*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 173169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 20, 2010, 05:52:08 μμ »
emmaki

ετσι είναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ¨))))))))))))))))
καλη επιτυχία στην ζωή σου!!!!!
το πρώτο πτύχιο είναι αυτο που σε κάνει ειδικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2010, 05:53:53 μμ από arena »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:35:39 »

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 20, 2010, 08:08:00 μμ »
arena μου δυστυχως διαφωνω μαζι σου, εγω σπουδαζοντας στο τμημα Θεατρου εχω διδαχθει και παιδαγωγικα και αυτοσχεδιασμο και υποκριτικη και κινησιολογια και ορθοφωνια και θεατρικο παιχνιδι και κουκλοθεατρο και παντομια κλπ ,μαζι φυσικα με ολα τα θεωρητικα μαθηματα τα οποια ειχαν σχεση μονο με το θεατρο...εχω παρει ειδικευση στην υποκριτικη και εχω κανει ολα τα μαθηματα που διδασκονται στις δραματικες σχολες....δεν εχω καμια σχεση με τα μαθηματα της φιλοσοφικης και δεν μπορω ουτε να διανοηθω να διδαξω ιστορια ή λατινικα ή φιλοσοφια και παει λεγοντας γιατι απλα εμεις στη Θεσ/νικη και στην Πατρα απο'οσο γνωριζω διδασκομαστε μαθηματα που εχουν σχεση μονο με το θεατρο και πολυ απλα ολα αυτα δεν τα γνωριζουμε...σε αντιθεση με το τμημα της Αθηνας αρα λοιπον δεν συμμεριζομαι την αποψη σου αν και σε καταλαβαινω....

illusion οταν μας καλεσαν να κανουμε χαρτια για αποσπαση μπορουσαμε να δηλωσουμε οποια περιοχη θελαμε ....ομως απ'οτι εχω καταλαβει απο διαφορα χαρτια που ερχονται στο σχολειο (Λυκειο) σεχσχεση με την Αθμια και τις ωρες μαλλον θα μπορουν να μας στειλουν στην Αθμια της περιοχης διορισμου μας για συμπληρωσουμε ωραριο(αυτο ειναι υποχρεωτικο με νομο) δεν εχει ξεκαθαρισει αν το ωραριο θα ειναι 21 ή 24 ωρες ...εγω αυριο θα περασω απο τα γραφεια κι εχω σκοπο να ρωτησω σχετικα....θα ενημερωσω αν μαθω κατι φιλια

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 21, 2010, 12:23:56 πμ »
Μερικές απορίες:
  • Πόσο "σωστό" παιδαγωγικά είναι παιδιά του δημοτικού να έχουν 8 διαφορετικούς "δασκάλους"?
  • Μήπως υπάρχει "σχεδιασμός" αύριο-μεθαύριο Φυσικοί να κάνουν Φυσικά στην Α/θμια, μαθηματικοί μαθηματικά κτλ?
  • Το μάθημα της θεατρικής αγωγής "τι -παιδαγωγικό- ρόλο έχει στην Α/θμια?" Μπορεί να είναι και "θεωρητικό" εκτός από "πρακτικό"?
  • Οι ΠΕ32 ή / και οι ΠΕ18.41 με ΑΣΠΑΙΤΕ ξέρουν να διδάξουν καλύτερα το αντικέιμενο?
  • Υπάρχει σοβαρός επιστημονικός σχεδιασμός από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ή πρόκειται για μια "πολιτική απόφαση"?
  • Όταν η απόφαση σύστασης των 800 ολοήμερων λέει "δεν υπάρχει επιβάρυνση στον προϋπολογισμό" τι εννοεί?
  • Τα 800 σχολεία έχουν την απαραίτητη υποδομή?
  • Τα προβλήματα της δημόσιας εκπαίδευσης θα λυθούν με τα νέα ολοήμερα?
  • Το (προαιρετικό) ωράριο 07:00 με 17:00 θα "διευκολύνει" τα παιδιά ή τους εργαζόμενους γονείς και μόνο?
  • Υπάρχει δυνατότητα να γίνουν διορισμοί στο άμεσο μέλλον? Η Υπουργός έχει δηλώσει ότι φέτος θα διοριστούν μόνιμοι οι μισοί από πέρσι και για τα έτη 2011 και 2012 ο Νόμος 3833/2010 λέει ότι "κατ'εξαίρεση" οι διορισμοί στην εκπαίδευση θα γίνονται για κάθε μία συνταξιοδότηση = ένας διορισμός. Θα ισχύσει ο Νόμος?

Καλές οι προθέσεις, αλλά η μεταρρύθμιση στην εκπαίδευση θέλει σοβαρή "επιστημονική μελέτη" και κυρίως χρήματα που δεν βλέπω να υπάρχουν. (Εκτός βέβαια αν τελικά "υπάρχουν λεφτά" ;) )
Ελπίζω να μην πληρώσουν τα παιδιά τις "φιλοδοξίες" της κάθε Υπουργού...

ΥΓ. arena μου, που θες να διδάξεις "φιλλολογικά μαθήματα", και χωρίς να θέλω να γίνω "κακκός", σου επισημαίνω ότι υπάρχει το κουμπάκι "ορθογραφικός έλεγχος" δεξιά από αυτό της "αποστολής" και της "προεπισκόπησης". Σου συνιστώ να το πατάς, (αν και μάλλον δεν δουλεύει...). Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 21, 2010, 12:33:45 πμ »
επέλεξα να σπουδάσω στο τμήμα θεατρικών σπουδών της Αθήνας για είχε τα περισότερα μόρία
ανέτα θα μπορούσα να σπουδάσω στην Θεσσαλονίκη..ίσως να θα πρέπε να σπουδάζα εκεί.....Εσύ Profesora  μου μπορεί να είσαι η

εξαίρεση του κανόνα .
κανείς μας δεν εξετάστηκε σε ειδικό μάθημα ότνα δίναμε πανελλήνιες για να μας αξιολογήσουν

στην καλλιτεχνίκη κλήση  πχ 'οπωςς σμβαίνει με τους ζωγράφους η ακόμα και στους γυμναστές !
και εγώ εχω παρακολουθήσει σεμινάριο παντομίμας 150 ωρών με ηθοποίο καθηγητή απο την σχολή

παντομίμας στην Γαλλία μακάρι να  μπορούσα να αποκτήσω την άρτια τεχνική του και τουσ

κιν/λογικους και εκφραστικούς κώδικες του σώματος του απλά δεν γίνετε τώρα θα μου πείς

γιατί????
γιατί αυτοσ σπούδασε την  την δραματική τέχνη και  του χορού (είχε το καλλιτεχνικό εκτόπισμα

και χάρισμα απο την φύση) αν εγώ προσωπικά το δι΄δαξω θα θυμίζει κάτι απο

παντομίμα,,,,,,,και  δεν ήμουν η μοναδική θεατρολόγος που το λέγε αυτο η΄μασταν αρκετοι και

απο θεσσαλονίκη και ολοι τα ίδια λέγαμε.

Επιμένω οτι πρέπει να πιέσουμε τουσ συλλόγους μας να πιέσουμε το υπουργείο  πρός αυτήν την

κατέυθυνση η και σε αυτή.... για να μην μπορούν διδάξουν ουτε οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ-ΓΥΜΝΑΣΤΕΣ ΗΘ/ΠΟΙ

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΆ ΚΑΝΕΝΑ ΨΩΝΙΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2010, 12:50:01 πμ από arena »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:35:39 »

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 21, 2010, 12:38:57 πμ »
καληνυχτα μας.............και δεν πειράζει αν διαφωνούμε καλό μας κάνει!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2010, 12:48:16 πμ από arena »

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 21, 2010, 12:26:13 μμ »
Πόσο σωστό παιδαγωγικά είναι να διδάσκονται όλα τα γνωστικά αντικείμενα από ένα δάσκαλο ο οποίος μπορεί και να είναι διετούς φοίτησης?
Πόσο σωστό παιδαγωγικά είναι οι μαθητές των ολοήμερων σχολείων να έχουν 8 "δασκαλους" και να ανυπομονούν να κάνουν θεατρική αγωγή, πληροφοφρική, γυμναστική, μουσική, ζωγραφική.......
Πόσο σωστό παιδαγωγικά είναι μόνο τα παιδιά του ολοήμερου να χαίρονται αυτά τα μαθήματα?
Γιατί οι πρωινοί δάσκαλοι πάντα ζητάνε τη βοήθεια των ειδικοτήτων του ολοήμερου για τις δραστηριότητες της τάξης τους?
Το θέατρο είτε στην πράξη είτε στη θεωρία ανοίγει νέους ορίζοντεςγια όλες τις ηλικίες και για όλες τις βαθμίδες....είτε στην  Α/θμια, είτε στη Β/θμια είτε στα ΣΔΕ, είτε στους Δήμους....έχω δουλέψει σε όλα αυτά και γνωρίζω πολύ καλά τι μπορεί να προσφέρει  στα παιδιά , στους εφήβους, σε ανθρώπους βιοπαλεστές :)

Μακάρι οι Φυσικοί να κάνουν φυσική και οι Μαθηματικοί μαθηματικά. κανένας δεν είναι πανεπιστήμονας!!!
Τα 800 ολοήμερα δεν διαφέρουν  από τα απλά ολοήμερα. Απλά 'ολοι υποχρεωτικά οι δάσκαλοι θα πρέπει να συμπληρώνουν 6ωρο και τα παιδιά θα σχολάνε στις 2. Το πρόγραμμα 7-17:00 ισχύει εδώ και 9 χρόνια και εφαρμόζεται σε κάποια σχολεία.
 
Εύχομαι να υλοποιηθεί το πρόγραμμα έτσι όπως έχει αναγγελθεί....Τι να πω ίδωμεν.....

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 21, 2010, 02:13:00 μμ »
Ofilia πολυ σωστα τα λες!!!!!!!!θα ηθελα εδω να συμπληρωσω ή μαλλον να κανω μια ερωτηση στους "συναδεφους " μας τους δασκαλους....γιατι ενω η ΔΟΕ ΤΩΡΑ διεκδικει την διδασκαλια του μαθηματος της θεατρικης αγωγης, δεν το διδασκε τοσα χρονια αφου υπηρχε και βιβλιο για την πεμπτη και την εκτη δημοτικου??? βεβαια ο Recoba κανει και καποιες σωστες παρατηρησεις οπως για παραδειγμα τα υλικοτεχνικα μεσα και τα χρηματα τα οποια ειναι απαραιτητα για τη σωστη λειτουργια του προγραμματος.....

illusion σημερα στα γραφεια δευτεροβαθμιας μου ειπαν οτι το ωραριο ειναι 21 ωρες...αν ομως ζητησεις μεταταξη τοτε εχεις τις υποχρεωσεις της Αθμιας δηλ 24 ωρες....

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 21, 2010, 03:16:04 μμ »
Οκ. Άρα εφόσον σας κατεβάσουν πρωτοβάθμια θα χρειαστούν λιγότερα άτομα...Από κει που δεν μπορούσα να υπολογίσω στο περίπου τον αριθμό που θα χρειαστούν...μετά από τις τόσες αντιδράσεις από τους δασκάλους ( που ουσιαστικά προσωπική μου άποψη οφείλεται στο ότι θα πρέπει να μένουν παραπάνω στο σχολείο...) έχω άγχος και αν θα υλοποιηθεί καν το πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 21, 2010, 03:53:25 μμ »
Εννοειται illusion οτι εκει ειναι το θεμα κι εδω που τα λεμε ειναι δυσκολο γι αυτους να τους αλλαζουν τελειως το ωραριο ,παρ'ολο που υπαρχει νομος ο οποιος υποχρεωνει ολους τους εκπαιδευτικους να παραμενουν στο σχολειο περισσοτερο απο τις διδακτικες ωρες ,ενας νομος ομως που σε πολλα σχολεια δεν εφαρμοζεται...............παντως εγω δεν πιστευω οτι δεν θα κανει πισω το υπουργειο στην εφαρμογη του προγραμματος γιατι ειναι ενα προσωπικο στοιχημα της Διαμαντοπουλου!!!!!!!και μην ξεχνας οτι οι ΔΟΕ τα ιδια ειχε κανει κι οταν μπηκαν οι γυμναστες στα δημοτικα σχολεια!!!!!!! ολα αυτα θα φανουν συντομα........μην ανησυχεις :))) φιλια πολλα

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 21, 2010, 07:57:41 μμ »
Ε ρε δεν έλεγα να κερδίσω το τζόκερ!!! Ήδη αρχίζουν να αφαιρούνται σχολεία(25) και να ναι απόφαση του
Συμβούλου..
http://esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8164:2010-06-21-12-07-14&catid=378:2009-12-02-07-32-30&Itemid=1078

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 21, 2010, 09:10:38 μμ »
Profesora μήπως ξέρεις αν μπορείς να ζητήσεις μετάταξη αν δεν έχεις ξεχρεώσει οργανική; Περιμένω διορισμό και για μας θα ισχύσει η τριετής παραμονή στον πρώτο τόπο διορισμού. Μπορώ άραγε να πάρω μετάταξη πριν τη συμπλήρωση των 3 χρόνων και αν ναι, αυτό σημαίνει ότι θα χρωστάω οργανική;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποιος άλλος ξέρει ας βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 21, 2010, 09:20:25 μμ »
Με βάση το τι ισχύει αυτή τη στιγμή, προϋπόθεση για μετάταξη σε άλλη ειδικότητα ή βαθμίδα είναι η 5ετής προϋπηρεσία στην ειδικότητα ή βαθμίδα διορισμού. Αυτό όμως μπορεί να αλλάξει, εφόσον παρουσιαστούν πολλές ανάγκες στην α/θμια.
Σε κάθε περίπτωση, όποιος παίρνει μετάταξη δε χρωστάει οργανική.

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 21, 2010, 11:43:20 μμ »
Ε ρε δεν έλεγα να κερδίσω το τζόκερ!!! Ήδη αρχίζουν να αφαιρούνται σχολεία(25) και να ναι απόφαση του
Συμβούλου..
http://esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8164:2010-06-21-12-07-14&catid=378:2009-12-02-07-32-30&Itemid=1078
Προστέθηκαν  όμως 29 νέα σχολεία ;)

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:05:08 πμ »
ofilia μου δεν το έλεγξα να μαι ειλικρινής, αλλά με τις καθημερινές "ενστάσεις" σχολείων θέλω να βγεί η έρμη η εγκύκλιος να ηρεμήσω και να μας δώσουν επιτέλους μια πιο πλήρη εικόνα για αυτά τα 800(;) σχολεία κτλ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 271
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.