*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 134045 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι, όμως, είναι πιο επιρρεπείς σε όποιες αρρώστιες...
Έπειτα, μόνο οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά τους. Πώς αυτή η αρμοδιότητα να μετατεθεί στους εκπαιδευτικούς; Πώς οι εκπαιδευτικοί να πάρουν το ρίσκο με τόσα άρρωστα παιδιά να συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά;
Εδώ γυμναστική δεν κάνουν, απέχουν, και οφείλουν να φέρουν επίσημο χαρτί, από γιατρό.
Γι' αυτό και κλείνουν τα σχολεία.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος praso111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
το σχολείο μας έκλεισε για 1 εβδομάδα λόγω γρίπης. Ξέρει κανείς αν οι ωρομίσθιοι θα γράφουμε κανονικά τις ώρες και αν θα πρέπει να πηγαίνουμε στο σχολείο αυτές τις μέρες; επίσης, θα παραδώσουμε βαθμολογία τριμήνου; ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Εμένα πάντως που εκλεισε το σχολείο και κάνω ΠΔΣ μου είπε ο διευυντής να πηγαίνω κανονικά και ότι οι ώρες θα μετρήσουν

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
2 πράγματα: Τι δουλειά έχουν οι εκπαιδευτικοί και μάλιστα όλοι σε κλειστά σχολεία; Αυτοί δεν έχουν παιδιά που μένουν σπίτι λόγω του ότι κλείνουν τα σχολεία; Ποιός υποτίθεται ότι θα φροντίσει αυτά τα παιδιά; Αν το σχολείο λειτουργεί να δεχθώ ότι θα βάλει τα δυο του ποδια σε ένα παπούτσι και θα καταφέρει να βρει κάποιον να του φυλάει τα παιδιά τις ώρες που αυτά κανονικά θα ήταν στο σχολείο.
Επιπλέον πολλοί από τους εκπαιδευτικούς στα σχολέια που κλείνουν είναι και οι ίδιοι άρρωστοι.

2ο: Τα άρρωστα παιδιά δεν έχουν καμία δουλειά στο σχολείο. Δεν είναι σε θέση ούτε να ωφεληθούν απο τη διδασκαλία και θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία. Η ανευθυνότητα είναι όλη των γονέων αλλά κάποιος πρέπει να μας πει τι ακριβώς πρεπει να κάνουμε όταν οι γονείς δεν καταλαβαίνουν. Είναι άδικο να κρατούν κάποιοι γονείς τα υγιή τους παιδιά σπίτι για να μην κολλήσουν και τα άρρωστα να έρχονται κανονικά. Άλλωστε δεν θέλω να είμαι υπεύθυνη να δώσω σε κανένα παιδί την αντιβίωση του ή το ντεπόν του. Δεν είναι η δουλειά μου. Αν το ξεχάσω ή αν δεν πάρω χαμπάρι ότι κάποιο πιτσιρίκι σήκωσε ξαφνικά 39 πυρετό τι ευθύνη θα μου ζητηθεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
aghathi, δεν τα έχουμε πει 1000 φορές, ότι για τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ στον πλανήτη φταίνε οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ; Ε;; Γιατί το ξεχνάς; :P

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
συγνώμη :)
Είναι και αυτό το Αλτσχάιμερ ;D ;D ;D
Μέχρι και τσάι έχω φτιάξει για μαθήτρια!

Αποσυνδεδεμένος ek Π20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • život je brutálně nepravděpodobné
    • Προφίλ
το σχολείο μας έκλεισε για 1 εβδομάδα λόγω γρίπης. Ξέρει κανείς αν οι ωρομίσθιοι θα γράφουμε κανονικά τις ώρες και αν θα πρέπει να πηγαίνουμε στο σχολείο αυτές τις μέρες; επίσης, θα παραδώσουμε βαθμολογία τριμήνου; ευχαριστώ!
και το δικό μου σχολείο έκλεισε 1 week και τελικά δεν θα πάω εκτός απροόπτου,οι ώρες φυσικά κανονικά-δεν είναι δική μας υπαιτιότητα το κλείσιμο του σχολείου!

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Ποτε κλεινουμε κανονικα για χριστουγεννα ?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
23 πάντα;

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Ναι κανονικά 23 του μήνα.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου είπαν ότι αύριο θα συνεδριάσουν για το αν θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία. Πάντως στα Γιάννενα, έκλεισαν μέχρι και τις 9 Δεκεμβρίου, με απόφαση Νομάρχη,Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου είπαν ότι αύριο θα συνεδριάσουν για το αν θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία. Πάντως στα Γιάννενα, έκλεισαν μέχρι και τις 9 Δεκεμβρίου, με απόφαση Νομάρχη,Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας.
Ναι κάτι τέτοιο ακούστηκε. Θα δουν τα νέα δεδομένα με την γρίππη και πόσα σχολεία είναι κλειστά από τους επιδημιολόγους και λογικά μπορεί να μάθουμε κάτι νεότερο. Εν αναμονή!!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 
ΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΛΗΨΗ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ:

1.                       Την αποστολή  κινητών μονάδων υγείας από το Υπουργείο Υγείας που  θα επισκεφτεί τα σχολεία όλης της χώρας για την πρόληψη της διασποράς της νέας γρίπης, στον μαθητικό και πληθυσμό και τους εργαζόμενους. Θα παρέχει δωρεάν εμβολιασμό όλων των παιδιών εφόσον έχει εξασφαλιστεί η καταλληλότητα και ασφάλεια του νέου εμβολίου, έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπιση των περιστατικών.

Βρισκω απιστευτα προχειρο αυτο το σημειο της επιστολης κι απορω που προερχεται απο συλλογους γονεων! Το νεο εμβολιο ειναι ασφαλες τη στιγμη που το κανεις, αλλά οι δυνητικες παρενεργειες στη συνολικη υγεια του οργανισμου (οπως και διαφορων αλλων "νεων" εμβολιων: πνευμονιοκοκκου, ανεμοβλογιας, κλπ) θα φανουν σε βαθος χρονου, δηλ. τις επομενες δεκαετιες. Αντιθετα, αυτη τη στιγμη λαμβανει χωρα μια διαδικασια "φυσικου εμβολιασμου" οσων νοσουν κι αποκτουν αντισωματα με φυσικο τροπο.

Δεν ειναι δυνατον συλλογος γονεων να ζητα την αμεση αποστολη κινητων μοναδων στα σχολεια για να εμβολιασουν ολα τα παιδια κατα... της γριππης (λες κι ειναι χολερα!). Δεν ξερω ποσοι γονεις συνεβαλαν στη συνταξη της επιστολης, αλλά σιγουρα θα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι που ειναι αντιθετοι σ'ενα τετοιο μετρο.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Στο σχολείο μου χτες οι συνάδελφοι συζητούσαν ότι άκουσαν ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι να κλείσουν τα σχολεία στις 16, ακριβώς δηλαδή 1 εβδομάδα νωρίτερα.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 764
Σύνολο: 775

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.