*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί  (Αναγνώστηκε 6401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« στις: Νοέμβριος 21, 2009, 08:27:56 μμ »
θα ήθελα κύριοι και κυρίες συνάδελφοι να κάνω μία κάπως χαζή ερώτηση, αλλά επειδή με ρωτάνε συνεχώς τα παιδιά θα ήθελα τέλος πάντων να σας ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, για να ξέρω τι να τους απαντήσω.
όταν δίνουν πανελλαδικές π.χ. στο μάθημα της έκθεσης, μπορούν να κρατούν σημειώσεις πάνω στην κόλλα με τα θέματα ή απαγορεύεται;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:01 »

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 08:51:46 μμ »
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ Σ΄ΑΥΤΑ.ΩΣ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΔΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΝΔΕΙΞΗ

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 12:23:36 πμ »
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2013, 11:37:13 πμ »
Αν ένας μαθητής ζητάει διευκρίνηση σε ένα θέμα, ή πιστεύει ότι υπάρχει ασάφεια στην εκφώνηση τι κάνουμε; ποια διαδικασία ακολουθείται ώστε να μεταβιβαστεί στην εξεταστική επιτροπή;

ή κάτι τέτοιο απαγορεύεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:01 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2013, 01:26:43 μμ »
Οι επιτηρητές μεταφέρουν το ερώτημα στη λυκειακή επιτροπή και αυτή κρίνει αν είναι ερώτημα που πρέπει να προωθηθεί στην ΚΕΕ ώστε να δοθούν διευκρινίσεις.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2013, 09:59:30 μμ »
Η Λυκειακή Επιτροπή ενημερώνει την ΔΔΕ και αυτή κρίνει αν θα το υποβάλλει περαιτέρω στην κεντρική.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:10:05 πμ »
Οι επιτηρητές μεταφέρουν το ερώτημα στη λυκειακή επιτροπή και αυτή κρίνει αν είναι ερώτημα που πρέπει να προωθηθεί στην ΚΕΕ ώστε να δοθούν διευκρινίσεις.

μισό λεπτό δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Η ακριβής διαδικασία όμως ποιά είναι; πχ εγώ ο μαθηματικός επιτηρώ Λατινικά ή Χημεία. Με φωνάζει μαθητής και μου λέει την ένστασή του σε ένα θέμα. Εγώ πως θα το μεταφέρω αφού θα μου ακουστούν κινέζικα αυτά που θα μου πει;
Και σε ποιόν θα το μεταφέρω; θα φύγω από την τάξη να πάω στο γραφείο των καθηγητών όπου βρίσκεται η Λυκειακή επιτροπή; μάλλον όχι. Θα φωνάξω αυτόν που είναι στον διάδρομο να το μεταφέρει; δηλαδή κάτι σαν χαλασμένο τηλέφωνο θα παίξουμε; Πως θα μεταφερθεί ΑΚΡΙΒΩΣ η απορία του μαθητή στην επιτροπή;
Μήπως πρέπει να του δώσω εγώ ένα φύλλο χαρτί όπου θα διατυπώνει το σκεπτικό της ένστασής του και αυτό το χαρτί να το δώσω σε αυτόν που είναι στον διάδρομο (αν δεν συνοδεύει κάποιον στην τουαλέτα)?

γνωρίζει ακριβώς κανείς τις λεπτομέρειες αυτής της διαδικασίας;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:51:01 πμ »
Ο μαθητής γράφει το ερώτημα προς διευκρίνιση σε χαρτί και ο επιτηρητής το δίνει σε αυτόν που είναι στο διάδρομο, τα υπόλοιπα περιγράφονται παραπάνω.
Μην αγχώνεσαι πάντως, πριν τις εξετάσεις γίνεται συγκέντρωση ενημέρωση των επιτηρητών στο εξεταστικό κέντρο, και εκεί αναφέρονται τα πάντα προς ενημέρωση των πάντων ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2013, 01:41:49 πμ »
Δεν είναι απόλυτο αυτό! Μου έχει τύχει σε χωριό να μην παρουσιαστούν για ενημέρωση και να πάνε κατευθείαν το πρωί της πρώτης ημέρας των εξετάσεων!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2013, 02:40:19 πμ »
Επειδή κακώς δεν πήγαν για ενημέρωση, δεν σημαίνει ότι τέτοια ενημέρωση δεν προβλέπεται ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2013, 03:13:16 πμ »
Σίγουρα προβλέπεται! Το κατά πόσον τηρείται δεν ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2013, 10:06:41 πμ »
έχω πάει πολλές φορές επιτηρητής, και ποτέ δεν απουσίασα από ενημέρωση παρόλου που κάθε χρόνο ακούω σχεδόν τα ίδια (λίγα πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά). Ομολογώ πάντως ότι σε καμία ενημέρωση από όσες έχω πάει μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε η διαδικασία του πως ένας μαθητής ζητάει διευκρίνηση! ούτε κανείς το ρώτησε, ίσως γιατί δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Για αυτό και μου δημιουργήθηκε η απορία. Πάντως θα το ρωτήσω αυτή τη φορά στην ενημέρωση (αν με καλέσουν επιτηρητή).


άρα να είμαστε εφοδιασμένοι και με κάποιες λευκές κόλλες χαρτί για αυτήν την περίπτωση.

παρόλα αυτά έχω ακόμα απορίες:
1. ποιός αποφασίζει αν η διευκρίνηση - απορία του μαθητή είναι εύλογη και άρα θα πρέπει να διαβιβαστεί; παίρνει την ευθύνη κάποιος από την Λυκειακή επιτροπή που είναι της ίδιας ειδικότητας; Και αν δεν υπάρχει της ίδιας ειδικότητας; ή είναι της ίδιας ειδικότητας αλλά δεν διδάσκει το μάθημα; πχ είναι φιλολογος αλλά ποτε του δεν έχει διδάξει Λατινικά!

2. από ποιόν διαβιβάζεται η διευκρίνηση;από τον πρόεδρο της Λυκειακής επιτροπής; Και αν ο πρόεδρος είναι φιλόλογος θα διαβιβάσει τη διευκρίνηση στα Μαθηματικά ή στην Χημεία; δεν θα καταλαβαίνει ούτε να τα διαβάσει.

3. που διαβιβάζεται; στην Διεύθυνση Βθμιας ή κατευθείαν στην Αθήνα στην επιτροπή θεμάτων;

4. πως διαβιβάζεται; τηλεφωνικά; ή το "ραβασάκι" του μαθητή στέλνεται με fax? και που;

βλέπετε υπάρχουν πολλές απορίες!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2013, 10:37:38 πμ »
 Να αλλάξω λίγο θέμα: οι επιτηρητές δικαιούνται οδοιπορικά σε περίπτωση μετακίνησης?
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2013, 11:49:47 πμ »
Δεν επιτρέπεται στους επιτηρητές να δίνουν διευκρινήσεις, πληροφορίες ή επεξηγήσεις στους
εξεταζόμενους, εκτός των οδηγιών, διευκρινίσεων ή πληροφοριών που διαβιβάζονται σε αυτούς από την
Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων διά των Λυκειακών Επιτροπών, τις οποίες διανέμουν ή ανακοινώνουν
στους εξεταζόμενους, χωρίς να προβαίνουν σε δικές τους διευκρινίσεις. Αν ο υποψήφιος χρειάζεται
διευκρίνιση για κάποιο θέμα, ζητά από τον επιτηρητή να έλθει κάποιος από την Επιτροπή στον οποίο
διατυπώνει την απορία του και αυτός τη μεταφέρει τηλεφωνικά στην εξεταστική επιτροπή του Υ.ΠAI.Θ.Π.Α. Αν η ερώτηση θεωρηθεί αξιόλογη και απαντήσει γραπτά το Υ.ΠAI.Θ.Π.Α., η απάντηση
γνωστοποιείται σε όλους τους εξεταζόμενους.


http://blogs.sch.gr/3lykirak/files/2013/04/pan.pdf

 
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.