*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #560 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:29:51 μμ »
Εμένα μου είπε άτομο που δουλεύει στη Διεύθυνση οτι δόθηκε απευθείας πέρυσι στην ειδική σε νεοδιόριστη μητέρα αδεια ανευ αποδοχών λόγω τέκνου κάτω των 6.
Και χρωσταει τώρα αυτο το 6μηνο; Δε θα μπορεσει να κάνει αίτηση τωρα Νοεμβρη για μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος North_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #561 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:39:34 μμ »
θελω να πιστευω οτι και με αδεια ανευ αποδοχων μπορεις να εξακολουθεις να εργαζεσαι στον ιδιωτικο τομεα ? η οχι?

Αποσυνδεδεμένος stella28

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #562 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:41:01 μμ »
Είναι μη υπηρετήσιμος χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #563 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 10:14:42 μμ »
Καλησπέρα.
Γνωρίζετε τι ισχύει με την άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών για παιδί κάτω των 8 ετών;
Διάβασα ότι πρόσφατα άλλαξε και ενώ ήταν για παιδιά κάτω των 6 ετών πλέον ισχύει μέχρι τα 8 έτη.
Την έχει πάρει κάποιος νεοδιόριστος;
Στην εγκύκλιο διαβάζω ότι οι πρώτοι 4 μήνες για κάθε παιδί αναγνωρίζονται και ως χρόνος πραγματικής προϋπηρεσίας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #564 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 09:56:49 πμ »
Μήπως μπορείς να βάλεις ένα λινκ από την εγκύκλιο γιατί την ψάχνω και δεν την βρίσκω;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #565 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 01:28:14 μμ »
https://www.kepea.gr/uplds/file/2021/4808_2021.pdf

Βρήκα αυτό. Ισχύει όμως για τους εκπαιδευτικούς; Δεν έχουμε καμιά ενημέρωση. Για γονική άδεια δείτε το άρθρο 28.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #566 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 03:18:52 μμ »
Εξ όσων γνωρίζω δεν ισχύει το παραπάνω γισ τους εκπαιδευτικούς. Επίσης, άνευ αποδοχών 4μηνη εδώ και χρόνια έχει πάψει να ισχύει για τους εκπαιδευτικούς. Για αυτό ζήτησα το λινκ παραπάνω, γιατί μου έκανε εντύπωση που μιλάει για 4μηνη άνευ με πλήρη δικαιώματα..
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #567 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 05:42:43 μμ »
Μήπως μπορείς να βάλεις ένα λινκ από την εγκύκλιο γιατί την ψάχνω και δεν την βρίσκω;

https://www.taxheaven.gr/circulars/37780/didad-f-69-185-oik-19379-08-10-2021?fbclid=IwAR3yQV8EeqTBWOXtQgCocjteKFjdpGZOEX218uafa5ZwEdJBS3aACyS4EDI

Δείτε εδώ

2. ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ

Με τις διατάξεις του άρθρου 56 του ν.4830/2021 τροποποιήθηκαν οι διατάξεις του άρθρου 53 του Υπαλληλικού Κώδικα, στο πλαίσιο προσαρμογής των υφιστάμενων διατάξεων με τις διατάξεις του άρθρου 28 του ν.4808/2021. Ειδικότερα:

Με την παρ. 1 του άρθρου 56 αντικαταστάθηκε η παρ. 1 του άρθρου 53 του Υπαλληλικού Κώδικα ως εξής:
«1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 άδεια άνευ αποδοχών χορηγείται αυτοτελώς σε κάθε φυσικό, θετό και ανάδοχο γονέα υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή τέκνου ηλικίας έως και οκτώ (8) ετών. Για τους υπαλλήλους που έχουν έως δύο (2) τέκνα και δικαιούνται την άδεια του πρώτου εδαφίου, η υπηρεσία που βαρύνεται με την υποχρέωση μισθοδοσίας του υπαλλήλου, υποχρεούται να καταβάλλει στον γονέα μηνιαίως, για κάθε τέκνο, ποσό ίσο με τον ελάχιστο νομοθετημένο μισθό, για τους δύο (2) πρώτους μήνες της άδειας. Οι γονείς διδύμων, τριδύμων ή και περισσότερων πολύδυμων τέκνων δικαιούνται να λάβουν την άδεια του πρώτου εδαφίου για κάθε παιδί ξεχωριστά, τμηματικά ή και συνεχόμενα, και δικαιούνται να λάβουν την παροχή του δεύτερου εδαφίου για δύο (2) μήνες επιπλέον, ανεξαρτήτως του αριθμού των παιδιών που γεννήθηκαν μαζί. Οι μονογονείς, λόγω θανάτου του άλλου γονέα ή λόγω ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης του τέκνου από τον άλλο γονέα, δικαιούνται τις διευκολύνσεις των προηγούμενων εδαφίων εις διπλούν. Σε περίπτωση γέννησης τρίτου και περισσότερων τέκνων, για χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών, η άδεια του πρώτου εδαφίου χορηγείται με πλήρεις αποδοχές. Η άδεια των προηγούμενων εδαφίων χορηγείται είτε συνεχόμενα είτε τμηματικά, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η χορήγησή της για διάστημα μικρότερο του ενός (1) μηνός. Για κάθε τέκνο, διάστημα τεσσάρων (4) μηνών της άδειας του πρώτου εδαφίου λογίζεται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας για κάθε συνέπεια. Η αίτηση για χορήγηση της άδειας των προηγούμενων εδαφίων υποβάλλεται τουλάχιστον, ένα (1) μήνα πριν από την έναρξη της άδειας, εκτός εάν συντρέχουν έκτακτοι λόγοι, οι οποίοι καθιστούν αναγκαία την έναρξη της άδειας σε συντομότερο χρονικό διάστημα. Η αρμόδια υπηρεσία απαντά στην αίτηση του υπαλλήλου άμεσα και πάντως το αργότερο εντός ενός (1) μηνός από την υποβολή της.».

Όσον αφορά τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις χορήγησης της ήδη προβλεπόμενης άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου επέρχονται οι εξής αλλαγές:

• Το δικαίωμα χορήγησης άδειας άνευ αποδοχών διάρκειας έως πέντε (5) ετών σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 51 του ΥΚ αποτελεί αυτοτελές δικαίωμα κάθε γονέα υπαλλήλου και εφόσον χορηγείται για την ανατροφή τέκνου ηλικίας πλέον έως οκτώ (8) ετών, χορηγείται υποχρεωτικά χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.

• Για τους υπαλλήλους που έχουν έως δύο (2) τέκνα και δικαιούνται την ανωτέρω άδεια, η υπηρεσία που βαρύνεται με την υποχρέωση μισθοδοσίας του υπαλλήλου, υποχρεούται να καταβάλλει στον γονέα μηνιαίως, για κάθε τέκνο, ποσό ίσο με τον ελάχιστο νομοθετημένο μισθό, για τους δύο (2) πρώτους μήνες της άδειας.

• Σε περίπτωση γέννησης τρίτου και περισσότερων τέκνων, για χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών και για κάθε παιδί πέραν του τρίτου, η άδεια χορηγείται με πλήρεις αποδοχές, όπως ίσχυε ήδη, εφόσον πρόκειται για τέκνο ηλικίας έως οκτώ (8) ετών.

• Οι γονείς διδύμων, τριδύμων ή και περισσότερων πολύδυμων τέκνων δικαιούνται να λάβουν την άδεια για κάθε παιδί ξεχωριστά, τμηματικά ή και συνεχόμενα, και δικαιούνται να λάβουν την παροχή του ελάχιστου νομοθετημένου μισθού για δύο (2) μήνες επιπλέον, ανεξαρτήτως του αριθμού των παιδιών που γεννήθηκαν μαζί και πάντα εντός του ηλικιακού ορίου των οκτώ (8) ετών.

• Οι μονογονείς, λόγω θανάτου του άλλου γονέα ή λόγω ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης του τέκνου από τον άλλο γονέα, δικαιούνται τις διευκολύνσεις της άδειας και του ελάχιστου νομοθετημένου μισθού εις διπλούν. Οι περιπτώσεις των μονογονέων που δικαιούνται την εν λόγω προσαύξηση είναι οι περιοριστικά αναφερόμενες στην παρούσα διάταξη.

• Η άδεια της παρ. 1 του άρθρου 53 του ΥΚ για ανατροφή τέκνου χορηγείται είτε συνεχόμενα είτε τμηματικά, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η χορήγησή της για διάστημα μικρότερο του ενός (1) μηνός.

Για κάθε τέκνο, διάστημα τεσσάρων (4) μηνών της άδειας της παρ. 1 του άρθρου 53 του ΥΚ λογίζεται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας για κάθε συνέπεια. Το διάστημα της άδειας άνευ αποδοχών που υπερβαίνει τους τέσσερις (4) μήνες για κάθε τέκνο δεν αποτελεί χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας.

• Διευκρινίζεται ότι η αυτοτέλεια των διευκολύνσεων για κάθε τέκνο και οι προβλεπόμενες προσαυξήσεις στις ανωτέρω περιπτώσεις αφορούν αποκλειστικά την παρεχόμενη παροχή του ελάχιστου νομοθετημένου μισθού και την αναγνώριση μέρους της άδειας ως χρόνου πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας και όχι τη μέγιστη διάρκεια της άδειας άνευ αποδοχών, η οποία ανέρχεται κατ' ανώτατο όριο στα πέντε (5) έτη σε κάθε περίπτωση.
υπαλλήλου άμεσα και πάντως το αργότερο εντός ενός (1) μηνός από την υποβολή της.

• Σύμφωνα με το άρθρο 28 του ν.4808/2021 που εφαρμόζεται συμπληρωματικά, αιτήσεις γονέων με αναπηρία, γονέων παιδιών με αναπηρία, με μακροχρόνια ή αιφνίδια ασθένεια, πολύτεκνων και μόνων γονέων λόγω θανάτου γονέα, ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης τέκνων, καθώς και γυναικών μετά την άδεια μητρότητας και την ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας, χορηγούνται με απόλυτη προτεραιότητα. Επίσης, προτεραιότητα δίνεται στις αιτήσεις γονέων παιδιών λόγω νοσηλείας ή ασθένειας του παιδιού ή λόγω αναπηρίας ή σοβαρής ασθένειας συζύγου, συντρόφου συμβίωσης, συγγενούς, γονέων παιδιών διδύμων, τριδύμων ή και περισσότερων πολύδυμων τέκνων, καθώς και γονέων έπειτα από πρόωρο τοκετό.

Παράδειγμα:

• Γονέας τριδύμων τέκνων δικαιούται τις διευκολύνσεις της παρ. 1 του άρθρου 53 του ΥΚ για κάθε παιδί ξεχωριστά, τμηματικά ή και συνεχόμενα, και μέχρι τα παιδιά να γίνουν οκτώ (8) ετών, ήτοι δικαιούται να λάβει την παροχή του ελάχιστου νομοθετημένου μισθού για δύο (2) μήνες επιπλέον, ανεξαρτήτως του αριθμού των παιδιών που γεννήθηκαν μαζί, ήτοι συνολικά για 4 μήνες. Επίσης, από το συνολικό χρόνο της ως άνω άδειας συνολικά 12 μήνες (4 μήνες * 3 τέκνα) θα αποτελούν χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας.

• Μονογονέας, λόγω θανάτου του άλλου γονέα, με δύο τέκνα ηλικίας έως οκτώ (8) ετών δικαιούται να λάβει την παροχή του ελάχιστου νομοθετημένου μισθού για δύο (2) μήνες επιπλέον για κάθε τέκνο, ήτοι 4 μήνες για κάθε τέκνο. Από το συνολικό χρόνο της άδειας συνολικά 8 μήνες για κάθε τέκνο θα αποτελούν χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας.

• Γονέας 4 τέκνων ηλικίας έως οκτώ (8) ετών δικαιούται να λάβει την άδεια της παρ. 1 του άρθρου 53 του ΥΚ ως εξής: Για το τρίτο και το τέταρτο τέκνο δικαιούται άδεια διάρκειας τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές για κάθε τέκνο και τυχόν επιπλέον χρόνος άδειας θα χορηγηθεί χωρίς αποδοχές. Ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας θα αναγνωριστούν κατ΄ανώτατο όριο οι οκτώ μήνες, ήτοι οι έξι μήνες κατά τη διάρκεια των οποίων θα λαμβάνει πλήρεις αποδοχές (3 μήνες για κάθε τέκνο) και δύο μήνες επιπλέον (1 για κάθε τέκνο), εφόσον ο/η υπάλληλος αιτηθεί τη χορήγησή τους.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #568 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 03:52:42 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ισχύουν αυτά. Είμαι σε άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και κατόπιν επικοινωνίας με τη διδε μου μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένουν κάποιες οδηγίες ακόμα και όντως δικαιούμαστε 2 μισθούς. Πολύ καλό νέο αυτό, όσο και η επέκταση του δικαιώματος χρήσης άνευ αποδοχών μέχρι τα 8 έτη.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #569 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 04:49:49 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ισχύουν αυτά. Είμαι σε άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και κατόπιν επικοινωνίας με τη διδε μου μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένουν κάποιες οδηγίες ακόμα και όντως δικαιούμαστε 2 μισθούς. Πολύ καλό νέο αυτό, όσο και η επέκταση του δικαιώματος χρήσης άνευ αποδοχών μέχρι τα 8 έτη.
Μετραει και η προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #570 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 05:35:25 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ισχύουν αυτά. Είμαι σε άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και κατόπιν επικοινωνίας με τη διδε μου μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένουν κάποιες οδηγίες ακόμα και όντως δικαιούμαστε 2 μισθούς. Πολύ καλό νέο αυτό, όσο και η επέκταση του δικαιώματος χρήσης άνευ αποδοχών μέχρι τα 8 έτη.
Παρακαλώ!  Ευτυχώς που αρχίζουν να ενημερώνονται οι δευτεροβάθμιες γιατί τις προάλλες που τηλεφώνησα δε γνώριζαν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #571 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 05:58:19 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ισχύουν αυτά. Είμαι σε άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και κατόπιν επικοινωνίας με τη διδε μου μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένουν κάποιες οδηγίες ακόμα και όντως δικαιούμαστε 2 μισθούς. Πολύ καλό νέο αυτό, όσο και η επέκταση του δικαιώματος χρήσης άνευ αποδοχών μέχρι τα 8 έτη.

Είστε μόνιμη; Οι αναπληρωτές δικαιούνται; Με την προϋπηρεσία τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #572 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 11:12:30 πμ »
Είμαι μόνιμη. Για αναπληρωτές δε γνωρίζω δυστυχώς. Όσον α στην προϋπηρεσία, ο χρόνος αυτός είναι υπηρεσιακά νεκρός χρόνος, όμως είναι εξαγορασιμος για τη σύνταξη γιατί αφορά ανατροφή τέκνου. Πιστεύω όμως ότι εφόσον δίνονται δύο μισθοί, λογικά μετράν και οι δύο μήνες ως προϋπηρεσία. Πάντως στη διδε μου που πήρα τηλ για να τους ενημερώσω για το θέμα, το γνώριζαν ήδη και μου είπαν ότι θα πάρω αναδρομικά τα χρήματα.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #573 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 11:56:56 πμ »
Είμαι μόνιμη. Για αναπληρωτές δε γνωρίζω δυστυχώς. Όσον α στην προϋπηρεσία, ο χρόνος αυτός είναι υπηρεσιακά νεκρός χρόνος, όμως είναι εξαγορασιμος για τη σύνταξη γιατί αφορά ανατροφή τέκνου. Πιστεύω όμως ότι εφόσον δίνονται δύο μισθοί, λογικά μετράν και οι δύο μήνες ως προϋπηρεσία. Πάντως στη διδε μου που πήρα τηλ για να τους ενημερώσω για το θέμα, το γνώριζαν ήδη και μου είπαν ότι θα πάρω αναδρομικά τα χρήματα.

Ευχαριστώ! Ποια ΔΙΔΕ είναι για να ρωτήσω αν ισχύουν για αναπληρωτές; Φαίνεται να γνωριζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.