*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 197202 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος volfi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πληρωμη ωρομισθίων
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 29, 2010, 04:15:04 μμ »
 :)Πληρώθηκε κανείς ωρομίσθιος τελικά???Είμαι στην Αθήνας και τπτ ακόμη 4 μήνες απλήρωτοι!!!!!!!!!!Που θα πάει αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 29, 2010, 04:36:01 μμ »

Συγχωνεύθηκαν δύο παρόμοια θέματα.

Ευχαριστώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη ωρομισθίων
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 29, 2010, 06:07:13 μμ »
:)Πληρώθηκε κανείς ωρομίσθιος τελικά???Είμαι στην Αθήνας και τπτ ακόμη 4 μήνες απλήρωτοι!!!!!!!!!!Που θα πάει αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.....

Ακόμα τίποτα. Θα είναι ντροπή τους να μας αφήσουνε να κάνουμε Πάσχα απλήρωτοι, όσο και αν έχουμε μάθει να μην βασιζόμαστε στα χρήματα αυτά

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 29, 2010, 07:17:29 μμ »
Ποιο Μάρτη εννοούσε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 29, 2010, 07:58:23 μμ »
Επικοινώνισα με τον εκκαθαριστή της Διεύθυνσης που ανήκω, σήμερα το πρωί και τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια πληρωμη πριν το Πάσχα, μου το απέρριψε. Του είπα για την ανακοίνωση στις 23/3 της υπουργού και τη δήλωση της oncamera και μου είπε ότι είναι ενήμερος αλλά οι κωδικοί και η όλη η διαδικασία χρειάζεται περίπου 20 μέρες και λόγω του ότι μεσολαβεί Πάσχα να υπολογίζω εν τέλη 1 μήνα μετά..

Επιπλέον σε πολλές διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας δεν έχουν ξεκαθαρίσει πως θα γίνουν οι αναδρομικές κρατήσεις. Σε μας είπαν ότι θα πληρώσουν κανονικά με βάση τα χαρτιά που τους στείλαμε και πιθανό θα αφαιρεθούν αναδρομικά τα ποσά από επόμενη μισθοδοσία. Σε άλλους ζητήσανε εκ νέου από το Γενάρη τα χαρτιά με τις νέες κρατήσεις. Πάντως επίσημη οδηγία για την περίπτωσή μας δεν έχουν και πολύ φοβάμαι ότι θα κάνουν καιρό να δούμε τα χρήματα από 01/2010 και μετά

Τι να πώ παιδιά αυτό που χρειάζεται είναι να απεργήσουμε πανελλαδικά 1 βδομάδα μόνο οι ωρομίσθιοι και να καταφύγουμε νομικά επιτέλους, ώστε να αποφασιστεί η πληρωμή μας στο τέλος κάθε μήνα όπως συμβαίνει με όλους τους υπαλλήλους. Γιατί σε μας τόση ελαστικότητα;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:28:44 πμ »
Επιπλέον σε πολλές διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας δεν έχουν ξεκαθαρίσει πως θα γίνουν οι αναδρομικές κρατήσεις. Σε μας είπαν ότι θα πληρώσουν κανονικά με βάση τα χαρτιά που τους στείλαμε και πιθανό θα αφαιρεθούν αναδρομικά τα ποσά από επόμενη μισθοδοσία. Σε άλλους ζητήσανε εκ νέου από το Γενάρη τα χαρτιά με τις νέες κρατήσεις. Πάντως επίσημη οδηγία για την περίπτωσή μας δεν έχουν και πολύ φοβάμαι ότι θα κάνουν καιρό να δούμε τα χρήματα από 01/2010 και μετά
Τι εννοείς "αναδρομικές/νέες κρατήσεις";  ??? ??? ??? ??? ??? Έχω χάσει επεισόδια;

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:41:15 πμ »
Nα μην παει κανεις ωρομισθιος για δουλεια μετα το πασχα... μου λεγαν πριν παω ωρομισθια οτι κανουν 5 6 μηνες να πληρωσουν και ελεγα αντε υπερβολες...ημουν αισιοδοξη τρομαρα μου!
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 30, 2010, 12:07:49 μμ »
 >:(  >:(  >:( Συνάδελφοι, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι και εγώ σε μια κατάσταση εκτός εαυτού. Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με την «γλυκύτατη» εκκαθαρίστρια στην περιοχή της Σητείας. Βλέποντας και εγώ την συνέντευξη της υπουργού χάρηκα ότι θα κάνω Πάσχα σαν άνθρωπος αλλά φευ!!!! Πήρα λοιπόν στο γραφειο να μιλήσω με την υπεύθυνη μισθοδοσίας ΠΕ06 η οποία Γυρνώντας σήμερα από την άδεια της δεν ήξερε τι ακριβώς συμβαίνει. Με έβαλε λοιπόν να πάρω στην διεύθυνση να μιλήσω με τον υπεύθυνο μισθοδοσίας. Αυτός μου είπε ότι τα κονδύλια θα σταλούν σήμερα στην επίτροπο για έγκριση. Για να μπουν όμως την Πέμπτη πρέπει να πιέσουν την επίτροπο από την Σητεία. Παίρνω λοιπόν και εγώ περιχαρής την εκκαθαρίστρια μας να την ενημερώσω. Η αντιμετώπιση της με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου. Δεν γίνεται να πληρωθούμε την Πέμπτη γιατί επείγει να μπουν οι μισθοί των μόνιμων. Μου βρήκε όμως λύση στο πρόβλημα μου «να δανειστώ από δεξιά και αριστερα» (αυτολεξεί). Όταν λοιπόν της είπα ότι αυτό κάνω εδώ και 2 μήνες μου είπε «να πω στη μαμά και στον μπαμπά μου». Στην απάντηση ότι 30 χρόνων γαϊδούρα δεν είναι υποχρεωμένοι οι γονείς μου να με συντηρούν μιας και έφαγαν τόσα ρημαδολεφτα να με σπουδάσουν μου απάντησε «ο γιος μου είναι 35 και τον συντηρώ». Και βέβαια αυτό που με έκανε να την λυπηθώ ήταν ότι «και εγώ μην νομίζετε το Δώρο το πήρα μισό» (άσχετο ότι εγώ ούτε Δώρο Χριστουγέννων δεν έχω πάρει ακόμα). Αυτά τα ωραια συμβαίνουν συνάδελφοι στην Κρήτη. Α και όπως που είπε και η κυρία ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ (με ρύζι και φακές συμπληρώνω εγώ)!!

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 30, 2010, 12:34:43 μμ »
Τουλάχιστον η εκ-καθαρίστρια είναι ετοιμόλογη! ;D ;D ;D
Καλό κουράγιο που είπε κι ο Όλι!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:50:39 μμ »
Ωραία τα λέει η κυρία, Μαράκι! Καλά, δεν ντρέπονται; Μου θυμίζει όταν παλιά δούλευα σε φροντιστήριο και αργούσαν να με πληρώσουν/έκοβαν χρήματα κλπ και η φροντιστηριούχος άρχισε να κλαίγεται για την δικιά της κατάσταση (μάλιστα μου είπε ότι ακόμα δεν κατάφερε να αγοράσει κουρτίνες για το σπίτι της) για να μην ζητήσω αυτά που δικαιούμαι.
Επανέρχομαι, όμως, στο φλέγον ζήτημα: υπάρχουν αναδρομικές κρατήσεις; Γιατί; Από τι θα κόψουν; Ας με διαφωτίσει κάποιος να ξέρω τι θα περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:58:27 μμ »
Ωραία τα λέει η κυρία, Μαράκι! Καλά, δεν ντρέπονται; Μου θυμίζει όταν παλιά δούλευα σε φροντιστήριο και αργούσαν να με πληρώσουν/έκοβαν χρήματα κλπ και η φροντιστηριούχος άρχισε να κλαίγεται για την δικιά της κατάσταση (μάλιστα μου είπε ότι ακόμα δεν κατάφερε να αγοράσει κουρτίνες για το σπίτι της) για να μην ζητήσω αυτά που δικαιούμαι.
Επανέρχομαι, όμως, στο φλέγον ζήτημα: υπάρχουν αναδρομικές κρατήσεις; Γιατί; Από τι θα κόψουν; Ας με διαφωτίσει κάποιος να ξέρω τι θα περιμένω.

Και εγώ θα ήθελα να ενημερωθώ πάνω σε αυτό

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 30, 2010, 05:54:53 μμ »
Εγώ πήρα σήμερα Α' Αθήνας και μου είπαν ότι για Δεκέμβρη-Γενάρη θα τα πάρουμε μέσα στον Απρίλη και Φλεβάρη-Μάρτη θα το κοιτάξουν για αμέσως μετά.Τέλεια???

Αυτές οι αναδρομικές κρατήσεις τι είναι??Σε εμάς τους ωρομίσθιους θα κόψουν τίποτα όπως και στους μόνιμους??

Αποσυνδεδεμένος Mitsios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 30, 2010, 06:03:46 μμ »
οι πληρωμές αφορουν κ τους εκπαιδευτικους που έχουν διδαξει σε δημόσια ιεκ?

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 30, 2010, 06:42:14 μμ »
Τι εννοείς "αναδρομικές/νέες κρατήσεις";  ??? ??? ??? ??? ??? Έχω χάσει επεισόδια;
Εγώ πήρα σήμερα Α' Αθήνας και μου είπαν ότι για Δεκέμβρη-Γενάρη θα τα πάρουμε μέσα στον Απρίλη και Φλεβάρη-Μάρτη θα το κοιτάξουν για αμέσως μετά.Τέλεια???

Αυτές οι αναδρομικές κρατήσεις τι είναι??Σε εμάς τους ωρομίσθιους θα κόψουν τίποτα όπως και στους μόνιμους??
Παιδιά οι μειώσεις σε επιδόματα (12%) και δώρα (30%) ισχύουν για όλους στο δημόσιο τομέα και στους ωρομισθίους, δυστυχώς. Οι πρωτοβάθμιες συνήθως έχουν εκκαθαριστή στη διεύθυνση και εφόσον δεν έχουν γίνει πληρωμές λογικά θα αναλάβει να επανυπολογίσει το επίδομα τριμήνου, δώρο πάσχα με τις νέες κρατήσεις. Στις δευτεροβάθμιες όμως τις λίστες στέλνουν τα σχολεία και επειδή ο νόμος βγήκε μέσα στο Μάρτη οι λίστες για Γενάρη και Φλεβάρη είναι με το παλιό μισθολόγιο οπότε πρέπει να επανασυνταχθούν με βάση τις κρατήσεις στα επιδόματα. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν πει ποιος θα κάνει τη διαδικασία αυτή, αυτόματα οι διευθύνσεις ή το κάθε σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.