*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 58308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 27, 2006, 08:10:54 πμ »
Αν έχεις συγκεντρώσει τα ένσημα που χρειάζονται θα φτάσει στο σχολείο σου το αυτοκόλλητο ανανέωσης βιβλιαρίου ΙΚΑ.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:46 »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2006, 02:02:07 μμ »
Και αν μέχρι να τελειώσει η σχολική χρονιά δεν έχω συμπληρώσει 51 ένσημα τι γίνεται? Υπολόγισα ότι θα μαζέψω περίπου 35.. :-\ Σόρρυ που σας πρίζω κιόλας αλλά είστε καλά ενημερωμένοι γενικά και με ενδιαφέρουν οι απαντήσεις σας!!! :)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:03:32 μμ »
Είχα βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ επειδή ήμουν άνεργη.Δεν το χρησιμοποίησα καθόλου και έληξε μετα από 6 μήνες και δεν το ανανέωσα.Ξαφνικά με καλέσαν ωρομίσθια, πήγα στον ΟΑΕΔ και διαγραφηκα από ανεργη.Και τώρα εχω την εξης απορία:Τι κάνω με το βιβλιαριο υγείας? Αυτό που έχει λήξει μπορώ να παω στο ΙΚΑ και να το ενεργοποιήσω επειδη είμαι πια ωρομίσθια?Δικαιούμαι βιβλιάριο ή πρέπει να συμπληρώσω καποια ένσημα?Από ένσημα εχω μόνο 8!!Τι πρέπει να κάνω?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2008, 02:10:18 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:36:06 μμ »
Νομίζω πρέπει να συμπληρώσεις  100  ένσημα για να το θεωρήσεις για τους επόμενους 12 μήνες.!!!!
Μέχρι πέρισυ ηταν 50 αλλά από φέτος έγιναν 100.!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:46 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:21:33 μμ »
Το ατομικό βιβλιάριο υγείας είναι η ασφαλιστική ταυτότητα για παροχές σε είδος και σε χρήμα του άμεσα ασφαλισμένου. Το οικογενειακό βιβλιάριο εκδίδεται για τα μέλη της οικογένειάς του.

  Ατομικό:

  Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.
  Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος, αναπηρίας και θανάτου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το Ι.Κ.Α. - ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:54:01 μμ »
φετος την ανοιξη εδωσα στα κεπ το βιβλιαριο μου για ανανεωση και ενω ειχα ξεπερασει τα 50 ενσημα, το ικα μου το ανανεωσε μεχρι τον αυγουστο του 2008. ρωτησα στα κεπ γιατι, 50 δεν ειναι τα απαιτουμενα ενσημα και μου απαντησαν ΟΧΙ, 70 απο φετος (2008)! και τον αυγουστο ξαναπηγα για ανανεωση εκ νεου...

υγ. μπηκα πριν λιγο ικα-εταμ και διαβασα αυτα που αναφερεις vikoulaki. παρ'ολα αυτα εμενα φετος την ανοιξη με 50+  δεν μου το ανανεωσαν για 12 μηνες...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2008, 08:48:35 μμ από fivo »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:41:54 μμ »
ωχ αμα δεν εισαι πια ανεργος πας στον ΟΑΕΔ και το δηλωνεις ? οταν δεν ανανεωσεις την καρτα ανεργιας δεν εννοειται ότι δουλευεις?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:49:18 μμ »
ωχ αμα δεν εισαι πια ανεργος πας στον ΟΑΕΔ και το δηλωνεις ? οταν δεν ανανεωσεις την καρτα ανεργιας δεν εννοειται ότι δουλευεις?

Αφου παυεις να εισαι ανεργος πρεπει να σταματησεις και το επιδομα ανεργιας...Γι αυτο πρεπει να το δηλωσεις.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 09:08:41 μμ »


υγ. μπηκα πριν λιγο ικα-εταμ και διαβασα αυτα που αναφερεις vikoulaki. παρ'ολα αυτα εμενα φετος την ανοιξη με 50+  δεν μου το ανανεωσαν για 12 μηνες...  ::)

fivo ισως επειδή είχες 50+ και οχι 60+ δεν σου ανανέωσαν το βιβλιάριο
Θα ρωτήσω και εγω, και ισως μάθω κάτι

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:32:05 πμ »
ωχ αμα δεν εισαι πια ανεργος πας στον ΟΑΕΔ και το δηλωνεις ? οταν δεν ανανεωσεις την καρτα ανεργιας δεν εννοειται ότι δουλευεις?

Αφου παυεις να εισαι ανεργος πρεπει να σταματησεις και το επιδομα ανεργιας...Γι αυτο πρεπει να το δηλωσεις.
οχι δεν επαιρνα επιδομα ανεργιας... ειμαι η περιτπωση με το ΙΔΕΚΕ και με την συμβαση εργου. Αν και εκανα ενσταση δεν μου εδωσαν επιδομα ανεργιας(το ΙΚΑ βεβαια κραταει τα απαραιτητα χρηματα για επιδομα ανεργιας)
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 11:14:34 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος είναι η πρώτη μου χρονιά ως ωρομίσθια και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βγάλω βιβιάριο υγείας και τί δικαιολογητικά χρειάζεται..Γνωρίζει κανείς κάτι? Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:20:32 πμ »
Καλησπέρα! Φέτος είναι η πρώτη μου χρονιά ως ωρομίσθια και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βγάλω βιβιάριο υγείας και τί δικαιολογητικά χρειάζεται..Γνωρίζει κανείς κάτι? Ευχαριστώ  :)

Χρειαζεσαι 50ενσημα για να βγαλεις βιβλιαριο, αρα πρεπει να ξερεις ποσα ενσημα παιρνεις ,ωστε ,οταν τα συμπληρωσεις ,να παρεις το βιβλιαριο σου.Για περαιτερω λεπτομερειες ρωτα το ικα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:41:37 πμ »
Καλησπέρα! Φέτος είναι η πρώτη μου χρονιά ως ωρομίσθια και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βγάλω βιβιάριο υγείας και τί δικαιολογητικά χρειάζεται..Γνωρίζει κανείς κάτι? Ευχαριστώ  :)

Χρειαζεσαι 50ενσημα για να βγαλεις βιβλιαριο, αρα πρεπει να ξερεις ποσα ενσημα παιρνεις ,ωστε ,οταν τα συμπληρωσεις ,να παρεις το βιβλιαριο σου.Για περαιτερω λεπτομερειες ρωτα το ικα

Από την 01/03/09 χρειάζονται 60 ένσημα και από την 01/03/10 70 ένσημα. Αυτές οι μέρες εργασίας πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί την προηγούμενη χρονιά για να έχει το δικαίωμα ο ασφαλισμένος να εκδώσει ατομικό βιβλιάριο υγείας.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 10:36:54 πμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Μέχρι 31-10-2009 είχα ασφάλεια ΟΑΕΕ ως φροντιστής, οπότε και την διέκοψα. Φυσικά μου δίνεται το δικαίωμα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μέχρι 31-10-2010.
Από την 1-11-2009 εργάζομαι ως αναπληρωτής οπότε δικαιούμαι και ασφάλεια ΙΚΑ.
 Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να μην κάνω χρήση του δικαιωματος βιβλιαρίου ΙΚΑ, ώστε να παραμείνω στο ΟΑΕΕ ιατρικά, χωρίς αυτό φυσικά να δημιουργεί μπέρδεμα ή στην καταμέτρηση των ενσήμων.

jak13;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.