*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..  (Αναγνώστηκε 883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:10:38 μμ »
  Καλησπέρα συνάδελφοι!! Είμαι νηπιαγωγός κ΄θά θελα τη συμβουλή σας..!! Χθες ήρθα σε κόντρα (δυστυχώς)με τον πατέρα ενός μαθητή μου κ΄δε ξέρω πως να το χειριστώ , καθώς είναι η πρώτη μου φορά που ήρθα αντιμέτωπη με μια τέτοια κατάσταση(..κ ελπίζω κ η τελευταία).
  Είχα πει πριν κάποιες μέρες σε ένα παιδί ότι καλό θα ήταν να πει στη μαμά του να μην του βάζει συνεχώς κροουασάν,αλλά κ μαγειρευτό φαγητό!! Αυτό τίποτα άλλο!! Χθες λοιπόν ήρθε ο πατέρας του έξαλλος να με ρωτήσει γιατί του απαγόρευσα να φάει κ δεν το ταίζουμε  ???. Η αλήθεια είναι ότι αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ του εξήγησα ότι πρώτον ποτέ δεν απαγόρευσα σε κανένα παιδάκι να φάει(αν είναι δυνατόν)κ δεύτερον ότι τα νήπια πρέπει να τρώνε μόνα τους κ όχι να τα ταίζουμε. Ενώ κατάλαβε ότι το παιδί του παρανόησε αυτό που του είπα, συνέχισε να φωνάζει ότι πήγε νηστικό σπίτι κτλ.. Αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι έχασα τη ψυχραιμία μου κ φώναζα κ εγώ..(όμως ένιωσα ότι με κατηγορούν άδικα :-[) Any,δε θέλω να έχω προβλήματα με κανένα γονιό.Πως να το χειριστώ να λυθεί το θέμα ,αλλά κ να μη ξανάρθει να φωνάζει  μπροστά στα παιδάκια(αυτό ήταν που με εκνεύρισε πιο πολύ);!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:50 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:20:16 μμ »
 ... είναι ότι έχασα τη ψυχραιμία μου κ φώναζα κ εγώ...

... εαν του φωναξες πολύ , δεν θα ξαναέρθει ...  ;D
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:19:40 μμ »
  Καλησπέρα συνάδελφοι!! Είμαι νηπιαγωγός κ΄θά θελα τη συμβουλή σας..!! Χθες ήρθα σε κόντρα (δυστυχώς)με τον πατέρα ενός μαθητή μου κ΄δε ξέρω πως να το χειριστώ , καθώς είναι η πρώτη μου φορά που ήρθα αντιμέτωπη με μια τέτοια κατάσταση(..κ ελπίζω κ η τελευταία).
  Είχα πει πριν κάποιες μέρες σε ένα παιδί ότι καλό θα ήταν να πει στη μαμά του να μην του βάζει συνεχώς κροουασάν,αλλά κ μαγειρευτό φαγητό!! Αυτό τίποτα άλλο!! Χθες λοιπόν ήρθε ο πατέρας του έξαλλος να με ρωτήσει γιατί του απαγόρευσα να φάει κ δεν το ταίζουμε  ???. Η αλήθεια είναι ότι αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ του εξήγησα ότι πρώτον ποτέ δεν απαγόρευσα σε κανένα παιδάκι να φάει(αν είναι δυνατόν)κ δεύτερον ότι τα νήπια πρέπει να τρώνε μόνα τους κ όχι να τα ταίζουμε. Ενώ κατάλαβε ότι το παιδί του παρανόησε αυτό που του είπα, συνέχισε να φωνάζει ότι πήγε νηστικό σπίτι κτλ.. Αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι έχασα τη ψυχραιμία μου κ φώναζα κ εγώ..(όμως ένιωσα ότι με κατηγορούν άδικα :-[) Any,δε θέλω να έχω προβλήματα με κανένα γονιό.Πως να το χειριστώ να λυθεί το θέμα ,αλλά κ να μη ξανάρθει να φωνάζει  μπροστά στα παιδάκια(αυτό ήταν που με εκνεύρισε πιο πολύ);!

Καλησπέρα! Αρχικά να σου πω ότι δεν έγινε και κάτι τραγικό-απλά είναι η πρώτη φορά που έρχεσαι σε 'μεγάλη' σύγκρουση με γονέα και είναι απόλυτα λογικό να αισθάνεσαι, άσχημα, θυμωμένη, ντροπή και άλλα τέτοια ωραία! ;D ΟΚ αυτά συμβαίνουν και θα ξανασυμβούν από τη στιγμή που έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες σχέσεις. Σχετικά με το φαγητό επειδή με είχε απασχολήσει ακριβώς το ίδιο ζήτημα, δλδ αν λέμε σε ένα παιδί τι να φέρει στο σχολείο (ήθελα να κάνω θέμα διατροφή στην τάξη) και ρώτησα δυο καθηγήτριές μου. Μου είπαν ότι 'χτυπάει' άσχημα αν λέμε στο παιδί τι να φέρει στο σχολείο, αφ'ενός γιατί δεν ξέρουμε πως θα το μεταφέρει και αν με αυτό που θα πει ο γονέας αισθανθεί προσβολή (καλή ώρα), και αφ' ετέρου γιατί δεν είναι υπεύθυνο το παιδί για αυτό που θα του βάλει η μαμά του. Καταλαβαίνω τη καλή διάθεση που είχες για να το βοηθήσεις να φάει κάτι πιο υγειινό, απλά στην  περίπτωση που κάποιο παιδί φέρνει συνεχώς ανθυγειινά φαγητά, ξεκινάμε ή κάνοντας κάποιο θέμα σχετικό με τη διατροφή, όπου και φυσικά θα γίνεις αναφορά στις υγειινές τροφές-άρα έμμεσα και στο τι πρέπει να τρώμε-, ή με ένα διαγωνισμό του τύπου, ποιός θα φέρει αύριο την πιο υγειινή τροφή κλπ. Εκείνο που θέλω να σου πω για να μη σε κουράζω, είναι πως αν θέλεις να θίξεις ένα θέμα όπως αυτό της διατροφής, καλό είναι να περάσεις αυτό που θέλεις έμμεσα ή/και να πιάσεις τον γονέα και να συζητήσεις μαζί του και όχι το παιδί. Ας πούμε, εξήγησε πως επειδή στο νηπιαγωγείο θέλουμε να 'περάσουμε' σα παιδιά την έννοια της υγειινής διατροφής, αν ήταν εύκολο μαζί με το κρουσάν να του βάζατε και ένα φρούτο που είναι κάτι που δε χρειάζεται προετοιμασία και πολύ υγειινό. Τώρα σε ότι αφορά τη σχέση σου με τον πατέρα του συγκεκριμένου παιδιού, όταν θα αισθανθείς ήρεμη, πιάσ' τον ή πάρ' τον ένα τηλέφωνο και συζήτησε μαζί του το γεγονός ότι λυπάσαι για τη συμπεριφορά σου, αλλά αισθάνθηκες προσβεβλημένη από την αντιμετώπιση που είχες και τελείωσε το εκεί. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δε σου λέω πως να το χειριστείς, απλώς αναφέρω τι θα έκανα, αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο. Α! Ρίξε και μία ματιά στο βιβλίο 'Πρακτικές λύσεις για κάθε πρόβλημα' Στέφεν Σάιφερ (αν δεν το έχεις ήδη υπ' όψιν). Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:12:39 μμ »

Αυτό που πιστεύω είναι ότι σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να χάσεις τη ψυχραιμία σου πάλι (δύσκολο μεν ) και να αρχίζεις να φωνάζεις ειδικά μπροστά στα παιδιά.Παρε τον γονιό στο γραφείο και εκεί ρίξτε τον εξάψαλμο με το γάντι...(που λέει ο λόγος).Τώρα σχετικά με το φαγητό αν θα πρέπει ή όχι να πεις στο παιδί τί να φέρει ,πιστεύω πως δεν είναι κακό να μιλήσεις μαζί του για το τί επιτρέπεται στο σχολείο και γιατί και τί όχι.Αρκεί ο τρόπος να είναι σωστός και όχι να μειώνεται μπροστά στα άλλα παιδιά.π.χ. καλά Γιωργάκη δε ντρέπεσαι? Πάλι κρουασαν έφερες? Κοιτα τα αλλα παιδάκια τί φέρανε ! κ.λ.π.

Οι περισσότεροι γονείς γνωρίζουν τί είναι υγιεινό και τί οχι.Ελα όμως που το βλαστάρι τους δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από κρουασαν και μακαρόνια ασπρα.
Μου έχει τύχει να φέρνει παιδάκι για πρωίνό σοκολατικό συνέχεια...μια δύο τρεις ..σε ερώτησή μου, μου απαντά ..μου το βάζει η μαμα για να μεγαλώσω...??!!!!!
Το αναφέρω στη μαμα ..η οποία την επομένη έβαλε κάτι διαφορετικό στο παιδί ..αυτό κράτησε 2 μέρες έπειτα πάλι σοκολατικό...μετά από καιρό της το ξαναλέω ..ναι ναι τίποτα.
Συζήτησα με το παιδί ..έβγαλα τη ξεθαμένη μαριονέτα που είχα από φοιτήτρια λίγο από εδώ λίγο από εκεί ..δεν ξαναφερε τίποτα τέτοιο μέχρι στιγμής γιατί το ίδιο το θέλει.

Πάντως για να λυθεί το θέμα θα πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί του ιδιαιτέρως και είμαι σίγουρη πως θα σου ζητήσει και συγνώμμη αν του εξηγήσεις χωρίς βέβαια να απολογείσαι.....

Μη στενοχωριέσαι παντως ..αυτά συμβαίνουν συνέχεια...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:50 »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα συνεργασίας με γονιό..
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 08:24:32 μμ »
Ευχαριστώ κορίτσια ..έχω καταγχωθεί με αυτό το θέμα!! Πραγματικά πρέπει να μαι πιο ψύχραιμη!!Σκέφτηκα να πιάσω τη μαμά( γιατί ο πατέρας δεν έχει ξανάρθει παρά μόνο μια φορά στις αρχές )κ να συζητήσουμε ήρεμα για την παρεξήγηση ..ότι εμείς είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε κ να λύσουμε μαζί με σας όποιο πρόβλημα δημιουργείται αλλά τα θέματα δε λύνονται με φωνές κ ότι εδώ είναι χώρος σχολείου κ πρέπει να το σεβόμαστε(ελπίζω να μην είναι too much).. το βιβλίο του Σάιφερ  δεν το ήξερα, θα το έχω υπόψιν ευχαριστώ πάλι!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162254
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.