*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση  (Αναγνώστηκε 130857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #294 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:04:58 πμ »
Καλημέρα σας! Καλή χρονιά σε όλους!
Οι θέσεις αναπληρωτών που ανακοινώθηκαν στις 30/12 αφορούν την ειδική πρόσκληση του Οκτωβρίου;;;
Γιατι ειδοποιήθηκα ότι έχω προσληφθεί (αλλά δυστυχώς θα πρέπει να αρνηθώ) και με ενημερώσανε στη ΔΔΕ Δωδεκανήσου ότι η ποινή μη αποδοχής είναι αποκλεισμός για φέτος και για άλλα 2 χρόνια!
Να σημειώσω ότι αίτηση είχα κάνει στην προκήρυξη του Αυγούστου και όχι στην ειδική πρόσκληση του Οκτωβρίου, γιατί ήξερα ότι πλέον δεν θα μπορούσα να δεχτώ θέση εκτός του τόπου κατοικίας μου.

Απλα αν αρνηθείς δεν θα σε πάρουν ξανα φετος και του χρόνου..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος andrAL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #295 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:56:21 πμ »
Απλα αν αρνηθείς δεν θα σε πάρουν ξανα φετος και του χρόνου..

Οκ. Ευχαριστώ. Απλά στη ΔΔΕ μου είπαν για φέτος και για άλλα 2 χρόνια, κάτι που όμως ισχύει στην περίπτωση της ειδικής πρόσκλησης όπως διάβασα στα παραπάνω σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #296 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:20:53 πμ »
Οκ. Ευχαριστώ. Απλά στη ΔΔΕ μου είπαν για φέτος και για άλλα 2 χρόνια, κάτι που όμως ισχύει στην περίπτωση της ειδικής πρόσκλησης όπως διάβασα στα παραπάνω σχόλια.

Ναι ισχυει μονο για την ειδικη, απλα πριν παρεις την τελικη αποφαση σκεψου οτι αυτο μπορει να σε βγαλει εκτος δημοσιου σχολειου.. Χανεις μορια ο ανταγωνισμος τεραστιος.. φυσικα εσυ ξερεις απλα να ξερεις οτι ειναι μια ποινη που ειναι ταφοπλακα για πολλους συναδελφους
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος MD89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 05, 2021, 05:50:27 μμ »
Κατά το τρέχον σχολικό έτος εργάζομαι από το τέλος Σεπτεμβρίου ως αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι να θέσω υποψηφιότητα σε μία προκήρυξη η οποία (για λόγους που δεν κατανοώ, αλλά έστω...) θέτει ως όρο επιλογής των υποψηφίων την απουσία εργασιακής σχέσης με το δημόσιο κατά το χρόνο υποβολής της υποψηφιότητας. Αυτό συνεπάγεται ότι προκειμένου να μπορέσω να συμμετάσχω στην προκήρυξη αυτή, θα πρέπει να παραιτηθώ από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το αργότερο τη 10η Ιουνίου, προτελευταία ημέρα του διδακτικού έτους. Αναρωτιέμαι αν η ενδεχόμενη παραίτησή μου θα επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται κατά το νόμο, δηλαδή τον αποκλεισμό μου από την εργασία ως αναπληρωτής το ερχόμενο σχολικό έτος και από (πιθανό) μόνιμο διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 05, 2021, 06:13:22 μμ »
Κατά το τρέχον σχολικό έτος εργάζομαι από το τέλος Σεπτεμβρίου ως αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι να θέσω υποψηφιότητα σε μία προκήρυξη η οποία (για λόγους που δεν κατανοώ, αλλά έστω...) θέτει ως όρο επιλογής των υποψηφίων την απουσία εργασιακής σχέσης με το δημόσιο κατά το χρόνο υποβολής της υποψηφιότητας. Αυτό συνεπάγεται ότι προκειμένου να μπορέσω να συμμετάσχω στην προκήρυξη αυτή, θα πρέπει να παραιτηθώ από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το αργότερο τη 10η Ιουνίου, προτελευταία ημέρα του διδακτικού έτους. Αναρωτιέμαι αν η ενδεχόμενη παραίτησή μου θα επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται κατά το νόμο, δηλαδή τον αποκλεισμό μου από την εργασία ως αναπληρωτής το ερχόμενο σχολικό έτος και από (πιθανό) μόνιμο διορισμό.

Νομίζω πως η παραίτησή σου από αναπληρωτής δεν σχετίζεται με τον ενδεχόμενο μόνιμο διορισμό σου αλλά μόνο με την επαναπρόσληψή σου ως αναπληρωτής για τα επόμενα 2 χρόνια (μπορεί και 3, δεν είμαι σίγουρος). Σε αυτήν την περίπτωση, αν παραιτηθείς έστω και μία μέρα πριν τη λήξη της σύμβασής σου (ή και την ίδια), αποκλείεσαι από επιλογή αναπληρωτή για τα 2 (ή 3) επόμενα έτη.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 05, 2021, 06:17:57 μμ »
Κατά το τρέχον σχολικό έτος εργάζομαι από το τέλος Σεπτεμβρίου ως αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι να θέσω υποψηφιότητα σε μία προκήρυξη η οποία (για λόγους που δεν κατανοώ, αλλά έστω...) θέτει ως όρο επιλογής των υποψηφίων την απουσία εργασιακής σχέσης με το δημόσιο κατά το χρόνο υποβολής της υποψηφιότητας. Αυτό συνεπάγεται ότι προκειμένου να μπορέσω να συμμετάσχω στην προκήρυξη αυτή, θα πρέπει να παραιτηθώ από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το αργότερο τη 10η Ιουνίου, προτελευταία ημέρα του διδακτικού έτους. Αναρωτιέμαι αν η ενδεχόμενη παραίτησή μου θα επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται κατά το νόμο, δηλαδή τον αποκλεισμό μου από την εργασία ως αναπληρωτής το ερχόμενο σχολικό έτος και από (πιθανό) μόνιμο διορισμό.
Δε γνώριζα ότι μπορεί να υπάρξει σε προκήρυξη τέτοιος περιορισμός. Να που συνεχώς μαθαίνουμε κάτι νέο. Η σύμβασή σου προφανώς λήγει τέλος Ιουνίου μιας και μετά το πέρας των μαθημάτων οι αναπληρωτές έχουν κι άλλες υποχρεώσεις στο σχολείο που υπηρετούν. Οπότε προφανώς αν παραιτηθείς πριν τη λήξη της σύμβασης, θα έχεις τις γνωστές κυρώσεις που αφορούν στις προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 05, 2021, 08:12:01 μμ »
Σωστά τα παραπάνω απλά η ποινή είναι το τρέχων και το επόμενο σχολικό έτος αρα εφόσον σας πήραν σε κανονική φάση δεν μπορείτε να δουλέψετε μόνο το επόμενο σχολικό έτος. Μετά θα μπορείτε κανονικά

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 05, 2021, 10:23:15 μμ »
Νομίζω ότι μετά τις 21 Μαρτίου για την Α/θμια και 30 Μαρτίου για την Β/θμια μπορείς να παραιτηθείς χωρίς κυρώσεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο θα σου λύσει τις απορίες αλλά εγώ αυτό θυμάμαι..πάρε όμως να σιγουρευτείς.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 05, 2021, 10:52:13 μμ »
Νομίζω ότι μετά τις 21 Μαρτίου για την Α/θμια και 30 Μαρτίου για την Β/θμια μπορείς να παραιτηθείς χωρίς κυρώσεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο θα σου λύσει τις απορίες αλλά εγώ αυτό θυμάμαι..πάρε όμως να σιγουρευτείς.
Αυτό ίσχυε παλιότερα (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) αλλά για την περίπτωση που σε καλούσαν αναπληρωτή μετά από αυτές τις ημερομηνίες, όχι να εργάζεσαι ήδη και να παραιτηθείς. Να μη δεχτείς δηλ. την πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος MD89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 06, 2021, 08:16:23 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Υπέβαλα γραπτά ένα ερώτημα μέσω της φόρμας επικοινωνίας του υπουργείου παιδείας και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και τηλεφωνικά το πρωί της Δευτέρας για να λάβω μία πιο βέβαιη απάντηση. Να πω την (ενδεχομένως υποκειμενική μου) αλήθεια, δε μου φαίνεται ορθολογικό να επιβάλλεται κάποια ποινή σε περίπτωση παραίτησης πρακτικά άμα τη λήξει της διδακτικής περιόδου, αλλά οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 16, 2021, 06:25:24 μμ »
Δεν είδα κάπου στη προκήρυξη να λέει σχετικά με τις κυρώσεις άρνησης πρόσληψης ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιο
Μάλλον μου διαφεύγει
Σε ποια σελίδα της προκήρυξης το λέει βρε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 16, 2021, 07:21:40 μμ »
Δεν είδα κάπου στη προκήρυξη να λέει σχετικά με τις κυρώσεις άρνησης πρόσληψης ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιο
Μάλλον μου διαφεύγει
Σε ποια σελίδα της προκήρυξης το λέει βρε παιδιά?

σελιδα 16
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 17, 2021, 09:00:22 μμ »
Ερώτηση σχετικά με την πρόσφατη προσκληση αναπληρωτων ωρομισθιων 2021-2022:

να επιβεβαιωσω οτι καταλαβαίνω σωστα σχετικά με τις κυρώσεις:

σε περιπτωση που έχεις δυο κλαδους και δηλωσεις στον ενα κλαδο αναπληρωτης πληρους σε διαφορες περιοχες και ωρομισθιος μονο στην περιοχη της περιφέρειας σου που ειναι κοντα σου και στον αλλο κλαδο δηλωσεις ωρομισθιος ομοιως μόνο στην περιοχη της περιφερειας σου. Σε παιρνουν ωρομισθιο στον δευτερο κλαδο. Αν δεν πας ή παραιτηθεις έχεις ποινη το τρεχον και το επομενο και στους δυο κλαδους, ε?
Αν πας τοτε (σελ 14 το 1γ) παραμενεις για προσληψη πληρους στον πρωτο κλαδο για ολες τις περιοχες που ειχες δηλωσει. Δεν διευκρινιζει αν ειναι για ολες τις περιοχες ή μονο για την ιδια. Αναφερεται για ολους τους κλαδους σου αλλα όχι για ολες τις περιοχες προτιμησεις σου. Ωστοσο οπως το καταλαβαινω μαλλον ναι γιατι οι αιτησεις ανα κλαδο ειναι ξεχωριστες πλεον οποτε μπορεις να δηλωσεις και διαφορετικες περιοχες σε καθε κλαδο ή διαφορετικες βαθμιδες κτλ.
Δεν το αναφερει ρητα ομως.
Όταν θα σε πάρουν για πληρους στον πρωτο κλαδο και θα παραιτηθεις απο ωρομισθιος δεν εχεις κυρωσεις επειδη ειναι λογω προσληψης σε αλλο κλαδο και όχι λογω αλλων λογων. Σωστα? Κάτι σαν αυτοδικαιο?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 12, 2021, 03:24:41 μμ »
Πέρσι είχα κάνει αίτηση για αναπληρωτής και για ωρομίσθιος. Με κάλεσε αναπληρωτή κάπου μέσα στον Μάρτιο, αλλά επειδή είχα ήδη βρει δουλειά σε άλλη δομή και δεν γινόταν για 3 μήνες να παραιτηθώ και να δημιουργήσω αναστάτωση, δεν δέχθηκα. Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι μπορείς να διαγράψεις την αίτησή σου ώστε να μην έχεις ποινή για την επόμενη χρονιά.

Τώρα το καλοκαίρι που ξεκίνησαν οι αιτήσεις όμως, παρατήρησα ότι δεν μου επέτρεπε να υποβάλω αίτηση για αναπληρωτής (προφανώς επειδή είχα αρνηθει), όμως μου επέτρεπε  να υποβάλλω για ωρομίσθιος!!! Άρα, έχεις κύρωση μόνο για την θέση για την οποία αρνήθηκες και δεν αποκλείεσαι από τα πάντα??? Υπέβαλα αίτηση για ωρομίσθιος κανονικά!!

Το αναφέρω γιατί το είχα ρωτήσει πριν καιρό εδώ και είχα πάρει απάντηση ότι αν αρνηθείς από κάπου (είτε αναπληρωτής είτε ωρομίσθιος) τότε χάνεις το δικαίωμα για την επόμενη χρονιά και για τα δυο, αλλά φαίνεται ότι αυτό δεν ισχύει. Χάνεις το δικαίωμα μόνο για την θέση που αρνήθηκες.
Άρα φέτος αν με καλέσει ωρομίσθιο και αρνηθώ, λογικά θα μπορώ του χρόνου να υποβάλλω αίτηση για αναπληρωτής, αλλά όχι για ωρομισθιος...  σωστά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.