*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 134025 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είπες ποίημα και τι μου θύμισες.. το χειρότερό μου τότε.. Θυμάμαι στις πρώτες τάξεις δημοτικού με έβαλαν να πω ένα από τα ποιήματα (ακόμα θυμάμαι ότι είχε να κάνει με έναν αετό..) σε μια γιορτή. Το τι άγχος είχα για να το μάθω απέξω! Εφιάλτης!!! Από τότε δεν ήμουν της δημοσιότητας και της σκηνής :D

Συνάδελφε, που να φανταζόσουν ότι θα χόρευες πρώτο τραπέζι πίστα με τον... konpap και η δημοσιότητα θα ερχόταν μόνη της! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος freespirit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
να ρωτησω κατι βασικο?
ο σύζηγος μου ειναι ωρομίσθιος. το σχολείο του εχει κλεισει ηδη 1 εβδομαδα. Αν κλεισουν νωριτερα τα σχολεια + τις γιορτες , δεν θα δουλευει για ενα μηνα τουλαχιστον. Τι γίνεται με τα μόρια και το μισθό? Χάνονται όλα? και να σκεφτείτε οτι το σχολειο του έκλεισε χωρις λόγο."Σικέ" απουσίες μαθητών

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Τα παίρνουμε κανονικά τα μόρια :)

Αποσυνδεδεμένος freespirit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
είναι σιγουρο οτι τα μορια τα παιρνουν οι ωρομισθιοι κανονικα?
εκπαιδευση δυο ταχυτητων.Εγω είμαι διορισμένη και προφανως δεν έχω πρόβλημα να κλεισουν νωριτερα.ο σθζηγος μου ομως φοβαται μηπως οι ωρομισθιοι χασουν τα μορια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Είπες ποίημα και τι μου θύμισες.. το χειρότερό μου τότε.. Θυμάμαι στις πρώτες τάξεις δημοτικού με έβαλαν να πω ένα από τα ποιήματα (ακόμα θυμάμαι ότι είχε να κάνει με έναν αετό..) σε μια γιορτή. Το τι άγχος είχα για να το μάθω απέξω! Εφιάλτης!!! Από τότε δεν ήμουν της δημοσιότητας και της σκηνής :D

Συνάδελφε, που να φανταζόσουν ότι θα χόρευες πρώτο τραπέζι πίστα με τον... konpap και η δημοσιότητα θα ερχόταν μόνη της! ;D

Δεν φταίω εγώ... Φταίει πρωτ' απ' όλα το κρασί!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
είναι σιγουρο οτι τα μορια τα παιρνουν οι ωρομισθιοι κανονικα?
εκπαιδευση δυο ταχυτητων.Εγω είμαι διορισμένη και προφανως δεν έχω πρόβλημα να κλεισουν νωριτερα.ο σθζηγος μου ομως φοβαται μηπως οι ωρομισθιοι χασουν τα μορια


Αν και δεν υπάρχει ακόμα επίσημη ανακοίνωση από το υπουργείο, το πιθανότερο είναι ναι.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
... εγώ θα κόψω το κρασί
για σενα αγάπη μου χρυσή...
Αυτό να τραγουδάτε ο ένας στον άλλο... ;D ;D

Πάντως, μια γνωστή μου σε νηπιαγωγείο μου είπε ότι μάλλον θα το κλείσουν νωρίτερα... το μαγαζί ;)
Οι ωρομίσθιοι, γιατί, βρε παιδιά, να χάσουν τις ώρες τους; Αφού δε χάνονται με δική τους υπαιτιότητα. ???

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Και στα 3 σχολεία που πηγαίνω και έκλεισαν,οι διευθυντές μου είπαν ότι θα τα πάρουμε κανονικά τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Αφού και οι ωρομισθιοι ειναι υποχρεωμενοι να παρευρισκονται καθημερινα πως θα ηταν δυνατον να μην παρουμε τα μορια? Το θέμα ειναι τι θα τα κανουμε τα καλα μας μοριακια.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αφού και οι ωρομισθιοι ειναι υποχρεωμενοι να παρευρισκονται καθημερινα πως θα ηταν δυνατον να μην παρουμε τα μορια? Το θέμα ειναι τι θα τα κανουμε τα καλα μας μοριακια.

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
... εγώ θα κόψω το κρασί
για σενα αγάπη μου χρυσή...
Αυτό να τραγουδάτε ο ένας στον άλλο... ;D ;D

Πάντως, μια γνωστή μου σε νηπιαγωγείο μου είπε ότι μάλλον θα το κλείσουν νωρίτερα... το μαγαζί ;)
Οι ωρομίσθιοι, γιατί, βρε παιδιά, να χάσουν τις ώρες τους; Αφού δε χάνονται με δική τους υπαιτιότητα. ???

Αν εμβολιασθεί μπορεί να πίνουμε και από το ίδιο μπουκάλι χωρίς ποτήρια  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αφού και οι ωρομισθιοι ειναι υποχρεωμενοι να παρευρισκονται καθημερινα πως θα ηταν δυνατον να μην παρουμε τα μορια? Το θέμα ειναι τι θα τα κανουμε τα καλα μας μοριακια.
Υποχρεωμένοι, μεν αλλά ανατρέξτε στη σχετική εγκύκλιο: Φ.361.1/209/18131/Δ1/22-02-2006 με θεμα
" ... Aποδοχές ωρομισθίων εκπαιδευτικών

Καταβάλλονται αν η μη παροχή εργασίας από μέρους τους δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα. (Έγγραφο 2/41057/0022/2-8-2004 του Γ.Λ.Κ.). Οι αποφάσεις που εκδίδονται από τον αρμόδιο Υπουργό ή το Νομάρχη για την μη λειτουργία των σχολείων λόγω εκλογών ή λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, έχουν ισχύ για όλους τους εκπαιδευτικούς, (μονίμους, αναπληρωτές και ωρομισθίους) και ως εκ τούτου, από μόνη της η απόφαση είναι αρκετή, για να δικαιολογήσει την μη παροχή εργασίας από μέρους όλων των εκπαιδευτικών. (Έγγραφο Φ.361.1/209/18131/Δ1/22-02-2006 του ΥΠΕΠΘ)
"
Στα απλά ελληνικά που καταλαβαίνουμε όλοι μας σημαίνει οτι οι ωρομίσθιοι δικαιούνται την αποζημίωση
(κατα συνέπεια και τα μορια). Βέβαια όλα αυτά με τα δικά μας ελληνικά! Με τα δικά τους, ποιος ξερει πως θα μεταφραστει.
Πάντως, οι μερες δεν θα αποτελούν τις επίσημες σχολικες αργιες. αυτες αναφερονται στην ιστοσελίδα του υπουργείου http://www.ypepth.gr/el_ec_page76.htm

Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, σας είχα γράψει και παραπάνω: απ'το Υπουργείο μου είπαν ότι περιμένουν την καινούρια εγκύκλιο για να δουν τι θα γίνει με τα μόρια. Βγήκε; Εγώ προσωπικά φοβάμαι ότι θα χάσουμε τα μόρια γιατί οι ωρομίσθιοι πάνε για το μάθημα και φεύγουν. Δεν έχουν άλλες δουλειές (διοικητικές κλπ). Άρα τι να κάνουν να πηγαίνουν μια βδομάδα; Μην με παρεξηγήσετε, μακάρι να πάμε. Αλλά επειδή βλέπω ότι πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύγκι, φοβάμαι μήπως ούτε μόρια αλλά ούτε μισθό πάρουμε! Θα πουν: οι ωρομίσθιοι αποκλείεται να πάνε στα σχολεία (με τις πλάτες των διευθυντών), άρα γιατί να τους πληρώσουμε να κάθονται; Να σας θυμίσω το άλλο: πέρσυ την μέρα που έκλεισαν τα σχολεία λόγω του Γρηγορόπουλου, την πήραμε;;;;;; Όχι φυσικά! Ήταν δική μας υπαιτιότητα;;;;;;;;; Όχι βέβαια! Κι ήταν μόνο 1 μέρα. Άρα, τι συζητάμε τώρα..... Έχουμε να κλάψουμε επιδόματα ανεργίας το καλοκαίρι.......

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλλά επειδή βλέπω ότι πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύγκι, φοβάμαι μήπως ούτε μόρια αλλά ούτε μισθό πάρουμε! Θα πουν: οι ωρομίσθιοι αποκλείεται να πάνε στα σχολεία (με τις πλάτες των διευθυντών), άρα γιατί να τους πληρώσουμε να κάθονται; Να σας θυμίσω το άλλο: πέρσυ την μέρα που έκλεισαν τα σχολεία λόγω του Γρηγορόπουλου, την πήραμε;;;;;; Όχι φυσικά! Ήταν δική μας υπαιτιότητα;;;;;;;;; Όχι βέβαια! Κι ήταν μόνο 1 μέρα.

Το εγραψα κι εγω παραπανω, αλλά συναδελφος απαντησε οτι το Υπουργειο την εδωσε πισω εκεινη τη μερα. (Εγω δεν την πηρα ποτε πισω, παντως!)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 683
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.