*

Αποστολέας Θέμα: Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 112197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:20:48 μμ »
Μάλλον θα έχει και παιδί/παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:45:47 μμ »
Πράγματι μόλις είδα τα site Φολέγανδρου και Ανάφης και έχω μείνει άναυδη. Σίγουρα θα τις προτιμούσα αν ήμουν πιο νέα και σίγουρα αν δεν τοποθετηθώ εκεί θα πάω κάποια στιγμή για διακοπές.

 ;D ;D το site της κοινότητας της φολεγάνδρου είναι οντως καταπληκτικό με πολλες πληροφορίες και εκπληκτικες φωτογραφίες. τυχαία έπεσα πανω του περσι και μολις το ειδα αποφασισα που θα πήγαινα διακοπες.  ;D
πααααρα πολυ ωραίο νησί, οπως το βλεπεις στις φωτογραφιες. αλλα για το χειμωνα πρεπει να ειναι πολυ πικρα (λιγος κοσμος, αρκετα μαγαζια κλεινουν και η συγκοινωνια πρεπει να ειναι δυσκολη :-\)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:57:58 μμ »
Σε αυτό το site http://www.kykladesnews.gr/ έχει και βίντεο για κάθε νησί. Έτσι παίρνει κανείς μια πρώτη ιδέα. Πάντως, εμένα δεν με θα με ενοχλήσει τόσο το να μείνω σε ένα νησί για 10 μήνες. Με απασχολεί: το πού θα μείνω (η τουαλέτα εντός ή εκτός σπιτιού; Στα χωριά αυτό υπάρχει ακόμα), το θέμα του ίντερνετ (γιατί το χρειάζομαι), και το πώς θα μεταφέρω τα βιβλία μου (όχι τα σχολικά). Α, και η έλλειψη γυμναστηρίου. Ιδέες κανείς; 

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:09:01 μμ »
Σε αυτό το site http://www.kykladesnews.gr/ έχει και βίντεο για κάθε νησί. Έτσι παίρνει κανείς μια πρώτη ιδέα. Πάντως, εμένα δεν με θα με ενοχλήσει τόσο το να μείνω σε ένα νησί για 10 μήνες. Με απασχολεί: το πού θα μείνω (η τουαλέτα εντός ή εκτός σπιτιού; Στα χωριά αυτό υπάρχει ακόμα), το θέμα του ίντερνετ (γιατί το χρειάζομαι), και το πώς θα μεταφέρω τα βιβλία μου (όχι τα σχολικά). Α, και η έλλειψη γυμναστηρίου. Ιδέες κανείς; 

για το σπιτι πρεπει να εισαι πολυ ατυχη για να βρεις τετοιο σπιτι (με τουαλετα εξω), θα πρεπει να εχουν νοικιαστει ολα τα υπολοιπα σπιτια του νησιου- βουνου. δεν νομιζω οτι νοικιαζονται αλλωστε και τετοια πλεον. ακομα και σε κατι βουνα δυσπροσιτα που εχω στο μυαλο μου υπαρχουν κατι ωραιοτατοι ξενωνες για τους καθηγητες. ;)

ιντερνετ τα περισσοτερα νησια εχουν, ισως αργησει αλλα θα εχεις.

τα βιβλια ίσως ως ασυνοδευτο δέμα?  ::)

ε και το γυμναστηριο το λύνεις με πολυ περπατημα  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:12:00 μμ »
Είμαι σίγουρη ότι θα μπορείς να κάνεις τρέξιμο σε ανώμαλο δρόμο (πολύ καλή αεροβική), οπότε το θέμα του γυμναστηρίου λύθηκε. Επίσης θα μπορείς να ζητήσεις στο γυμναστή του σχολείου να βοηθήσει.
Τα βιβλία μαζί με τα υπόλοιπα στο αυτοκίνητο (αν έχεις), αν δεν έχεις πάρε μαζί κανένα φίλο-συγγενη σου που δεν τον πειράζει το κουβάλημα. Θα κάνει και διακοπούλες.
Η τουαλέτα πρόβλημα. Βέβαια το Lidl κατά καιρούς βγάζει χημική mini τουαλέτα - βαλιτσάκι. Μπάνιο στη σκάφη της μπουγάδας.  >:(
Πάντως δεν πιστεύω ότι δε θα βρούμε σπίτι με τουαλέτα (είμαι πολύ αισιόδοξη;).
Ιντερνετ δεν ξέρω, αλλά εγω σκεφτομαι να παρω το nova μαζι καλού κακού. Λες το νησάκι να μη φαίνεται από τον δορυφορό; Το πως θα το πληρώνω είναι ένα άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:14:31 μμ »
Πολύ καλά τα λες και με καθησυχάζεις. Αλλά φοβάμαι αυτά τα παλιά νησιώτικα σπιτάκια. Ήμουν φιλοξενούμενη σε ένα τέτοιο στην Σκύρο και το μπάνιο πλημμύριζε.... Σύστημα αποχέτευσης ανύπαρκτο........ Επίσης όποιος έχει πρόβλημα με την υγρασία, την έχει "βάψει" στα νησιά. Η υγρασία της Σαντορίνης απίστευτη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:18:28 μμ »
dodop, το nova  πώς εξασφαλίζει internet?  Εννοείς δορυφορικό internet?  Διάβασα ότι η Σίκινος έχει internet μέσω δορυφόρου. http://sikinos.gr/info_gr.htm

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:32:58 μμ »
ωχ αυτό με την υγρασία δεν το είχα σκεφτεί. Πάει η μεσούλα μου.
Τι να πω όλα αυτά είναι πιθανά προβλήματα που θα συναντήσουμε και θα πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε με κάποιο τρόπο. Το σημαντικότερο ίσως να είναι το σπίτι και όχι μόνο το μπάνιο αλλά και η θέρμανση. Θα έχει αυτόνομη, a/c, ηλεκτρικά σώματα, τίποτα;
Για τα υπόλοιπα είμαι αισιόδοξη (εκτός από τη συγκοινωνία βέβαια που με καίει)

dodop, το nova  πώς εξασφαλίζει internet?  Εννοείς δορυφορικό internet?  Διάβασα ότι η Σίκινος έχει internet μέσω δορυφόρου. http://sikinos.gr/info_gr.htm
όχι το nova δεν εξασφαλίζει internet αλλά βοηθάει στο να περνάει η ώρα. Και εγώ έxω ακούσει για δορυφορικό internet αλλά δε νομίζω ότι θα έχουμε πρόβλημα με αυτό ίσως μόνο καθυστερήσεις όπως λέει και η evi06. Θα κοιτάξω μέσω οτε και hol να δω αν καλύπτονται όλες οι Κυκλάδες με όποιον τρόπο.
Σίγουρα πάντως υπάρχει τρόπος γιατί τα σχολεία έχουν internet. Δυστυχώς στην αρχή θα πρέπει να περιοριστούμε σε αυτό.


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:40:04 μμ »
pαντως στο θεμα σπιτιου εχω την εντυπωση οτι νοικιαζονται σε καθηγητες αυτα τα ενοικιαζομενα δωματια που υπαρχουν την τουριστικη περιοδο. με ενοικιο ανα μηνα (οχι ανα βραδια οπως ειναι το καλοκαιρι :P)
για θερμανση ας μιλησουν οι νησιωτες, δεν εχω αποψη. το μονο που ξερω ειναι στο ηρακλειο οταν ηταν φοιτητης ο αδελφος μου, πριν 10 χρονια, στα περισσοτερα σπιτια δεν υπηρχε κεντρικη θερμανση, το θεωρουσαν περιττο. και οντως, και ο αδελφος μου ειχε μονο ενα σωμα το οποιο αναβε κανα 2-3 μηνες το χειμωνα μονο. τωρα τι να σου πω, ακομα και εγω το θεωρουσα αδιανοητο. :o

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:45:35 μμ »
dodop, το nova  πώς εξασφαλίζει internet?  Εννοείς δορυφορικό internet?  Διάβασα ότι η Σίκινος έχει internet μέσω δορυφόρου. http://sikinos.gr/info_gr.htm


Το πακέτο της nova είναι μόνο για τηλεόραση και πιάνει παντού αρκεί να υπάρχει ανοικτός ορίζοντας
προς τον νότο (να μην είναι δηλαδή το σπίτι στη βόρεια ρίζα βουνού ).

Δορυφορικό internet παρέχουν 2-3 εταιρίες αλλά οι τιμές είναι απλησίαστες και για τον εξοπλισμό θέλει
πάνω από  μισό μισθό .

Για να δείτε τι παίζει με τo ADSL θα κάνετε το εξής : βρίσκεται 2-3 τηλέφωνα στο νησί πχ του σχολείου και
της κοινότητας ή του λιμεναρχείου και δίνεται αυτά τα νούμερα στον έλεγχο διαθεσιμότητας του connex

http://oteshop.ote.gr/storefront/adsl.ep

και για pstn και για isdn
Αν βγάζει ότι υπάρχει τότε αυτό πιθανότατα ισχύει αν και μερικές φορές βγάζει λάθος αποτέλεσμα (γι αυτό
τσεκάρετε 2-3 νούμερα αν είναι δυνατόν σε διαφορετική σειρά αριθμών)

Από το δικό μου έλεγχο μπορώ να δώσω τα παρακάτω στοιχεία :

Σαντορίνη (Θήρα ) : ναι σε 2,4,24 (στα Φηρά και connex tv)
Ιος : ναι σε 2,4,24
Θηρασιά : ναι σε 2  αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες .Ίσως το χειμώνα κάποιοι να κόψουν τη σύνδεση και να ανοίξουν πόρτες
Σίκινος : ΟΧΙ   :-\ όμως στη ιστοσελίδα του νησιού γράφει ότι η κοινότητα μοιράζει με wifi .Μάλλον έχουν αμφίδρομο δορυφορικό που πληρώνει η κοινότητα και παρέχει πρόσβαση .
Φολέγανδρος : ναι σε 2 μόνο σε pstn γραμμή
Ανάφη : ναι σε 2 μόνο σε pstn γραμμή

Τα στοιχεία με κάθε επιφύλαξη για την ορθότητα τους αφού αλλάζουν από μέρα σε μέρα .

pstn ,isdn πρακτικά δεν υπάρχει διαφορά μόνο που το isdn είναι μερικά ευρώ πιο ακριβό.
Βέβαια σκέφτομαι ότι από την αίτηση μέχρι την ενεργοποίηση μπορεί να πάρει 1-2 μήνες ειδικά
αν δεν υπάρχει φυσική γραμμή (καλώδιο) στο σπίτι.Αλλά τι να κάνουμε,υπομονή, έτσι κι αλλιώς
προέχουν άλλα.

Για το θέμα "τουαλέτα έξω" το θεωρώ απίθανο...τα καλά του τουρισμού.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:51:33 μμ »
Εξαρτάται και από το νησί βέβαια. Εχω ακούσει π.χ. για το γαύριο της Ανδρου ότι υπάρχουν συγκροτήματα διαμερισμάτων που νοικιάζονται σε εκπαιδευτικούς με αυτόνομη θέρμανση. Το μόνο κοινόχρηστο που είχαν ήταν το πλυντήριο ρούχων. Αλλά τώρα τι γίνεται στα μικρά νησάκια δεν ξέρω.

Sorrow σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τελικά η Σίκινος είναι η καλύτερη κι εγώ νόμιζα ότι ήταν οι πιο παράξενοι.
Εβαλα ένα νουμερο της θηρασιας (εργοστασιο αφαλατωσης) στη hol και με παρέπεμψε σε αίτηση. Αυτό σημαίνει διαθεσιμότητα;

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:56:15 μμ »
Εξαρτάται και από το νησί βέβαια. Εχω ακούσει π.χ. για το γαύριο της Ανδρου ότι υπάρχουν συγκροτήματα διαμερισμάτων που νοικιάζονται σε εκπαιδευτικούς με αυτόνομη θέρμανση. Το μόνο κοινόχρηστο που είχαν ήταν το πλυντήριο ρούχων. Αλλά τώρα τι γίνεται στα μικρά νησάκια δεν ξέρω.

Sorrow σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τελικά η Σίκινος είναι η καλύτερη κι εγώ νόμιζα ότι ήταν οι πιο παράξενοι.
Εβαλα ένα νουμερο της θηρασιας (εργοστασιο αφαλατωσης) στη hol και με παρέπεμψε σε αίτηση. Αυτό σημαίνει διαθεσιμότητα;

Κατά 99% ΝΑΙ .Ξέχασα να το γράψω αυτό . Τσέκαρα μόνο ΟΤΕ αλλά ίσως να δίνουν και άλλες εταιρίες
ειδικά στα μεγαλύτερα νησιά .Πάντως αν δεν έχει ο ΟΤΕ δεν έχει και κανένας άλλος.
Η Σίκινος έχει πολύ λίγο κόσμο .Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με αυτό όλα τα νησιά είναι (μάλλον)  ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:19:02 μμ »
Το κερασάκι στην τούρτα: Απεργία εξήγγειλε η Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=75849. Συγκεκριμένα, η πρεμιέρα της απεργίας έχει οριστεί για τις 22-23 Αυγούστου. Το διάβασα και στον "Κόσμο του Επενδυτή". Τώρα, αυτοί πώς θέλουν να πάμε στη Σύρο; Με μπρατσάκια;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:21:24 μμ »
Παιδιά, συγνώμη, η απεργία ανεστάλη, όπως είδα: http://www.nikaria.gr/story26-1196.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.