*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 13, 2009, 08:30:10 μμ »
Έχεις δίκιο, και αξίζει πράγματι να δει κανείς το δυτικό κομμάτι. Πάντως το νότιο μέρος είναι μες στο πράσινο και δεν έχει καμία σχέση με το τοπίο των κυκλάδων ας πούμε. Όσον αφορά τους δρόμους εμένα μαζί με εκείνους της Σάμου μου έχουν φανεί οι πιο δύσκολοι. όχι τόσο από ποιότητα οδοστρώματος όσο λόγω των ξαφνικών κινδύνων που παρουσιάζονται ( πχ οι ουκ ολίγες στροφές Γέρας - Πλωμαρίου), οι παγίδες για να ανέβεις στην Αγιάσο ειδικά το χειμώνα. Επιπλέον οι οδηγοί στο νησί δεν είναι καθόλου καλοί. ( και για να μην παρεξηγηθώ ούτε εγώ είμαι καλός οδηγός!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 13, 2009, 08:45:47 μμ »
Ψάχνω να βρω κάποιον που είτε τώρα θα διοριστεί εκεί ή να γνωρίζει την περιοχή και την κατάσταση που επικρατεί. Όποιος γνωρίζει ας αφήσει τις πληροφορίες του!




Και εγώ Α Λέσβου διορίστηκα. Νηπιαγωγός, αλλά θα πάω ελάχιστα γιατί θα έχω 9μηνη άδεια ανατροφής.


Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 13, 2009, 08:53:30 μμ »
Έχεις δίκιο, και αξίζει πράγματι να δει κανείς το δυτικό κομμάτι. Πάντως το νότιο μέρος είναι μες στο πράσινο και δεν έχει καμία σχέση με το τοπίο των κυκλάδων ας πούμε. Όσον αφορά τους δρόμους εμένα μαζί με εκείνους της Σάμου μου έχουν φανεί οι πιο δύσκολοι. όχι τόσο από ποιότητα οδοστρώματος όσο λόγω των ξαφνικών κινδύνων που παρουσιάζονται ( πχ οι ουκ ολίγες στροφές Γέρας - Πλωμαρίου), οι παγίδες για να ανέβεις στην Αγιάσο ειδικά το χειμώνα. Επιπλέον οι οδηγοί στο νησί δεν είναι καθόλου καλοί. ( και για να μην παρεξηγηθώ ούτε εγώ είμαι καλός οδηγός!)

Κοίτα όλα είναι σχετικά. Πάντώς σε σύγκριση με τους παλιούς δρόμους η κατάσταση στη Λέσβο έχει βελτιωθεί. Όμως διαθετουμε και τρία βουνά (Ολυμπος, Λεπέτυμνος, Όρδυμνος) που δυσκολευουν κατά πολύ το πράγμα.
Όσο για τους ντόπιους οδηγούς είναι...κομικά τραγικοί...κυκλοφορούν και σχετικά ανεκδοτα με πραγματικά περιστατικά.
Αχ, σας ζηλευωωωωωωω που θα ειστε Λέσβο
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 14, 2009, 01:20:32 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας!!!!Είμαι αρκετά αχγωμένη είναι αλήθεια!Να ρωτήσω αν με συμφέρει να δηλώσω σχολείο στα Μόρια ή στα Πάμφιλα που είναι και αυτά Α΄Λέσβου, έχουν συγκοινωνία καλή ώστε να μένω Μυτιλήνη?Οδηγώ αλλά δυστυχώς δεν έχω δικό μου αμάξι για να το πάρω εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 14, 2009, 01:35:08 μμ »
Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει τακτική συγκοινωνια των γύρω χωριών με την Χώρα. Βέβαια είμαι από το δυτικό τμήμα και δεν ξέρω λεπτομερειες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2009, 06:13:43 μμ από Stavroula.V. »
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 14, 2009, 03:24:09 μμ »
Για την περιοχή της Άγρας στο Δήμο Καλλονής ξέρει κανείς λεπτομέρειες;

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 14, 2009, 05:22:47 μμ »
    Στην Αγρα διορίστηκε μια φίλη μο, ΠΕ02!  Έτσι πως τα είδαμε τα πράγματα, μάλλον σε συμφέρει να μείνεις στην Καλλονή (γύρα στα 15-20 λεπτά από Άγρα). Για τους δρόμους δε γνωρίζει ακόμα, ένας γνωστός της πάντως από Μυτιλήνη της είπε πως έχει λίγες στροφές.

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:06:19 μμ »
Ευχαριστώ, φοβάμαι όμως ότι θα είναι τουλάχιστον μισάωρο η απόσταση, γιατί μου είπαν από τη δευτεροβάθμια ότι είναι 25-30 χιλιόμετρα. Το θετικό είναι ότι θα είμαστε 5 πρωτοδιόριστοι φιλόλογοι στο σχολείο της Αγρας.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:10:54 μμ »
Για την περιοχή της Άγρας στο Δήμο Καλλονής ξέρει κανείς λεπτομέρειες;
Η Αγρα είναι ενα ορεινο σχετικά χωριό στη νοτιοδυτική πλευρά. Κοντινά χωριά Αποθήκα, Παρακοιλα, Μεσοτοπος Ερεσσος. Ο δρομος από Καλλονή Αγρα είναι πολύ καλός. Μόνο μέσα στην Αγρα ειναι μπάχαλο. Έχει στροφές, αλλά ρε παιδιά βουνά είναι τι να κάνουμε....
Όντως η Καλονη είναι κοντα και βολευει να μεινεις. Κανα μισαωρακι ειναι από Αγρα.
Κατοικοι κτηνοτρόφοι, μια χαρα. Τον σέβονται το δασκαλο (οχι όπως στη Ροδο)
Το χειμώνα κρύο πολύ. Καποιες χρονιες χιονίζει.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:20:16 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, όλα καλά... μόνο αυτό για το πολύ κρύο με φόβισε λίγο! Ελπίζω να βρω σπίτι με καλή θέρμανση...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:34:30 μμ »
5 φιλόλογοι δεν είναι πολλοί για ένα δυσπρόσιτο Γυμνάσιο; Το καλό είναι βέβαια πως όσο πιο πολλοί νεοδιόριστοι είστε τόσο καλύτερα θα περάσετε. Τη φιλενάδα μου πάντως σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα για παρέα (τη λένε Χρυσάνθη)!

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:38:28 μμ »
Προφανώς, κάποιοι/ες θα πάρουν απόσπαση ή άδεια ανατροφής ή εγκυμοσύνης ή...  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:20:31 μμ από AlexandeR »
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:44:29 μμ »
Το ρώτησα κι εγώ αυτό στη Δευτεροβάθμια γιατί μου φάνηκαν πολλοί οι 5 αλλά μου είπαν ότι θα τους χρειαστούν όλους γιατί φύγαν όλοι οι προηγούμενοι και το γυμνάσιο έχει και λυκειακές τάξεις. Τουλάχιστον θα είμαστε παρέα όλα τα... πρωτάκια!

Αποσυνδεδεμένος elgi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:21:29 μμ »
εμένα είναι η καταγωγή μου από Μυτιληνη(και μαμα και μπαμπάς) και την ξερω απέξω οποτε ότι πληροφορια χρειαζεσαι για καποιο μερος μπορω να σου πω!!! (αν και εγω εχω διοριστει απο περυσι στην Σαμο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159884
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.