*

Αποστολέας Θέμα: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος  (Αναγνώστηκε 20745 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:13:28 πμ »
Επίσης ναρκαλιευτές σε εμπόλεμες ζώνες, άνθρωποι που δουλεύουν στην αντιτρομοκρατικήη και είναι υπεύθυνοι για εξουδετέρωση εκρηκτικών μηχανισμών, διασώστες ΕΚΑΒ προσπαθώντας να προσφέρουν πρώτες βοήθειες, ενώ σε κοίτάνε όλοι οι περίεργοι στο δρόμο, ειδικά στις μεγάλες πολείς.
ΕΚέι να δείτε άγχη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2012, 11:15:04 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:19:10 πμ »
Θεωρώ ότι οι 21 ώρες μαθήματος του σχολείου δεν έιναι ιδιαίτερα κουραστικές, ειδικά αν έχεις δουλέψεις στον ιδιωτικό χώρο που πας σερί από το 1 μάθημα στο άλλο και από το 1 τμήμα στο άλλο. Αρκεί, βέβαια, να υπάρχει και κάποιο κενό. Εμένα πχ η μόνη μέρα που με κουράζει είναι αυτή που έχω 2η-7η σερί.
Οι υπόλοιπες ώρες χαμαλοδουλειάς στο σχολείο, ό,τι δηλαδή αφορά τη χαρτούρα, μου φαίνονται απίστευτα κουραστικές!

21 ώρες σαν νούμερο ακούγεται λίγο, αλλά εξαρτάται με ποιούς είσαι και τί κανεις ! Και πόσο προετοιμάζεσαι ! Επίσης εξαρτάται αν είσαι όρθιος ! Οι καθηγητές που γράφουν στον πίνακα δεν είναι όλοι ! Μπορεί να κάνω κάτι λάθος, αλλά τη συντριπτική ώρα του μαθήματος είμαι όρθιος ! Οταν έχω πάνω από 4 ώρες σε μια ημέρα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου μετά ! Και αυτό δεν είναι το χειρότερο ! Το χειρότερο είναι να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά σου εκεί που οι μαθητές δε θέλουν να κάνεις τη δουλειά σου ! Υπάρχουν σχολεία και σχολεία ! Μου έχουν τύχει και τμήματα απελπιστικά όπου κυριολεκτικά υπέφερα ! 3 ώρες εκεί σε πάνε για ... υπερκόπωση και ας είναι και 3 ώρες μόνο ! 

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:45:08 πμ »
Το να αγχώνομαι μήοως και εαν χτυπήσει το παιδί, δεν είναι υπαρκτό άγχος, αλλά άγχος λόγω σκέψης.

Οι συνέπειες όμως που μπορεί να επιφέρει στον εκπαιδευτικό ένα ενδεχόμενο ατύχημα δεν είναι στη σφαίρα της σκέψης..

Κάθε επάγγελμα έχει το τίμημά του και το γνωρίζουν μόνο όσοι είναι εκ των έσω.

Και εγώ είμαι σε εκείνους που το μάθημα πρέπει να το κάνω όρθιος  και  να μιλάω σε ηχητική στάθμη που να επικαλύπτει τον όποιο ψίθυρο ή ανησυχία 25 παιδιών και ταυτόχρονα να έχω συνεχώς την έγνοια τους.
Ακόμη και αν για μια στιγμή γύρει προς τα πίσω την καρέκλα του ο μαθητής με αποτέλεσμα τελικά να πέσει, φταις εσύ που μέσα στην τάξη σου υπήρχε κλίμα αταξίας.

Και ναι,οι 21 ώρες ακούγονται λίγες,αλλά λίγοι ξέρουν ότι κάποιοι αφιερώνουν πολλές φορές όλα τα απογεύματα για προετοιμασία ύλης,διορθώσεις,κ.λ.π.


Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:01:45 μμ »
Υπάρχουν πάντως και άλλα επαγγέλματα με πολύ μεγαλύτερο άγχος, π.χ. χειρούργοι, ιατροί σε νοσοκομεία, επίσημοι μεταφραστές που συνοδεύουν τους προέδρους χωρών για να μεταφράσουν online και ζωντανά αυτά που ακούνε, πωλητές-πλασιέ (μιας και σλημερα αν δεν πετύχεις το νούμερο πωλήσεων πολλοί εργοδότες στην ελλάδα σε απολύουν) και άλλα. Το άγχος σε αυτά τα επαγγέλματα είναι υπαρκτό και σε συνοδεύει, π.χ. φαντάσου μια δύσκολη χειρουργική επέμβαση που κάνει ένας προθυπουργός μιας χώρας το τι άγχος θα έχει εκείνη τη στιγμή ο καθηγητής που τον χειρουργεί, διότι αν κάτι πάει στραβά θα κατηγορούν μετά και αυτόν όλα τα media της χώρας. Το να αγχώνομαι μήοως και εαν χτυπήσει το παιδί, δεν είναι υπαρκτό άγχος, αλλά άγχος λόγω σκέψης. Ε μην τρελαθόύμε τώρα ότι είναι και από τα αγχωτικά επαγγέλματα αυτό του εκπαιδευτικού

Απλα διαφωνουμε. Ε ναι αφου χτυπησει το παιδι δεν θα εχω πια αγχος θα εχω υπαρκτο πλεον προβλημα.
Ετσι οπως σκεφτεσαι εσυ και το αγχος του γιατρου δεν ειναι υπαρκτο αλλα σκεψης για το αν θα παει κατι στραβα.
Και συγκρινεις ανομοια πραγματα. Ολοι οι απο πανω που ανεφερες πληρωνονται τριπλασια λεφτα (για το δημοσιο).
Και στη τελικη αφου ειναι χαλαρο και ωραιο το επαγγελμα και πολυ φρου-φρου ε, αντε παρτε τα 600 ευρω και  :-X
Ρε θα πεσει το σπιτι μας να μας πλακωσει ρεεεεε......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:04:57 μμ »

Ο σημαντικότερος παράγοντας άγχους είναι ο βαθμός ευσυνειδησίας που διακρίνει τον καθένα, σε κάθε επάγγελμα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:01:25 μμ »
++++++++
πολύ σωστό!

πχ εγώ πάντα αγχώνομαι αν θα πάει καλά η σχολική γιορτή και δεν θα συμβεί τίποτα στραβό με το λαπτοπ, τον βιντεοπροβολέα κλπ τη στιγμή που την προηγούμενη μέρα όλοι οι συνάδελφοι ρωτάνε αν είναι υποχρεωτική η παρουσία τους στην γιορτή και αν θα μπορούσαν να απουσιάσουν. για να μην αναφέρω για τις ώρες που έχω διαθέσει για τη συλλογή τραγουδιών και για πρόβες με τα παιδιά μετά αφού σχολάσουν για να μην χάσουν μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:23:47 μμ »
Το δικό μου μεγαλύτερο άγχος είναι αν θα τα καταφέρω να ξεπεράσω το άγχος μου και σε καμιά περίπτωση να μην το μεταφέρω στους μαθητές! Τα καταφέρνω ως τώρα ευτυχώς..........
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:25:14 μμ »

Ο σημαντικότερος παράγοντας άγχους είναι ο βαθμός ευσυνειδησίας που διακρίνει τον καθένα, σε κάθε επάγγελμα.

πόσο δίκιο έχεις!
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 03, 2012, 02:55:21 μμ »

Κάτι θα βρίσκουν να λένε πάντα, εγώ είμαι σίγουρος. ;)

Είσαι αξιοθαύμαστη πάντως, πώς κατάφερες να το ξεθάψεις μετά από 3 σχεδόν χρόνια...


Μιλάμε για το καλύτερο ψαχτήρι των Βαλκανίων! ;D


Ο σημαντικότερος παράγοντας άγχους είναι ο βαθμός ευσυνειδησίας που διακρίνει τον καθένα, σε κάθε επάγγελμα.

Σωστός, όπως πάντα.

Υπάρχουν πάντως και άλλα επαγγέλματα με πολύ μεγαλύτερο άγχος, π.χ. χειρούργοι, ιατροί σε νοσοκομεία, επίσημοι μεταφραστές που συνοδεύουν τους προέδρους χωρών για να μεταφράσουν online και ζωντανά αυτά που ακούνε, πωλητές-πλασιέ (μιας και σλημερα αν δεν πετύχεις το νούμερο πωλήσεων πολλοί εργοδότες στην ελλάδα σε απολύουν) και άλλα. Το άγχος σε αυτά τα επαγγέλματα είναι υπαρκτό και σε συνοδεύει, π.χ. φαντάσου μια δύσκολη χειρουργική επέμβαση που κάνει ένας προθυπουργός μιας χώρας το τι άγχος θα έχει εκείνη τη στιγμή ο καθηγητής που τον χειρουργεί, διότι αν κάτι πάει στραβά θα κατηγορούν μετά και αυτόν όλα τα media της χώρας. Το να αγχώνομαι μήοως και εαν χτυπήσει το παιδί, δεν είναι υπαρκτό άγχος, αλλά άγχος λόγω σκέψης. Ε μην τρελαθόύμε τώρα ότι είναι και από τα αγχωτικά επαγγέλματα αυτό του εκπαιδευτικού

Εσύ, τώρα, τα θες και τα λες αυτά ή σου ξεφεύγουν; ???


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 03, 2012, 02:58:07 μμ »
Yπερβολές!!! 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 03, 2012, 03:36:17 μμ »

Ο σημαντικότερος παράγοντας άγχους είναι ο βαθμός ευσυνειδησίας που διακρίνει τον καθένα, σε κάθε επάγγελμα.

Πολύ σωστά!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 03, 2012, 03:53:53 μμ »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 03, 2012, 04:03:38 μμ »
Όποιος πιστεύει ότι δεν είναι αγχωτικό το επάγγελμα θα του πω να πάει να παρακολουθήσει το διάλειμμα, για να μην πω το μάθημα, σε 2 από τα σχολεία που έχω πάει όπου άλλο παιδί ή και παιδιά πετάνε πέτρες στα άλλα, κυνηγούν το ένα το άλλο με ψαλίδι, βάζουν τρικλοποδιές και να μη συνεχίσω....Και είμαι σίγουρη ότι αυτά συμβαίνουν και σε άλλα σχολεία... Σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο βαθμό  :o...Οι εφημερίες είναι πάντα απίστευτα αγχωτικές και ψυχοφθόρες...
Δε θα μιλήσω για το άγχος των γιορτών, των μαθημάτων και τα υπόλοιπα...
Πηγαίνετε και σε μια τάξη με πρωτάκια και τα λέμε μετά... ;)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αγχωτικα επαγγελματα-εκπαιδευτικος
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 03, 2012, 06:44:16 μμ »
Γιατί άγχος για τις γιορτές;
Και αλήθεια, πως συγκρίνει κανείς το άγχος π.χ. για μια σχολική γιορτή, με το άγχος π.χ. του εναέριου ελεγκτή (μεγάλα ποσοστά παθήσεων καρδιάς και πρόωρων θανάτων), ή του γιατρού σε εφημερία (καρδιόλογοι κλπ επίσης με μεγάλα ποσοστά παθήσεων καρδιάς και όχι μόνο); Και υπάρχουν ακόμα περισσότερα τέτοια παραδείγματα επαγγελμάτων.
Οι κίνδυνοι στα σχολεία είναι πολύ λιγότεροι απ' ότι νομίζουμε, και επειδή σαν κλάδος ζούμε στον μικρόκοσμό μας, νομίζουμε ότι κάνουμε τη δυσκολότερη δουλειά στον κόσμο. Δεν λέω ότι είναι εύκολη ή χωρίς άγχος, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 736
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.