*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #420 στις: Αύγουστος 27, 2010, 12:37:50 μμ »
Η τριετία θα έπρεπε να ισχύσει μόνο μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ και μόνο για όσους δεν έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις

Έτσι!!! Τώρα αν κάποιος θέλει να δημιουργήσει οικογένεια, ε δεν βαριέσαι.. ας περιμένει 3-4-5 χρόνια. Πρόβλημά του! Εμείς να βολευτούμε και οι άλλοι να πνιγούνε μωρέ...

Επίσης, αν η οικογένεια καταντάει "υποχρέωση" (κατά το "οικογενειακές υποχρεώσεις"), τότε μην κάνει!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #421 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:18:58 μμ »
η υποχρεωτικη τριετης παραμονη στην περιοχη της πρωτης προσωρινης τοποθετησης ειναι απαραδεκτη,για ολους με  η χωρις παιδια!!και μαλιστα,οταν διοριστεοι τουιδιου φεκ διορισμου,μονο και μονο επειδη διοριστηκαν  περισυ,εχουν ηδη ξεχρεωσει την οργανικη τους..γιατι ειναι διαφορετικο να παραμενεις σε εναν τοπο με δικη σου επιλογη και διαφορετικο οταν σε αναγκαζουν καποιοι αλλοι,τη στιγμη που θα μπορουσες να πλησιασεις στον τοπο μονιμου κατοικιας σου,εαν υπηρχε κενο.ειμαι μεσα σε οποιαδηποτε κινηση,συναδελφοι!ολοι πρεπει να μη τους αφησουμε να περασουν και αυτο!

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #422 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:20:31 μμ »
Δυστυχώς ορισμένοι δεν γνωρίζουν για ποιο πράγμα μιλάμε. Όταν λέμε ότι η τριετία είναι απάνθρωπη εννοούμε για όλους. Παντρεμένους , ανύπαντρους , με παιδιά ή χωρίς, πολύτεκνους ........Η μεγαλύτερη αδικία είναι ότι άλλαξαν οι κανόνες βίαια, χωρίς μεταβατική περίοδο. Δεν είναι δυνατόν να διορίζονται οι μισοί ΑΣΕΠίτες με άλλους κανόνες και οι άλλοι μισοί με πολύ χειρότερους είτε έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #423 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:49:11 μμ »
Η τριετία θα έπρεπε να ισχύσει μόνο μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ και μόνο για όσους δεν έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις

Η μεγαλύτερη αδικία είναι ότι άλλαξαν οι κανόνες βίαια, χωρίς μεταβατική περίοδο. Δεν είναι δυνατόν να διορίζονται οι μισοί ΑΣΕΠίτες με άλλους κανόνες και οι άλλοι μισοί με πολύ χειρότερους είτε έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις είτε όχι.

Και αυτοί που διορίζονται από τους πίνακες τι θα πρέπει να κάνουν δηλαδή, αφού δεν διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ και δεν έχουν να προβάλουν ως δικαιολογία τους κανόνες που άλλαξαν στην προκύρηξη; Αυτοί που έχουν σοβαρές σχέσεις, είναι αρραβωνιασμένοι, αλλά ακόμη και ελεύθεροι δεν θα έχουν στον ήλιο μοίρα;
Ή το μέτρο θα ισχύει για όλους το ίδιο ή θα πρέπει να αποσυρθεί και να ψηφιστεί κάτι άλλο για την παράταση της διαμονής στο τόπο διορισμού π.χ. γενναία μοριοδότηση, αυξημένες απολαβές κτλ. Αλλιώς θα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα νιώθουν ότι αδικούνται και με το δίκιο τους. Η μεταβατική περίοδος θα χρησιμεύσει μόνο σ' αυτούς που θα διοριστούν κατά τη διάρκειά της και οι επόμενοι θα έχουν πάλι το ίδιο πρόβλημα. Γιατί σ'εμάς, κτλ.κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #424 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:51:16 μμ »
Η τριετία θα έπρεπε να ισχύσει μόνο μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ και μόνο για όσους δεν έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις

Η μεγαλύτερη αδικία είναι ότι άλλαξαν οι κανόνες βίαια, χωρίς μεταβατική περίοδο. Δεν είναι δυνατόν να διορίζονται οι μισοί ΑΣΕΠίτες με άλλους κανόνες και οι άλλοι μισοί με πολύ χειρότερους είτε έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις είτε όχι.

Και αυτοί που διορίζονται από τους πίνακες τι θα πρέπει να κάνουν δηλαδή, αφού δεν διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ και δεν έχουν να προβάλουν ως δικαιολογία τους κανόνες που άλλαξαν στην προκύρηξη; Αυτοί που έχουν σοβαρές σχέσεις, είναι αρραβωνιασμένοι, αλλά ακόμη και ελεύθεροι δεν θα έχουν στον ήλιο μοίρα;
Ή το μέτρο θα ισχύει για όλους το ίδιο ή θα πρέπει να αποσυρθεί και να ψηφιστεί κάτι άλλο για την παράταση της διαμονής στο τόπο διορισμού π.χ. γενναία μοριοδότηση, αυξημένες απολαβές κτλ. Αλλιώς θα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα νιώθουν ότι αδικούνται και με το δίκιο τους. Η μεταβατική περίοδος θα χρησιμεύσει μόνο σ' αυτούς που θα διοριστούν κατά τη διάρκειά της και οι επόμενοι θα έχουν πάλι το ίδιο πρόβλημα. Γιατί σ'εμάς, κτλ.κτλ

Ακριβώς! Ή για όλους (με πιθανές εξαιρέσεις σε περιπτώσεις προβλημάτων υγείας ή άλλων σοβαρών κοινωνικών ζητημάτων) ή για κανέναν (με μοριοδότηση για όσους το επιλέξουν).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #425 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:10:44 μμ »
ΣΕ καμμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται ανύπαντρος με παντρεμένο με παιδιά.
Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Η τριετία δεν πρέπει να ισχύσει για κανένα με τόσα κενά απο συνταξιοδοτήσεις που υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #426 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:11:54 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ διορίστηκα από πίνακα και όχι με ασεπ. Το σχόλιο μου αφορά το άδικο της ρύθμισης για όλους τους νεοδιορισθέντες. Πριν δύο μήνες υπήρχαν άλλοι κανόνες και τώρα άλλοι. Δεν προλάβαμε ούτε να το συνειδητοποιήσουμε. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ.  

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #427 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:42:26 μμ »
το θέμα είναι πώς θα αγωνιστούμε και τι θα κάνουμε.. όσο για το επιχείρημα του ΦΕΚ, μπορεί ίσως να χρησιμοποιηθεί και από όσους διορίστηκαν από το 40%, γιατί οι διορισμοί 60-40 πάνε πάντα μαζί...

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #428 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:44:23 μμ »
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί που μας διαβάζουν σκέφτονται: ακόμα δεν διοριστήκατε καλά - καλά και κοιτάζετε πως να γλιτώσετε κάτι που εν γνώση σας αποφασίσατε όταν κάνατε αίτηση διορισμού.
1. Κανείς δεν νομίζω ότι πρέπει να απολογείται όταν προσπαθεί για κάτι καλύτερο
2. Το σύστημα ήταν καλύτερο (προσωπική άποψη) και σε μια νύχτα τινάχτηκε στον αέρα.
3. Η ανοησία περί παιδαγωγικής σχέσης με το μαθητή για 3 χρόνια στο ίδιο σχολείο (πόσο τα αγαπάνε τα Ελληνόπουλα στο Υπουργείο, το βλέπουμε) αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι το πιθανότερο είναι να αλλάζεις σχολείο κάθε χρόνο μέσα στην τριετία για όσο δεν αποκτάς οργανική και με το καθεστώς του νέου πολυνομοσχεδίου, αφού πάλι αποσπάσεις, μεταθέσεις, βελτιώσεις και διάθεση στο ΠΥΣΔΕ ανακατεύουν την τράπουλα των τοποθετήσεων όπως και πριν.
4. Ακόμα και αν σε κάποες ειδικότητες, όπως μας λένε οι συνάδελφοι, χρειάστηκαν 3 ή και περισσότερα χρόνια για να μαζέψουν μόρια ώστε να πλησιάσουν τον τόπο που επιθυμούσαν έχουμε παραδείγματα που σε γνωστούς μας ακόμα και 1 χρόνος ήταν αρκετός λόγω περιοχής, κενών στην επόμενη χρονιά κλπ.
5. Δεδομένου ότι του χρόνου θα υπάρξουν πολλά οργανικά κενά και πιθανόν σε τόπους που μας ενδιαφέρουν, γιατί να δοθούν με λογική τριετίας σε νεοδιόριστους και να μην μπορούμε να τα επιλέξουμε και εμείς που θα έχουμε ήδη μια χρονιά "στα ξένα"..
6. Στην τελική γιατί να σε κρατούν με το ζόρι; Αν τα μόρια σου φτάνουν να γυρίσεις πίσω μετά από 1 χρόνο μπράβο σου, χρειάζεσαι περισσότερα μόρια; μένεις κι άλλες χρονιές, εσύ το κανονίζεις.

Νομίζω ότι η υποχτεωτική τριετία έχει μόνο δύο απλούς σκοπούς:
α)Να κάνει λιγότερο ελκυστικό το διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση
β)Να μπαλώσει τα "δύσκολα" κενά σε μακρινές και δυσπρόσιτες περιοχές με το νεοδιόριστο που θα πάει θέλοντας και μη ( ενώ οι αναπληρωμίσθιοι μάλλον θα τα εγκαταλείψουν στις προτιμήσεις τους αφού η προυπηρεσία υποβαθμίζεται) ενώ τα "ευκολότερα κενά" πιο κοντά σε αστικά κέντρα θα τα καλύψει από αναπληρωμίσθιοους που θα πάνε απλά για το μεροκάματο και το φόβο της ανεργίας και ας μην ενδιαφέρονται για τα μόρια πια.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #429 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:48:22 μμ »
Ορισμενοι, μου φαινεται το ζηταει ο οργανισμος τους...
Να κατσουν οχι 3,αλλα 13 χρονια στην εξορια,μπας κ μαθουν τι θα πει μαζικη διεκδικηση...
ξεκινησαμε κιολας, ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, οπως βολευεται...
να μην εφαρμοστει τωρα, αλλα αν γινει σε 2 χρονια στ'αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους ασεπιτες, στους αλλους στ' αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους παντρεμενους, στους αλλους στ'αρχ..ια μου...
Ωραια λοιπον,θα πει κι ο αλλος,"εγω θελω να μην εφαρμοστει στα δωδεκανησα που ειμαι εγω,
οι αλλοι νομοί κοντα ειναι, στ'αρχ..ια μου..."
Αν δεν συνειδητοποιησουμε, οτι με το να εξαναγκασεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ να κατσει τρια χρονια σε ενα παραμεθοριο
μερος, η σ' ενα ξεκομμενο χωριο, κανεις μονο ζημια στον ιδιο, στους μαθητες κ γενικοτερα στην εκπαιδευση,
αν δεν δουμε οτι η μονη λυση ειναι να δωσεις ΚΙΝΗΤΡΑ, ωστε να καθονται οι εκπαιδευτικοι ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ...
κι αν δεν σταματησουμε εμεις οι ιδιοι τις διασπαστικες λογικες, τοτε δεν παμε πουθενα...
Χρειαζεται καθολικη συνειδητοποιηση κ στη συνεχεια καθολικη δραση... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ....

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #430 στις: Αύγουστος 27, 2010, 04:13:22 μμ »
Ορισμενοι, μου φαινεται το ζηταει ο οργανισμος τους...
Να κατσουν οχι 3,αλλα 13 χρονια στην εξορια,μπας κ μαθουν τι θα πει μαζικη διεκδικηση...
ξεκινησαμε κιολας, ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, οπως βολευεται...
να μην εφαρμοστει τωρα, αλλα αν γινει σε 2 χρονια στ'αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους ασεπιτες, στους αλλους στ' αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους παντρεμενους, στους αλλους στ'αρχ..ια μου...
Ωραια λοιπον,θα πει κι ο αλλος,"εγω θελω να μην εφαρμοστει στα δωδεκανησα που ειμαι εγω,
οι αλλοι νομοί κοντα ειναι, στ'αρχ..ια μου..."
Αν δεν συνειδητοποιησουμε, οτι με το να εξαναγκασεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ να κατσει τρια χρονια σε ενα παραμεθοριο
μερος, η σ' ενα ξεκομμενο χωριο, κανεις μονο ζημια στον ιδιο, στους μαθητες κ γενικοτερα στην εκπαιδευση,
αν δεν δουμε οτι η μονη λυση ειναι να δωσεις ΚΙΝΗΤΡΑ, ωστε να καθονται οι εκπαιδευτικοι ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ...
κι αν δεν σταματησουμε εμεις οι ιδιοι τις διασπαστικες λογικες, τοτε δεν παμε πουθενα...
Χρειαζεται καθολικη συνειδητοποιηση κ στη συνεχεια καθολικη δραση... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ....

Και φυσικά όσον αφορά το πώς  πρέπει να σταθούμε, έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Αν ο καθένας κοιτάζει τον κώ@@ του δεν θα γίνει τίποτα. Όσο έξω από το Υπουργείο πηγαίναμε 20 άτομα τους τελευταίους μήνες παλεύοντας να δούμε τι θα γίνει ανά κατηγορία δορισμού μας δούλευαν κανονικά. Εχτές που συγκεντρώθηκαν όσοι είχαν κοινό σκοπό το θέμα πήρε διαστάσεις και έπαιξε σε όλα τα κανάλια. (αν και κανονικά αυτοί που θίγονται από την κατάσταση δεν θα έπρεπε να ήταν μόνο 200 αλλά μερικές χιλιάδες..)

Με τις πορδές δεν βάφονται τα αυγά, λέει η παροιμία.
Ας δώσουν κίνητρα οικονομικά και κοινωνικά και θα δούμε πως γεμίζουν τα δυσπρόσιτα καθηγητές.
Διπλάσια επιδόματα, επιδότηση ενοικίου, μοριοδότηση με βάση την οικογενειακή κατάσταση κλπ κλπ
Αλλά είπαμε εδώ ο σκοπός τους δεν είναι να καλυτερέψουν τα σχολεία, με το ελάχιστο κόστος θέλουν να διατηρήσουν τα υπουργικά γραφεία τους.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #431 στις: Αύγουστος 27, 2010, 04:36:44 μμ »
Σιγουρα,συναδελφοι,κανεις δε θελει την υποχρεωτικη τριετια και σιγουρα κανεις δεν πρεπει να την υφισταται  παντρεμενος η ανυπαντρος,ασεπιτης η μη..Αυτη η ρυθμιση,ειναι αδικη για ολους και ολοι μαζυ θα πρεπει να διεκδικησουμε την καταργηση της.Διαιρει και βασιλευε ηταν η μεχρι τωρα σταση του υπουργειου οσον αφορα τους διορισμους και την ιδια θα κρατησει,απ'ο,τι φαινεται..σε ολα τα ζητηματα.Ας οργανωθουμε,λοιπον,να δουμε στην πραξη τι πρεπει να κανουμε,ωστε να εχουμε τα επιθυμητα αποτελεσματα,με μαζικη διεκδικηση.Αν η δικαστικη οδος,ειναι πολυ χρονοβορα, ας βρουμε κατι αλλο.Νομιζω οτι καλυτερο ειναι να μην αναλωνομαστε στο ποιος πρεπει η δεν πρεπει να μεινει τρια χρονια,αλλα στο τι θα κανουμε για να μην αναγκαστει να  παραμεινει υποχρεωτικα κανεις..

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #432 στις: Αύγουστος 27, 2010, 08:57:02 μμ »
Ορισμενοι, μου φαινεται το ζηταει ο οργανισμος τους...
Να κατσουν οχι 3,αλλα 13 χρονια στην εξορια,μπας κ μαθουν τι θα πει μαζικη διεκδικηση...
ξεκινησαμε κιολας, ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, οπως βολευεται...
να μην εφαρμοστει τωρα, αλλα αν γινει σε 2 χρονια στ'αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους ασεπιτες, στους αλλους στ' αρχ..ια μου,
να μην εφαρμοστει στους παντρεμενους, στους αλλους στ'αρχ..ια μου...
Ωραια λοιπον,θα πει κι ο αλλος,"εγω θελω να μην εφαρμοστει στα δωδεκανησα που ειμαι εγω,
οι αλλοι νομοί κοντα ειναι, στ'αρχ..ια μου..."
Αν δεν συνειδητοποιησουμε, οτι με το να εξαναγκασεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ να κατσει τρια χρονια σε ενα παραμεθοριο
μερος, η σ' ενα ξεκομμενο χωριο, κανεις μονο ζημια στον ιδιο, στους μαθητες κ γενικοτερα στην εκπαιδευση,
αν δεν δουμε οτι η μονη λυση ειναι να δωσεις ΚΙΝΗΤΡΑ, ωστε να καθονται οι εκπαιδευτικοι ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ...
κι αν δεν σταματησουμε εμεις οι ιδιοι τις διασπαστικες λογικες, τοτε δεν παμε πουθενα...
Χρειαζεται καθολικη συνειδητοποιηση κ στη συνεχεια καθολικη δραση... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ....

Έχεις άπόλυτο δίκιο.Πολύ σωστά τα λες έξω από τα δόντια.Τους ενδιαφέρουν τα παιδιά και τα παραμεθόρια μέρη;Είναι ό,τι πιο χαζό έχω ακούσει!Ποια παιδιά;Όταν κάθε χρόνο παρελαύνουν από τα σχολεία χιλιάδες αναπληρωτές και ωρομίσθιοι.Υπάρχουν σχολεία που λειτουργούν μόνο με αυτούς.Ζω στη παραμεθόριο και το μόνο που έχω να πω είναι ότι μας έχουν γραμμένους.Όλα τα άλλα είναι για το θεαθήναι.Πέρσι στο σχολείο που δούλευα υπήρχε μόνο μία μόνιμη φιλόλογος.Οι υπόλοιποι ήταν οι γνωστοί νομάδες-εκπαιδευτικοί!Το μέτρο είναι απάνθρωπο για όλους!Τελεία και παύλα!

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #433 στις: Αύγουστος 28, 2010, 02:11:52 μμ »
Γεια σας και από μένα. Εγώ έστειλα e-mail σε 2 εκπομπές για την υποχρεωτική τριετία, αλλά ούτε που έθιξαν το θέμα.
Αν προσφύγουμε σε δικηγόρο, από ότι ρώτησα, θα αργήσει πολύ η διαδικασία, το λιγότερο 3 χρόνια.
Πάντως, όπως και να έχει η τριετία είναι πάρα πολύ δύσκολη για όλους, είτε  είσαι παντρεμένος, είτε ανύπαντρος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161471
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.