*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1714
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #378 στις: Αύγουστος 22, 2010, 04:28:16 μμ »
Δεν χωρανε βυσματα στη χορηγηση οργανικων γιατι ειναι κουκια μετρημενα και ανακοινωνονται. Μαγειρεμα μπορει να πεσει μονο αν τα μορια εινα απολυτως ιδια, οποτε μπορει να μετρησει αυτος που εχει κανει πρωτος αναληψη υπηρεσιας, οπως γινεται και στις υπεραριθμιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:23 »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #379 στις: Αύγουστος 22, 2010, 04:56:35 μμ »
Όσον αφορά τη δυνατότητα μετακίνησης, απαντήθηκε ήδη (στην περιοχή παραμένουμε τρία χρόνια και όχι στο σχολείο). Όσο για τα βύσματα, διευκρινίζω το εξής: όταν ανακοινώνονται τα λειτουργικά κενά (γιατί αυτά μας ενδιαφέρουν τώρα, όχι τα οργανικά) δεν ανακοινώνονται πάντοτε όλα. Κάποια παραμένουν "κρυφά" και τα δηλώνουν μόνο όσοι τα γνωρίζουν (αυτά είναι τα βύσματα). Οπότε, μην είσαστε απόλυτα βέβαιοι ότι δε γίνονται παιχνιδάκια. Και μάλιστα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί θα σου απαντήσουν "εκ των υστέρων βγήκε το κενό, ας το δήλωνες¨!".
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #380 στις: Αύγουστος 22, 2010, 05:14:14 μμ »
δηλαδη  θα  νοικιασουμε  σπιτι  σε μια  περιοχη  και  μετα  θα ξεκουβαλαμε  την  επομενη  χρονια  και θα  πηγαινουμε  αλλου;   τα  λειτουργικα  κενα  πως  μπορουμε  να  τα  μαθουμε;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #381 στις: Αύγουστος 22, 2010, 07:19:14 μμ »
tospy ευχαριστω,αλλα δεν θα παντρευτω στρατιωτικο, εχω αλλα ονειρα για τον εαυτο μου...
(ακομα και να ηθελα ομως να παντρευτω ΕΝΑΝ στρατιωτικο, θα συναντουσα πολλες δυσκολιες
γιατι δεν επιτρεπουν στη χωρα μας γαμους μεταξυ αντρων..)
οσον αφορα τις μεταθεσεις, αν ησουν εκπαιδευτικος απο την λαρισα και επιανες οργανικη στα 45-50 σου,
ας ερχοσουν μετα να μου πεις για το γαματο συστημα μεταθεσεων που εχουμε...
οσον αφορα τα προνομια των στρατιωτικων, οσα προανεφερες τα θεωρω καθαρη προπαγανδα...
κι επειδη ειμαστε οφ τοπικ, μπορεις να με διαψευσεις σε pm..
(εγω παντως οταν σπουδαζα, ουτε εμενα τζαμπα, ουτε με πληρωνε το κρατος καθε μηνα, ουτε μου τα αναγνωριζουν
για την συνταξη μου, δεν πληρωνω 2 ευρω στο εστιατοριο, δεν μου πληρωνει κανεις τις διακοπες,
δεν με ταιζει κανενας απ'το πρωι που παω στο σχολειο μεχρι το μεσημερι που φευγω,
δεν εχει μεριμνησει η υπηρεσια μου ωστε οι διευθυντες να μετακινουνται με octavia h jeep,κ μαλιστα με προσωπικο οδηγο
κ συνοδηγο, ουτε εχω δει ποτε υπηρεσιακα λεωφορεια κ μινι bus να πηγαινοφερνουν στο σχολειο ακομα κ τον 'τελευταιο'
εκπαιδευτικο...)
οσον αφορα τα φτηνα σπιτια σε εκπαιδευτικους μπορει οποιος παρακολουθει το τοπικ να απαντησει αν εχει μεινει σ'αυτα να τα μαθουμε
κι εμεις οι υπολοιποι...
Σ' αυτο ομως που θα συμφωνησω μαζι σου, ειναι οτι η δουλεια του στρατιωτικου ειναι απο την φυση της σκληρη,
απο την πρωτη μερα που φοιτας στην σχολη, μεχρι να αποστρατευτεις..κ το ζητημα των μεταθεσεων ειναι ακομα πιο ζορικο
για τα παιδια τους, που δεν ειναι κ επιλογη τους στην τελικη...
Το ζητουμενο ομως δεν ειναι η συγκριση των 2 επαγγελματικων ομαδων...Καλα κανουν κ τα εχουν οι στρατιωτικοι
τα προνομια που εχουν...
Οι εκπαιδευτικοι τι κανουν ειναι το θεμα... τρεχουν δεξια κι αριστερα, με μηδεν οικονομικα κινητρα, με ανυπαρκτα αλλου ειδους κινητρα,
κι αν του υπουργειου δεν του βγαινουν τα νουμερα, σου φερνει κι ενα 'εκβιαστικο' νομο..Μ' αρεσει που εχει μαζεψει τοσους 'σοφους' εκει..
τοσο μυαλο θελει για να τα σκεφτονται αυτα??
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2010, 08:21:11 μμ από L.a. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:23 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #382 στις: Αύγουστος 22, 2010, 08:08:31 μμ »
Να συμπληρώσω ότι η υπηρεσία τους κάνει και 5 χρονάκια δώρο επιπλέον,αφού αποστρατεύονται με τον επόμενο βαθμό και άρα βάση του επόμενου μισθού που είναι και μεγαλύτερος υπολογίζεται η σύνταξή τους. Για εμένα,όχι ότι μετράει η γνώμη μου αλλά λέμε τώρα,καλά κάνουν και έχουν τόσα προνόμια,αφού στην τελική τα διεκδίκησαν. Αν έχουμε κότσια,ας τα διεκδικήσουμε κι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #383 στις: Αύγουστος 22, 2010, 08:37:38 μμ »
καπου μπερδέυεσε.. οι στρατιωτικοί δεν μπορούν να απεργήσουν και δεν συνδικαλίζονται. Στην πρώτη περίπτωση θεωρείται στάση ενάντια στο ισχύον καθεστώς..Στη δεύτερη περίπτωση εξαίρεση αποτελούν οι πενταετείς(που όλοι ξέρουμε πως προσελήφθησαν) και όχι οι απόφοιτοι παραγωγικών στρατιωτικών σχολών (η πλειοψηφία..)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #384 στις: Αύγουστος 22, 2010, 08:41:06 μμ »
Ναι, αλλά αν δεν κρατήσεις τους στρατιωτικούς χαρούμενους.. δεν ξέρεις τι μπορεί να επιφυλάξουν στους πολιτικούς μετά. Οπότε, σου λέει ας τους έχουμε στα οπα-οπα όσο γίνεται :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #385 στις: Αύγουστος 22, 2010, 09:49:52 μμ »
Δεν απεργούν,αλλά μπορούν ωραιότατα να πουν ότι τους πονάει μια τρίχα από τα αυτιά και να πάνε σπίτι τους.
Επίσης μπορούν ωραιότατα να μαζευτούν οι ένστολοι και να πάνε όλοι μα βόλτα στην Πλάκα.
Τέλος πάντων,δε μου φταίνε οι άνθρωποι,κάθε δουλειά έχει τα χούγια της,έχουν τις υπηρεσίες τους που τους αναγκάζουν να μείνουν στη δουλειά το βράδυ και ξέρω και πολλές περιπτώσεις οικογενειών όπου μόνο ο στρατιωτικός πήγε στον τόμο μετάθεσης,ενώ η υπόλοιπη οικογένεια έμεινε πίσω για να μην αλλάξουν περιβάλλον τα παιδιά,δεν έχουμε και πολλές διαφορές σε αυτό έτσι?


ΥΓ: Αυτό που με ενοχλεί πολύ όμως σε αυτούς είναι η γκρίνια τους. Γιατί ρε κύριε γκρινιάζεις δηλαδής? Δε φταίνει που βγαίνεις στη σύνταξη όταν είσαι ακόμη γκόμενος,μιλάς και από πάνω! Έχεις και επίδομα ετοιμότητας! Δηλαδή αν δεν έπαιρνες το επίδομα θα ήσουν ένα βλαχαδερό?

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #386 στις: Αύγουστος 23, 2010, 12:33:42 μμ »
ξερει κανεις αν με τον "ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ" τα ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ απο νομαρχιακο θα εξελιχθουν σε περιφερειακο επιπεδο??
θα μου πειτε τι σχεση εχει αυτο με την τριετια.....
ε τουλαχιστον την τριτη χρονια θα μπορεις να ελπιζεις σε μετακινηση εντος περιφερειας που ειναι σαφως πιο διευρυμενη γεωγραφικα.....

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #387 στις: Αύγουστος 23, 2010, 12:41:22 μμ »
Δύσκολη η απάντηση στην ερώτησή σου καθότι καταργούνται οι νομαρχίες και οι αρμοδιότητες
που προέβλεπε ο Ν.1566/85 σε επίπεδο νομαρχίας θα πρέπει με τροποποίηση νόμου να ανατεθούν
είτε σε φορέα στο νέο Δήμο (πιο λογικό) είτε σε φορέα στη νέα Περιφέρεια (λόγω έκτασης δύσκολο).
Σα σενάριο έχω απλά "ακούσει" για έναν υπεύθυνο εκπαίδευσης (Α+Βθμιας) σε κάθε νέο
Δήμο. Οπότε θα δούμε ...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #388 στις: Αύγουστος 23, 2010, 03:34:18 μμ »
Τη φετινή χρονιά που είχαν έρθει εκπρόσωποι της τοπικής ΕΛΜΕ να μας ενημερώσουν σχετικά με τις νέες ρυθμίσεις μας ανέφεραν ότι στόχος είναι μία περιφερειακά ρυθμιζόμενη εκπαίδευση: ότι δηλαδή οι εκπαιδευτικοί θα προσλαμβάνονται στο μέλλον από τις κατά τόπους περιφέρειες και το δε πρόγραμμα μαθημάτων (εκτός από ένα corpus κοινό για όλους) θα καθορίζεται απο την αρμόδια περιφέρεια, ανάλογα με τις ανάγκες του τόπου (;;;;). Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά. Απλώς, σας μεταφέρω το τι μας είπαν.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #389 στις: Αύγουστος 23, 2010, 03:43:32 μμ »
Τη φετινή χρονιά που είχαν έρθει εκπρόσωποι της τοπικής ΕΛΜΕ να μας ενημερώσουν σχετικά με τις νέες ρυθμίσεις μας ανέφεραν ότι στόχος είναι μία περιφερειακά ρυθμιζόμενη εκπαίδευση: ότι δηλαδή οι εκπαιδευτικοί θα προσλαμβάνονται στο μέλλον από τις κατά τόπους περιφέρειες και το δε πρόγραμμα μαθημάτων (εκτός από ένα corpus κοινό για όλους) θα καθορίζεται απο την αρμόδια περιφέρεια, ανάλογα με τις ανάγκες του τόπου (;;;;). Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά. Απλώς, σας μεταφέρω το τι μας είπαν.
εφοσον αυτα εχουν βαση, τοτε λογικα για τους νεοδιοριστους (τουλαχιστον απο το επομενο σχολικο ετος) η τοποθετηση θα ρυθμιζεται περιφερειακα.
για να δουμε.......

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #390 στις: Αύγουστος 23, 2010, 03:46:55 μμ »
Τη φετινή χρονιά που είχαν έρθει εκπρόσωποι της τοπικής ΕΛΜΕ να μας ενημερώσουν σχετικά με τις νέες ρυθμίσεις μας ανέφεραν ότι στόχος είναι μία περιφερειακά ρυθμιζόμενη εκπαίδευση: ότι δηλαδή οι εκπαιδευτικοί θα προσλαμβάνονται στο μέλλον από τις κατά τόπους περιφέρειες και το δε πρόγραμμα μαθημάτων (εκτός από ένα corpus κοινό για όλους) θα καθορίζεται απο την αρμόδια περιφέρεια, ανάλογα με τις ανάγκες του τόπου (;;;;). Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά. Απλώς, σας μεταφέρω το τι μας είπαν.


Δηλαδή άλλη ιστορία θα κάνουν στη Θράκη και άλλη στην Κρήτη!
έτσι-έτσι...

ευτυχώς η φυσική είναι η ίδια για όλους!

Αποσυνδεδεμένος netrino1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #391 στις: Αύγουστος 23, 2010, 04:06:05 μμ »
Την Παρασκευή που μας πέρασε με ειδοποίησαν από την δ/μια Εβρου ότι δεν μπορω να ορκιστώ  σήμερα γιατί θα έλειπε ο διευθυντης της Δ/μιας. Ήθελα να ρωτήσω αν παρουσιάστηκε κανείς στον Εβρο σήμερα και αν παίζει κάποιο ρόλο η ημέρα που θα παρουσιαστεί κάποιος από τη διορία που μας δίνουν. Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.