*

Αποστολέας Θέμα: Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 111548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:20:27 πμ »
Ioanna, σε ευχαριστούμε, γιατί χάρη στη δική σου πληροφόρηση εγώ προσωπικά δεν ήμουν πελαγωμένη και ήξερα πάνω-κάτω τι να περιμένω. Το θέμα του γραφείου το είπαν και σε μας. Μας είπαν ότι αν κάποιος κάτσει μέχρι τις 30.6, θα έχει τις άδειες των καθηγητών αλλά και τα μόρια της περιοχής του γραφείου. Αν κάτσει μέχρι 31.7, θα έχει παραπάνω μόρια. Εγώ δεν δήλωσα, αν και το ήθελα, γιατί ποιος μου εγγυάται ότι και οι πέντε του ΠΥΣΔΕ θα συμφωνήσουν να μου δοθούν τα μόρια π.χ. της Δονούσας, ενώ εγώ θα είμαι π.χ. στο γραφείο στην Άνδρο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2009, 11:22:15 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:33:21 πμ »
Διαβάζω τόση ώρα το φόρουμ και ... ταξιδεύω! Εγώ πρωτοδιορίστηκα στη Δονούσα (η οποία για τους περισσότερους ακούγεται... πρωτόγονη!) και μπορώ να πω ότι πέρασα καταπληκτικά!  Όσο για τα δρομολόγια, τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, με δεδομένο ότι πλέον πολύ καλύτερες εταιρείες (π.χ. Bluestar) ταξιδεύουν προς τις μικρές Κυκλάδες.  Στη Δονούσα, επίσης, υπάρχει ασύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο, ενώ οι ντόπιοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε ό,τι προκύψει.  Γενικώς τους εκτιμούν τους καθηγητές.  Σχετικά με τα σπίτια, κανένα δεν έχει θέρμανση, έχουν όμως όλα κλιματιστικά, αν και για λίγο μόνο καιρό χρειάζονται.  Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω, οπότε αν κάποιος τοποθετηθεί εκεί και θέλει να μάθει περισσότερες πληροφορίες, ας μου στείλει μήνυμα!
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:40:41 πμ »
Ioanna, σε ευχαριστούμε, γιατί χάρη στη δική σου πληροφόρηση εγώ προσωπικά δεν ήμουν πελαγωμένη και ήξερα πάνω-κάτω τι να περιμένω. Το θέμα του γραφείου το είπαν και σε μας. Μας είπαν ότι αν κάποιος κάτσει μέχρι τις 30.6, θα έχει τις άδειες των καθηγητών αλλά και τα μόρια της περιοχής του γραφείου. Αν κάτσει μέχρι 31.7, θα έχει παραπάνω μόρια. Εγώ δεν δήλωσα, αν και το ήθελα, γιατί ποιος μου εγγυάται ότι και οι πέντε του ΠΥΣΔΕ θα συμφωνήσουν να μου δοθούν τα μόρια π.χ. της Δονούσας, ενώ εγώ θα είμαι π.χ. στο γραφείο στην Άνδρο;

Για να σε τοποθετήσουν σε γραφείο, ενώ είσαι νεοδιόριστος, σημαίνει ότι είσαι εικονικά τοποθετημένη σε κάποιο σχολείο, άρα παίρνεις τα μόρια του σχολείου αυτού. Εμένα περισσότερο με απασχολούν οι διακοπές χριστουγέννων και πάσχα...
Απ'ότι κατάλαβα όμως κάνουν ότι θέλουν, οπότε θα δούμε....
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:25:46 μμ »
Νομίζω ότι δε διαγράφεσαι άμεσα. Παίρνεις αντίγραφο πρωτοκολου ορκομωσίας και μετά πας στο ΙΚΑ με το βιβλιάριο σου. Μετά με τη βεβαίωση διαγραφής του ΙΚΑ πας στο ΟΠΑΔ και τέλος το βιβλιάριο στο σφραγίζει ο διευθυντής του σχολείου. Οπότε δε διαγράφεσαι αμέσως.
Τώρα αν βρεθούμε στην Ανάφη δεν έχω ιδέα που θα βρούμε ΙΚΑ και ΟΠΑΔ αλλά κάτι θα έχουν σκεφτεί και για εμάς. Αν έχεις προστατευόμενα μέλη μην ξεχάσεις τα βιβλιάρια τους και τις φωτογρφίες τους.
Μάλλον πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ και στον ΟΠΑΔ στη Σύρο την τελευταία μέρα των ΠΕΚ. Αν πάθουμε τίποτα το ΣΚ μέχρι να πάμε στο σχολείο θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δε νομίζω ότι και αυτό δε θα αντιματωπιστεί.
Τη διαγραφή σου από το ΙΚΑ να εξασφαλίσεις και όλα τα υπόλοιπα γίνονται μέσω Δ/νσης και σχολείου. Το βιβλιάριο υγείας του Δημοσίου θα φθάσει μετά από κάμποσο καιρό στο σχολείο σου (εγώ πέρυσι το έλαβα Οκτώβρη). Όσο για τη διαγραφή σου από το ΙΚΑ αν δεν έχεις κάποιο δικό σου πίσω που θα του κάνεις εξουσιοδότηση για να κάνει τη διαδικασία σκέψου ότι έχεις κι άλλες εναλλακτικές. Πχ τα ΚΕΠ που ακόμη και στην Ανάφη θα έχει ;) Πέρυσι εγώ έκανα χρήση των 2 ημερών που μπορούσα να απουσιάσω από τα ΠΕΚ και γύρισα από Σύρο στην Αθήνα τακτοποίησα τέτοιου είδους εκκρεμότητες, μάζεψα τα πράγματά μου και μετά έφυγα για το σχολείο.
Είμαι διορισμένη και τοποθετημένη Γ' Κυκλάδων και σε λίγες μέρες επιστρέφω, πέρασα πολύ καλά πέρυσι, παρά τις όποιες δυσκολίες που έχουν τα μικρά και απομακρυσμένα μέρη, και πιστεύω ότι εξίσου καλά θα περάσω και φέτος και ίσως και την 3η χρονιά που μάλλον θα μείνω... Εύχομαι και σε σας καλή τοποθέτηση.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 04:57:52 μμ »
Ξανανοίγω το θέμα.Πόσες ελπίδες έχει κάποιος που θα πάρει μετάθεση Δ κυκλάδων να αποφύγει τα μικρά νησιά (Κύθνος-Τζια-Άνδρος-Αντίπαρος) , ειδικά από την στιγμή που είναι χωρίς κοινωνικά κριτήρια (γάμος-παιδιά) .
Τι νομίζετε;
Το μόνο πλεονέκτημα είναι πως θα προηγούνται στις τοποθετήσεις από τους νεοδιοριζόμενους (και μόνο αυτούς)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 07:34:14 μμ »
Δεν θεωρω οτι η Τζια και η Ανδρος συνιστουν ασχημες επιλογες. Η Τζια ειναι μιση ωρα απο την ηπειρωτικη Ελλαδα με καλη μοριοδοτηση και η Ανδρος σιγουρα δεν ειναι μικρο και "κακο" νησι. Αρα μονο η Κυθνος και η Αντιπαρος αποτελουν "προβληματικα" νησια αλλα υπο αυτη την εννοια, η Δ Κυκλαδων ειναι προτιμοτερη εν γενει απο τις υπολοιπες περιοχες μεταθεσης των Κυκλαδων με πολυ περισσοτερα και μικροτερα επιφοβα νησακια (ριξε μια ματια στις "Μικρες Κυκλαδες" της Γ περιοχης, τα μικρα δορυφορικα νησακια περιξ της Θηρας της Β περιοχης, και την αντιστοιχη περιπτωση της Α περιοχης).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 07:42:00 μμ »
Δεν θεωρω οτι η Τζια και η Ανδρος συνιστουν ασχημες επιλογες.

Έχοντας υπηρετήσει στην Άνδρο, προσυπογράφω! Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα, η Άνδρος είναι εξαιρετική επιλογή. Αρκετά μεγάλο νησί για να βρίσκεις ό,τι χρειάζεσαι, αρκετά κοντά στην Αθήνα, για να μην ταλαιπωρείσαι στο πλοίο ή να πληρώνεις διπλά λεφτά για το γρήγορο, και με αρκετό κόσμο, για να μην αισθάνεσαι μόνος στην άκρη της γης.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 07:49:26 μμ »
Μπραβο. Ακριβως...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος J-PHYS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 03:47:06 μμ »
H αντίπαρος είνα πολύ καλή περίπτωση γιατί μένεις στην Πάρο και πηγαίνεις κάθ μέρα με καραβάκι.
αν έχει απαγορευτικό μένεις στην αντίπαρο από την προηγούμενη μέρα, με έξοδα του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος mariat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 05:39:08 μμ »
Καλησπέρα!Θα μπορούσα να μιλήσω για την Άνδρο και συγκεκριμένα για το Κόρθι καθώς διορίστηκα εκεί φέτος. Δεν το ΄χω μετανιώσει σε καμία περίπτωση. Γενικότερα η Άνδρος είναι μια πολύ καλή επιλογή Δίνει μόρια πάνω απο 6+2 της χρονιάς ώς και 9+2 της χρονιάς. Είσαι σε 2 ώρες στη Ραφήνα απο το Γαύριο. Δρομολόγια έχει απο τον Οκτώβριο και έπειτα 3 την ημέρα και την Παρασκευή 4.Τα ενοίκια στο Κόρθι ξεκινούν απο 200 ευρώ ως και 300 για 2άρι. Βέβαια μπορείς να βρεις και φθηνότερα αλλά και ακριβότερα.Το Κόρθι είναι ήσυχο μέρος, πιο οικογενειακό θα έλεγα. Το μειον του νησιού είναι οι μεγάλες αποστάσεις και το Κτελ. Πρέπει να έχεις αυτοκίνητο αν θες να πηγαίνεις απο Κόρθι  - Χώρα ή Γαύριο, Μπατσί κτλ. Αν το χρειάζεσαι μόνο για το Γαύριο προκειμένου να ταξιδέψεις υπάρχει κάλυψη.Αυτά. Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο...εδώ είμαστε!!!

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 06:32:48 μμ »
 Συμφωνώ εν γένει με τους προλαλήσαντες. Άνδρος, Κέα θεωρούνται καλές περιπτώσεις.Στην Κύθνο δυστυχώς τα δρομολόγια είναι προβληματικά, αν και ο διευθυντής του γυμνασίου-λυκείου και το σχολείο του είναι καλό.Η Μύκονος είναι πανάκριβη και στα ενοίκια και στα super-market, όσο για τα  γυμνάσιο-λύκειο ... άστα καλύτερα...!

Αποσυνδεδεμένος aeras69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 07:57:58 μμ »
Συναδελφοι διοριστηκα με τον ΑΣΕΠ στο ΕΠΑΛ Σιφνου θα μεινω για 2 χρονια καθως ηταν επιλογη μου λογω μοριων (10) Γνωριζει καποιος οτιδηποτε ποθ θα μου ηταν χρησιμο? Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2009, 05:19:47 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 03:30:24 μμ »
Ωραίο νησί, νοικοκυρεμένο. Η πρωτεύουσα είναι η Απολλωνία. Πληθυσμός μόνιμος γύρω στους 2.000 περίπου. Από πλοία πάει το Άγιος Γεώργιος και το Αδαμάντιος Κοραής, ενώ το καλοκαίρι έχει και ταχύπλοα. Εκπληκτικό είναι και το χωριό Κάστρο με το ενετικό φρούριο.
Έχω πάει διακοπές εκεί. Για το ΕΠΑΛ δεν γνωρίζω κάτι, πάντως λογικά θα πρέπει να είναι καλά. Καλή επιτυχία!  :D

Αποσυνδεδεμένος drakoulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 04:45:32 μμ »

 Είμαι από τη Σίφνο οπότε ό,τι θες ρώτα!
 Γενικά όσοι διορίζονται εκεί περνάνε τέλεια και μας επισκέπτονται συχνά
 αφού φύγουν!
 Σχεδόν όλοι όσοι δουλεύουν στα σχολεία του νησιού είναι άτομα που,
 όπως κι εσύ, έρχονται για δύο-τρία χρόνια!
 Αυτό σημαίνει πως θα βρεις πάρα πολύ εύκολα παρέα γιατί σχεδόν
 κανένα δεν τον περιμένει γυναίκα και παιδιά στο σπίτι!
 Τώρα είναι όλα κλειστά και μπορεί να σου φανεί κάπως καταθλιπτικό
 το νήσι αλλά από Φλεβάρη αρχίζουν να ξανανοίγουν!
 Ο διευθυντής του ΕΠΑΛ είναι προοδευτικός και αεικίνητος άνθρωπος!
 Να φας οπωσδήποτε στην πιτσαρία της Ράνιας και του Πάνου στο
 λιμάνι! Είναι must!!
 Δεν μου έρχεται κατι αλλο....
 Καλή τοποθέτηση! Μπορεί να έρθω να σε βρω του χρόνου που διοριζομαι
 κι εγώ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.