*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 75389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:23:27 μμ »
Συνάδελφοι ,έστειλε το υπουργείο εγκύκλιο με την οποία καταργούνται τα αρχαία στο γυμνάσιο? Μια αναπληρώτρια σε γυμνάσιο μου είπε ότι πριν από λίγο τους πήγε τέτοια εγκύκλιος ,αληθεύει ? Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι απο του χρόνου ένας φιλόλογος λιγότερος σε κάθε γυμνάσιο ...Πάει ο διορισμός ..

και εγώ σε γυμνάσιο είμαι και δεν ήρθε τίποτα σχετικό.
απ'ότι κατάλαβα το θέμα συζητιέται αρκετά, γι΄αυτό μάλλον προέκυψε και αυτή η φήμη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:00:43 μμ »
Ξέρω πως είμαστε όλοι κουρασμένοι και απογοητευμένοι :( :(, αλλά μήπως να πιέσουμε για προσλήψεις αναπληρωτών με τον νέο προυπολογισμό;; Εξάλλου η ίδια η υπουργός τόνισε:


ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: ΤΑ ΝΕΑ, Web-Only Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2009


Επιπλέον κίνητρα θα δίνονται στους εκπαιδευτικούς που θα επιλέγουν σχολεία σε απομακρυσμένες ή δυσπρόσιτες περιοχές, όμως δεν θα παίρνουν μόρια σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο έχουν αποσπαστεί σε άλλη περιοχή, τόνισε η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, προαναγγέλλοντας σχετικό νομοσχέδιο που ήδη βρίσκεται σε διαβούλευση και αφορά τις προσλήψεις και τις υπηρεσιακές μεταβολές του εκπαιδευτικού συστήματος.

Ενημερώνοντας σχετικά την επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής, η κ. Διαμαντοπούλου επισήμανε ότι στόχος του υπουργείου είναι να μπει τέλος στις προνομιακές αποσπάσεις.

Έδωσε έμφαση στην καλύτερη αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού και έκανε λόγο για ανεπίτρεπτα κενά. Σημείωσε δε, ότι με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς υπήρξαν νομοί όπου το 45% με 50% των εκπαιδευτικών δεν βρίσκονταν στη θέση τους, ενώ επέκρινε την πολιτική της προηγούμενης κυβέρνησης, κατηγορώντας την ότι στη διάρκεια του καλοκαιριού έκανε πάνω από 1.000 αποσπάσεις.


 :( :(Απλά θεωρώ πως δεν πρέπει να σταματούν οι προσπάθειές μας για την πρόσληψη και άλλων αναπληρωτών, άλλωστε είναι γνωστό πως κενά υπάρχουν ακόμη

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:17:50 πμ »
και ναι σας το λεω και εγω επισημα οτι μεχρι και στον δικο μας κλαδο υπαρχουν αρκετα κενα ακομα,,,,,, οποτε καπως πρεπει να ξαναπιεσουμε για αναπληρωσεις δηλ. για πιστωσεις αφου μου το ειπαν ξεκαθαρα οτι το προβλημα ειναι το οικονομικο!!!!

εμενα αλλο με καιει ομως!! μου ειπε μια φιλη οτι το σχεδιο νομου αποσυρθηκε και θα επανεξεταστει σε ενα εξαμηνο!! το διαβασε αυτο και καποιος αλλος στις εφημεριδες??? γιατι αν ειναι αληθεια σε ενα εξαμηνο ειναι το καλοκαιρι και,,,, μαντεψτε βρε???????? ο νομος θα ψηφιστει οταν εμεις θα φοραμε δεικτη  προστασιας 40( τρομαρα μας!!!) και θα προσπαθησουμε να χτισουμε το σοκολατι της beyonce!!!!!!!!
εγω παντως δεν εχω δει πουθενα κατι τετοιο ουτε και το εχω ξαναακουσει!!

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 06:36:18 μμ »
για να επιστρεψουμε και στο θεμα μας.. κανενα νεοτερο για την επομενη φαση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:19:59 πμ »
για να επιστρεψουμε και στο θεμα μας.. κανενα νεοτερο για την επομενη φαση?


Ουδέν νεότερον από το μέτωπο... Τί μουγκαμάρα είναι αυτή ρε συνάδελφοι;; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος anikifor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 07:41:50 μμ »
για να επιστρεψουμε και στο θεμα μας.. κανενα νεοτερο για την επομενη φαση?


Ουδέν νεότερον από το μέτωπο... Τί μουγκαμάρα είναι αυτή ρε συνάδελφοι;; ??? ??? ???
Συνάδελφοι η διαβούλευση ολοκληρώνεται σήμερα αν δεν έχει ολοκληρωθεί ήδη... Για να δούμε τα αποτελέσματά της.
Σχετικά με την επόμενη φάση αναπληρωτών ας καλέσουμε όλοι τον aristos2 διότι έχει τις εγκυρότερες πληροφορίες για τον αρθμό και την χρονική στιγμή της κάθε φάσης...
Aristos2  εμφανίσου, επικαλούμαστε την βοήθειά σου........

Αποσυνδεδεμένος anikifor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 07:56:46 μμ »
ιδιαίτερα ρομαντικός...........
Μπράβο σου που μας αφυπνίζεις με τέτοιο τρόπο...
Ωστόσο, η αγωνία κορυφώνεται μέρα με την ημέρα...
Κανένα νεότερο ή να ονειρευόμαστε μετά τις γιορτές;;;
Να είσαι πάντα καλά και τόσο ευαίσθητος...

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 05:32:46 μμ »
Συνάδελφοι, άρχισαν και από φέτος οι ανακλήσεις αποσπάσεων (http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_12_9_01049.php). Οπότε οι προσλήψεις μάλλον με το σταγονόμετρο... Οι φιλόλογοι, βέβαια, δεν είναι πολλοί ανάμεσά τους. Αρίστο, πολυτιμότατε συνάδελφε, καμιά πληροφορία για αναπληρωτές/κενά;

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #330 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 09:06:29 μμ »
εγώ δεν κατάλαβα το κείμενο του επενδυτή για το νέο σύστημα...να τονίσω ότι είναι εφημερίδα που πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ...

λέει σε ένα σημείο για το νέο σύστημα:

1.Χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ θα υπάρχει μόνιμος διορισμός? Η ερώτηση αφορά του αναπληρωτές που είναι χιλιάδες ενδεχομένως (και είναι η μια κατηγορία , υπάρχει και η δευτερη κατηγορία που έχουν επιτυχία στο ΑΣΕΠ) και έχουν μόνο προϋπηρεσία. Η θέση είναι ότι θα υποχρεωθούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό κρατώντας τα μόρια της προϋπηρεσίας τους.

Αυτό αφορά μόνο αυτούς τους αναπληρωτές που δεν έχουν ΑΣΕΠ ή και αυτούς που έχουν επιτυχία στο ΑΣΕΠ??? ας μου απαντήσει κάποιος

και συνεχίζει το άρθρο.
Υπάρχει περίπτωση παρέκκλισης??? Υπάρχει και θα τεθεί στο τραπέζι γι' αυτους μόνο που έχουν μεγάλη προϋπηρεσία άνω των 30 μηνών. Αν τα στοιχεία δείξουν ότι ο αριθμός είναι μεγάλος τότε δε θα υπάρξει ρύθμιση.

Είναι αυτονόητο ότι επιτυχία στο ΑΣΕΠ δηλαδή βάση δε σημαίνει αυτόματως και διορισμό - αυτό ίσχυε και σήμερα - αλλά μοριοδότηση της επιτυχίας.

2. Η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας θα έχει διαβάθμιση με βάση το Οκτάμηνο που αποτελεί την αληθινή προϋπηρεσία ενός αναπληρωτή. Το κάθε Οκτάμηνο θα συνοδεύεται απο συντελεστεί και θα υπάρχουν 4 κατηγορίες 0-8, 8-16, 16-24, 24+ και ισάριθμοι συντελεστές, σε αυτό το πλαίσιο θα προστεθούν και άλλοι παράμετροι μοριοδότησης πχ πολύτεκνοι , παραμεθόριες περιοχές.Τον Ιούνιο θα πρέπει να κλείσουν οι πίνακες το μεταβατικό στάδιο δε θα έχει διάρκεια πάνω απο 3 χρόνια.

Η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας είναι για τον ΑΣΕΠ?Huh

με 17 περίπου μόρια αληθινής τον ιούνιο και επιτυχία ΑΣΕΠ..τι να περιμένουμε ρε παιδιά με βάση αυτό το άρθρο??

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #331 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 08:17:30 πμ »
Κωνσταντίνος Καβάφης
Όσο μπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Προς τους αγωνιούντες φίλους: αν είχα νέα, θα τα είχα μεταφέρει ... Ο δρόμος προς την αναπλήρωση, στο εξής, δεν είναι πολυσύχναστος και, ως εκ τούτου, χρήζει μέγιστης υπομονής ...
Προς arist2: απορία μου προκαλεί πως, όσες φορές και ν' ακούσεις ή διαβάσεις για μεταβατική περίοδο, εσύ θα επιμένεις κάποιος να "φωτογραφήσει" εσένα μέσα σε αυτή ..., για ν' ανακουφιστείς ...! Όλοι αγωνιούμε για το μέλλον, αλλά σπάνια συναντώ κάποιον να μην προτάσσει ούτε δευτερόλεπτο τη λογική ...

Επειδή προέχει η υγεία, επιστρέφω στη διαδικτυακή μου αποτοξίνωση, κουρασμένος πια από συζητήσεις για το προφανές ..., πόσο πιο προφανές από το η όποια μεταβατική περίοδος να συμπεριλάβει όσους θα διορίζονταν το 2011 με το παλιό σύστημα ...!

Καλημέρα αδέλφια ... και μη λησμονείτε να θαυμάζετε το ... Θρύλο !  ;)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #332 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:10:10 πμ »
Τα ίδια και τα ίδια ...Αδυναμία κατανόησης και των πιο απλών πραγμάτων. Κουρατικές επαναλήψεις -στα όρια παράνοιας- των ίδιων αγωνιών, φοβιών και πάσης φύσεως προκαταλήψεων. Κατανοώ πως μας έχουν κάνει να σκεφτόμαστε έτσι, αλλά πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε μεγάλοι -σε ηλικία- άνθρωποι που ...σκέφτονται και έχουν αντίληψη.
Θα συμφωνήσω με το φίλο μου τον Αristos2. Το φόρουμ εξάλλου έχει καταντήσει ένα τεράστιο ...κρεβάτι κλινικής ψυχολογίας...

Αποσυνδεδεμένος georg9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #333 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:30:49 πμ »
Ας δώσουμε το παρόν όλοι  στις 12 του μήνα εξω από το υπουργείο  ας δείξουμε ότι αντιδρούμε!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #334 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 12:26:51 μμ »
μιλαει η Διαμαντολουλου στο κανάλι της βουλής τωρα (απο συνεδριαση στις 2/12) και το πε παλι το ωραιο!!!
"εχει γίνει ενας χαμός με τους αναπληρωτες και τους ωρομισθιους οσον αφορα τις προσληψεις και επαναλαμβάνω το γεγονός ότι 25.000 άνθρωποι έχουν καθορίσει τη ζωή τους σύμφωνα με τα υπάρχοντα συστηματα δεν είναι κάτι που αφορά το υπουργείο!!! στόχος μας είναι ο μαθητής, δεν είναι το κεντρικό σημείο ο εκπαιδευτικός!!!!!ΞΕΣΠΑΘΩΣΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ Η ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΞΕΘΑΡΡΕΥΕΙ

το γεγονός ότι 25.000 άνθρωποι έχουν καθορίσει τη ζωή τους σύμφωνα με τα υπάρχοντα συστηματα δεν είναι κάτι που αφορά το υπουργείο!!! στόχος μας είναι ο μαθητής, δεν είναι το κεντρικό σημείο ο εκπαιδευτικός!!!![/b][/u]
το γεγονός ότι 25.000 άνθρωποι έχουν καθορίσει τη ζωή τους σύμφωνα με τα υπάρχοντα συστηματα δεν είναι κάτι που αφορά το υπουργείο!!! στόχος μας είναι ο μαθητής, δεν είναι το κεντρικό σημείο ο εκπαιδευτικός!!!![/b][/u]

ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΣΑΝ ΕΤΣΙ ΤΙ ΖΩΗ ΤΟΥΣ....ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ....ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ..!!!!!!!!!!!!!

ΑΡΧΙΣΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΜΑΙΛ ΤΗΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΡΑΣΗ...ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ...

evants

  • Επισκέπτης
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #335 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 09:20:13 πμ »
http://www.youtube.com/watch?v=ArJhy_SHbiI&feature=player_embedded,
προσπαθει να καθησυχασει τον κοσμο της αναπληρωσης,οπως ακουγεται δεν ειναι το προσωπο που δηλωσε αδιαφορια για τις χιλιαδες των οσων προγραμματισαν τη ζωη τους μαζευοντας μορια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.