*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1948181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:40:30 μμ »
Άκουσε κανείς σήμερα κάτι σχετικό με δηλώσεις της υπουργού;ότι θα καταργηθεί τι δικαίωμα μετάθεσης στους νεοδιόριστους;;;και ότι θα καταργηθούν οι πίνακες ωρομισθίων και αναπληρωτών(για τους μη μόνιμους;)Μου το είπε γνωστός πριν λίγο και φρίκαρα.Σόρρυ δε θέλω να ανησυχήσω κανέναν απλά ρωτάω γιατί αγχώθηκα για τη μετάθεση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:52 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:49:22 μμ »
εγω παλι αγχωθηκα για τους πινακες.Μη γραφετε τετοια πραγματα ρε παιδια θεριζουν τα καρδιακα κ τα εγκεφαλικα.Οποιος ακουσε τις δηλωσεις ας γραψει κατι εδω   ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:49:53 μμ »
Μόνο μέσω ΑΣΕΠ, θα γίνονται εφεξής οι διορισμοί και οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών, ενώ τίθενται αυστηρές προϋποθέσεις για τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών.
 Όπως ανακοίνωσε  η  Άννα Διαμαντοπούλου, την ερχόμενη εβδομάδα θα αναρτηθούν στο Διαδίκτυο οι προτάσεις του υπουργείου Παιδείας, σύμφωνα με τις οποίες το σύνολο των διορισμών στην εκπαίδευση θα γίνεται μέσω ΑΣΕΠ, ενώ δεν θα τροφοδοτούνται πλέον οι πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών, για τους οποίους όμως θα υπάρξει μεταβατικό στάδιο.

Οι νεοδιοριζόμενοι εκπαιδευτικοί δεν θα μπορούν να μετακινούνται, ενώ οι αποσπάσεις τους θα γίνονται μόνο αν έχει βρεθεί αντικαταστάτης. Οι συγκεκριμένες προτάσεις του υπουργείου μετά την δημόσια διαβούλευση, θα συμπεριληφθούν σε νομοσχέδιο, το οποίο θα είναι έτοιμο τους επόμενους 3 μήνες.

www.enet.gr

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:55:07 μμ »
αυτοι που εχουν μορια κ ηταν να διοριστουν του χρονου,αναβαλλεται κ θαδωσουν ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:52 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:57:55 μμ »
αντε παλι τους μαντεις θα κανουμε.Σταρατα λογια πουθενα.Τι θα πει μεταβατικο σταδιο κ τι θα πει ανατροφοδοτηση; παλι στο ελεος του θεου  ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:58:48 μμ »
http://www.tvxs.gr/v25895

Αλλάζει ριζικά το σύστημα προσλήψεων εκπαιδευτικών, ανακοίνωσε σήμερα η υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθηση και Θρησκευμάτων, Άννα Διαμαντοπούλου, επισημαίνοντας ότι οι μόνιμοι διορισμοί, όπως και εκείνοι των αναπληρωτών, θα γίνονται μέσω του ΑΣΕΠ.

Δεν θα υπάρχουν εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι σε υπηρεσίες ενώ θα έπρεπε να βρίσκονται στα σχολεία και μάλιστα να παίρνουν και τα σχετικά μόρια των σχολείων, όπου υποτίθεται ότι διδάσκουν, σημείωσε η υπουργός και πρόσθεσε ότι ουδεμία απόσπαση θα γίνεται αν πρώτα δεν βρεθεί ο αντικαταστάτης.

«Επανεξετάζεται συνολικά το σύστημα μοριοδότησης και κινήτρων, έτσι ώστε, όταν μετακινείται ο εκπαιδευτικός δεν θα τον ακολουθούν τα μόρια. Κύριο κριτήριο μεταθέσεων θα είναι οι ανάγκες των σχολείων. Είναι ανάγκη να αλλάξει το όλο σύστημα και να πάμε σε ένα άλλο, με διαφάνεια και αξιοκρατία», πρόσθεσε η υπουργός και σημείωσε: «Υφίστανται αδικίες εις βάρος των εκπαιδευτικών, που δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη, καθώς πρυτανεύουν τα "κονέ" και τα βίσματα».
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:02:41 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



Πολύ ωραία τα λέτε, ειδικά εφόσον υπάρχει και η αντικειμενική βαθμολόγηση στη διδακτική του ΑΣΕΠ με βάση την οποία στους 3 πρώτους διαγωνισμούς ήμουν κατάλληλη να διδάσκω, στον 4ο ανίκανη (τί κάθομαι και βασανίζω τα καημένα τα παιδια;;;;;;;)

Λοιπόν δεν ξέρω για εσάς, αλλά το Μάρτιο θα προκαλέσω εκλογές, θα στείλω το νομοσχέδιο στο χρονοντούλαπο της ιστορίας....Αναδιαμόρφωση στην παιδεία ναι, αλλά αυτή η παραμόρφωση....πάει πολύ....και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν τηλεφωνούν μερικοί και λαδώνουν για αλλοίωση αποτελεσμάτων ΑΣΕΠ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Όχι κυρία μου δεν σου αξίζει αυτή η θέση, άλλοι διαβάζουν κι άλλοι ξύνονται.................

Κάθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ και καθόλου διορισμός αναπληρωτών με έστω το 30μηνο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Άντε γειααααααααααααααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:03:25 μμ »
αντε παλι σε αναμμενα καρβουνα.Πειραματοζωα μας εχουν κανει; Φετος τι θα γινει δηλ; Θα διοριστουμε η θα παμε για 5 ασεπ και ο θεος βοηθος;

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:09:53 μμ »
παιδια συγχωρέστε με αλλά είμαι λίγο άσχετη με αυτά.
τι εννοεί η Διαμαντοπούλου;γιατι έγινε τόσος χαμός;ως τώρα έτσι δεν γινόντουσαν οι διορισμοί;μέσω Ασεπ;τι αλλάζει;
μηπως εννοεί οτι εκείνο με τα 24μηνα και 30μηνα θα σταματησει να ισχυεί;αχ βοηθήστε με και συγχωρήστε την αγνοια μου,ξέρω οτι ειναι λιγο εκνευριστικό να επαναλαμβάνετε πράγματα που εσεις συζητάτε καθημερινα.Τι ακριβώς γινόταν μεχρι τωρα με τα 24μηνα και τα 30μηνα και τι θα αλλάξει τωρα;
Δηλαδη κάποιος εδινε ασεπ ,επιανε τη βάση και δουλευε για 24 μηνες ως αναπληρωτης και μετα διοριζόταν;
και μετα τα 30μηνα;;
αν κάποιος έχει τη διαθεση ας μου εξηγήσει...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:11:03 μμ »
Αν προσπεράσω το θέμα του διορισμού των αναπληρωτών, αφού λέει ότι θα υπάρξει κάποιο μεταβατικό στάδιο, το μόνο πρόβλημα που διαπιστώνω είναι το εξής:  

Με τη μείωση των αποσπάσεων λογικά θα μειωθούν αντιστοίχως και οι αναπληρωτές που κάλυπταν τα κενά τους. Άρα, από τη μια θα έχουμε τέλος σε ένα αδιαφανές και προκλητικό σύστημα αποσπάσεων μετά πολλών μορίων, αλλά από την άλλη θα μειωθούν συνολικά οι διοριζόμενοι εκπαιδευτικοί. :-\ :-\ :-\
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:15:12 μμ »
παιδια συγχωρέστε με αλλά είμαι λίγο άσχετη με αυτά.
τι εννοεί η Διαμαντοπούλου;γιατι έγινε τόσος χαμός;ως τώρα έτσι δεν γινόντουσαν οι διορισμοί;μέσω Ασεπ;τι αλλάζει;
μηπως εννοεί οτι εκείνο με τα 24μηνα και 30μηνα θα σταματησει να ισχυεί;αχ βοηθήστε με και συγχωρήστε την αγνοια μου,ξέρω οτι ειναι λιγο εκνευριστικό να επαναλαμβάνετε πράγματα που εσεις συζητάτε καθημερινα.Τι ακριβώς γινόταν μεχρι τωρα με τα 24μηνα και τα 30μηνα και τι θα αλλάξει τωρα;
Δηλαδη κάποιος εδινε ασεπ ,επιανε τη βάση και δουλευε για 24 μηνες ως αναπληρωτης και μετα διοριζόταν;
και μετα τα 30μηνα;;
αν κάποιος έχει τη διαθεση ας μου εξηγήσει...


Mέχρι τώρα διορίζονταν άμεσα ως μόνιμοι από τον πίνακα του ΑΣΕπ ένας αριθμός και ένας άλλος έμπαινε σε σχολεία ως αναπληρωτής. Όταν συμπλήρωναν κάποιους μήνες προϋπηρεσίας, μονιμοποιούνταν χωρίς να χρειαστεί να ξανδώσει ΑΣΕΠ-αρκούσε η προϋπηρεσία. Τώρα υποθέτω ότι η διαδικασία θα γίνεται μόνο μέσω επιτυχίας στον ΑΣΕΠ άμεσα ως μόνιμος. Από καραγκιοζιλίκι σε καραγκιοζιλίκι τα βλέπω τα πραγματα... Μακάρι να αλλέξει κάτι προς το καλυτερο χωρίς να γίνουν αδικίες....
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:16:04 μμ »
Αν προσπεράσω το θέμα του διορισμού των αναπληρωτών, αφού λέει ότι θα υπάρξει κάποιο μεταβατικό στάδιο, το μόνο πρόβλημα που διαπιστώνω είναι το εξής:  

Με τη μείωση των αποσπάσεων λογικά θα μειωθούν αντιστοίχως και οι αναπληρωτές που κάλυπταν τα κενά τους. Άρα, από τη μια θα έχουμε τέλος σε ένα αδιαφανές και προκλητικό σύστημα αποσπάσεων μετά πολλών μορίων, αλλά από την άλλη θα μειωθούν συνολικά οι διοριζόμενοι εκπαιδευτικοί. :-\ :-\ :-\

Μεταβατικό θα εννοεί φαντάζομαι τον διορισμό του 30μήνου ή έστω ένα μέρος του...;;;;
Στα άλλα σου συμφωνώ...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:19:03 μμ »
στον ασεπ των δασκαλων περνουσαν σχεδον οι μισοι ετσι;καπου 1 στους 2.κ οι υπολοιποι πηγαιναν αναπληρωτες.κ παλι δεν τους φτανουν οι δασκλαλοι.δεν καταλαβαινω πως θα συνεχισουν να παιρνουν αναπληρωτες εφοσον κ αυτους τους θελουν μεσω ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:25:09 μμ »
 το 24 μηνο κ ασεπ της φαινεται αδικο δηλαδη; τι  γινεται με αυτο;θα διατηρηθει εστω για αυτο το χρονο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.