*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 174793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:00:03 μμ »
Γεια σας κι από μένα!

Κι εγώ πήρα, κι αφού πέρασα από υπάλληλο του τηλ. κέντρου (στο φαγητό την τσάκωσα τη δύστυχη) που επέμενε ότι εμείς αργούμε και πρέπει να περιμένουμε να δούνε τα κενά, "ποια κενά;" της λέω, "εμείς ως επί το πλείστον αναπληρωτές δουλεύουμε έως τώρα, στα ΕΑΕΠ είμαστε, πέρσι βγήκαν 9 Σεπτέμβρη οι προσλήψεις", τέλος πάντων πλήρης άγνοια, απέφευγε να μου δώσει άλλα τηλ., αλλά επέμενα και μου έδωσε αυτά που γράφει και η Millhaven. O κύριος που απήντησε μου είπε ότι βγήκαν οι "βασικοί" κλάδοι, γιατί η "πολιτική ηγεσία" (πολύ αρέσκετο στη χρήση αυτής της εκφράσεως, "πολιτική ηγεσία" κι εγώ πολύ εσυγκινούμην καθώς το ήκουγα) θέλει να βρίσκονται εγκαίρως στα σχολεία - εμείς, οι "μη βασικοί" μπορούμε δηλαδή να περιμένουμε. Σε ευγενές αλλά αρκούντως δηκτικό μου σχόλιο απήντησε ότι, βέβαια, εμείς δεν είμαστε ακριβώς σαν τους άλλους (μη βασικούς, καταλαβαίνετε) κλάδους, αφού είμαστε στα Πιλοτικά, και για τα Πιλοτικά δεν έχει ακουστεί κακή κουβέντα ("αλίμονο" του λέω, "τα καλύτερα έχει να λέει η Υπουργός για μας"), οπότε ως μη βασικοί αλλά ξεχωριστοί ως άνθρωποι και ως επιστήμονες (της γραφούσης εννοείται το τελευταίο σχόλιο) θα κληθούμε στην καλύτερη από την αρχή έως τα μέσα της επόμενης εβδομάδας. Ασφαλώς επιβεβαιώνω Millhaven κι εγώ, ήθελα απλώς να σας παιδέψω - είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα, άμα δε δω περιοχή δεν ησυχάζω. Στο facebook πώς μας βρίσκουμε, βρε παιδιά; Δε μ' αρέσει καθόλου το facebook, αλλά καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι γράφουν εκεί. Γιατί άραγε; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:29:28 μμ »
. O κύριος που απήντησε μου είπε ότι βγήκαν οι "βασικοί" κλάδοι, γιατί η "πολιτική ηγεσία" (πολύ αρέσκετο στη χρήση αυτής της εκφράσεως, "πολιτική ηγεσία" κι εγώ πολύ εσυγκινούμην καθώς το ήκουγα) θέλει να βρίσκονται εγκαίρως στα σχολεία - εμείς, οι "μη βασικοί" μπορούμε δηλαδή να περιμένουμε. Σε ευγενές αλλά αρκούντως δηκτικό μου σχόλιο απήντησε ότι, βέβαια, εμείς δεν είμαστε ακριβώς σαν τους άλλους (μη βασικούς, καταλαβαίνετε) κλάδους, αφού είμαστε στα Πιλοτικά, και για τα Πιλοτικά δεν έχει ακουστεί κακή κουβέντα ("αλίμονο" του λέω, "τα καλύτερα έχει να λέει η Υπουργός για μας"), οπότε ως μη βασικοί αλλά ξεχωριστοί ως άνθρωποι και ως επιστήμονες (της γραφούσης εννοείται το τελευταίο σχόλιο) θα κληθούμε στην καλύτερη από την αρχή έως τα μέσα της επόμενης εβδομάδας.


Μπου-χα-χα ... ;D ;D ;D
"Η πολιτική ηγεσία έχει ζητήσει από την 1η του μηνός τα λειτουργικά κενά... επίσης η πολιτική ηγεσία αποφασίζει καθημερινά για το ποιοι κλάδοι θ' ανακοινωθούν..."
Τουλάχιστον ο άνθρωπος απαντά ευγενικά...Ας ελπίσουμε η πολιτική ηγεσία (και πάλι) να ρυθμίσει τα του εργασιακού μας καθεστώτος λιγάκι νωρίτερα σε σχέση με πέρυσι, για να μην έχουμε και φέτος τα ίδια σκηνικά...

Σε ό, τι αφορά τη σελίδα στο facebook, νομίζω ότι η iLLusion έχει στο μυαλό της αυτή που αφορά γενικότερα τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ και είχε τρέξει κυρίως την εποχή που προχωρούσαμε σε επίσχεση εργασίας. Και εγώ δεν έχω fb., γι' αυτό και δεν πολυξέρω τι παίζει εκεί...

Επειδή βλέπω ότι το τοπίο σε σχέση με τους 12 διοριστέους του ΑΣΕΠ είναι πολύ θολό, το έψαξα λιγάκι, και από πολύ θολό έγινε πολύ μπερδεμένο...
Δηλαδή: Οι 12 διοριστέοι ΠΕ32 (σπανιότατο είδος, όπως δείχνουν τα πράγματα), που προέκυψαν μετά τον ΑΣΕΠ του 2009, έχουν όλοι τους διοριστεί, γιατί παρότι την πρώτη χρονιά ζήτησε 6 και τη δεύτερη 4, κάποιοι διορίστηκαν από τους πίνακες της προϋπηρεσίας, και έτσι αυτή τη στιγμή και ο 12ος έχει απορροφηθεί.
Εκκρεμεί λοιπόν τυπικά η πλήρωση των δύο θέσεων που απομένουν, που όμως όλως παραδόξως, δεν είναι 2 αλλά 3, αφού πέρυσι ζήτησε μεν 4 από τον πίνακα του ΑΣΕΠ, αλλά τελικά πήρε τρεις!!!( :o).
Ανακεφαλαιώνοντας, και για να μην καείτε και εσείς, όπως και εγώ ψάχνοντάς το: Αν το υπουργείο ήταν διατεθειμένο να προχωρήσει σε ΑΣΕΠ για τον κλάδο, θα έπρεπε φέτος να ζητήσει από τον πίνακα του ΑΣΕΠ τρία άτομα, τους τρεις πρώτους επιλαχόντες δηλαδή, κατά σειρά κατάταξης τον 13ο, 14ο, 15ο. Δεν το έκανε όμως αυτό, κάτι που σημαίνει ότι η μεταβατική περίοδος συνεχίζεται για τους ΠΕ32 και προτού διορίσει αυτά τα 3 άτομα δεν μπορεί να ξανακάνει ΑΣΕΠ.

Αυτά...Σκέτος γρίφος και ακόμα πιστεύω ότι δεν μου έχει αποκαλυφθεί όλη η αλήθεια περί των βουλών της πολιτικής ηγεσίας (για να μην ξεχνιόμαστε... ;) :P)

 :)








Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:43:50 μμ »
ναι αναφέρομαι στην σελίδα του ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ καθώς και σε μία αντίστοιχη του ΠΕΣΥΘ στο fb :)

ΥΓ. Δεν μας βλέπουμε ούτε για σήμερα δηλαδή...γκρρρ!!!Άντε μετά να βγάζεις άκρη με τους διευθυντές, που δεν θα τους βγαίνει το πρόγραμμα ότι δεν φταις εσύ που στο υπουργείο δεν θεωρείσαι βασική ειδικότητα...


Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:10:48 μμ »
Millhaven, είναι η πρώτη φορά που βγάζω άκρη με τα του ΑΣΕΠ και τους εναπομείναντες, να 'σαι καλά για την πληροφόρηση. Είχα κι εγώ την αίσθηση ότι έχουν εξαντληθεί οι διοριστέοι, αλλά και μια δεύτερη έρευνα που είχε δημοσιευθεί στο alfavita έβγαζε υπόλοιπο 2+2, οπότε το 'χα χάσει. Όσο για τις θέσεις που απομένουν να καλυφθούν ούτε που μου 'χε περάσει απ' το μυαλό ότι υπολείπονται τρεις (είμαι στην πρώτη εικοσάδα του ΑΣΕΠ, οπότε αν το ήξερα μάλλον θα αγχωνόμουν περισσότερο). Τέλος πάντων, έχω οριστικώς και αμετακλήτως (όπως λέει και η Δανειακή μας Σύμβαση) απωλέσει κάθε ελπίδα για διορισμό, ελπίζω όμως να συνεχίσουμε να διδάσκουμε - αξιοπρεπώς όμως, όχι σαν τα περσινά. Στο φέισμπουκ δε γουστάρω να μπαίνω καθόλου, οπότε τα λέμε από εδώ. Καλή μας αναμονή, καλές τοποθετήσεις σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:25:19 μμ »
Mα, ΙLLuSion, δεν έχεις πιάσει ακόμη το νόημα το συνθήματος, τέκνον μου;  ;)

ΠΡΩΤΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ (Δεν μου πέτυχε η εισαγωγή της γελοιογραφίας... :-\)

(Χιουμοράκι των μη βασικών κλάδων...)


'Eλλη, ακριβώς, όσο δουλέψουμε στην εκπαίδευση, ας το κάνουμε τουλάχιστον όσο πιο αξιοπρεπώς μπορούμε και μας επιτρέπουν...
Μακάρι να φτάσει στη σειρά σου στον πίνακα του ΑΣΕΠ...Υπολόγισε ότι κάποιοι θα φύγουν και από τους λοιπούς πίνακες...
Πετάγομαι να τσεκάρω στο σάιτ του υπουργείου αν ο γλόμπος της εισόδου παραμένει στη θέση του...

Α Bientot :)



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:30:19 μμ από millhaven »

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:49:35 μμ »
Τελικά απο Δευτέρα και μες στην εβδομάδα ή μετά τις 20 που ακούγεται πολύ ?
Εσείς τί λέτε ?
Σήμερα που τηλεφώνησα στο υπουργείο , μου απαντούσε η "πολιτική ηγεσία" με αοριστολογίες.
Μάλλον,  μας βαρέθηκε. 

Όποιος βρεί την σωστή ημερομηνία, κερδίζει παγωτό χωνάκι με 2 μπάλες και υποβρύχιο σε μεγάλο ποτήρι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:04:12 πμ »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:23:21 πμ »
Στο επανιδείν.... :)
Αν δεν ξέχασα τελείιιιιιιιως τα γαλλικά μου.... ::)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 12:41:20 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Εγώ όταν πήρα στο υπουργείο την Παρασκευή μου απάντησαν (πολύ τρυφερά οφείλω να ομολογήσω) ότι πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή κι ότι ουσιαστικά δεν έχουν ιδέα πότε θα μας καλέσουν. Επέμεινα αν πρόκειται να γίνει αυτό μέσα στην επόμενη εβδομάδα και δεν έλαβα σαφή απάντηση. Πολύ διασκεδαστική η αναμονή!

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 07:34:36 μμ »
Μάλισταα....  Τουλάχιστον, σου μένει η γλύκα μετά απο τόση τρυφεράδα....

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:59:50 μμ »
Δείτε τι λέει ο διευθυντής της Β' Αθηνών για τις ειδικότητες της πρωτοβάθμιας: ούτε λίγο ούτε πολύ να ανοίξει το θέμα της διδασκαλίας μαθημάτων όπως το δικό μας από δασκάλους. Καλό ε; Το βλέπω αυτό το σενάριο να παίζεται από του χρόνου. 

Στο 4ο λεπτό περίπου - ανεπανάληπτος!

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/319-%CF%80-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%82-12/09/2011.html

Τέλος πάντων, απ' ό,τι φαίνεται τοποθετήθηκαν σήμερα οι λιγοστοί διορισμένοι του κλάδου μας που αποσπάστηκαν από ΠΥΣΔΕ (2 ανακοίνωσε η Β' Αθηνών, Ηράκλειο και Χαλάνδρι, λογικά θα έχουν τοποθετηθεί και στις άλλες Διευθύνσεις). Οι θέσεις που αναμένονται να καλυφθούν από αναπληρωτές Μουσικής, Καλλιτεχνικών και Θεατρικής Αγωγής είναι κάτι παραπάνω από 1700 (βλ. ανακοίνωση ΥΠΔΒΜΘ). Σίγουρα θα είμαστε στα ίδια με τα περσινά στην Α' φάση (καμιά 500αριά πιστεύω και μέχρι την Παρασκευή - εάν δεν έχουμε πτωχεύσει). Φιλιά.

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 06:59:09 πμ »
Ξέρετε πόσες ώρες έχουμε στα ολοήμερα με το ενιαίο αναμορφομένο πρόγραμμα στο πρωινό ωρολόγιο πρόγραμμα;
Έχω καταλάβει 1 ώρα την εβδομάδα για κάθε τμήμα, δηλαδή αν είναι 12θέσιο έχουμε 12 ώρες ή δεν έχω υπολογίσει σωστά;

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας απαντήσει.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:16:24 πμ »
Ξέρετε πόσες ώρες έχουμε στα ολοήμερα με το ενιαίο αναμορφομένο πρόγραμμα στο πρωινό ωρολόγιο πρόγραμμα;
Έχω καταλάβει 1 ώρα την εβδομάδα για κάθε τμήμα, δηλαδή αν είναι 12θέσιο έχουμε 12 ώρες ή δεν έχω υπολογίσει σωστά;

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας απαντήσει.
Ευχαριστώ!

Σωστά!

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:00:32 μμ »
Γεια Χαρά :)

Αρχικά, ευχαριστώ τους διαχειριστές, που προχώρησαν στη δημιουργία της κατηγορίας του κλάδου, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε κάθε φορά το topic! Special Thanks to M.Rozy :)

Σε ό, τι αφορά τις τοποθετήσεις, σήμερα δόθηκαν πιο σαφείς πληροφορίες από το υπουργείο: Δόθηκε εντολή (από την πολιτική ηγεσία πάντα... ::)) να προχωρήσουν σε κύρωση των πινάκων, επομένως αν γίνει σήμερα αυτό, από αύριο λογικά θα είναι έτοιμοι για τη σχετική ανακοίνωση. Στην πρώτη φάση, που συμπεριελάμβανε τις βασικές ειδικότητες( ;)), την προηγούμενη της ανακοίνωσης των προσλήψεων, είχε προηγηθεί η κύρωση των πινάκων αναπληρωτών. Επομένως, ας τσεκάρουμε στο e-aitisi.

Είδα και εγώ τα κενά που δημοσιεύθηκαν εχθές και φαντάζομαι ότι λίγο πολύ θα κινηθούμε στα περσινά νούμερα, συνυπολογίζοντας και τα καινούργια 161 ΕΑΕΠ.

Σχετικά με τις δηλώσεις του διευθ. πρωτοβάθμιας Β' Αθηνών, σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο να μην εκφραστώ... :-X
Δεν θεωρώ όμως και εγώ καθόλου τυχαίο ότι αρχίζουν πια απροκάλυπτα να λέγονται αυτά όχι πια από ανεπίσημα χείλη, αλλά από χωμένους μέχρι εκεί που δεν παίρνει συνδικαλιστές( :o) της ΠΑΣΚ...
Και προφανώς γνωρίζουν πολύ καλά ότι τα σωματεία των θιγόμενων κλάδων είναι σχεδόν ανύπαρκτα...

Anyway, ας μην απογοητευόμαστε...
Καλά μαντάτα σε όλους :)




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161773
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.