*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό  (Αναγνώστηκε 20271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 12:37:26 πμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας,και περισσότερο απο αυτούς που έχουν κάποια εμπειρία.

Μια δασκάλα τάξης μου που διδάσκω γερμανικά  με ..συμβούλεψε ευγενικά βεβαια,να ξεχωρίσω τα 10αρια που θα βάλω και σε ολους τους άλλους να βάλω 9αρια. Είναι σωστό? Εχω κάποια παιδιά που μου έχουν βγάλει το λάδι μεχρι στιγμής και σκεφτόμουν να τους βαλω 8. Μην πω για 7 σε όσους είναι παντελώς αδιάφοροι και μου κάνουν τη ζωή δύσκολη απο πάνω...αλλά συγκρατιέμαι. (Εχω βεβαια τεστς και ορθογραφίες των παιδιών, συν τη γενική εικόνα τους και προσπάθειά τους μεσα στην τάξη.)

Τι πιστεύετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:04:01 πμ από Elpida82 »
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:05 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:01:52 πμ »
Tα κλασικά.....να βάλεις τους βαθμούς που κρίνεις εσύ ότι πρέπει να βάλεις...μην τα τσακίσεις αλλά άμα βάλεις όλο 9 και 10 θα σε τσακίσουν αυτά στο επόμενο τρίμηνο.κάποιοι δάσκαλοι λένε τέτοια γιατί θέλουν να τα έχουν καλά με τους γονείς και να δείχνουν ότι είναι υψηλό το επίεπδο.ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι...κακώς πάντως ανακατεύτηκε.εξάλλου είναι άδικο για τα παιδιά που διαβάζουν και είναι συνεπή να πάρουν σχεδόν τον ίδιο βαθμό με άλλα που δεν φέρνουν καν βιβλία και ενοχλούν συνέχεια...εμένα μου είχε κάνει παρατήρηση δασκάλα επειδή θα χάλαγα τον μέσο όρο του σημαιοφόρου...σε άλλη περίπτωση που δεν είχα βάλει 10 στην σημαιοφόρο,ήρθε ο δάσκαλος της και μου έδωσε...συγχαρητήρια,επειδή το κοριτσάκι το είχε πάρει πάνω της και τους είχε βγάλει το λάδι.άσε,έχεις να δεις πολλά...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:08:37 πμ »
μια απορία:είσαι μόνιμη, αναπληρώτρια ή ωρομίσθια;
Μπορεί να φαίνεται άσχετη ερώτηση αλλά νομίζω ότι αν ήσουν μόνιμη καμία δασκάλα δεν θα τολμούσε να σου κάνει τέτοια υπόδειξη αλλα και εσύ δεν θα το σκεφτόσουν. Αν είσαι ωρομίσθια να θυμάσαι ότι η δασκάλα της κάθε τάξης δεν είναι προϊσταμένη σου και μην αγχώνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:11:35 πμ »
οχι δεν αγχώνομαι καθόλου. Μάλιστα και εμενα μου φάνηκε άσχημο που μου υπέδειξε τι βαθμούς θα βάλω.
Ειμαι ωρομίσθια και δεν εχει σημασία για μένα, την ίδια δουλειά θα έκανα και ως μόνιμη.
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:05 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 01:20:36 πμ »
 :) :). Μια αξιολόγηση, τι στα κομμάτια, ξέρουμε να κάνουμε! Οι υψηλές βαθμολογίες όταν δεν έχουν βάση μόνο κακό κάνουν στα παιδιά. Επαναπαύονται τα ίδια και οι γονείς σταματούν να δίνουν τη σημασία και τη βοήθεια που χρειάζονται. Ακόμη και στα φροντιστήρια έχει αρχίσει να εκλίπει αυτή η τάση.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 06:36:44 πμ »
Tα κλασικά.....να βάλεις τους βαθμούς που κρίνεις εσύ ότι πρέπει να βάλεις...μην τα τσακίσεις αλλά άμα βάλεις όλο 9 και 10 θα σε τσακίσουν αυτά στο επόμενο τρίμηνο.κάποιοι δάσκαλοι λένε τέτοια γιατί θέλουν να τα έχουν καλά με τους γονείς και να δείχνουν ότι είναι υψηλό το επίεπδο.ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι...κακώς πάντως ανακατεύτηκε.εξάλλου είναι άδικο για τα παιδιά που διαβάζουν και είναι συνεπή να πάρουν σχεδόν τον ίδιο βαθμό με άλλα που δεν φέρνουν καν βιβλία και ενοχλούν συνέχεια...εμένα μου είχε κάνει παρατήρηση δασκάλα επειδή θα χάλαγα τον μέσο όρο του σημαιοφόρου...σε άλλη περίπτωση που δεν είχα βάλει 10 στην σημαιοφόρο,ήρθε ο δάσκαλος της και μου έδωσε...συγχαρητήρια,επειδή το κοριτσάκι το είχε πάρει πάνω της και τους είχε βγάλει το λάδι.άσε,έχεις να δεις πολλά...

+++++++++++++++++++++++++  :-X

μια απορία:είσαι μόνιμη, αναπληρώτρια ή ωρομίσθια;
Μπορεί να φαίνεται άσχετη ερώτηση αλλά νομίζω ότι αν ήσουν μόνιμη καμία δασκάλα δεν θα τολμούσε να σου κάνει τέτοια υπόδειξη αλλα και εσύ δεν θα το σκεφτόσουν. Αν είσαι ωρομίσθια να θυμάσαι ότι η δασκάλα της κάθε τάξης δεν είναι προϊσταμένη σου και μην αγχώνεσαι.

Όταν "ο από πάνω" σου έχει μάθει να εκβιάζει, άμεσα ή έμμεσα, για τους βαθμούς, δεν τον ενδιαφέρει αν "ο από κάτω" του είναι ωρομίσθιος, αναπληρωτής ή μόνιμος: μπορεί άνετα να χειραγωγεί τον οποιονδήποτε. Το βασικό είναι να αντισταθείς εσύ και να "του κόψεις τον αέρα".
Είδα να συμβαίνει ο εν λόγω εκβιασμός και στις 3 κατηγορίες εκπαιδευτικών...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:43:04 πμ »
Εννοείται ότι θα βάλεις τους βαθμούς που εσύ κρίνεις. Εσύ μπαίνεις στην τάξη και διδάσκεις το συγκεκριμένο μάθημα κι εσύ γνωρίζεις πόσο διαβάζει ή προσπαθεί ο καθένας. Προσωπικά έχω βάλει και 7 σε παιδιά που δεν ασχολούνταν καθόλου και ενοχλούσαν πάρα πολύ. Παρακάτω άξιζαν... αλλά χαριστικά και πάλι. Άσε που έχεις και τα τεστάκια και τις ορθογραφίες για να στηρίξουν την άποψή σου. Όσο για το αν κάποιος είναι ωρομίσθιος, αναπληρωτής ή μόνιμος στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχει σημασία. Στην τάξη είμαστε όλοι ίσοι.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 04:06:08 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας,και περισσότερο απο αυτούς που έχουν κάποια εμπειρία.

Μια δασκάλα τάξης μου που διδάσκω γερμανικά  με ..συμβούλεψε ευγενικά βεβαια,να ξεχωρίσω τα 10αρια που θα βάλω και σε ολους τους άλλους να βάλω 9αρια. Είναι σωστό? Εχω κάποια παιδιά που μου έχουν βγάλει το λάδι μεχρι στιγμής και σκεφτόμουν να τους βαλω 8. Μην πω για 7 σε όσους είναι παντελώς αδιάφοροι και μου κάνουν τη ζωή δύσκολη απο πάνω...αλλά συγκρατιέμαι. (Εχω βεβαια τεστς και ορθογραφίες των παιδιών, συν τη γενική εικόνα τους και προσπάθειά τους μεσα στην τάξη
Τι πιστεύετε?

Εν μέρει με κάλυψε η nellynelly σε όσα σου απάντησε. Απλώς θα σου θέσω ένα παράγοντα ακόμα να λάβεις υπ'όψιν σου...
το κλίμα του σχολείου ή της κοινωνίας στην οποία υπηρετείς
και να σου δώσω παράδειγμα. Όταν πρωτοδιορίστηκα στο δημόσιο σε ένα ωραιότατο σχολείο της επαρχίας και έφτασε αυτή η εποχή των βαθμών, είχα αμφιβολίες για κάποια παιδάκια. Δεν τα κατάφερναν στα μαθήματα, ήσυχα δεν ήταν και μου δυσκόλευαν λίγο τη ζωή αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να τους βάλω Γ, παρόλο που είχα δείγματα γραφής για να υπερασπιστώ αυτό το βαθμό. Μίλησα στη διευθύντρια, διότι ήταν η περσινή τους δασκάλα, με πήρε από το χέρι, βγήκαμε στην αυλή και μου έδειξε το απέναντι βουνό λέγοντάς μου ότι κάποιος θα πρέπει να σκάψει και το βουνό. Τόσο ο μαθητής μου όσο και ο γονιός του γνωρίζουν τις δυνατότητές του και να προσπαθώ να μην συντρίψω αυτόν που έχω μπροστά μου.
Δεν το μετάνιωσα που την άκουσα. Από τότε προσπαθώ να είμαι υπέρ του μαθητή στη βαθμολογία αλλά το 9 και το 10 είναι άριστα. Δεν είναι δυνατό να υπάρχει μια τάξη μόνο με άριστους μαθητές.  Υπάρχει και το 8 και το 7, που θα θεωρώ μια χαρά βαθμούς.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 06:36:08 μμ »
Είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε ο συνάδελφος. Στο μάθημά σου να μη δέχεσαι υποδείξεις ειδικά στο θέμα αξιολόγησης, γιατί θα μπλέξεις. Αν είσαι και στην πέμπτη (=σημαία), θα σου φορτώσουν κάθε "στραβό". Κάνε τη δουλειά σου, κράτα τα τεστ που βάζεις για αποδείξεις και μη σκύψεις το κεφάλι σου. Μπορείς , αν θες, να ζητήσεις τη γνώμη του δασκάλου για τους μαθητές σου μήπως υπάρχουν κάποια προσωπικά προβλήματα των μαθητών, τα οποία, ενώ θα έπρεπε,δε γνωρίζεις. Ευγενικά απάντησε πως έχεις ήδη περάσει τη βαθμολογία.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:58:08 μμ »
παιδια και γω ειμαι ωρομισθια και κανω αγγλικα τριτη δημοτικου. σε λιγες μερες πρεπει να παραδωσω βαθμους και σε δημοτικο δεν εχω βαλει ξανα, ουτε με την κλιμακα Α Β Γ που την θεωρω απαραδεκτη και σαρωτικη.
Τι  να κανω? ολα τα παιδια μου λενε ότι οι δασκαλοι τους βαζουν Α και μονο ελαχιστα Β και κανενα Γ. ετσι ειναι στην τριτη?

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:24:40 πμ »
εγώ συμφωνώ μ'αυτό γιατί ουσιαστικά το α είναι 9-10, το β 7-8 και πάει λέγοντας. Επίσης ώς νηπιαγωγός σε διαβεβαιώνω οτι τα παιδια σ'αυτήν την ηλικία θέλουν λίγο παραπάνω ενίσχυση απ'ότι στις επόμενες τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:49:46 πμ »
Aπό όσο γνωρίζω στην τρίτη βαθμολογούν με αυτόν τον τρόπο.Δεν υπάρχει κάποια άλλη συνάδελφος σου στο σχολείο με μεγαλύτερη εμπειρία ώστε να την ρωτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 12:04:56 μμ »
ναι αυτο θα κανω!!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 05:31:36 μμ »
Η αντιστοίχιση αριθμητικής βαθμολογίας και αυτής με τα γράμματα είναι όπως στα είπε ο/η fragy.
Στη Γ τάξη, επειδή είναι και η πρώτη τάξη που παίρνει βαθμούς και όχι περιγραφική αξιολόγηση όπως τα προηγούμενα χρόνια, όλοι οι συνάδελφοι έχουμε την τάση να είμαστε επιεικείς.
Συν το γεγονός ότι για ένα παιδί της Γ τάξης το Α σημαίνει είμαι καλός....
το Β σημαίνει δεν είμαι καλός...
και το Γ σημαίνει ότι είμαι κακός μαθητής.
Οπότε προσωπικά το αποφεύγω το Γ (τουλάχιστον στο Α' τρίμηνο και το βάζω το επόμενο τρίμηνο αν δεν υπάρχει ανταπόκριση από το παιδί)
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.