*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:29:01 μμ »
Κυρίως με απασχολεί το θέμα του σπιτιού. Μέσα στην Αγρα υπάρχουν σπίτια σε καλή κατάσταση για να νοικιάσει κανείς (επιπλωμένα, με καλοριφέρ, όχι πολύ παλιά κτλ) ή θα αναγκαστώ να νοικιάσω στην Καλλονή; Και αν μείνω τελικά Καλλονή μήπως θα είναι σκότωμα το πη.γαινέλα κάθε μέρα (άκουσα ότι έχει και κάποιες στροφές ο δρόμος). Συνήθως οι πρωτοδιόριστοι πού μένουν; Συγγνώμη αν σας ζάλισα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:40:43 μμ »
Κυρίως με απασχολεί το θέμα του σπιτιού. Μέσα στην Αγρα υπάρχουν σπίτια σε καλή κατάσταση για να νοικιάσει κανείς (επιπλωμένα, με καλοριφέρ, όχι πολύ παλιά κτλ) ή θα αναγκαστώ να νοικιάσω στην Καλλονή; Και αν μείνω τελικά Καλλονή μήπως θα είναι σκότωμα το πη.γαινέλα κάθε μέρα (άκουσα ότι έχει και κάποιες στροφές ο δρόμος). Συνήθως οι πρωτοδιόριστοι πού μένουν; Συγγνώμη αν σας ζάλισα...
Δεν ζαλίζεις κανένα, χαρά μου να γράφω πληροφορίες για το αγαπημενο μου μέρος. Η Αγρα είναι χωριουδάκι αμφιθεατρικά χτισμένο. Τα σπίτια του είναι  και χτισμένα στην ντοπια νοοτροπία και έχει και κάποια πιο συγχρονα. Τώρα λογικά ολο και κάποιο θα βρεθεί να νοικιάζεται, αλλά τι και πως θα το δεις. Για να μείνεις εκεί ειδικά αν ερχεσαι από μεγάλη πολη είναι ζορικο. Μονο καφενεδες έχει και ένα καφε για τη νεολαια. Όταν με το καλό πας ρωτα και τους πιο παλιους για το που μένουν. Η Καλονή ειναι κωμόπολη. Εκει σιγουρα θα βρεις να νοικιάσεις και θα βρεις και ποικιλία. Ο δρόμος μη σε απασχολεί. Μόνο πριν την Αγρα έχει κάτι ωραίες φουρκέτες. Ο υπόλοιπος είναι μια καταπληκτική διαδρομή παράλληλα με τον κολπο της Καλονής.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:49:35 μμ »
Αν και είμαι από Αθήνα δε με τρομάζει η ιδέα ενός απομακρυσμένου μέρους, το έχω πάρει απόφαση. Το να κάνει κανείς κάθε πρωί μια ωραία διαδρομή δεν είναι κι άσχημη ιδέα. Τα άλλα μάλλον θα πρέπει να τα δω στην πράξη. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:56:42 μμ »
Δεν κάνει τιποτα. Και μην ξεχάσεις να πας για μια βουτιά στην υπέροχη παραλία της Ερεσού (το δευτερο χωριό που συναντάς μετά την Αγρα). Και αν σ'αρέσουν τα κοκτέιλ, προτείνω το πολύ γνωστό παρασόλ επί της παραλίας Ερεσού.
Είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις πολύ καλά στο νησί. Συγχαρητήρια για το διορισμό σου και καλό διδακτικό εργο (που λέει και το ΥΠΕΠΘ).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2009, 08:08:57 μμ από Stavroula.V. »
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 14, 2009, 08:03:36 μμ »
Ευχαριστώ... Θα το έχω υπόψη μου το παρασόλ!

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 15, 2009, 12:06:45 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας!!!!Είμαι αρκετά αχγωμένη είναι αλήθεια!Να ρωτήσω αν με συμφέρει να δηλώσω σχολείο στα Μόρια ή στα Πάμφιλα που είναι και αυτά Α΄Λέσβου, έχουν συγκοινωνία καλή ώστε να μένω Μυτιλήνη?Οδηγώ αλλά δυστυχώς δεν έχω δικό μου αμάξι για να το πάρω εκεί.


Μόρια - Παμφιλλα εξυπηρετούνται με τακτική συγκοινωνία προς Θερμή ή Αγ. Ραφαήλ, κάθε 15 λεπτά. Μπορείς να μείνεις ανετα στην Μυτιλήνη. ΄
Στα Παμφιλλα είναι Νηπιαγωγείο -Δημοτικό - Γυμνασιο και Λύκειο σε ένα μέρος και ίσως βολευτείς και με συναδέλφους.
Στη Μόρια όλα είναι χώρια.
Οπως είπα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την αστική συγκοινωνία
Αν θες για καλύτερα σπίτια και ησυχία μπορείς να επιλέξεις την Παναγιούδα ή ακόμη και τα Παμφιλλα.
Στη Μόρια μένουν κυρίως στρατιωτικοί.

Αποσυνδεδεμένος vast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:23:46 μμ »
Διορίζομαι κι εγώ στη Λέσβο φέτος. Μήπως γνωρίζει κανείς ποια έίναι τα δικαιολογητικά που ζητά η Διεύθυνση Λέσβου από τους νεοδιόριστους.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 16, 2009, 02:05:22 μμ »
Αν εισαι Πρωτοβαθμια ρίξε μια ματιά στο site  http://dipe.les.sch.gr/
Ανοίγεις το ΦΟΡΜΕΣ ,  στοιχεια για μισθοδοσία νεοδιόριστων και απο κει συμπεραίνεις τι χρειάζεσαι.
Πιστοποιητικό υγείας δέχονται και από άλλους νομούς, αλλιώς είσαι υποχρεωμένος μεσα σε 30 μερες να το κάνεις εκεί. Κατά τα άλλα λογαριασμό Αγροτικής τράπεζας και ότι άλλο συμπληρώσεις πρέπει να το αποδείξεις π.χ. ΑΦΜ με κάποιο παραστατικό, οικογενειακή κατάσταση, αντίγραφα προυπηρεσίας κτλ.

Αποσυνδεδεμένος vast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 16, 2009, 02:16:35 μμ »
Σε ευχαριστώ Sofia. Είμαι όμωσ στη Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 16, 2009, 02:20:13 μμ »
τυχεροί όσοι πάτε Λέσβο, τέλειο μέρος !

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 18, 2009, 08:19:03 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας!!!!Είμαι αρκετά αχγωμένη είναι αλήθεια!Να ρωτήσω αν με συμφέρει να δηλώσω σχολείο στα Μόρια ή στα Πάμφιλα που είναι και αυτά Α΄Λέσβου, έχουν συγκοινωνία καλή ώστε να μένω Μυτιλήνη?Οδηγώ αλλά δυστυχώς δεν έχω δικό μου αμάξι για να το πάρω εκεί.

Salve,
Τα χωριά που αναφέρεις 'εχουν αστική συγκοινωνία!! Βρίσκονται στο βόρειο άξονα και τα Παμφυλλα απέχουν 7χλμ απο την πόλη και έχειν σχολεία για όλες τις βαθμίδες (και λύκειο) μιας και είναι το μεγαλύτερο της περιοχής , η Μόρια είναι στην διακλάδωση της Παναγιούδας
Ολες οι περιοχες που ανήκουν στην Α Λεσβου έχουν καλή προσβαση στην πολη
για περισσότερες πληροφορίες www.lesvos.gr  στον τουριστικό οδηγό και στο www.mytilene.gr !!
Σε ζηλεύω
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος antrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 18, 2009, 09:22:50 μμ »
Ξέρει κανείς τα κενά για Λέσβο για νηπιαγωγους και δασκαλους??

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:32:08 πμ »
ΚΑλΗΣΠΕΡΑ !
θελω πληροφοριεσ για μυτιληνη παιδια οποιος ξερει ασ βοηθησει....
με πηραν α λεσβου μαθηματικοσ
μπορειται οποιοσ ξερει να δωσει οποιαδηποτε πληροφορια
για "καλα" σχολεια
διαμονη
εγγραφη των παιδιων μου σε σχολειο...
ευχαριστω εκ των προτερων





'
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:58:39 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:45:18 πμ »
Νομίζω οτι θα περάσεις καλά απο άποψη ζωής αλλά κ σχολείων. Τα παιδιά γενικά διαβάζουν κ ενδιαφέρονται, αλλά είναι κ πολύ του φροντιστηρίου.Τα ενοίκια είναι μάλλον ακριβά κ τέτοια εποχή θα χρειαστεί καλό ψάξιμο, λόγω φοιτητών.Οι περιοχές προς το αεροδρόμιο( Βαρειά κ προς τη δ/βαθμια) είναι ήσυχες, με όμορφες γειτονιές,κοντά στην πόλη αλλά κ εξοχή. Ο καιρός είναι γενικά ζεστός με χειμώνα ήπιο. Όσο για τον κόσμο είναι λίγο κουτσομπόληδες, όπως σε όλα τα μικρά μέρη, αλλά ευγενικοί. Απο μαγαζιά έχει τα πάντα κ η αγορά είναι πολύ όμορφη(Ερμού). Όμορφο νησί με ωραίες διαδρομές ακόμα κ το χειμώνα(απο παραλίες δε λέει).Καλή τύχη κ ελπίζω να περάσετε καλά.
   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161763
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.