*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 37401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 06:34:59 μμ »
Είναι γνωστές οι απόψεις της εφημερίδας της ελίτ, της 'Washington Post' ...εεε ΛΑΘΟΣ της 'Kathimerinis' ήθελα να πω, ειδικά μετά την είσοδο του 'Alex Papahelas' και την άμεση απόλυση δημοσιογράφων όπως ο Δελαστίκ ; Για ποιο λόγο απολύθηκε ο συγκεκριμένος άραγε, για ψάξτε λίγο να δείτε αν δεν θυμάστε...

Όπως επίσης είναι γνωστές και οι τακτικές των 'διεθνοφασιστών' να αποδίδοιυν τον όρο 'φασίστα', 'ακροδεξιό' κτλ σε οτιδήποτε είναι αντίθετο στις επιδιώξεις τους.

Οι παρακάτω σκέψεις πιστεύω αποτελούν μια απάντηση σε άρθρα όπως αυτό της 'Κathimerinis'.

Είναι λοιπόν  φανερό ότι ο κίνδυνος κατά της ελευθερίας μας δεν προέρχεται από τον ανύπαρκτο φασισμό των λαϊκίστικων κομμάτων της ακροδεξιάς, που όταν αποκτούν την εξουσία στο δεδομένο θεσμικό πλαίσιο συμπεριφέρονται  όπως και τα κόμματα εξουσίας. Ο πραγματικός κίνδυνος προέρχεται από τον πολύ υπαρκτό «δημοκρατικό» ολοκληρωτισμό που ενσαρκώνει η υπερεθνική ελίτ και τα κατά τόπους  παραρτήματα της στα κόμματα εξουσίας αλλά και στην παραδοσιακή «Αριστερά», ο οποίος θεμελιώνεται στο σύστημα της διεθνοποιημένης οικονομίας της αγοράς και της αντιπροσωπευτικής «δημοκρατίας».
ΤΑΚΗΣ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ορίστε και ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑ :
http://resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=4016
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 09:57:00 μμ »
Αχ, αυτός ο αισθησιασμός των "εθνικών" θεμάτων...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 03:14:58 μμ »
Μιλάει και ο Σημίτης που πήγε να χαρίσει ελληνικό έδαφος (βλ. Ίμια) σε εχθρό. Εθνοπροδότες όλοι αυτοί οι δήθεν εξσυγχρονιστές (όπως και τα ακροδεξιά λαμόγια άλλωστε).
Το χειρότερο με τη Δραγώνα είναι ότι έγινε ακαδημαϊκός χωρίς να έχει - απ' ότι φαίνεται - αναγνωρισμένο βασικό τίτλο σπουδών, και ενώ έχει εξειδικευτεί στην ψυχολογία, πάει και μπλέκεται με ιστορία. Την τοποθέτησαν και στο.. κατάλληλο υπουργείο (παρέα με την άλλη...). Άστα να πάνε γενικά. Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα κανέναν Γιούνγκ ή Φρόυντ και άσε την Ιστορία για αυτούς που την κατέχουν.
Αναξιοκρατία, εθνοπροδοσία και απροκάλυπτη κοροϊδία.. αυτά επικρατούν σήμερα.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το κείμενο και το απόσπασμα, αναφέρεται γενικότερα (κάπου στις ΗΠΑ μάλλον) για μια "ακαδημαϊκό" με έδρα ψυχολογίας.. Είναι που είναι ο κλάδος προβληματικός (στην ουσία του κιόλας δηλαδή). Όπως έλεγε και ο μεγάλος Feynman (Nobel Φυσικής, 1965) "...η ψυχολογία στην καλύτερη περίπτωση είναι μια ιατρική μέθοδος, αλλά τείνει προς τον τσαρλατανισμό..."

Ωραίο επίπεδο. Εσύ διδάσκεις σε παιδιά; Θεωρείς την ψυχολογία τσαρλατανισμό;
Μήπως να πάρουμε και την άδεια σου (εκδίδεις και πιστοποιητικά φρονημάτων μήπως;) για το αν θα κάνουμε έρευνα στην ιστορία ή στην όποια κοινωνική επιστήμη;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 03:45:18 μμ »
Μιλάει και ο Σημίτης που πήγε να χαρίσει ελληνικό έδαφος (βλ. Ίμια) σε εχθρό. Εθνοπροδότες όλοι αυτοί οι δήθεν εξσυγχρονιστές (όπως και τα ακροδεξιά λαμόγια άλλωστε).
Το χειρότερο με τη Δραγώνα είναι ότι έγινε ακαδημαϊκός χωρίς να έχει - απ' ότι φαίνεται - αναγνωρισμένο βασικό τίτλο σπουδών, και ενώ έχει εξειδικευτεί στην ψυχολογία, πάει και μπλέκεται με ιστορία. Την τοποθέτησαν και στο.. κατάλληλο υπουργείο (παρέα με την άλλη...). Άστα να πάνε γενικά. Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα κανέναν Γιούνγκ ή Φρόυντ και άσε την Ιστορία για αυτούς που την κατέχουν.
Αναξιοκρατία, εθνοπροδοσία και απροκάλυπτη κοροϊδία.. αυτά επικρατούν σήμερα.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το κείμενο και το απόσπασμα, αναφέρεται γενικότερα (κάπου στις ΗΠΑ μάλλον) για μια "ακαδημαϊκό" με έδρα ψυχολογίας.. Είναι που είναι ο κλάδος προβληματικός (στην ουσία του κιόλας δηλαδή). Όπως έλεγε και ο μεγάλος Feynman (Nobel Φυσικής, 1965) "...η ψυχολογία στην καλύτερη περίπτωση είναι μια ιατρική μέθοδος, αλλά τείνει προς τον τσαρλατανισμό..."

Ωραίο επίπεδο. Εσύ διδάσκεις σε παιδιά; Θεωρείς την ψυχολογία τσαρλατανισμό;
Μήπως να πάρουμε και την άδεια σου (εκδίδεις και πιστοποιητικά φρονημάτων μήπως;) για το αν θα κάνουμε έρευνα στην ιστορία ή στην όποια κοινωνική επιστήμη;


Την παλεύεις; Και το είχε γράψει ο Feynman, αν δεν τον γνωρίζεις δεν φταίω εγώ (και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με αυτό που είχε πει, απλά δεν θα εξηγήσω αναλυτικά εδώ τον συλλογισμό του).
Εσύ τι δηλώνεις δηλαδή; Ψυχολόγος; Αν ναι, τότε να κάνεις έρευνα και να γράψεις βιβλία στο αντικείμενό σου (ή μυθιστορήματα, αν έχεις ταλέντο στη συγγραφή). Αν συνεχίζεις να έχεις απορίες, σε παραπέμπω στο προηγούμενο μήνυμά μου, είμαι σαφής.
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να εκφράζει τις προσωπικές του απόψεις, αλλά όταν χρησιμοποιεί τον τίτλο του ακαδημαϊκού για να ασχοληθεί "επιστημονικά" με αντικείμενο που δεν είναι της ειδικότητάς του, το θεωρώ απαράδεκτο επιστημονικά. Τώρα το κατάλαβες ή ακόμα;
Και στο όλο θέμα, αδιαφορώ για τις όποιες απόψεις της κυρίας. Αυτό που τόνισα είναι ότι πιθανόν αυτή, όπως και άλλοι (και αυτό θα πρέπει να ελεγχθεί κάποια στιγμή), έγινε ακαδημαϊκός χωρίς αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος βασικό τίτλο σπουδών ΑΕΙ (εκτός αν το διδακτορικό από μόνο του αρκεί). Πιθανόν να έγινε νομότυπα (δεν γνωρίζω ακριβώς), αλλά δεν παύουν να υπάρχουν απορίες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 03:46:09 μμ »
Παράθεση
Ωραίο επίπεδο.

Μαλισταααααα

Παράθεση
Εσύ διδάσκεις σε παιδιά;

Εσυ???

Παράθεση
Θεωρείς την ψυχολογία τσαρλατανισμό;

Εγω οχι.Εσυ?

Παράθεση
Μήπως να πάρουμε και την άδεια σου (εκδίδεις και πιστοποιητικά φρονημάτων μήπως;) για το αν θα κάνουμε έρευνα στην ιστορία ή στην όποια κοινωνική επιστήμη;

Δραγωνα λεγεσε????

Παράθεση
Selanik

Selanik (Yunanca: Θεσσαλονίκη / Thessaloniki, Osmanlı Türkçesi: سلانیك), Yunanistan'ın ikinci büyük kenti[1] ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir.

Και για οσους δεν γνωριζουν Τουρκικα ο/η παραπανω κυρια/κυριος χρησιμοποιει ως Ψευδωνυμο την ονομασια της Θεσσαλονικης στα Τουρκικα.....Οταν η λεξη "ντροπη" καταργηθηκε απο το Ελληνικο λεξιλογιο γεννηθηκαν ατομα οπως ο/η κυριος/α.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2010, 03:49:16 μμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 03:49:33 μμ »
Παράθεση
Ωραίο επίπεδο.

Μαλισταααααα

Παράθεση
Εσύ διδάσκεις σε παιδιά;

Εσυ???

Παράθεση
Θεωρείς την ψυχολογία τσαρλατανισμό;

Εγω οχι.Εσυ?

Παράθεση
Μήπως να πάρουμε και την άδεια σου (εκδίδεις και πιστοποιητικά φρονημάτων μήπως;) για το αν θα κάνουμε έρευνα στην ιστορία ή στην όποια κοινωνική επιστήμη;

Δραγωνα λεγεσε????

Παράθεση
Selanik

Selanik (Yunanca: Θεσσαλονίκη / Thessaloniki, Osmanlı Türkçesi: سلانیك), Yunanistan'ın ikinci büyük kenti[1] ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir.

Και για οσους δεν γνωριζουν Τουρκικα ο/η παραπανω κυρια/κυριος χρησιμοποιει το ως Ψευδωνυμο την ονομασια της Θεσσαλονικης στα Τουρκικα.....Οταν η λεξη "ντροπη" καταργηθηκε απο το Ελληνικο λεξιλογιο γεννηθηκαν ατομα οπως ο/η κυριος/α.

Αχά! Έτσι εξηγούνται πολλά..
Ελπίζω να μην διδάσκει σε ελληνικό σχολείο, γιατί δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελληνικά :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 04:24:37 μμ »

Δραγωνα λεγεσε????

Selanik (Yunanca: Θεσσαλονίκη / Thessaloniki, Osmanlı Türkçesi: سلانیك), Yunanistan'ın ikinci büyük kenti[1] ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir.

Και για οσους δεν γνωριζουν Τουρκικα ο/η παραπανω κυρια/κυριος χρησιμοποιει ως Ψευδωνυμο την ονομασια της Θεσσαλονικης στα Τουρκικα.....Οταν η λεξη "ντροπη" καταργηθηκε απο το Ελληνικο λεξιλογιο γεννηθηκαν ατομα οπως ο/η κυριος/α.

Ελπίζω να μην διδάσκει σε ελληνικό σχολείο, γιατί δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελληνικά

Τουλάχιστον εγώ ξέρω να γράφω ελληνικά (το δεύτερο πρόσωπο ενικού παίρνει -αι, δε σας το έμαθαν, φαίνεται, στο σχολείο). Βλέπω μετά τις φασιστικές πρακτικές στοχοποίησης πολιτικών προσώπων, αρχίζει και η στοχοποίηση μελών του φόρουμ για τα νικ που επιλέγουν).

Ναι, διδάσκω σε παιδιά και ξέρω ότι η ψυχολογία δεν είναι τσαρλατανισμός (και δε με ενδιαφέρει τι γνώμη έχει ο Feynman και ο κάθε Feynman).
Λυπάμαι που άνθρωποι επικίνδυνης ιδεολογίας με εκφράσεις "Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα" μέσα από την ανωνυμία έχουν μπαχαλιάσει τα φόρουμ του pde με αναπαραγωγή δημοσιευμάτων ακροδεξιάς προπαγάνδας και φτηνού λαϊκισμού.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 04:30:00 μμ »

Δραγωνα λεγεσε????

Selanik (Yunanca: Θεσσαλονίκη / Thessaloniki, Osmanlı Türkçesi: سلانیك), Yunanistan'ın ikinci büyük kenti[1] ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir.

Και για οσους δεν γνωριζουν Τουρκικα ο/η παραπανω κυρια/κυριος χρησιμοποιει ως Ψευδωνυμο την ονομασια της Θεσσαλονικης στα Τουρκικα.....Οταν η λεξη "ντροπη" καταργηθηκε απο το Ελληνικο λεξιλογιο γεννηθηκαν ατομα οπως ο/η κυριος/α.

Ελπίζω να μην διδάσκει σε ελληνικό σχολείο, γιατί δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελληνικά

Τουλάχιστον εγώ ξέρω να γράφω ελληνικά (το δεύτερο πρόσωπο ενικού παίρνει -αι, δε σας το έμαθαν, φαίνεται, στο σχολείο). Βλέπω μετά τις φασιστικές πρακτικές στοχοποίησης πολιτικών προσώπων, αρχίζει και η στοχοποίηση μελών του φόρουμ για τα νικ που επιλέγουν).

Ναι, διδάσκω σε παιδιά και ξέρω ότι η ψυχολογία δεν είναι τσαρλατανισμός (και δε με ενδιαφέρει τι γνώμη έχει ο Feynman και ο κάθε Feynman).
Λυπάμαι που άνθρωποι επικίνδυνης ιδεολογίας με εκφράσεις "Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα" μέσα από την ανωνυμία έχουν μπαχαλιάσει τα φόρουμ του pde με αναπαραγωγή δημοσιευμάτων ακροδεξιάς προπαγάνδας και φτηνού λαϊκισμού.

Χαχαχαχα... σε λίγο θα πεις ότι ψηφίζω και λα.ο.ς!
Είσαι απλά αστείος και δεν αξίζει κανείς να ασχοληθεί άλλο μαζί σου. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο..
Κρίμα τα παιδιά που διδάσκεις (τους λες κιόλας ότι η.. Selanik ανήκει στην Τουρκία ή στη "Μακεδονία του Αιγαίου"; να ξέρουμε και τι φρούτο είσαι δηλαδή). Περαστικά και μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις περαιτέρω. Πάμε παρακάτω.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 04:55:12 μμ »
Καλά ρε παιδιά μην το τραβάμε το σκοινί. Ο κάθε ένας έχει τις προσωπικές του απόψεις για διάφορα θέματα. Το αν μπήκε η Δραγώνα στο υπουργείο παιδείας, τι μας αφορά η ιδεολογία της, αλλά αν είναι εντάξει με την δουλειά που καλείται να φέρει εις πέρας.
Μην αναπαράγουμε διάφορες θεωρίες συνωμοσιών που ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας.
 Όσο για τον Φέιμαν ένας σπουδαίος, εβραϊκής καταγωγής αν αυτό έχει καμιά σημασία, φυσικός νομίζω πως σωστά αμφέβαλε για τα επιστημονικά όρια της ψυχολογίας της δεκαετίας του 60.
 Σήμερα όμως, το 2010 ,έχουν εξελιχθεί πολύ τα πράγματα και έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Δείτε τις αλλαγές στην γνωστική ψυχολογία που έχουν προκαλέσει ανατροπές στις μεθόδους διδασκαλίας. Ή ακόμη το πόσο βοηθά σε πρακτικά ζητήματα όπως στην κατανόηση και στο ξεμπέρδεμα καθημερινών προβλημάτων και συμπεριφορών.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 05:43:18 μμ »
Κι εμένα δε με νοιάζει ποιο νικ χρησιμοποιεί ο καθένας. Αν θέλετε πείτε στο συντονιστή να ανοίξει συζήτηση για την επιλογή του νικ  καθενός. Ξέρω βορειοελλαδίτες και μάλιστα ανθρώπους μεγάλους -κυρίως αυτούς- που κατ΄εμένα ούτε η προφορά τους δεν είναι ελληνική.Έχουν ζήσει τα παιδικά τους χρόνια στη Μιικρά Ασία και πώς να το κάνουμε..ξέρουν τούρκικα. Τι είναι; Πράκτορες ; Σημασία έχει τι λέει και τι πιστεύει ο καθένας. Κι εγώ θα συμφωνήσω πως στο φόρουμ κυκλοφορεί πολύ αυγό του φιδιού,όπως έχει ξαναειπωθεί.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 05:53:46 μμ »
Συμφωνώ και εγώ είμαι με διάλεκτο και είμαι νησιώτισσα Ελληνίδα....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:39:30 μμ »
Καλά ρε παιδιά μην το τραβάμε το σκοινί. Ο κάθε ένας έχει τις προσωπικές του απόψεις για διάφορα θέματα. Το αν μπήκε η Δραγώνα στο υπουργείο παιδείας, τι μας αφορά η ιδεολογία της, αλλά αν είναι εντάξει με την δουλειά που καλείται να φέρει εις πέρας.
Μην αναπαράγουμε διάφορες θεωρίες συνωμοσιών που ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας.
 Όσο για τον Φέιμαν ένας σπουδαίος, εβραϊκής καταγωγής αν αυτό έχει καμιά σημασία, φυσικός νομίζω πως σωστά αμφέβαλε για τα επιστημονικά όρια της ψυχολογίας της δεκαετίας του 60.
 Σήμερα όμως, το 2010 ,έχουν εξελιχθεί πολύ τα πράγματα και έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Δείτε τις αλλαγές στην γνωστική ψυχολογία που έχουν προκαλέσει ανατροπές στις μεθόδους διδασκαλίας. Ή ακόμη το πόσο βοηθά σε πρακτικά ζητήματα όπως στην κατανόηση και στο ξεμπέρδεμα καθημερινών προβλημάτων και συμπεριφορών.


Είπες τη σωστή κουβέντα! Έτσι είναι στην πραγματικότητα.. εξελίσσονται τα πράγματα.

Όσο για τα νικ, σίγουρα δεν έχει τόση σημασία εν γένει, αλλά δεν είναι μόνο θέμα διαλέκτου.. αντί να στηρίζει κανείς τις ελληνικές ονομασίες - ειδικά σε ευαίσθητες ιστορικά περιοχές - καμιά φορά (ίσως και άθελά του) προκαλεί. Τέλος πάντων, λήγει εδώ αυτό το θέμα.

Στα πραγματικά θέματα τώρα: τι γίνεται με το πτυχίο της κας Δραγώνα; Έχει αναγνωριστεί ο βασικός τίτλος σπουδών της ως ισότιμος με πτυχίο ΑΕΙ; Αν ναι, πως έγινε αυτό; Αν όχι, πως έγινε μέλος ΔΕΠ με μόνο κριτήριο τον τίτλο του διδακτορικού; Αν κάποιος γνωρίζει τη σχετική νομοθεσία ας μας διαφωτίσει.
Και θα απορούν κάποιοι γιατί τα βάλανε όλοι με τη κα Δραγώνα; Εντάξει οι καρατζαφερικοί και λοιποί ξέθαψαν το θέμα με το βιβλίο της, αλλά όσον αφορά το θέμα πτυχίου της, από τη στιγμή που έγινε γενικός γραμματέας, και μάλιστα στο υπουργείο παιδεία, είναι εύλογες οι απορίες (αλλιώς κανείς δεν θα την ήξερε, αφού ανίκανοι ή/και με ελλιπη προσόντα στα ΑΕΙ είναι αρκετοί και δεν μπορείς να τους ξέρεις όλους).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 08:34:53 μμ »
[Όσοι εκφράζουν διαφορετική άποψη από την αυτοαποκαλούμενη προοδευτική, βαφτίζονται "ακροδεξιοί", "φοβικοί", διασπορείς "αβγών του φιδιού". Πρόκειται για το νεοφασισμό, τους υποστηρικτές της παγκοσμοιοποίησης, από τη νεοφιλελεύθερη δεξιά έως την ανανεωτική αριστερά.]

Ομελέτας

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:05:11 μμ »
χωρίς να διαφωνώ για το ότι καθηγήτρια ελληνικού παν/μιου χωρίς αναγνωρισμένο βασικό τίτλο σπουδών δεν γίνεται να υπάρξει ( ή τουλάχιστον, εκτός από νόμιμο κάτι πρέπει και να είναι και ηθικό, λέει η παράταξη την οποία υπηρετεί), θέλω να τονίσω δύο σημεία
α. ότι απ'όσο την έχω δει σε συνέδρια και έχω διαβάσει βιβλία της, δεν έχω την εικόνα της ανίκανης καθηγήτριας παν/μιου -το αντίθετο.
β. όταν καλείσαι να κάνεις εφαρμοσμένη επιστήμη -και δη κοινωνική- κινείσαι στα όρια των επιστημών. πόσω δε μάλλον όταν ασχολείσαι με το θέμα των μουλσουμανοπαίδων ούσα υπεύθυνη του προγράμματος, όπου χρειάζεται μια κοινωνική-γλωσσική-εκπαιδευτική-ιστορική-νομική διαθεματική αντιμετώπιση! ούτε βεβαίως είναι προσωπικές οι απόψεις της κας Δραγώνα ή εκφράζουν ένα μειοψηφικό ρεύμα στη βιβλιογραφία ή τις κρατάει κρυφές από τον έλεγχο συνεδρίων και συναδέλφων..

αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ εξ ολοκλήρου μαζί της, ούτε φυσικά ότι δε θέλω να ελεγχθεί -αποπεμφθεί για ενδεχόμενη παρανομία. αλλά να είμαστε και δίκαιη στην κρίση μας πριν τη βγάλουμε άχρηστη, αντιεπιστημονική και ανθελληνίδα!
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175737
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 904
Σύνολο: 907

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.