*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 133010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Για να δούμε τι θα γίνει....

Βρε παιδια, συγγνωμη αν ηδη απαντηθηκε, αλλά απο τη στιγμη που κλεισουν τα σχολεια, τοτε οσοι εργαζομαστε ωρομισθιοι δε θα παιρνουμε ενσημα και μορια, ετσι δεν ειναι? :'( Στην ανεργια 2 βδομαδες νωριτερα??


Τώρα όντως είναι ένα θέμα αυτό... Ωρομίσθιοι και αναπληρωτές θα χάσουν μεροκάματο 2 εβδομάδων; Πιστεύω πως όχι μιας και δεν τα κλείνουμε εμείς τα σχολεία αλλά το υπουργειο. Υπάρχει κάτι σχετικό με αυτό που μπορούμε να μάθουμε σίγουρα;

Οι αναπληρωτές σίγουρα δεν χάνουν τίποτα. Για τους ωρομίσθιους το υπουργείο δεν είναι σε θέση να δώσει απάντηση, γιατί δεν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο και δεν είναι σίγουροι αν προβλέπεται από τους υπάρχοντες νόμους. Προφανώς θα εκδοθεί διευκρινιστική απόφαση αν τελικά προχωρήσουν στο κλείσιμο των σχολείων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Οψόμεθα!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση: Λείπουν 5 μαθητές από την τάξη μου, οι 3 εκ των οποίων 3 μέρες, λόγω γρίπης. Δεν έχει αναφερθεί κάτι για τη νέα γρίπη, είναι μάλλον απλά άρρωστα. Σε αυτή την περίπτωση θα κλείσει το τμήμα?
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση: Λείπουν 5 μαθητές από την τάξη μου, οι 3 εκ των οποίων 3 μέρες, λόγω γρίπης. Δεν έχει αναφερθεί κάτι για τη νέα γρίπη, είναι μάλλον απλά άρρωστα. Σε αυτή την περίπτωση θα κλείσει το τμήμα?

Η εγκυκλιος λεει για 4 μαθητες με γριππη, συνεπως δεν υπαρχει λογος να κλεισει το τμημα.

Αν τα σχολεια κλεισουν νωριτερα με εντολη του Υπουργειου, δε νομιζω να δοθουν χρηματα και μορια στους ωρομισθιους. (οι αναπληρωτες ουτως ή αλλως δεν επηρεαζονται) Το ιδιο ειχε γινει και περυσι που το Υπουργειο ειχε δοσει εντολη να κλεισουν την ημερα της κηδειας του Γρηγοροπουλου. Γι'αυτο, να ευχομαστε να ΜΗΝ κλεισουν, αλλιως πανε τα ενσημα και τα μορια των 3 εβδομαδων του Δεκεμβριου! (ουτως ή αλλως, ειναι περιττο να κλεισουν γιατι η γριππη ειναι ηπια! Στο σχολειο μου, λειπουν λιγα παιδια με βηχα και πυρετο 38-39 και μετα απο λιγες μερες επιστρεφουν στην ταξη υγιεστατα!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση πως τα νέαμέτρα λένε για 4 κρούσματα με γριπώδη συμπτώματα,όπως 38 και πάνω πυρετό και βήχα ή πονόλαιμό ή....Δεν είναι πλέον απαραίτητο να είναι εξακριβωμένα κρούσματα.Εκτός αυτού η διαπίστωση για το αν πρόκειται ή όχι για τη νέα γρίπη δε μπορεί να γίνει άμεσα γιατί τα δείγματα στο Παστέρ θέλουν 5 μέρες τουλάχιστον να πάρουν απάντηση΄λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας.Οπότε μπορεί κάποιος να έχει τον ιο,να νοσήσει,να αναρρώσει και αρκετά αργότερα να μάθει τι είχε...Γι' αυτό και δε ζητάνε πλέον επιβεβαιωμένα κρούσματα

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση: Λείπουν 5 μαθητές από την τάξη μου, οι 3 εκ των οποίων 3 μέρες, λόγω γρίπης. Δεν έχει αναφερθεί κάτι για τη νέα γρίπη, είναι μάλλον απλά άρρωστα. Σε αυτή την περίπτωση θα κλείσει το τμήμα?

Η εγκυκλιος λεει για 4 μαθητες με γριππη, συνεπως δεν υπαρχει λογος να κλεισει το τμημα.

Αν τα σχολεια κλεισουν νωριτερα με εντολη του Υπουργειου, δε νομιζω να δοθουν χρηματα και μορια στους ωρομισθιους. (οι αναπληρωτες ουτως ή αλλως δεν επηρεαζονται) Το ιδιο ειχε γινει και περυσι που το Υπουργειο ειχε δοσει εντολη να κλεισουν την ημερα της κηδειας του Γρηγοροπουλου. Γι'αυτο, να ευχομαστε να ΜΗΝ κλεισουν, αλλιως πανε τα ενσημα και τα μορια των 3 εβδομαδων του Δεκεμβριου! (ουτως ή αλλως, ειναι περιττο να κλεισουν γιατι η γριππη ειναι ηπια! Στο σχολειο μου, λειπουν λιγα παιδια με βηχα και πυρετο 38-39 και μετα απο λιγες μερες επιστρεφουν στην ταξη υγιεστατα!)

τις ωρες για το Γρηγοροπουλο τις εδωσε πισω ο υπουργος
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι πλέον απαραίτητο να είναι εξακριβωμένα κρούσματα.

Το οποιο ειναι τρομερη τσαπατσουλια, μιας και συμβαινει καθε χρονο ν'απουσιαζουν μαθητες, και μαλιστα με χειροτερα συμπτωματα!!!

Ακομη και το ιδιο το γεγονος οτι με 4 κρουσματα κλεινει η ταξη ειναι προχειροτητα απο μονο του, μιας κι οι μελετες εχουν δειξει οτι μονο αν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ υπαρχει αποχη των μαθητων κι απο ολες τις αλλες ομαδικες δραστηριοτητες (φροντιστηρια, αθλητικοι αγωνες, παρτυ, κλπ) εχει αποτελεσμα ως μετρο! Διαβαστε τη σχετικη ομιλια του Καθηγητη Παθολογιας-Λοιμωξιολογου του Πανεπιστημιου Πατρων για να καταλαβετε πώς ακριβως λειτουργει το σχετικο μετρο για κλεισιμο σχολειων και γιατι θα ειναι απαραδεκτο με τα μεχρι τωρα δεδομενα να κλεισουν νωριτερα! (θα κλεισουν ουτως ή αλλως για 2 βδομαδες - τι νοημα εχει να γινουν 3 ή 4?)
Αλλά στην Ελλαδα ζουμε, την καθε προχειροτητα απο το Υπουργειο Παιδειας πρεπει να την περιμενουμε...

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Μα δεν ισχύει ότι όταν οι ώρες χάνονται με ευθύνη του σχολείου,τα μόρια μετράνε κανονικά;;;Όπως είχε γίνει και με τα χιόνια...

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Μα δεν ισχύει ότι όταν οι ώρες χάνονται με ευθύνη του σχολείου,τα μόρια μετράνε κανονικά;;;Όπως είχε γίνει και με τα χιόνια...

Οι ώρες ενδεχομένως και να αναπληρωθούν. Ο διευθυντής του δημοτικού σχολειου μου είπε πως όταν πέρσυ γινόταν απεργίες και τα σχολεία ήταν κλειστά κοντά 2 μήνες, έγινε αναπλήρωση για κάποιες μέρες τον ιούνιο. Και αν κλείσουν όντως τα σχολεία, έγραφε σε μια από τις πολλές εγκυκλίους που έχουν δημοσιευθεί, πως η ύλη θα αναπροσαρμοστεί.

Τώρα για τους ωρομίσθιους και τα μόρια που ενδεχομένως να χάσουν... Πιστεύω πως αν κλείσουν τα σχολεία, θα ξεσηκωθούν όλοι οι ωροσμίσθιοι αν δεν τους αναγνωρίσουν μόρια, γιατί δεν κλείσουν αυτοί τα σχολεία, αλλά το υπουργείο. Οπότε το συμφέρον της κυβέρνησης θα είναι να τους δώσουν τα μόρια ακόμη και αν κλείσουν τα σχολεία.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
http://www.i-reportergr.com/2009/11/blog-post_5403.html
Αύριο η κυβέρνηση θα αποφασίσει αν θα κλείσει απο τώρα τα σχολεία λόγω γρίπης και εορτών





 Αύριο λοιπόν...

Κανένα νέο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2009, 01:41:27 μμ από corsair05 »

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Δυστυχώς εγώ ακόμη δεν έχω μάθει κάτι. Μήπως συνεδριάζουν ακόμη;;;!!!
Θα πάρω τηλέφωνο τον φίλο μου να μάθω μπας και έμαθε εκείνος κάτι για το θέμα.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Συνεδριάζουν ακόμη. Το μεσημέρι πιο αργά μάλλον θα μάθουμε!
Μόλις με ειδοποιήσει ο γνωστός μου, θα σας πω.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Είναι απλά ΓΕΛΟΙΟΙ. Να μπούμε και σε γυάλα αν είναι! Δεν πάμε καλά. Σε μία χώρα όπου ο κόσμος μαζεύεται σε μαγαζιά με κόσμο και είναι ο ένας πάνω στον άλλον τα κρούσματα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ. Αντε και κλείσαμε τα σχολεία;Δεν θα βγαίνουν τα παιδιά;Εμείς;Δεν θα πάμε πουθενά δηλαδή με κόσμο; Μην γινόμαστε υστερικοί!

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Θα κυκλοφορούμε όλοι με μασκούλα και θα είναι και ευκαιρία να κάνουμε πρακτική για χειρουργική μετά!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν βλέπουμε τσάμπα grey' s anatomy :P


Πάντως πλάκα πλάκα, στο σχολειο μας (το οποίο είναι και ολιγοθέσιο) σήμερα κατά 99% έχουμε ήδη 3 κρούσματα.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.