*

Αποστολέας Θέμα: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 4112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« στις: Νοέμβριος 22, 2009, 12:02:11 μμ »
Επειδή πολλές φορές χρησιμοποιήσαμε τις Ενότητες "φάσεις αναπληρωτών" προκειμένου να διατυπώσουμε τη γνώμη μας σχετικά με το νέο τρόπο πρόσληψης εκπαιδευτικών, σκέφτηκα να δημιουργήσουμε μια νέα ενότητα.
 Σχετικά λοιπόν με το νέο τρόπο πρόσληψης εκπαιδευτικών δεν έχουμε αναφέρει τους φετινούς ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ. Κάποιοι από αυτούς του χρόνου θα έχουν 23 ή 24 μόρια αλλά όχι μόνο με μόρια προυπηρεσίας αλλά και με μόρια από τον ΑΣΕΠ 2009. Αυτοί λοιπόν πρέπει να ξαναδώσουν ΑΣΕΠ? Νομίζω ότι πρέπει και αυτοί να ενταχθούν στη μεταβατική περίοδο. Σε αυτή την ενότητα θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να υποστηρίζει την άποψή του με σεβασμό πάντα προς το συνάδελφό του, αναλογιζόμενοι ότι, ο καθένας με το δικό του τρόπο έχει δώσει τον προσωπικό του αγώνα και σαφώς πρέπει να δικαιωθεί. Πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία και να αδικηθεί αυτός που μόχθησε λιγότερο από τον άλλο. Όλες οι απόψεις σεβαστές, έχουμε όλοι δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση της προσωπικής μας γνώμης. Όχι όμως παραλογισμοί.... είμαστε όλοι αρκετά ευαίσθητοι λόγων των συνθηκών .... καταλαβαίνετε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 01:21:34 μμ »

                                ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ  ΕΠΙΛΟΓΕΣ   ΠΡΟΣΛΉΨΕΩΝ

       
     Όλοι όσοι έχουμε  1-ή 2 ή 3 και ... επιτυχίες ΑΣΕΠ  διεκδικούμε  ΚΑΙ  :

    Α) τη διατήρηση των μορίων  επιτυχίας   όλων  των επιτυχών μας εξετάσεων ΑΣΕΠ   
             
      ( Διατηρούνται ανεξαίρετα τόσες και τόσες προϋπηρεσίες και θα διαγράφονται οι επιτυχίες ΑΣΕΠ;;;)

   Β) η συμμετοχή σε νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ να μη είναι υποχρεωτική , αφού θα διατηρούνται τα μόρια επιτυχίας των προηγούμενων

              διαγωνισμών

    Γ ) τη μοριοδότηση των πέραν των δύο επιτυχιών  ΑΣΕΠ. ( για όσους έχουν περισσότερες από 2 ), και εφόσον δεν προσμετρώνται τα

           μόρια  όλων των επιτυχιών μας στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.
   

   Δ) Για τη κατάταξή μας στους πίνακες να λαμβάνονται υπόψη τα μόρια επιτυχίας  των δύο  διαγωνισμών με τις υψηλότερες

               βαθμολογίες.   
 
        ( έτσι δεν γίνεται και σε πολλούς αγώνες στίβου π.χ από  3 προσπάθειες δεν λαμβάνεται η καλύτερη ;; , και όχι πάντα η τελευταία ;;; )   

  Ε)  Άν είναι να ανοίξουν και ''παράθυρα '' εκτός πινάκων , με ποσοστά 5,10,20... τότε σίγουρα όσοι από μας έχουν τρίς-τέσσερες

        επιτυχίες  θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα .   


   
               

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 01:36:41 μμ »
Επειδή πολλές φορές χρησιμοποιήσαμε τις Ενότητες "φάσεις αναπληρωτών" προκειμένου να διατυπώσουμε τη γνώμη μας σχετικά με το νέο τρόπο πρόσληψης εκπαιδευτικών, σκέφτηκα να δημιουργήσουμε μια νέα ενότητα.
 Σχετικά λοιπόν με το νέο τρόπο πρόσληψης εκπαιδευτικών δεν έχουμε αναφέρει τους φετινούς ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ. Κάποιοι από αυτούς του χρόνου θα έχουν 23 ή 24 μόρια αλλά όχι μόνο με μόρια προυπηρεσίας αλλά και με μόρια από τον ΑΣΕΠ 2009. Αυτοί λοιπόν πρέπει να ξαναδώσουν ΑΣΕΠ? Νομίζω ότι πρέπει και αυτοί να ενταχθούν στη μεταβατική περίοδο. Σε αυτή την ενότητα θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να υποστηρίζει την άποψή του με σεβασμό πάντα προς το συνάδελφό του, αναλογιζόμενοι ότι, ο καθένας με το δικό του τρόπο έχει δώσει τον προσωπικό του αγώνα και σαφώς πρέπει να δικαιωθεί. Πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία και να αδικηθεί αυτός που μόχθησε λιγότερο από τον άλλο. Όλες οι απόψεις σεβαστές, έχουμε όλοι δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση της προσωπικής μας γνώμης. Όχι όμως παραλογισμοί.... είμαστε όλοι αρκετά ευαίσθητοι λόγων των συνθηκών .... καταλαβαίνετε....
Πρέπει να παλέψουμε για τη διατήρηση της ρύθμισης 24μηνο και ΑΣΕΠ... Μην μπαίνουμε σε υπολογισμούς προϋπηρεσίας για το 2011...ή το 2012...Εκτός του ότι αυτή η προσέγγιση αγγίζει το ατομικό και απομακρύνεται από το συλλογικό (ανθρώπινο είναι κι αυτό), δεν έχει στέρεη βάση, αφού κανείς δε γνωρίζει τους διορισμούς αναπληρωτών το 2010-2011... Οι υπολογισμοί είναι μετέωροι ως προς τον αριθμό (ανακλήσεις αποσπάσεων κτλ.) και ας είμαστε καχύποπτοι. Ας αφήσουμε την αριθμολαγνία και ας μπούμε στην ουσία...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 01:59:09 μμ »
Θεωρώ ότι το πιο σωστό θα ήταν 60% από τον ΑΣΕΠ και 40% από τον πίνακα αναπληρωτών. Βέβαια θα ήταν δίκαιο να εντάσσονται στον πίνακα αυτόν μόνο όσοι έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Έτσι η Σιβιτανίδειος, η Ειδική Αγωγή, τα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας ανακόπτουν μερικώς την πορεία τους. Σαφώς και το 24μηνο και μία έστω επιτυχία στον ΑΣΕΠ πρέπει να διατηρηθεί. Άλλωστε και από τη νομοθεσία, η συμπλήρωση 24μηνου με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, πρέπει να ολοκληρώνεται με διορισμό. Σε όλη αυτή την περίοδο των διαβουλεύσεων,  πρέπει να ακούγεται δυνατά η γνώμη μας γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος ο όχλος να επηρεάσει τη δίκαιη απόφαση. Συνεχίζουμε λοιπόν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:09:39 μμ »
Θεωρώ ότι το πιο σωστό θα ήταν 60% από τον ΑΣΕΠ και 40% από τον πίνακα αναπληρωτών. Βέβαια θα ήταν δίκαιο να εντάσσονται στον πίνακα αυτόν μόνο όσοι έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Έτσι η Σιβιτανίδειος, η Ειδική Αγωγή, τα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας ανακόπτουν μερικώς την πορεία τους. Σαφώς και το 24μηνο και μία έστω επιτυχία στον ΑΣΕΠ πρέπει να διατηρηθεί. Άλλωστε και από τη νομοθεσία, η συμπλήρωση 24μηνου με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, πρέπει να ολοκληρώνεται με διορισμό. Σε όλη αυτή την περίοδο των διαβουλεύσεων,  πρέπει να ακούγεται δυνατά η γνώμη μας γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος ο όχλος να επηρεάσει τη δίκαιη απόφαση. Συνεχίζουμε λοιπόν....

Μην ξεχνάς, συνάδελφε, και τους... εν Χριστώ αδελφούς.... και γενικότερα όσους αφορά το ... κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα... βοήθειά μας!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:25:10 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν θα υπάρχει πίνακας μετά από κάθε ΑΣΕΠ με τα μόρια της προϋπηρεσία + τα μόρια του ΑΣΕΠ ή αυτό που λένε ότι θα προσμετράται η προϋπηρεσία θα ίσχύει μόνο για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Και αν είναι έτσι τι σημαίνει αυτό; Ότι κάθε 2 χρόνια θα έχουμε νέους αναπληρωτές ενώ αυτοί που δεν έγραψαν για κάποιο λόγο καλά θα μένουν εκτός; Γιατί πόσα μόρια να σου δώσει τέλος πάντων η απλή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ;

Από την άλλη πιστεύω ότι τα άτομα που βρίσκονται στη δικιά μου θέση θα είναι οι πιο αδικημένοι αφού μετά από 2 επιτυχημένους ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία ξεκίνησα φέτος αναπληρωτής. Αν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω και του χρόνου τα μόριά μου θα είναι γύρω στα 17 - 18 καθαρής προϋπηρεσίας. Αν ισχύσει απλά η μοριοδότηση στον άλλο ΑΣΕΠ θα έχω μόνο 0,5 μόρια αφού μέχρι τη στιγμή που κάνουμε τις αιτήσεις δε θα έχω πάνω από 9 - 10 μήνες προϋπηρεσία, που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι πάλι πολύ κοντά στον τελευταίο διοριστέο. Αν πάλι δώσει μεταβατική περίοδο η οποία θα αρχίζει άμεσα και όχι μετά το 2011 και κατά την οποία δε θα ισχύει το 24μηνο, για λίγο πάλι μένουμε εκτός.

Είναι δικές μου απλά ανησυχίες ή πράγματι τα πράγματα είναι έτσι; Νοιώθω τελικά ότι παρόλο που διακηρύσσουν την αξιοκρατία και τη διαφάνεια τελικά οι τιμωρημένοι θα είμαστε εμείς που έχουμε σκιστεί και ιδρώσει με τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:04:46 μμ »
Θεωρώ ότι το πιο σωστό θα ήταν 60% από τον ΑΣΕΠ και 40% από τον πίνακα αναπληρωτών. Βέβαια θα ήταν δίκαιο να εντάσσονται στον πίνακα αυτόν μόνο όσοι έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Έτσι η Σιβιτανίδειος, η Ειδική Αγωγή, τα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας ανακόπτουν μερικώς την πορεία τους. Σαφώς και το 24μηνο και μία έστω επιτυχία στον ΑΣΕΠ πρέπει να διατηρηθεί. Άλλωστε και από τη νομοθεσία, η συμπλήρωση 24μηνου με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, πρέπει να ολοκληρώνεται με διορισμό. Σε όλη αυτή την περίοδο των διαβουλεύσεων,  πρέπει να ακούγεται δυνατά η γνώμη μας γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος ο όχλος να επηρεάσει τη δίκαιη απόφαση. Συνεχίζουμε λοιπόν....

Αυτό θα ήταν και το πιο σωστό και θα ήταν και αξιοκρατικό. Τώρα γιατί έμπλεξε προϋπηρεσίες, πίνακες και ό,τι της κατέβηκε στο κεφάλι, ο Θεός και η ψυχή της. Κάτι που θα μπορούσε να λυθεί τόσο απλά το έκανε πολύπλοκο, όχι βέβαια χωρίς σκοπιμότητα. Ξέρει αυτή τι κάνει...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:15:46 μμ »
Είναι όντως κατοχυρωμένο απ'τη νομοθεσία το 24μηνο+ΑΣΕΠ=διορισμός και μάλιστα είναι και κοινοτική οδηγία!! Τα τερτίπια της Διαμαντοπούλου τώρα δεν ξέρω που βασίζονται,αλλά πρέπει να γίνει το πιο δίκαιο και το πιο νομότυπο και πρέπει να το διεκδικήσουμε αυτό!!Ας αποκλείαν απ'τους πίνακες απλά τους μη έχοντες επιτυχία ΑΣΕΠ....όλα τα άλλα τι τα θέλουν...; Για να αποδείξουν τι;; Να πολεμήσουν τις διεκδικήσεις των αναπληρωτών και των ωρομισθίων...; Των ανθρώπων που συντηρούν το εξαθλιωμένο σχεδόν σύστημα εκπάιδευσης απ'το να μην καταρεύσει εντελώς...; Αυτά πρέπει να τεθούν προς συζήτηση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 05:43:41 μμ »

                                ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ  ΕΠΙΛΟΓΕΣ   ΠΡΟΣΛΉΨΕΩΝ

       
     Όλοι όσοι έχουμε  1-ή 2 ή 3 και ... επιτυχίες ΑΣΕΠ  διεκδικούμε  ΚΑΙ  :

    Α) τη διατήρηση των μορίων  επιτυχίας   όλων  των επιτυχών μας εξετάσεων ΑΣΕΠ   
             
      ( Διατηρούνται ανεξαίρετα τόσες και τόσες προϋπηρεσίες και θα διαγράφονται οι επιτυχίες ΑΣΕΠ;;;)

   Β) η συμμετοχή σε νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ να μη είναι υποχρεωτική , αφού θα διατηρούνται τα μόρια επιτυχίας των προηγούμενων

              διαγωνισμών

    Γ ) τη μοριοδότηση των πέραν των δύο επιτυχιών  ΑΣΕΠ. ( για όσους έχουν περισσότερες από 2 ), και εφόσον δεν προσμετρώνται τα

           μόρια  όλων των επιτυχιών μας στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.
   

   Δ) Για τη κατάταξή μας στους πίνακες να λαμβάνονται υπόψη τα μόρια επιτυχίας  των δύο  διαγωνισμών με τις υψηλότερες

               βαθμολογίες.   
 
        ( έτσι δεν γίνεται και σε πολλούς αγώνες στίβου π.χ από  3 προσπάθειες δεν λαμβάνεται η καλύτερη ;; , και όχι πάντα η τελευταία ;;; )   

  Ε)  Άν είναι να ανοίξουν και ''παράθυρα '' εκτός πινάκων , με ποσοστά 5,10,20... τότε σίγουρα όσοι από μας έχουν τρίς-τέσσερες

        επιτυχίες  θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα .   


   
               
πολύ καλό για να είναι αληθινό!!!!!!!Δυσκολο....

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 10:50:30 μμ »
Είναι όντως κατοχυρωμένο απ'τη νομοθεσία το 24μηνο+ΑΣΕΠ=διορισμός και μάλιστα είναι και κοινοτική οδηγία!! Τα τερτίπια της Διαμαντοπούλου τώρα δεν ξέρω που βασίζονται,αλλά πρέπει να γίνει το πιο δίκαιο και το πιο νομότυπο και πρέπει να το διεκδικήσουμε αυτό!!Ας αποκλείαν απ'τους πίνακες απλά τους μη έχοντες επιτυχία ΑΣΕΠ....όλα τα άλλα τι τα θέλουν...; Για να αποδείξουν τι;; Να πολεμήσουν τις διεκδικήσεις των αναπληρωτών και των ωρομισθίων...; Των ανθρώπων που συντηρούν το εξαθλιωμένο σχεδόν σύστημα εκπάιδευσης απ'το να μην καταρεύσει εντελώς...; Αυτά πρέπει να τεθούν προς συζήτηση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!

ότι αποτελεί κοινοτική οδηγία το 24μηνο+ασεπ , πρώτη φορά το ακούω... μου φαίνεται μάλιστα πολύ παράξενο... δε νομιζω ...εσύ πού διάβασες κάτι τέτοιο???

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 10:54:46 μμ »
Είναι όντως κατοχυρωμένο απ'τη νομοθεσία το 24μηνο+ΑΣΕΠ=διορισμός και μάλιστα είναι και κοινοτική οδηγία!! Τα τερτίπια της Διαμαντοπούλου τώρα δεν ξέρω που βασίζονται,αλλά πρέπει να γίνει το πιο δίκαιο και το πιο νομότυπο και πρέπει να το διεκδικήσουμε αυτό!!Ας αποκλείαν απ'τους πίνακες απλά τους μη έχοντες επιτυχία ΑΣΕΠ....όλα τα άλλα τι τα θέλουν...; Για να αποδείξουν τι;; Να πολεμήσουν τις διεκδικήσεις των αναπληρωτών και των ωρομισθίων...; Των ανθρώπων που συντηρούν το εξαθλιωμένο σχεδόν σύστημα εκπάιδευσης απ'το να μην καταρεύσει εντελώς...; Αυτά πρέπει να τεθούν προς συζήτηση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:31:43 μμ »
Είναι όντως κατοχυρωμένο απ'τη νομοθεσία το 24μηνο+ΑΣΕΠ=διορισμός και μάλιστα είναι και κοινοτική οδηγία!! Τα τερτίπια της Διαμαντοπούλου τώρα δεν ξέρω που βασίζονται,αλλά πρέπει να γίνει το πιο δίκαιο και το πιο νομότυπο και πρέπει να το διεκδικήσουμε αυτό!!Ας αποκλείαν απ'τους πίνακες απλά τους μη έχοντες επιτυχία ΑΣΕΠ....όλα τα άλλα τι τα θέλουν...; Για να αποδείξουν τι;; Να πολεμήσουν τις διεκδικήσεις των αναπληρωτών και των ωρομισθίων...; Των ανθρώπων που συντηρούν το εξαθλιωμένο σχεδόν σύστημα εκπάιδευσης απ'το να μην καταρεύσει εντελώς...; Αυτά πρέπει να τεθούν προς συζήτηση
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!


Εγώ έχω ακούσει να το λέει ο Πάγκαλος στην τηλεόραση


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:26:42 μμ »
1ον θεωρω απαραδεκτο τον τροπο που μας εμπαιζει το υπουργειο με τις ασαφεις και προκλητικες δηλωσεις του. μιλαμε οταν εχουμε συγκεκριμενα πραγματα να πουμε και δεν φερνουμε χιλιαδες οικογενειες στα προθυρα νευρικου κλονισμου. αν και ως μαθητρια, φοιτητρια και καθηγητρια εχω υποστει πολλα και δεν ελπιζω πια σε τιποτα, παρατηρω οτι τον τελευταιο μηνα εχω μια διαχυτη ανησυχια και μερα με τη μερα αντι να βρισκω απαντησεις βρισκω ολοενα και πιο ελλειπτικες δηλωσεις που με γεμιζουν θυμο.

2ον ναι στον ασεπ αλλα με ορους:
ναι στον ασεπ ακομα και καθε 6 μηνες.
ναι στον προγραμματισμενο ασεπ (οπως ολες οι εξετασεις σε ολο τον κοσμο, οχι σημερα μας κ@@@@σε, αυριο δινετε ασεπ...)
ναι στην εγκαιρη και προκαθορισμενη υλη ασεπ
ναι στην [b]προκαθορισμενη βιβλιογραφια(φτανει ο εμπαιγμος εξετασεων χωρις βιβλιογραφια! στα κολλεγια που πληρωναν ετσι το 'χαν; )
ναι στην 1 επιτυχια σε οποιονδηποτε ασεπ και στην δικαιη αξιοποιηση ολων των επιτυχως κριθεντων εκπαιδευτικων (με μοριοδοτηση, με αλλο τροπο παντως οπωσδηποτε)
ολα στο φως: να ξερουμε ποιοι διορθωνουν, με τι προσοντα και ποσοι.
να βγαινουν επισημες απαντησεις σε ολα τα θεματα αμεσως.(δηλαδη τι να υποθεσουμε, οτι δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι τις απαντησεις; ή οτι ποιος νοιαζεται; )
να εχουμε δικαιωμα αντιγραφων των γραπτων μας και ουσιαστικου επανελεγχου σε περιπτωση που υπαρχει σφαλμα του ασεπ, του προσωπικου του, των μηχανηματων του.

3ον δοκιμος εκπαιδευτικος; ναι αλλα με ορους:
1. να ισχυσει και για τους νεους και για τους παλιους
2. να βγει τοτε η ειδικη διδακτικη απο τον ασεπ και να κρινομαστε στην πραξη μεσα στην ταξη (οχι μονα ζυγα δικα τους, χωρις ιχνος παιδαγωγικοτητας)
3. αφου κριθω οχι απλως αξιος αλλα "παναξιος" να μου κοψουν και αρχικο μισθο 2.500 ευρω και να επιδοτουν τη διαρκη μου επιμορφωση και εξελιξη. ναι κυριοι για να ειμαι και να παραμεινω παναξιος θελω και πρεπει να ενημερωνομαι βιβλιογραφικα, να παρακολουθω σεμιναρια, συνεδρια κλπ. επιπλεον πρεπει να αποπνεω στους μαθητες μου αξιοπρεπεια και κυρος. για να παω και να παραμεινω στο δυσπροσιτο να λαμβανω ειδικη επιδοτηση, αυτα που υπολογιζω για την αξιοπρεπη μου διαβιωση ως "παναξιος" εκπαιδευτικος δεν τα χρωστω στην ανακαμψη της οποιασδηποτε τοπικης οικονομιας.

ΥΓ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ: ΛΕΦΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ!

υγ. επισης να πω πως ο,τι αφορα τον αδιοριστο εκπαιδευτικο αφορα και τους διορισμενους. ενα απλο παραδειγμα: αν δε διοριζονται νεοι εκπαιδευτικοι μην περιμενετε συνταξεις και ασφαλιστικες παροχες της προκοπης (αν οχι καθολου) οι διορισμενοι.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Διαβουλεύσεις για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 08:25:04 μμ »
fivo, αυτό το 2. να βγει τοτε η ειδικη διδακτικη απο τον ασεπ και να κρινομαστε στην πραξη μεσα στην ταξη (οχι μονα ζυγα δικα τους, χωρις ιχνος παιδαγωγικοτητας)
μου θυμίζει κάτι από συνέντευξη.....................και ανατριχιάζω...αν είναι δυνατόν..
όσο για το δόκιμο εκπαιδευτικό ,,,, είναι κάτι που και σήμερα ισχύει και μάλιστα για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους.........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32328
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162262
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 620
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.