση

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 20, 2010, 09:34:46 πμ »
Ειμαι κι εγω της αποψης οτι θα πρεπει να προσεχουμε αυτα που λεμε ειδικα στην παρουσα φαση ....arena μου δεν πιστευω οτι κανενας θεατρολογος χαιρεται με το οτι καποιοι ανθρωποι θα χασουνε την δουλεια τους ,το αντιθετο μαλιστα!!!!!!!! αλλα ειμαστε υποχρεωμενοι να υπερασπιστουμε τα συμφεροντα του κλαδου μας........σκεψου μοναχα οτι του χρονου οπως δειχνουν τα πραγματα θα μεινουν πολλοι ωρομισθιοι απ εξω....προτιμω λοιπον να ειναι μεσα εστω και ενας θεατρολογος παρα ενας ηθοποιος.....θελω να πω οτι δεν ειναι επιχειρημα το οτι ειναι λιγοι ας τους αφησουμε λοιπον να δουλεψουν......αυτες τις λιγες θεσεις θα μπορουσαν να τις εχουν συναδελφοι μας....
illusion μου θα πρεπει να σε διορθωσω γιατι το τμημα της Πατρας δεν ειναι το μοναδικο με πρακτικα και θεωρητικα μαθηματα...εγω τελειωσα το τμημα της Θεσ/νικης το οποιο εχει παρα πολλα πρακτικα μαθηματα ,εχει ειδικευσεις σκηνογραφιας και υποκριτικης μετα το 3 ετος και ειναι 5ετους φοιτησης..... τωρα οσον αφορα τις σπουδες των ηθοποιων δεν ειχα καμια προθεση να τις υποβιβασω αλλα ειναι αλλο πραγμα απο το πανεπιστημιο.....και δεν εχουν καμια σχεση με την παιδαγωγικη του θεατρου....με την λογικη αυτη τοτε γιατι να σπουδαζουμε στα πανεπιστημια?ας παμε ολοι σε σεμιναρια και σε ιδιωτικες σχολες ........και θα θελα να μου πεις arena αν το υπουργειο καταργει το κλαδο των ηθοποιων λες να το κανει γιατι ετσι τους καπνισε ή γιατι ηταν παρανομη η συσταση του???

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 20, 2010, 10:53:04 πμ »
Profesora έχεις δίκιο ;)

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 20, 2010, 11:00:54 πμ »
Profesora, μιλούσα προχθές με φίλη που διορίστηκε με το 24μηνο+ΑΣΕΠ και λέγαμε αν σας ήρθαν χαρτιά για απόσπαση-μετάταξη στα νέα ολοήμερα και αν θα πρέπει να πάτε στις περιοχές που ήσασταν ή αν θα μπορούσατε να πάτε σε περιοχές κοντά στα σπίτια σας. Α και αν θα σας πάνε με ωράριο 21 ωρών ή 24 που είναι στα δημοτικά. Δεν έχει διασαφηνιστεί ακόμα αυτό σωστά;

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 20, 2010, 04:13:33 μμ »
ειμαι αριστούχος του τμήματος θεατρικών σπουδών της Αθήνας ως θεατρολόγος  όχι ως καθηγητρία καλλιτεχνικών μαθημάτων αυτοσχεδιασμού......κλπ
εγω πιστέυω πωσ πρέπει να πιέσουμε το υπουργείο να διδάξουμε και φιλλολογικά μαθήματα και λογοτεχνία  ........ετσί θα έχουμε πολλες ώρες και θα συμπληρουμε ωράριο. Δεν σπουδάσαμε το παραστατικό κομμάτι  ακόμα και αν κάναμε \τε κάποια πρακτικά μαθήματα δεν ειμαστε καλλιτέχνες παιδαγωγοί αυτο προσπαθω να πώ.
Οσο για τον αν δεν πέρασα στην ανωτερα δραματική σχολή  μάλλον δεν έιχα το ταλέντο  που χρεάζετε για να σπουδάσω την Δραματική τέχνη.(δεν είναι κακκό που το λεώ αυτο δείχνει οτι δεν είμαι ψώνιο)
οι καλλιτεχνικές σπουδές του θεάτρου υπάγονται τις δραματικές σχολές του υπουργείου και είναι νόμιμες εξετάσεις και οχι στα πανεπιστημια ουτε και στης Θεσσαλονίκης Πάτρας Εμεις βγαίνουμε θεατρολόγοι!!
Ειμαι θεατρολόγος και  σπούδασα  το επιστημονικό κομμάτι του θέατρου  και όχι την τέχνη του θεάτρου.

και περισότερο με ενδιαφέρει να δούλεψω πανω σε αυτό που σπούδασα και όχι σε κατι που είναι στο περίπου και για αυτο επιμένω οτι πρέπει να απαιτήσουμε να διδάξουμε και φιλλολογικά μαθήματα .



Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 20, 2010, 04:25:15 μμ »
Arena σού εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο θεωρείς για σένα και μπορείς να προσαρμόσεις το μάθημα σου σε πιο φιλολογικό ύφος που είναι το δυνατό σου στοιχείο και να αφήσεις το παραστατικό κομμάτι που σου φαίνεται πιο δύσκολο. Απλά θέλω μια καλύτερη μέρα για μας στην εκπαίδευση και όχι μόνο. Ζητάω πολλά;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 20, 2010, 04:41:58 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση;
Εκπαιδευτικός (ας πούμε δάσκαλος) που έχει κάνει μεταπτυχιακό στη θεατρολογία (έχει αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό θεατρολογίας από το ΔΟΑΤΑΠ) θεωρείται θεατρολόγος;

Μην με φάτε! Δεν είμαι εγώ! Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτό τον τομέα της εκπαίδευσης. Απλά πληροφοριακά ρωτάω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 20, 2010, 04:48:18 μμ »
emmaki δεν νομίζω όπως κάποιος που κάνει μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό δεν θεωρείται δάσκαλος ή νηπιαγωγός.  ;) Αλλά καλύτερα να ρωτήσει τον ΠΕΣΥΘ για σίγουρη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 20, 2010, 05:26:18 μμ »
ilusion
 
Δεν θέλω να να είμαι η κακκιά της παρέας και δεν θέλω τα χειροτέρα για τον κλάδο μου προς θεού
τα καλύτερα θέλω

Αλλα  δεν είναι κακκό να έχουμε  αυτογνωσία τι έχουμε σπουδάσει ............ δεν είμαστε καλλιτέχνες ..ειμαστε  επιστήμονες του θεατρικής έρεύνας. οτάν δώσαμε πανελλήνιες δώσαμε κανενά ειδικό μάθημα καλλιτεχνικής κλησης ?ΟΧΙ  ΒΕΒΑΙΑ!!!!!   ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΤΡΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ........ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.









Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 20, 2010, 05:31:11 μμ »
emmaki δεν νομίζω όπως κάποιος που κάνει μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό δεν θεωρείται δάσκαλος ή νηπιαγωγός.  ;) Αλλά καλύτερα να ρωτήσει τον ΠΕΣΥΘ για σίγουρη απάντηση.

Συμφωνώ απόλυτα!
Ένα μετπτυχιακό δεν μπορεί και δεν πρέπει να σου αλλάζει και τον κλάδο!!!!!!
Απλά πληροφοριακά ρώτησα! Για να λύσω την απορία μου...
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.