*

Αποστολέας Θέμα: Χίος  (Αναγνώστηκε 18627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 22, 2008, 01:41:22 μμ »
Ευχαριστω RETA,θα το εχω υποψην...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:38 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:55:18 μμ »
Το έβαλα κι αλλού, το βάζω και εδώ ως θέμα. Γνωρίζει κάποιος για Οινούσσες -Ψαρά τι παίζει;
Δηλαδή έχει κάποιος υπηρετήσει στα συγκεκριμένα νηπιαγωγεία(κτιριακό, συνάδελφοι, τμήματα...); Από σπίτια ( μεγάλα - μικρά-ενοίκια -τιμές - θέρμανση -από internet πως βολευτήκατε); Φαρμακείο, γιατρό, τράπεζα, super market, γενικότερα τι υπάρχει και πως είναι η ζωή εκεί πέρα.. Συγκοινωνία με Χίο και Αθήνα κάθε πότε έχει;
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά αγχώνομαι κυρίως για τα οικονομικά γιατί ο χειμώνας που έρχεται θα είναι δύσκολος και επειδή τα συγκεκριμένα είναι σχετικά μικρά νησάκια. Αν κάποιος γνωρίζει και θέλει να απαντήσει σε ότι μπορεί θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος jonko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:18:29 πμ »
Το έβαλα κι αλλού, το βάζω και εδώ ως θέμα. Γνωρίζει κάποιος για Οινούσσες -Ψαρά τι παίζει;
Δηλαδή έχει κάποιος υπηρετήσει στα συγκεκριμένα νηπιαγωγεία(κτιριακό, συνάδελφοι, τμήματα...); Από σπίτια ( μεγάλα - μικρά-ενοίκια -τιμές - θέρμανση -από internet πως βολευτήκατε); Φαρμακείο, γιατρό, τράπεζα, super market, γενικότερα τι υπάρχει και πως είναι η ζωή εκεί πέρα.. Συγκοινωνία με Χίο και Αθήνα κάθε πότε έχει;
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά αγχώνομαι κυρίως για τα οικονομικά γιατί ο χειμώνας που έρχεται θα είναι δύσκολος και επειδή τα συγκεκριμένα είναι σχετικά μικρά νησάκια. Αν κάποιος γνωρίζει και θέλει να απαντήσει σε ότι μπορεί θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Γειά χαρά vickym,
ήμουν πέρυσι στις Οινούσσες στο λύκειο. Το νηπιαγωγείο είναι καινούργιο και οι συναδέλφισες ήταν καλές στην παρέα και γενικά δεν άκουγα παράπονα. Δεν ξέρω όμως ποιες θα μείνουν. Τα σπίτια τώρα έχουν ένα θεματάκι. Τα ενοίκια είναι πολύ τσουχτερά. Από 260 τα μικρά μέχρι 350 - 400 ευρώ τα μεγαλύτερα και πιο καινούρια. Του χρόνου όμως δεν ξέρω γιατί έγινε θέμα στο δημοτικό συμβούλιο και πολλοί καθηγητές συζητούσαν να μείνουν 2 ή 3 μαζί. Φαρμακείο και  γιατρό έχει, mini market που έχει βέβαια από όλα αλλά είναι λίγο τσουχτερό. Οι πιο πολλοί παραγγέλνουν από super market της Χίου. Έχει κάθε μέρα καραβάκι από Οινούσσες για Χίο το πρωί και επιστρέφει το μεσημέρι. Από Χίο έχεις επιλογή καραβιού (σχεδόν κάθε μέρα) και αεροπλάνου . Έχει 2-3 εστιατόρια, 2 καφε - bar.  Από internet η επιλογή είναι μόνο conexx.  Η ζωή είναι πολύ ήσυχη.   Αυτά . Ότι άλλο θέλεις για Οινούσσες ρώτα

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:49:30 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Να σε ρωτήσω κάτι όσο αφορά το internet. Το είχε ως παροχή ο σποιτονυκοκύρης (πχ. wi-fi ή ενσύρματο, και έδινες εσύ το αντίστοιχο αντίτοιμο;). Επίσης επειδή τα πράγματά μου θα τα δώσω σε μεταφορική, πάει φαντάζομαι φορτηγό.Και κάτι τελευταίο, sorry αν σου φανεί κουφό χρωματοπωλείο είχε το νησί (το λέω επειδή προμηθεύομαι κάποια πραγματάκια για το νηπιαγωγείο πχ. ξυλόκολα, σύρμα κλπ). Φαντάζομαι για να μην είπες για τράπεζα δεν θα έχει, αλλά λογικά ΑΤΜ θα πρέπει να υπάρχει. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2012, 12:58:18 πμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:38 »

Αποσυνδεδεμένος jonko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 20, 2012, 01:53:00 πμ »
εγώ έκανα αίτηση για νέα γραμμή.  Δεν νομίζω ότι υπάρχει σπιτονοικοκύρης που να έχει wifi. Μικρό φορτηγό πάει, ε μην περιμένεις όμως να πηγαίνει καμιά νταλίκα. Για τα πράγματα του νηπιαγωγείου τώρα θα τα παραγγέλνεις από Χίο. Τράπεζα έχει αλλά ξέχασα να το πώ. Μόνο Εθνική χωρίς όμως ΑΤΜ. Επίσης έχει ταχυδρομείο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:51:14 πμ »
Συγκοινωνία για Χιο: 4 πτησεις ΟΑ καθημερινα και 2 δρομολόγια πλοιων καθημερινα και αυτα (εκτος Κυριακης) πλοια συμβατικά και ταχυπλοα (6.30 ωρες)

Τα Ψαρρα ειναι αρκετα πιο μακρυα απο οτι η "Εγνούσα", ωστοσο νομιζω πως εχει πλεον καθημερινα καραβι για Χιο.Ειναι ομως αρκετες ωρες...

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:17:03 μμ »
vickym ήμουν οινουσσες τα τελευταια 2 χρόνια. πέρυσι ήμουν και προϊσταμένη.. θα σου στείλω πμ το τηλ μου να με πάρεις όποτε θες, διότι ακόμη δεν έχω ίντερνετ. Ήρθα σε νετ και τα είδα  ;)

jonko σευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια... Ποια είσαι καλέ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.