*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argi37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Λέσβος
« στις: Μάιος 08, 2007, 04:27:17 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΧΑΙΡΕΤΑΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ;ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ,ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙΑ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ;ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ;ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2007, 10:17:33 πμ »
Δεν έχω πάει ποτέ στην Μυτιλήνη αλλά από γνωστούς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια. Τα ξενοδοχεία μου είπαν πολύ χάλια και πολύ ακριβά. Τα ενοίκια πανάκριβα.  Λεωφορεία δεν έχει συχνά. Δεν συμφέρει να μην έχεις δικό σου αυτοκίνητο. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πάει στην Μυτιλήνη και δεν είναι προσωπική μου άποψη.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2007, 10:33:05 πμ »

Λοιπόν σου έχω και ευχάριστα νέα και δυσάρεστα νέα. Τα ευχάριστα είναι οτι η Μυτιλήνη είναι μια μεγάλη πόλη(για νησί...) που τα έχει όλα. Είναι σαν να είσαι σε παραθαλάσια πόλη της ηπειρωτικής ελλάδας. Διασκέδαση, κόσμος και όλες οι υπηρεσίες. Αυτή είναι μια ευχάριστη έκπληξη που αντιμετωπίζουν όσοι έρχονται στο νησί. Τα ενοίκια μέσα στην πόλη είναι όμως λίγο τσιμπημένα(300€) διότι έχει πανεπιστήμιο η πόλη με 5 σχολές ΑΕΙ και πολλά μεταπτυχιακά με αποτέλεσμα τα σπίτια να έχουν ζήτηση. Το επίδομα για παραμεθόριο θα το παίρνεις .Είναι 120€ μικτά περίπου 90€ καθαρά. Ότι άλλη απορία έχεις ευχαρίστως να σου απαντήσω...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2007, 01:53:30 μμ »
Αν σκεφτείς ότι εγώ το 2003 στο Ρέθυμνο έδινα 300 ευρώ ενοίκιο και το ίδιο ισχύει εν έτει 2007 στη Μυτιλήνη, τότε θα τα λέγαμε νορμάλ τα ενοίκια. Όσο για τα ξενοδοχεία που είπε η φίλη παραπάνω, εξαρτάται. Παντού υπάρχουν καλά και κακά ξενοδοχεία. Δεν είναι κανόνας. Εξαρτάται τί δίνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος argi37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2007, 03:52:14 μμ »
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΔΙΑ,Η Α ΛΕΣΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ;ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος anna7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • pe70
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2007, 10:37:27 πμ »
Α' Λέσβου στην Πρωτοβάθμια είναι όλο το νησί της Λέσβου. Β' Λέσβου είναι η Λήμνος και ο Άγιος Ευστράτιος. Για μένα το μόνο μέρος που αξίζει να ζει κανείς στη Λέσβο είναι η πόλη της Μυτιλήνης.Έχει τα πάντα και η ζωή στην πόλη είναι πολύ ωραία. Η Καλλονή κ το Πλωμάρι έχουν περίπου 3.000 με 4.000 κατοίκους το καθένα αλλά είναι σαν μεγάλα χωριά.Προσωπική γνώμη εκφράζω, ωστόσο νομίζω πως πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου.Τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβά, πάνω απο 250 ευρώ οι γκαρσονιέρες. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

Αποσυνδεδεμένος argi37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2007, 11:18:38 πμ »
Παιδιά ο Μόλυβος πως είναι σαν πόλη;Σου παρέχει πράγματα;Ο δρόμος για Μυτιλήνη;Έχει λιμάνι με δρομολόγια πλοίων απο Βόρεια Ελλάδα;Υπάρχουν σπίτια προς ενοικίαση εκεί;Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2007, 12:11:43 μμ »
Είναι η πιο ωραία πόλη στο νησί ειδικά για καλοκαιρινές διακοπές. Είναι ενα χωριο απο τα μεγαλύτερα του νησιού. Υπάρχουν σπίτια προς ενοικίαση. Η απόσταση Μυτιλήνη - Μόλυβος είναι περίπου 50 λεπτά και ο δρόμος είναι σχετικά καλός(μέχρι την Καλλονή πολύ καλός,μετά έχει αρκετούτσικες στροφές). Απο βόρεια ελλάδα έχει πλοία απο Θεσσαλονίκη και Καβαλα προς το λιμάνι της Μυτιλήνης.
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 19, 2007, 04:34:03 μμ »
Ενδιαφέρομαι κυρίως για Άγρα, Άντισσα, Ερεσσό: αποστάσεις, εσωτερική συγκοινωνία, ενοίκια, πού είναι καλύτερα να μείνει κάποιος, κλπ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 19, 2007, 04:38:25 μμ »
Το ίδιο κι εγώ!

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 19, 2007, 08:53:49 μμ »
Γεια σας παιδιά! Αν και είμαι εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας θα μπορούσα να σας πω λίγα πράγματα για την Άντισσα και την Ερεσσό καθώς πέρυσι ήμουν εκεί! Δίέμενα στην Άντισσα. Είναι ένα πολύ ωραίο χωριουδάκι με 800 περίπου κατοίκους, Κέντρο Υγείας, super market και όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να ζήσει ικανοποιητικά. Ο κόσμος είναι αρκετά καλός. Έχει αρκετά ταβερνάκια- καφενεία, και μία καφετέρεια (εμείς εκεί τη βγάζαμε όλο τον καιρό). Τώρα όσον αφορά τα σπίτια, έχει αρκετά, όμως όχι πολύ καινούρια. πολλά από αυτά δεν έχουν θέρμανση (μόνο κλιματιστικό). Τα ενοίκια κυμαίνονται από 170 ευρώ εώς 280 περίπου ανάλογα με το σπίτι. Η Άντισσα απέχει από την πόλη της Μυτηλίνης 70 χλμ. περίπου και το κάνεις σε μίαμιση ώρα. Μέχρι την Καλλονή την πιο πιο κοντινή κωμόπολη κάνεις 45 λεπτά. Η Ερεσός είναι περίπου το ίδιο (χωρίς Κ.Υ.) και είναι 20 λεπτά πιο μακριά από την Μυτιλήνη. Το καλό με την Ερεσό είναι ότι΄έχει και τη σκάλα Ερεσού με μία πολύ ωραία παραλία. Η συγκοινωνία δεν είναι και πολύ καλή, καθώς έχει μόνο ένα λεωφορείο καθημερινά το πρωί. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Και ότι άλλο θέλετε....θα προσπαθήσω να σας απαντήσω.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2007, 12:50:28 μμ »
Ας μιλήσω κι εγώ σαν ντόπια.
Καταρχήν να σας πω το εξής: οι πίνακες δυσπρόσιτων του ΥΠΕΠΘ αναφέρουν και την Ερεσό μέσα σαν "λυκειακές τάξεις". Το ζήτημα είναι ότι στην πραγματικότητα εκεί δεν υπάρχει λύκειο ούτε αυτές οι λυκειακές τάξεις αλλά μόνο γυμνάσιο  και τα παιδιά πηγαίνουν στην κοντινή Άντισα για λύκειο. Τα χωριά αυτά είναι το κάργα δυσπρόσιτο. Πηγαίνοντας εκεί θα πρέπει να είστε αποφασισμένοι για απομόνωση! Η κοντινότερη κωμόπολη, η Καλλονή, απέχει περίπου μία ώρα. Εκεί έχει τα πάντα και με δυνατότητα επιλογών μαλιστα αλλά ο δρόμος είναι κακός και πολλές φορές το χειμώνα κλείνει από τα χιόνια. Η Μυτιλήνη είναι στη μιάμισι ώρα περίπου. Αν τυχόν σας στείλουν κάπου στη Γ' Λέσβου να μου το πείτε και θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω για σπίτι κλπ, έχω κάποιους γνωστούς.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 24, 2007, 11:09:31 πμ »
Και εγώ σαν καθηγητής στο νησί θα σου έλεγα πως η καλύτερη λύση είναι να μείνεις στην Καλλονή όπου η ζωή είναι σχετικά καλή...δεν είναι σαν να ζείς στην Μυτιλήνη αλλά και καμία σχέση με Άγρα που είναι ενα μικρό χωριό. Βέβαια το καλοκαίρι είναι κοντά στην Ερεσό που είναι top θέρετρο του νησιού.
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 12:11:32 μμ »
Είναι κανένας Γ΄Λέσβου; Θέλω πληροφορίες για τα σχολεία της περιοχής. Που είναι καλοί δ/ντές, σύλλογοι κτλ και τι να αποφυγω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.