*

Αποστολέας Θέμα: Χίος  (Αναγνώστηκε 18619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:58:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι πως είμαι ακόμη κάπως "πελαγωμένη" καθώς η Χίος ήταν η 10η επιλογή μου και δεν πίστευα ότι θα πήγαινα εκεί. Είμαι από Θεσσαλονίκη  και σκέφτομαι για τοποθέτηση τα σχολεία στα Καρδάμυλα, Καλαμωτή, γιατί έχουν περισσότερα μόρια.Αν γνωρίζεις κάτι για τις αποστάσεις (χρόνο, χιλιόμετρα) και την κατάσταση του δρόμου, θα με διευκόλυνες  ιδιαίτερα στην επιλογή μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:16 »

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:09:55 πμ »
Συγχαρητήρια για τον διορισμο σου. Και εγώ από Θεσ/κη οπου ζούσα τα τελευταία 10 χρόνια διορίζομαι Χίο (αλλά ΠΕ06 και Α/βαθμια). Το έχω ψάξει λίγο το θέμα αλλα και πάλι αν δεν τα δούμε με τα ματάκια μας δεν ξέρουμε. Για την Καλαμωτη δεν γνωρίζω κάτι αλλα για τα Καρδάμυλα μου είπαν οτι πρέπει να μένω εκεί αν διοριστω στο συγκεκριμένο σχολειο γιατι είναι ψιλομακρια και πάνω στο βουνο (που σημαίνει οχι καλος δρομος αν οδηγείς). Καλή τοποθέτηση! :)
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:21:26 πμ »
Συγχαρητήρια και σε σένα kleotsi για το διορισμό σου. Η αλήθεια είναι πως μόνο αν δούμε με τα ματάκια μας , θα καταλάβουμε "τι παίζει." Προσωπικά "πληγώθηκα" περισσότερο με τα λιγοστά μόρια (4 μόνο στη χώρα) και λιγότερο με τον προορισμό, αφού το είχα δεχτεί ότι θα απομακρυνόμουν από την πόλη μου, γι αυτό "ψάχνομαι" για λίγο πιο μακριά. Επίσης γνωστοί μού τα είπαν λίγο μαύρα αναφορικά με τη διαθεσιμότητα σε σπίτια, γιατί το νησί έχει αρκετούς φοιτητές.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:29:42 πμ »
Αυτό είναι αλήθεια γιατί ψάχνω μέσω ιντερνετ για αγγελίες και δεν υπάρχει τιποτα! Ας ελπισουμε οτι θα βγάλουν τωρα μετά τις βάσεις για τους φοιτητές μπας και επωφεληθούμε και εμείς. Και εννοείται οτι πρέπει να είναι επιπλωμένο για ευνόητους λόγους!
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:16 »

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:58:32 πμ »
Έχω μπροστά μου τον χάρτη της Χίου. Η Καλαμωτή βρίσκεται στο νότιο μέρος. Απέχει 20 χλμ από Χίο. Πεδινή τη βλέπω. Ως τα Αρμόλια ο δρόμος είναι σχετικά καλός (για νησί), μισή ώρα το πολύ. Από ΄κει έχει έναν πιο μικρό για Καλαμωτή. Τα Καρδάμυλα είναι λίγο λιγότερο από 30 χλμ από Χίο. Δε θέλετε Καλλιμασιά; Είναι πιο κοντά, αλλά δεν ξέρω για μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:18:17 πμ από absentminded »

Αποσυνδεδεμένος sd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 11:59:34 πμ »
Καλημέρα. Το θετικό με τη Χιο είναι πως αν είσαι στα νοτιόχωρα, Καλαμωτή, Καλλιμασιά κτλ, μπορείς να μείνεις μέσα στην πόλη της Χίου γιατί ο δρόμος είναι καλός για μετακινήσεις. Στα Καρδάμυλα όντως πρέπει να νοικιάσεις σπίτι εκεί, γιατί ο δρόμος ναι μεν είναι καλός, όχι βέβαια ευθεία, περνάς βουνό, αλλά δεν είναι για να τον κάνεις επί καθημερινής βάσης. Γνωρίζω όμως πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι συνάδελφοι που μένανε στη χώρα συννενοούνταν και πήγαιναν μαζί στα σχολεία τα πιο απομακρυσμένα. Το πιο απομακρυσμένο σχολείο στη Χίο βρίσκεται στη Βολισσό όπου ο δρόμος δεν είναι τόσο καλός, πολλές στροφές, στενός, δύσκολος το χειμώνα για χιόνια 45' περίπου, αν τον γνωρίζεις με αυτοκίνητο. Βέβαια το σχολείο αυτό είναι δυσπρόσιτο και δεν είχε βγάλει κενές θέσεις.  Καλή τοποθέτηση σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:05:40 μμ »
Καλως να έρθετε Χίο. Ειμαι ΠΕ06 και μονιμη κατοικος Χίο. αν μπορώ σε κατι να βοηθησω να μου πειτε...............

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:24:02 μμ »
Παιδιά από ενοικιαζόμενα δεν γνωριζω πολλά . Σε αυτό που μπορώ να βοηθήσω ειναι ότι η μητερα μου θελει να νοικιασει ενα 4άρι διαμερισμα 5 λεπτά από το κέντρο της πόλης με τα πόδια (κεντρικη θερμανση, διαμπερές) περιπου 350 ευρώ. Επίσης στο Βροντάδο που ειναι μια κωμοπολη 10 -15 λεπτα από κέντρο ενοικιάζονται γκαρσονιερες επιπλωμενες ειδικα για αυτες τις περιπτωσεις. Ο Βρονταδος ειναι 30 λεπτα από Καρδαμυλα. Αν θελετε κατι στειλτε μηνυμα ειτε προσωπικο ειτε κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος nikzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:47:56 μμ »
συγχαρητηρία σε όλους σας! περυσι ήμουν στη Χιο!φιλολογος και πήρα μετάθεση:! τα σχολεία είναι πάρα πολυ καλά, καλό επίπεδο των μαθητών στη χώρα!δυσκολεύτηκα με το σπίτι αρκετά, αλλά αν ψάξετε δεν νομιζω να αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα! η ΔΔΕ Χίου είναι πάρα πολύ καλά οργανωμένη, να πάτε νωρίς για την ορκωμοσία, για κα΄λή τοποθέτηση, η οποία γίνεται όχι βασει μοριοδότησης, αλλά βάσει κυρίως τι βολεύει τον καθένα! εφυγα με τις καλύτερες αναμνήσεις και από τους ανθρώπους και από το σχολείο!Όποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω! συμβουλή: όσοι είστε από θεσσαλονική να κλείνετε εγκαιρώς τις πτήσεις ( το εισιτηριο είναι επιδοτούμενο, πάντα 66 ευρώ), επίσης 1 οκτωβρίου θα πληρωθείτε όλοι! καλή αρχή!!!

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 06:10:06 μμ »
Καλησπέρα, οι πληροφορίες σας είναι πολύ κατατοπιστικές και ομολογούμενως ανακουφιστικές για μας που δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουμε. Στη ΔΔ της Χίου θα είμαι γύρω στις 10.30 π.μ. την Τρίτη που είναι η πρώτη μέρα για να παρουσιαστούμε (ελπίζω, nikzi, να μην είναι πολύ αργά!). Οποιοσδήποτε πληροφορίες για επιπλωμένα διαμερίσματα στην πόλη της Χίου ευπρόσδεκτες.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 06:25:06 μμ »
Καλησπέρα THNIK!

Κατάγομαι κι εγώ από τη Χίο και θα σε συμβούλευα να δηλώσεις Καλαμωτή .πιο πολύ από Καρδάμυλα..Εγώ παραθερίζω στν Κώμη που είναι το επίνειο της Καλαμωτής (απέχει 3 χλμ ) και ο δρόμος από Χώρα είναι γυρω στα 22 χλμ.Είναι πιο εύκολος απ'ότι Χώρα-Καρδάμυλα γιατί περνάς κι ένα βουνό με πολλές στροφές..Σε συμφέρει λοιπόν να μένεις Χώρα, κι αν μάθεις τον δρόμο για Καλαμώτή καλά, θα τον κάνεις γύρω στα 20 με 30 λεπτά..λάβε υπ'όψιν σου ότι   φτιάχνουν ένα δύσκολο κομμάτι του τώρα και θα δοθεί στην κυκλοφορία το Φθινόπωρο.Οπότε θα αποφεύγεις και 3 στροφές, και θα είναι και πιο γρήγορα! Επίσης να κοιτάξεις και Νένητα, Καλιμασσιά...αλλά δεν ξέρω τα μόρια..Πάντως η νότια πλευρά της Χίου είναι πιο προσβάσιμη..οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θέλεις, ειδοποίησέ μας..Καλή τοποθέτηση..
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 06:54:42 μμ »
Reta, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απ΄ό,τι φαίνεται οι πρώτες επιλογές μου πρέπει να είναι η Καλαμωτή και η  Καλλιμασιά (6 μόρια), καθώς η πόλη της Χίου μου δίνει μόλις 4 μόρια. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι  για σπίτια,περιοχές για να ψάξω (θα αναζητήσω 2αρι επιπλωμένο,γιατί δεν θα είμαι μόνη μου) οποιαδήποτε πληροφορία για μένα είναι πολύτιμη, μιας και είμαι ιδιαίτερα αγχωμένη, γιατί πρέπει να φέρω το γρηγορότερο στο νησί και τα παιδιά μου.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 10:06:50 μμ »
Καλησπέρα THNIK!

 Κατανοώ το άγχος που περνάς γιατί κι εγώ έχω 2 παιδιά και με συγκίνησε το mail σου.Εγώ είμαι ΠΕ60..Λοιπόν και στον Κάμπο μπορείς να δηλώσεις, έχει 5 μόρια και είναι και πολύ κοντά στην Χώρα, μόλις 3 χλμ.Πολύ ωραία περιοχή, αλλά θα μου πεις , ότι εσύ πας για τα μόρια !Σωστά...
  Καλό είναι να μείνεις στη Χώρα όπως προείπα γιατί η Καλαμωτή είναι ένα παραδοσιακό χωριό που μάλλον το χειμώνα θα κλείνονται όλοι στο σπίτι νωρίς..Είναι ωραία για να πηγαίνεις και να φεύγεις..Εγώ θα ρωτήσω αύριο συγγενείς για το που θα βρεις σπίτι και εάν υπάρχει κάποιο, όπως και θα πάρω τηλ. να ρωτήσω πώς είναι η Καλαμωτή τον Χειμώνα..Πάντως φέτος το καλοκαίρι άκουγα από πολλούς ότι θα μείνουν στην Κώμη το χειμώνα.Να μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως.Καλύτερα στην ΄Χώρα για να έχεις και καλύτερη ιατρική περίθαλψη για τα παιδιά..Έχω και τηλ Παιδιάτρου στην Χώρα, αν θέλεις..Θα τα πούμε αύπιο το απογευματάκι με νεώτερα.-ελπίζω-
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 10:18:05 μμ »
Reta, ευχαριστώ από καρδιάς. Εννοείται πως θέλω τηλ. από παιδίατρο στη Χώρα, στην οποία και θα μείνω το πιθανότερο. Εχω αυτοκίνητο και θα το κατεβάσω μόλις πάρω οριστική τοποθέτηση,οπότε θα πηγαινοέρχομαι. Τα παιδιά μου είναι 4 και 5 οπότε, αν γνωρίζεις κάτι για νηπιαγωγεία ή παιδικούς σταθμούς ,θα σου ήμουν υπόχρεη για μία ακόμη φορά. Καλό σου βράδυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159744
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.