*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #700 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:30:16 μμ »
Στείλε όνομα, επώνυμο, ειδικότητα, περιοχή διορισμού και διεύθυνση κατοικίας με προσωπικό μήνυμα στο μέλος velis
Αν γνωρίζεις κάποιον από το σχολείο σου, που ενδιαφέρεται κι αυτός να υπογράψει κατά της τριετίας αλλά δεν συμμετέχει στο φόρουμ, μπορείς να στείλεις με προσωπικό μήνυμα και τα δικά του στοιχεία.
 :)
Έχουμε ενημερώσει όσους νεοδιόριστους γνωρίζουμε. Θα στείλουν μήνυμα όλοι. Πρέπει να πιέσουμε όπως μπορούμε. Η τριετία δεν παλεύεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #701 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:37:16 μμ »
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο με την τριετία είναι οτι δεν έχει κανένα απολύτως όφελος, ούτε για τα σχολεία, ούτε για τους μαθητές και σίγουρα όχι για εμάς τους ίδιους...
Μια αίτηση είναι, τα κενά είναι άπειρα σε όλες τις ειδικότητες, ας μας αφήσει να την κάνουμε πια... Κι αν δεν πιάσουμε την περιοχή που θέλουμε, θα μείνουμε εκεί που μας έστειλαν, δεν επιβαρύνεται κανείς με αυτό.
Άλλοι που είχαν βύσματα βολεύτηκαν κι εμείς ζητάμε να κάνουμε μια αίτηση κ δεν μας αφήνουν...
Ουφ...
Το είπα το παραπονάκι μου... :(

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #702 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:39:42 μμ »
μέχρι την Κυριακή παιδιά πρέπει σύντομα να γένη κάτι ,μήπως και καταφέρουμε τον Νοέμβριο να κάνουμε τα χαρτιά μας για μετάθεση

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #703 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 04:55:32 μμ »
Αραγε αν το Νοέμβρη πάμε να κάνουμε τα χαρτιά μας θα μας το απαγορεύσουν ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #704 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 06:27:35 μμ »
μέχρι την Κυριακή παιδιά πρέπει σύντομα να γένη κάτι ,μήπως και καταφέρουμε τον Νοέμβριο να κάνουμε τα χαρτιά μας για μετάθεση
Πρέπει όλοι και μαζικά να υπογράψουμε την επιστολή μέχρι αύριο ώστε να μπορέσουμε να πετύχουμε ότι μπορούμε κατα του βάρβαρου μέτρου της τριετίας.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #705 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 07:34:51 μμ »
Παιδιά η επιστολή που έχει γραφτεί είναι μόνο για τους νεοδιορισθέντες του ΑΣΕΠ????

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #706 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:16:26 μμ »
όλοι οι νεοδιοριζόμενοι πρέπει να συμμετέχουν ασχέτως κατηγορίας..... 

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #707 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:30:45 μμ »
Τι θα λέγατε να συνταχθεί μια επιστολή στην οποία να αναφέρονται τα νομικά επιχειρήματα του παραπάνω εξώδικου, αλλά να έχει διατυπωθεί σε μορφή δελτίου τύπου και να αποσταλεί με κάθε πρόσφορο μέσο ( μέιλ, ταχυδρομείο, φαξ, ιδιοχείρως) στους:
α) βουλευτέσ από τουσ οποίους να ζητούμε να κάνουν επερώτηση στην υπουργό και να ζητούν τροπολογία στο νομο 3848
β) δημοσιογράφους που ασχολούνται με το εκπαιδευτικό ρεπορτάζ
γ) εκπαιδευτικά σάιτ και φόρα
δ) ΟΛΜΕ - ΔΟΕ από τους οποίους να ζητούμε παρέμβαση
ε) επιστημονικές ενώσεις φυσικών, χημικών, φιλολόγων κλπ
Στο δελτίο τύπου αυτό θεωρώ απαραίτητο να δίνουμε ιδέεσ για εναλλάκτικές λύσεις (Πχ μπόνουσ μοριοδότησης για 2ο και 3ο χρόνο).
Πείτε τη γνώμη σας για να ξεκινήσουμε να υλοποιούμε.

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #708 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:51:37 μμ »
Τι θα λέγατε να συνταχθεί μια επιστολή στην οποία να αναφέρονται τα νομικά επιχειρήματα του παραπάνω εξώδικου, αλλά να έχει διατυπωθεί σε μορφή δελτίου τύπου και να αποσταλεί με κάθε πρόσφορο μέσο ( μέιλ, ταχυδρομείο, φαξ, ιδιοχείρως) στους:
α) βουλευτέσ από τουσ οποίους να ζητούμε να κάνουν επερώτηση στην υπουργό και να ζητούν τροπολογία στο νομο 3848
β) δημοσιογράφους που ασχολούνται με το εκπαιδευτικό ρεπορτάζ
γ) εκπαιδευτικά σάιτ και φόρα
δ) ΟΛΜΕ - ΔΟΕ από τους οποίους να ζητούμε παρέμβαση
ε) επιστημονικές ενώσεις φυσικών, χημικών, φιλολόγων κλπ
Στο δελτίο τύπου αυτό θεωρώ απαραίτητο να δίνουμε ιδέεσ για εναλλάκτικές λύσεις (Πχ μπόνουσ μοριοδότησης για 2ο και 3ο χρόνο).
Πείτε τη γνώμη σας για να ξεκινήσουμε να υλοποιούμε.
συνάδελφοι μην το λιβανίζουμε και πολύ γιατί το κύριε ελέησον το βαριετέ και ο παππάς.....πιστεύω ότι θα φτάσει σε όλους αυτούς που αναφέρεις....άλλωστε ο σκοπός της κίνησης αυτής είναι να ενημερώσουμε όλους αυτούς..   

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #709 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 09:41:06 πμ »
καλημέρα συνάδελφοι όσοι γνωρίζετε νεοδιόριστους ενημερώστε τους  να επικοινωνήσουν με το συνάδελφο velis 

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #710 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:28:09 μμ »
Έχει μάθει κανείς αριθμό υπογραφών;

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #711 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 01:33:23 μμ »
Έστειλα τα στοιχεία μου στο συνάδελφο.
Έδωσα διορία στον εαυτό μου μέχρι το Νοέμβριο, αν το Υπουργείο δεν μας δώσει έστω το δικαίωμα να κάνουμε αίτηση για μετάθεση, θα τα παρατήσω όλα και θα φύγω.
3 χρόνια στην ερημιά δεν παλεύονται με τίποτα. Επιτέλους άνθρωποι είμαστε κ εμείς, ας μας ακούσει κάποιος. Οι συνδικαλιστές και  οι δημοσιογράφοι μας έχουν γραμμένους.
Δηλαδή, θέλουν να αποκτήσουμε ψυχολογικά προβλήματα ή να παραιτηθούμε; Αυτό θέλουν;
Πλέον ούτε απόσπαση δεν μπορούμε να ζητήσουμε πουθενά, ούτε σε σχολείο, ούτε σε γραφείο, τίποτα και αυτό όχι γιατί δεν έχουμε δικαίωμα, αλλά γιατί δεν θα υπολογίζεται στην 3ετία.
Αισθάνομαι σαν φυλακισμένη, δεν μπορώ να φύγω ούτε για 1 τριήερο να πάω σπίτι μου, γιατί ούτε με έχουν πληρώσει, ούτε και έχω λεφτά.
Με έβαλε το κομπιούτερ στην άκρη της γης, χωρίς να σκεφτεί κανείς, έχει ο άνθρωπος αυτός λεφτά, μπορεί να πάει να ζήσει τόσο μακριά για 3 χρόνια, για φανταστείτε, ένα νεογέννητο μωράκι θα είναι 3 ετών. Δηλαδή, έλεος...
Το διορισμό τον κερδίσαμε με αγώνα και θυσίες, δεν μας τον χάρισε κανείς και δεν πρέπει να μας βάζουν στο σημείο να λέμε καλύτερα να μην είχα διοριστεί.
Δεν πρέπει η απόφαση ενός υπουργείου να μας κρατά φυλακισμένους κάπου που ούτε επιλέξαμε οι πιο πολλοί, ούτε μας αρέσει.
Παρακαλώ, συνάδελφοι που διοριστήκατε κοντά στον τόπο σας βοηθείστε μας, υπογράψτε κ εσείς.
Ας μην αφήσουμε το υπουργείο να γκρεμίσει τα όνειρα μιας ολόκληρης ζωής μέσα σε μια στιγμή.

ΥΓ Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά έχω πολύ θυμό μέσα στην ψυχή μου και ήθελα να ξεσπάσω σε εσάς που με καταλαβαίνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2010, 01:39:38 μμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #712 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 02:22:32 μμ »
Έστειλα τα στοιχεία μου στο συνάδελφο.
Έδωσα διορία στον εαυτό μου μέχρι το Νοέμβριο, αν το Υπουργείο δεν μας δώσει έστω το δικαίωμα να κάνουμε αίτηση για μετάθεση, θα τα παρατήσω όλα και θα φύγω.
3 χρόνια στην ερημιά δεν παλεύονται με τίποτα. Επιτέλους άνθρωποι είμαστε κ εμείς, ας μας ακούσει κάποιος. Οι συνδικαλιστές και  οι δημοσιογράφοι μας έχουν γραμμένους.
Δηλαδή, θέλουν να αποκτήσουμε ψυχολογικά προβλήματα ή να παραιτηθούμε; Αυτό θέλουν;
Πλέον ούτε απόσπαση δεν μπορούμε να ζητήσουμε πουθενά, ούτε σε σχολείο, ούτε σε γραφείο, τίποτα και αυτό όχι γιατί δεν έχουμε δικαίωμα, αλλά γιατί δεν θα υπολογίζεται στην 3ετία.
Αισθάνομαι σαν φυλακισμένη, δεν μπορώ να φύγω ούτε για 1 τριήερο να πάω σπίτι μου, γιατί ούτε με έχουν πληρώσει, ούτε και έχω λεφτά.
Με έβαλε το κομπιούτερ στην άκρη της γης, χωρίς να σκεφτεί κανείς, έχει ο άνθρωπος αυτός λεφτά, μπορεί να πάει να ζήσει τόσο μακριά για 3 χρόνια, για φανταστείτε, ένα νεογέννητο μωράκι θα είναι 3 ετών. Δηλαδή, έλεος...
Το διορισμό τον κερδίσαμε με αγώνα και θυσίες, δεν μας τον χάρισε κανείς και δεν πρέπει να μας βάζουν στο σημείο να λέμε καλύτερα να μην είχα διοριστεί.
Δεν πρέπει η απόφαση ενός υπουργείου να μας κρατά φυλακισμένους κάπου που ούτε επιλέξαμε οι πιο πολλοί, ούτε μας αρέσει.
Παρακαλώ, συνάδελφοι που διοριστήκατε κοντά στον τόπο σας βοηθείστε μας, υπογράψτε κ εσείς.
Ας μην αφήσουμε το υπουργείο να γκρεμίσει τα όνειρα μιας ολόκληρης ζωής μέσα σε μια στιγμή.

ΥΓ Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά έχω πολύ θυμό μέσα στην ψυχή μου και ήθελα να ξεσπάσω σε εσάς που με καταλαβαίνετε.

Συμφωνώ απόλυτα. Νιώθουμε εγκλωβισμένοι να γυρίζουμε σ΄ένα φαύλο κύκλο. Δυστυχώς το όνειρο του διορισμού έχει μετατραπεί σ΄ένα εφιάλτη για όλους μας. Έχουμε γίνει τα σκουπίδια της δημόσιας εκπαίδευσης. Απελπισία!!!!

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #713 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 02:58:51 μμ »
Έστειλα τα στοιχεια μου  στον Velis. Συνεχίζουμε την προσπάθεια. Δεν τα παρατάμε.
Συνάδελφοι μην κάνετε το χατήρι στην Διαμαντοπούλου, σφίξτε τα δόντια,  θα δικαιωθούμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.