*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #448 στις: Μάιος 21, 2014, 05:11:47 μμ »
Χλωμό το βλέπω να παίρνεις ααα λόγω άσκησης ιδιωτικού έργου. Είχαν παροτρύνει παλιότερα τους ΔΥ να παίρνουν ααα για να δοκιμάσουν την τύχη τους στον ιδιωτικό τομέα αλλά αυτό δεν ισχύει για τους εκπαιδευτικούς.
Μπορείς να πάρεις άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου (παράλληλα με το σχολείο) κατόπιν έγκρισης υπηρεσιακού συμβουλίου, με κάποιους περιορισμούς (π.χ. να μην είναι εμπορία, να είναι λίγες ώρες τη βδομάδα εκτός ωραρίου, κλπ).
Αν κανείς πάρει ααα προφανώς το Δημόσιο δεν καταβάλει τις ασφαλιστικές εισφορές του, οπότε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 21, 2014, 05:24:50 μμ »
ναι χρειάζεσαι άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου για να δουλέψεις αλλού.
Ανα ημερολογειακό έτος πληρώνεις (από τους πρώτους μισθούς μόλις επιστρέψεις)
από ένα μήνα συνταξιοδοτικά, δεν πληρώνεις υποχρεωτικά υγειονομική περίθαλψη, μόνο εάν το θες.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 23, 2014, 09:50:50 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς αν βγήκε η προκήρυξη; Σ' αυτή τη διευκρινιστική για υποτρόφους του ΙΚΥ έχει μια παράγραφο στο τέλος ότι "παρόλο που δεν δίνονται εκπαιδευτικές άδειες κτλ" οι άδειες άνευ αποδοχών υποβάλλονται έως 18 Ιουλίου.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 23, 2014, 10:01:56 μμ »
Συγγνώμη αν μπέρδεψα κάποιους

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΙΚΥ
Τέλος, σε κάθε περίπτωση, οι εκπαιδευτικοί δύνανται να αιτηθούν τη χορήγηση άδειας άνευ
αποδοχών για ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16, περ. Ε’
του ν. 1566/1985, καταθέτοντας σχετική αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέχρι την
Παρασκευή 18 Ιουλίου τ.έ.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ
Μέσα στον Ιούνιο οι άδειες άνευ αποδοχών



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 28, 2014, 10:56:31 πμ »
ναι χρειάζεσαι άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου για να δουλέψεις αλλού.
Ανα ημερολογειακό έτος πληρώνεις (από τους πρώτους μισθούς μόλις επιστρέψεις)
από ένα μήνα συνταξιοδοτικά, δεν πληρώνεις υποχρεωτικά υγειονομική περίθαλψη, μόνο εάν το θες.
@maja η μέλισσα:
μπερδεύτηκα λίγο... αν πάρω π.χ. ένα έτος ααα  τι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλω επιστρέφοντας;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:52:00 πμ »
Προσπάθησα να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες αλλά εξακολουθώ να έχω τις εξής απορίες...έκανα αίτηση για άνευ αποδοχών για δέκα μέρες,έχω τριων μηνών κορούλα,μιας που η υπεύθυνη αδειώνου είπε ότι επειδή δεν ´εχω εμφανιστεί καθόλου φέτος δεν τις δικαιούμαι...ακόμη δεν έχει εγκριθεί...και ρωτώ:
Σε περιπτωση που την εγκρίνει ο προϊστάμενος,πότε θα μου κρατήσουν τα χρήματα και πόσα είναι αυτά;
Επίσης για να πάω στις 30 Ιουνίου στο σχολείο για να κάνω ανάληψη υπηρεσίας πρέπει να ξαναστείλω αίτηση διακοπής άδειας,αφού ζητάω συγκεκριμένες μέρες,είναι απαραίτητο;
Ευχαριστώ και καλημέρα....
Γνωρίζει κάποιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2014, 07:36:50 μμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #454 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:01:57 μμ »
Τελικά εγκρίθηκε η άδεια μου και για να πάω στις 30 Ιουνίου δε χρειάζεται κάποια άλλη αίτηση.Επίσης οι κρατήσεις θα γίνουν στη μισθοδοσία του Ιουλίου.Το ακριβές ποσό δεν το γνωρίζω.
Αλλά δε ρώτησα,πρέπει να πληρώσω κάτι στον ΟΠΑΔ ή το τακτοποιεί η υπηρεσία μου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 05:15:29 μμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #455 στις: Ιούλιος 10, 2014, 01:22:53 μμ »
@maja η μέλισσα:
μπερδεύτηκα λίγο... αν πάρω π.χ. ένα έτος ααα  τι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλω επιστρέφοντας;

από ό,τι ξέρω, όταν πάρεις ένα σχολικό έτος ΑΑΑ, λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα αυτού του έτους. Και για αυτό παίρνεις και μόρια ενός μηνός μέσα σε ένα χρόνο ΑΑΑ. Αυτό μπορείς να το διασταυρώσεις και από την αίτηση μετάθεσής σου, άν έκανες.
Λοιπόν, επειδή λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα, όπως σου έγραψα πιο πάνω, αλλά δε δούλεψες πραγματικά, μόλις επιστρέψεις σου κρατούν όλες τις εισφορές (μεικτά μείον καθαρά) για έναν μήνα αναδρομικά από τον πρώτο σου μισθό και μετά από τον επόμενο μήνα πληρώνεσαι κανονικά.

Οσον αφορά την υγειονομική ασφάλιση, δεν υποχρεούσαι να είσαι ασφαλισμένος υγειον. όσο είσαι σε ΑΑΑ. Αυτόν το μήνα όμως που υποτίθεται ότι δούλεψες, θα σε θεωρήσουν και υγειονομικά ασφαλισμένο, ώς όφειλες όντας εργαζόμενος καθηγητής τους. Οπότε θα σου κρατήσουν και αυτές τις σχετικές εισφορές μόλις επιστρέψεις.

Το πάλεψα να τα περιγράψω καλά. Ελπίζω να ήμουν σαφής τώρα; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2014, 01:24:36 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #456 στις: Ιούλιος 10, 2014, 02:16:11 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί, υπάρχει κάποιος περιορισμός για το πότε γίνονται οι αιτήσεις για άνευ αποδοχών.
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ζητήσω, αν δεν πάρω μετάθεση, όταν βγουν.

Στην περίπτωση μου υπάρχει και παιδί 3 ετών, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #457 στις: Ιούλιος 10, 2014, 02:43:41 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί, υπάρχει κάποιος περιορισμός για το πότε γίνονται οι αιτήσεις για άνευ αποδοχών.
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ζητήσω, αν δεν πάρω μετάθεση, όταν βγουν.

Στην περίπτωση μου υπάρχει και παιδί 3 ετών, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι.

Ευχαριστώ.

Φέτος ήρθε έγγραφο στα σχολεία που ανέφερε ως καταληκτική ημερομηνία την 30η Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #458 στις: Ιούλιος 10, 2014, 04:05:57 μμ »
από ό,τι ξέρω, όταν πάρεις ένα σχολικό έτος ΑΑΑ, λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα αυτού του έτους. Και για αυτό παίρνεις και μόρια ενός μηνός μέσα σε ένα χρόνο ΑΑΑ. Αυτό μπορείς να το διασταυρώσεις και από την αίτηση μετάθεσής σου, άν έκανες.
Λοιπόν, επειδή λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα, όπως σου έγραψα πιο πάνω, αλλά δε δούλεψες πραγματικά, μόλις επιστρέψεις σου κρατούν όλες τις εισφορές (μεικτά μείον καθαρά) για έναν μήνα αναδρομικά από τον πρώτο σου μισθό και μετά από τον επόμενο μήνα πληρώνεσαι κανονικά.

Οσον αφορά την υγειονομική ασφάλιση, δεν υποχρεούσαι να είσαι ασφαλισμένος υγειον. όσο είσαι σε ΑΑΑ. Αυτόν το μήνα όμως που υποτίθεται ότι δούλεψες, θα σε θεωρήσουν και υγειονομικά ασφαλισμένο, ώς όφειλες όντας εργαζόμενος καθηγητής τους. Οπότε θα σου κρατήσουν και αυτές τις σχετικές εισφορές μόλις επιστρέψεις.

Το πάλεψα να τα περιγράψω καλά. Ελπίζω να ήμουν σαφής τώρα;

Σε ευχαριστώ πολύ!! Τα είπες με τον πιο απλό και κατανοητό τρόπο!! : )


Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #459 στις: Ιούλιος 11, 2014, 01:21:59 μμ »
από ό,τι ξέρω, όταν πάρεις ένα σχολικό έτος ΑΑΑ, λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα αυτού του έτους. Και για αυτό παίρνεις και μόρια ενός μηνός μέσα σε ένα χρόνο ΑΑΑ. Αυτό μπορείς να το διασταυρώσεις και από την αίτηση μετάθεσής σου, άν έκανες.
Λοιπόν, επειδή λογίζεται ότι δούλεψες ένα μήνα, όπως σου έγραψα πιο πάνω, αλλά δε δούλεψες πραγματικά, μόλις επιστρέψεις σου κρατούν όλες τις εισφορές (μεικτά μείον καθαρά) για έναν μήνα αναδρομικά από τον πρώτο σου μισθό και μετά από τον επόμενο μήνα πληρώνεσαι κανονικά.

Οσον αφορά την υγειονομική ασφάλιση, δεν υποχρεούσαι να είσαι ασφαλισμένος υγειον. όσο είσαι σε ΑΑΑ. Αυτόν το μήνα όμως που υποτίθεται ότι δούλεψες, θα σε θεωρήσουν και υγειονομικά ασφαλισμένο, ώς όφειλες όντας εργαζόμενος καθηγητής τους. Οπότε θα σου κρατήσουν και αυτές τις σχετικές εισφορές μόλις επιστρέψεις.

Είσαι σίγουρη ότι ισχύει αυτό με τις ασφαλιστικές εισφορές; Απ' όσο γνωρίζω μόνο η προϋπηρεσία αυξάνεται 1 μήνα κάθε χρόνο ααα. Τα οικονομικά είναι εντελώς άλλο θέμα. Θεωρώ ότι δεν κάνουν καμία κράτηση στο Δημόσιο ταμείο για το μήνα προϋπηρεσίας που σου αναγνωρίζουν. Ειδεμή ανοίγει ο ασκός του αιόλου και ζητάμε δικαστικά και πληρωμή εργασίας (που δεν έγινε) ενός μήνα.

Τώρα για άλλα ταμεία ξέρω είναι εντελώς διαφορετικά. Αν είσαι μηχανικός και ανήκεις στο ΤΣΜΕΔΕ, αυτό το @@ταμείο ζητάει κάθε μήνα τις εισφορές ακόμα και αν είσαι άνεργος, πόσο μάλλον σε ααα. Έχει ένα μίνιμουμ πλαφόν (πάνω από 300 ευρώ) που πρέπει να δίνεις κάθε μήνα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #460 στις: Ιούλιος 11, 2014, 01:27:01 μμ »
Μύθος αναδρομικά δεν μπορείς να ζητήσεις, απλά γιατί δεν εργάστηκες. Αυτό που αναφέρει η συνάδελφος είναι σωστό, αλλά δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις ΑΑΑ. Για τις περισσότερες ισχύει. Με την επιστροφή σου στη δουλειά σου παρακρατείται ένας μήνας ασφαλιστικών εισφορών για κάθε έτος ΑΑΑ. Ο μήνας είναι πλασματικός χρόνος ασφάλισης, όπως πλασματικός χρόνος είναι πχ και ο στρατός και οι σπουδές που πληρώνεις για να αναγνωριστούν και φυσικά δεν μπορείς να διεκδικήσεις αμοιβή. Απλά ο μήνας στην ΑΑΑ είναι υποχρεωτικός.  Με απλά λόγια το κράτος εκμεταλλεύεται την ανάγκη σου για ΑΑΑ και αποκομίζει όφελος για τα ταμεία. Από μία άλλη οπτική βάζει μία "ποινή" στις ΑΑΑ για να μην παίρνονται με ελαφρά τη καρδία.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #461 στις: Ιούλιος 14, 2014, 10:25:16 μμ »
Ερωτηση SOS..

Για αδεια αποδοχων π.χ. απο 1η Απριλιου μεχρι τελος διδικτικου ετους (21/6 - πρωτοβαθμια), η ΑΑΑ παει αυτοματως μεχρι 31/8... και χανονται αλλοι 2 μισθοι και αντιστοιχοι μηνες προυπηρεσιας?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.