*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 174340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 05:26:18 μμ »
Μα είναι δυνατόν να μειωθούν 110 οι προσλήψεις των θεατρολόγων και να αυξηθούν παράλληλα στο διπλάσιο οι προσλήψεις των πε 18.41. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μετακομίζω εξαιτίας προσλήψεων ατόμων με λιγότερα μόρια και χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση (δηλωμένη στον πίνακα τους). Γι΄αυτό το λόγο εγώ θα καταθέσω ένσταση και το προτείνω σε όσους περάσαν σε δεύτερη ή τρίτη επιλογή τους ή ακόμα και καθόλου λόγω αυτής της κατάφορης αδικίας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:20 »

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:49:53 μμ »
Illusion, Io, καλό ταξίδι, όλα να παν καλά σάς εύχομαι.
Για τον κλάδο Δραματικής Τέχνης αυτό που ξέρω είναι ότι η υπόθεση 70-30% βρίσκεται ακόμη στα δικαστήρια και δεν έχει ληφθεί απόφαση, γι’ αυτό και γίνεται ακόμη χρήση της ποσόστωσης. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, μου φαίνεται όμως κι εμένα αδιανόητο να βλέπω αυτά τα μόρια κι αυτές τις τοποθετήσεις. Εκτός κι αν αυτά τα παιδιά έχουν και πτυχίο ΠΕ 32 (άρα και ΑΣΕΠ ή μεγάλη προυπηρεσία που δεν φαίνεται στο συγκεκριμένο πίνακα, του οποίου όμως κάνουν χρήση για να τύχουν καλύτερης τοποθέτησης). Πάντως, εγώ που έχω και πτυχίο Δραματικής Τέχνης (με ισοτιμία από το ΙΤΕ, που σταμάτησε να δίνεται το 2003, άρα οι νεότεροι ηθοποιοί λογικά δεν μπορούν να διδάξουν χωρίς πανεπιστημιακό πτυχίο στο αντικείμενό μας) ουδέποτε έκανα χρήση του και υπέβαλλα πάντα αιτήσεις με ΠΕ 32. Νόμιζα πως θα είχα καλύτερη τύχη έτσι.
Millhaven μου, χωρίς πλάκα, κοντός ψαλμός, ο Βεντήρης κάτι ήξερε: αν διαβάσουμε προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών για τα καινούρια πιλοτικά (που στοχεύουν να τα γενικεύσουν, όπως έλεγαν και για τα ΕΑΕΠ), η εκπόνηση του οποίου έγινε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, που επιδοτήθηκε για το συγκεκριμένο έργο από πρόγραμμα ΕΣΠΑ, θα μας λυθούν, νομίζω πολλές απορίες. Σας παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα:

«Τα προτεινόμενα Προγράμματα Σπουδών στηρίζονται σε σειρά δραστηριοτήτων Αισθητικής Παιδείας, με αρκετούς βαθμούς ελευθερίας και δυνατότητες παραλλαγών, που μπορούν να πραγματοποιηθούν από τους αρμόδιους εκπαιδευτικούς ειδικότητας αλλά -όπου αυτό δεν είναι δυνατόν- και από ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς κάθε ειδικότητας, χωρίς να απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις».

«Στο διαθέσιμο 1 δίωρο/εβδ. σε όλες τις τάξεις της α'βάθμιας, πραγματοποιούνται δραστηριότητες από όλους τους χώρους καλλιτεχνικής έκφρασης (Μουσική, Εικαστικά, Θέατρο, Οπτικοακουστική Έκφραση και Χορός-Κίνηση). Την ευθύνη του διώρου έχει ο εκπαιδευτικός ειδικότητας (όπου υπάρχει) συνεπικουρούμενος από τον δάσκαλο. Ενθαρρύνονται θεσμικά οι συνδιδασκαλίες.
Αντίστοιχα στο Γυμνάσιο, στο διαθέσιμο 1 δίωρο/εβδ. σε όλες τις τάξεις, προσφέρονται "εξάμηνα", αυτοτελή μαθήματα Τέχνης από όλους τους χώρους καλλιτεχνικής έκφρασης. Την ευθύνη του κάθε αντικειμένου έχει ο αντίστοιχος εκπαιδευτικός ειδικότητας (όπου δεν υπάρχει, αναλαμβάνει ενδιαφερόμενος εκπαιδευτικός ανεξαρτήτως ειδικότητας)».   

«Δεν είναι λίγοι εκείνοι που πιστεύουν ότι η αισθητική αγωγή αναφέρεται κυρίως στην ανάγκη διδασκαλίας χωριστών μαθημάτων τέχνης (μουσική, εικαστικά, θέατρο κ.λπ.) μέσα στο σχολείο. Όμως, με το δεδομένο της ασφυκτικής συνολικής ύλης στο Π.Σ., της αδυναμίας προσλήψεων ώστε να καλυφθούν όλες οι μορφές καλλιτεχνικής έκφρασης με εκπαιδευτικούς ειδικότητας για όλα τα σχολεία, των υλικοτεχνικών ελλείψεων κ.λπ. συνειδητοποιούμε τα πολλαπλά αδιέξοδα μιας τέτοιας αντίληψης».

Δείτε το εδώ: http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps/%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82%20-%20%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%E2%80%94%20%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CE%B2%C2%B4/%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%20%E2%80%94%20%CE%95%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1%20%282%29.pdf

Τι συμπέρασμα βγάζετε βρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος mia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και το θέατρο
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:04:09 πμ »
Πρώτα -πρώτα εύχομαι καλή σχολική χρονιά σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω , αν ξέρει κάποιος , δεν ίσχυε το ποσοστό για τους τρίτεκνους στις ειδικότητες;
αν θεωρούμε ότι υπάρχει παρατυπία σε αυτό το θέμα, πώς κάνουμε ένσταση;
 Και τις θέσεις αυτών της δραματικής τέχνης τις έδωσαν παράλληλα με τις δικές μας;

Αποσυνδεδεμένος Blanche

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:19:36 πμ »
Έλλη νομίζω ότι μάλλον μας το λένε εμμέσως πλην σαφώς ότι μετά το ΕΣΠΑ το μέλλον μας είναι αβέβαιο!!Πρέπει από τώρα να δραστηριοποιηθούμε όλοι για να λάβουμε δεσμεύσεις -λέμε τώρα- από το υπουργείο ότι δεν θα ανατεθούν τα μαθήματα μας σε δασκάλους..
Illusion θα περάσεις τέλεια στο Ηράκλειο ήμουν πέρσι!Εκεί οι Εσπα ήμασταν ενωμένοι και κάναμε πολύ καλή παρέα μεταξύ μας..Το νησί πανέμορφο και το Ηράκλειο έχει τα πάντα. ό,τι χρειαστείς από tips πες μου.

Καλές τοποθετήσεις σε όλους!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:20 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:23:56 μμ »
σημερα που πηρα τηλ στο υπουργειο δεν ηξεραν λεει αν θα υπαρξει 2 φαση...αν λεει υπαρξουν κενα θα το δουν σε καμια δεκαρια μερες....τρια πουλακια καθονται......

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:21:34 μμ »
Ελλη, μπορώ να χρησιμοποιήσω τις παρατηρήσεις σου απο το πρόγραμμα για τα πιλοτικά και να τις αναρτήσω στην σελίδα του ΠΕΣΥΘ στο facebook? Καλό είναι να ενημερώνονται για αυτά όσο περισσότεροι συνάδελφοι γίνεται .

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 09:37:11 μμ »
Ιο, φυσικά και να χρησιμοποιήσεις ό,τι θέλεις, να τους παραπέμψεις και στο συγκεκριμένο σάιτ που έχω παραθέσει. Έχει μεγάλη σημασία, όσο μεγάλο κι αν είναι το πρόγραμμα σπουδών, να το διαβάσουμε όλοι (ό,τι αναφέρεται στην αισθητική αγωγή τουλάχιστον). Νομίζω είναι προπομπός τού πώς προτίθενται να διαμορφώσουν τα προγράμματα του χρόνου. Μια μικρή εκτίμηση: ούτε λίγο ούτε πολύ, με το άνοιγμα που γίνεται προς τη μεριά των δασκάλων (λέξεις-φράσεις κλειδιά: συνεπικουρούμενος από το δάσκαλο, συνδιδασκαλίες κ.λπ.), θα αναγκάσουν εμάς τους ίδιους να επιμορφώνουμε τους δασκάλους in vivo και αμισθί. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα για όλα αυτά, αν δεν διακυβεύονταν οι προσλήψεις στον κλάδο μας, που φαίνεται ότι θα συρρικνωθούν. Και είναι κρίμα. Αναρωτιέμαι εάν θα πάρουν επίσημη θέση οι Σύλλογοι - όχι μόνο ο δικός μας. Νομίζω ότι το θέμα αφορά και μουσικούς και εικαστικούς.   

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:22:47 μμ »
Γεια :)

Υποθέτω ότι το έχετε δει οι περισσότεροι...

http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/ada/4%CE%918%CE%979-1%CE%A3%CE%A6


Άρχισαν τα όργανα για τα καλά, όπως καταλαβαίνετε...


Αποσυνδεδεμένος mia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και το θέατρο
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:39:20 μμ »
Τελικά το ζούμε για τα καλά το θέατρο του παραλόγου... και εκτός σκηνής!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 04:36:26 μμ »
τι εννουν δηλωνει οτι εχει  δυνατοτητες να διδαξει εικαστικα?????εχει πτυχιο?γιατι τοτε και εγω δηλωνω οτι μορω να γινω δασκαλα......και νηπιαγωγος και μαθηματικος κοκ....

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:17:25 μμ »
Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζει κανεις αν και ποτε θα γινει β φαση προσληψεων του κλαδου μας??

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:53:35 μμ »
Γεια Χαρά :)

Νατάσα, δεν υπάρχει κάποια πληροφορία μέχρι στιγμής για τη β' φάση. Εικάζω ότι θα προχωρήσουν οπωσδήποτε σε επιπλέον προσλήψεις καθώς τα κενά σε αρκετές διευθύνσεις είναι πολλά...

Τα πράγματα όμως δεν φαίνεται να πηγαίνουν καλά...
Τσεκάρετε και αυτό: http://dipe-anatol.att.sch.gr/11/per031011.pdf
Mήπως τα επιμορφωτικά σεμινάρια για δασκάλους έχουν ήδη ξεκινήσει; Δεν είμαι σίγουρη ότι το παραπάνω έχει σχεδιαστεί με τη λογική αυτή, αλλά αν σκεφτούμε το προηγούμενο στη διεύθυνση Θεσπρωτίας, όλα είνα πιθανά...


Κατά τ' άλλα ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από τα φετινά σχολεία; Στα σχολεία που δουλεύω εγώ (Α' Ανατολική Αττική), δυστυχώς και φέτος δεν υπάρχουν οι υποδομές για κανένα από τα μαθήματα της αισθητικής αγωγής. Ψάχνουμε να βρούμε τρόπο να γίνει ό,τι καλύτερο κάτω από αυτές τις συνθήκες... Πιο θλιβερό όμως βρίσκω το γεγονός ότι οι σύλλογοι και οι διευθυντές δεν κάνουν κουβέντα για το πως θα διδαχθούν τα αντικέιμενά μας, αλλά αυτό που φαίνεται να τους απασχολεί είναι αν είμαστε διατεθειμένοι να βοηθήσουμε στο στήσιμο της γιορτής της 28ης Οκτ. κτλ... :-X

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:25:10 μμ »
Ευχαριστω για την πληροφορια   millhaven.. Θα το κοιταξω. Καλο κουραγιο και καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:06:37 πμ »
καλημέρα
έχετε νεοτερα θα βγουν και άλλες θεσεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.