*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 295791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:12:38 μμ »
θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ !!! είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός και βρίσκομαι σε άδεια άνευ αποδοχών  2 ετών για ανατροφή ανήλικου τέκνου κάτω των 6 ετών. υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν και πως γίνεται η εξαγορά αυτών των 2 ετών ωστε να προσμετρηθούν στον συντάξιμο χρόνο; έχω στειλει μηνύματα σε διαφορα γραφεία υπουργείων αλλα κανεις δεν με ενημέρωσε ως τώρα!!!
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:44 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 11:16:11 πμ »
Kαλημέρα σε όλους, είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί έχω μπλεχτεί πάρα πολύ..... Είμαι διορισμένη εδώ και τρία χρόνια και φέτος είμαι σε άδεια ανατροφής. Ο σύζυγός μου υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να προσληφθεί στο ΝΑΤΟ (στο εξωτερικό όμως) αρχικά για 3 χρόνια και με δυνατότητα παράτασης στη συνέχεια. Πέρα από την περίπτωση της απόσπασης στο εξωτερικό και της εκπαιδευτικής άδειας για μένα (που μακάρι να πετύχω κάτι από τα δύο), γνωρίζω ότι μπορώ να πάρω άδεια άνευ αποδοχών μέχρι δύο χρόνια για την ανατροφή των παιδιών μου (είναι δίδυμα) και μέχρι έξι χρόνια εάν ο σύζυγός μου εργάζεται σε διεθνή οργανισμό στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα (όπως δλδ το ΝΑΤΟ).
Αυτό που δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω είναι το κατά πόσον, πληρώνοντας τις εισφορές μου θα μπορούν αυτά τα χρόνια της άδειας άνευ αποδοχών να λογιστούν για συντάξιμα. Παίρνω πολύ συγκεχυμένες πληροφορίες, και στο Υπουργίο που ρώτησα μου διάβασαν απλά τον νόμο, οποίος όμως δεν ξεκαθαρίζει τίποτα. Αναφέρει απλά ότι στην περίπτωση που Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ αποδεχθεί θέση σε Ευρωπαικό ή διεθνή οργανισμό ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να καταβάλλει τις εισφορές και τα χρόνια λογίζονται ως συντάξιμα. Για την περίπτωση όμως που ο σύζυγος είναι σε ανάλογο οργανισμό δεν αναφέρει απολύτως τίποτα.
Μήπως κάποιος γνωρίζει μια ανάλογη περίπτωση ή μπορεί γενικά να με καθοδηγήσει κάπως???
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Farfallina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70 ƸӜƷ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 26, 2010, 04:45:33 μμ »
Γεια σας  :)
Είμαι αναπληρώτρια δασκάλα, ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ να πάρω όποτε θέλω άδεια άνευ αποδοχών;Τι επιπτώσεις έχω;
Τι χαρτιά χρειάζονται; Χάνω μέρα προυπηρεσίας;; και τέλος, μπορεί να μου την αρνηθεί η προισταμένη του γραφείου που ανήκω;;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 31, 2010, 02:25:44 μμ »
Καλησπέρα σας
πήρα αδεια ανευ αποδοχων για τον ιουνιο οποτε σημερα κανονικα δε θα επρεπε να πληρωθω
μου βαλανε ομως στο λογαριασμο 135 € ξερεις κανενας τι ακριβως ειναι αυτα;;;;;
μηπως δεν σου κοβουν όλα τα λεφτα αλλά σου δίνουν κατι;;;;;;;;;;;;
ι δεν μπορω να καταλαβω
τηλεφωνο δε θελω να παρω
αν γνωριζει κανεις ας μου απαντησει
ευχαριστω καλο μεσημερι


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:44 »

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 31, 2010, 02:30:34 μμ »
Πέρυσι  πήρε ο άντρας μου ανευ αποδοχών και τον πλήρωναν για 2 μήνες κανονικά...Όταν επέστρεψε ΔΕΝ τον πλήρωσαν για τους πρώτους 2 μήνες...Αυτό γίνεται γιατί αργεί να ενημερωθεί το γενικό λογιστήριο του κράτους...Όταν επιστρέψεις με το καλό , θα πρέπει να στείλεις μία βεβαίωση από την υπηρεσία σου ότι ξεκίνησες να εργάζεσαι και να τους πάρεις πολλά τηλέφωνα....

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 31, 2010, 02:34:53 μμ »
σε ευχαριστω νεκταρια για την απαντηση 
ΘΑ ΤΟ καταλαβαινα να με πληρωσουν κανονικα και να μου τα κρατησουν μετα
στη δικη μου ομως περιπτωση μου βαλανε πολύ λίγα στο λογαριασμο και αναρωτιεμαι τι ειναι αυτα
αν ετυχε σε καποιον αλλο κατι παρομοιο ας μου απαντησει

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:56:19 πμ »
Επειδη κι εγω πηρα τον Ιουνιο ανευ αποδοχων και με πληρωσαν 132Ε πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μισθο κανονικο θα ξαναπαρω τον Αυγουστο.
Μας κρατανε τον μισθο του Ιουνιου ΚΑΙ τις εισφορες γιατι εφοσον δεν εργαζομαστε δεν μπορει -λεει- να επιβαρυνθει τις εισφορες μας το Δημοσιο.
Για να υπαρχει μια ροη ομως στο συστημα και να μη διακοπτεται η μισθοδοσια και αντε διαδικασιες μετα να ξαναρχισει, σου δινουν λιγα -λιγα αυτα που ειναι να παρεις.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 01, 2010, 02:33:52 μμ »

Επειδη κι εγω πηρα τον Ιουνιο ανευ αποδοχων και με πληρωσαν 132Ε πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μισθο κανονικο θα ξαναπαρω τον Αυγουστο.
Μας κρατανε τον μισθο του Ιουνιου ΚΑΙ τις εισφορες γιατι εφοσον δεν εργαζομαστε δεν μπορει -λεει- να επιβαρυνθει τις εισφορες μας το Δημοσιο.
Για να υπαρχει μια ροη ομως στο συστημα και να μη διακοπτεται η μισθοδοσια και αντε διαδικασιες μετα να ξαναρχισει, σου δινουν λιγα -λιγα αυτα που ειναι να παρεις.

μαλιστα τωρα αρχιζω να καταλαβαινω
δηλαδη μηπως ξερεις ποσα περιπου χανουμε μαζι και με τις εισφορες;;;
δηλαδη χανεις ενα μισθο και ποσα αλλα ακομα ;;;;;;;
500 με 600;;;;;;;;; τοσα περιπου ειναι οι εισφορες η παραπανω
με λιγα λογια τα 130 € που πηραμε ειναι τα υπολοιπα του ιουλιου;;
πολλα ειπα

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:13:28 μμ »

Επειδη κι εγω πηρα τον Ιουνιο ανευ αποδοχων και με πληρωσαν 132Ε πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μισθο κανονικο θα ξαναπαρω τον Αυγουστο.
Μας κρατανε τον μισθο του Ιουνιου ΚΑΙ τις εισφορες γιατι εφοσον δεν εργαζομαστε δεν μπορει -λεει- να επιβαρυνθει τις εισφορες μας το Δημοσιο.
Για να υπαρχει μια ροη ομως στο συστημα και να μη διακοπτεται η μισθοδοσια και αντε διαδικασιες μετα να ξαναρχισει, σου δινουν λιγα -λιγα αυτα που ειναι να παρεις.

μαλιστα τωρα αρχιζω να καταλαβαινω
δηλαδη μηπως ξερεις ποσα περιπου χανουμε μαζι και με τις εισφορες;;;
δηλαδη χανεις ενα μισθο και ποσα αλλα ακομα ;;;;;;;
500 με 600;;;;;;;;; τοσα περιπου ειναι οι εισφορες η παραπανω
με λιγα λογια τα 130 € που πηραμε ειναι τα υπολοιπα του ιουλιου;;
πολλα ειπα

Μιλησα παλι σημερα , καθε δεκαπενθημερο θα παιρνουμε το ιδιο ποσο για Ιουνιο-Ιουλιο για να υπαρχει κανονικη ροη στην μισθοδοσια. Απο Αυγουστο κανονικα χωρις να χρειαζεται να κανουμε τιποτα.
Αν δωσουν τα 250 επιδομα το παιρνουμε κανονικα.Κανε 130 επι 4 για να καταλαβεις τι μας κοβουν...

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:31:14 πμ »
Αντιμετωπίζει ένα μέλος της οικογένειας μου ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και σκέφτομαι να ζητήσω άδεια άνευ αποδοχών για ένα χρόνο. Έψαξα για το πλαίσιο αλλά δεν κατάλαβα που πρέπει να την υποβάλλω και τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσω - εφόσον χρειάζονται.Υπάρχει χρονικός περιοσμός για το μέχρι πότε πρέπει να την επιβάλλω;Επίσης  θα ήθελα να ξέρω αν την δίνουν χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω για  βύσμα, διότι δε διαθέτω το χρόνο και το κουράγιο για τέτοιες ενέργειες - τα διοχετεύω στα πρόσωπα που με έχουν ανάγκη και με χρειάζονται.Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι - οτιδήποτε - ας απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:21:36 πμ »
Δεν ξέρω το νομικό πλαίσιο, απλά νομίζω ότι πρέπει να κάνεις αίτηση πριν αρχίσει η σχολική χρονιά, έστω και χωρίς να υπάρχει νόμος που να το λέει, για να διευκολύνεις τη λειτουργία του σχολείου.
Επίσης, νομίζω ότι η άνευ αποδοχών δεν υπολογίζεται στα συντάξιμα (δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι με το καινούριο σύστημα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:00:19 πμ »
Σιγουρά  δεν  υπολογίζεται  στα  συντάξιμα  και  δεν  υπολογόζεται  στην  προυπηρεσία  η  άδεια  ανευ  αποδοχών  που  είναι  πάνω  από  ένα μήνα. Τώρα  για  το  που  και  πως  ρώτα  το  γραφείο  που  υπάγεσαι  ή τον  αιρετό  του  ΑΠΥΣΠΕ/ΑΠΥΣΔΕ  γιατί  νομίζω  ότι  αυτό  είναι  το  αρμόδιο  όργανο  για  την  χορήγηση  (χωρίς  να  είμαι  σίγουρη).

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:19:13 μμ »
Συνάδελφοι
Ενδιαφέρεται ένα φιλικό πρόσωπο για άδεια άνευ αποδοχών λόγω μη απόσπασης. Δεν βγαίνει οικονομικά να πάει σε άλλη πόλη, έχει μικρά παιδιά, οπότε σκέφτεται άδεια άνευ αποδοχών. Εκεί καταλήξαμε... Ξέρει κανείς τι μπορεί να επικαλεσθεί για να την πάρει και τη διαδικασία;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:27:25 μμ »
Αν έχει παιδί έως 6 χρονών δικαιούται άδεια άνευ αποδοχών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.