*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά σχολεία.  (Αναγνώστηκε 19398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 12:26:51 πμ »
όλα γίνονται, στην Ελλάδα είμαστε..
αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο εργοδότης δε θέλει να του φύγεις εσύ -δεν ξέρω δλδ αν είναι πρόθυμος να παίξει αυτό το "παιχνίδι" από τη στιγμή που έχει επενδύσει πάνω σου τόσα χρόνια. το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι πόσο σοβαρά μπορείς να δεσμευτείς απέναντι στο ιδιωτικό έναντι του δημοσίου/ αν έχεις δώσει ΑΣΕΠ κτλ..

επετηρίδα υπάρχει, αλλά τύποις.. δλδ όταν με προσέλαβαν πήγα και έβγαλα ένα χαρτί ότι είμαι ιδιωτική εκπαιδευτικός, άντε αν ήμουν εξ αρχής γραμμένη να μην έτρωγα την ταλαιπωρία μαζεμένη. δεν υπάρχει δλδ ουσιαστικός λόγος να έχεις προ-εγγραφεί σε αυτήν
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 12:33:38 πμ »
όλα γίνονται, στην Ελλάδα είμαστε..
αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο εργοδότης δε θέλει να του φύγεις εσύ -δεν ξέρω δλδ αν είναι πρόθυμος να παίξει αυτό το "παιχνίδι" από τη στιγμή που έχει επενδύσει πάνω σου τόσα χρόνια. το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι πόσο σοβαρά μπορείς να δεσμευτείς απέναντι στο ιδιωτικό έναντι του δημοσίου/ αν έχεις δώσει ΑΣΕΠ κτλ..

επετηρίδα υπάρχει, αλλά τύποις.. δλδ όταν με προσέλαβαν πήγα και έβγαλα ένα χαρτί ότι είμαι ιδιωτική εκπαιδευτικός, άντε αν ήμουν εξ αρχής γραμμένη να μην έτρωγα την ταλαιπωρία μαζεμένη. δεν υπάρχει δλδ ουσιαστικός λόγος να έχεις προ-εγγραφεί σε αυτήν
καλα για το πως θα απολυθει καποιος ειναι το μονο ευκολο... ;) ;D ;D ;Dεκτος πια αν ειναι αναντικαταστατος...

για αλλη μια φορα ευχαριστω πολυ...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 12:50:22 πμ »
καλησπέρα και από εμένα ,έχω ακούσει ότι οι μισθοί είναι λίγο καλύτεροι σε σχέση με το δημόσιο αλλά ότι υπάρχει έλεγχος από τη διεύθυνση ,βέβαια,παίζει ρόλο και η ποιότητα της εκπαίδευσης του κάθε σχολείου,υπάρχουν ιδιώτικα που δε χαρίζονατι στους βαθμούς και αλλά που τα προτιμούν <<χαρισματικοί>>μαθητές για να αποκτήσουν ένα καλό βαθμολογικά απολυτήριο ,άραγε τα μέιλ που τους στέλνεις με το βιογραφικο τα κοιτάνε ή πρέπει ο/η ίδιος να υποβάλλεις αίτηση-βιογραφικό;

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 12:56:32 πμ »
θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δουν το πρόσωπο που ενδιαφέρεται να βρεί δουλειά παρά τα διαβάσουν ένα email.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:03:09 πμ »
ο μισθός είναι ο ίδιος (μισθολογικών κλιμακίων, επιδομάτων κτλ συμπεριλαμβανομένων) - μόνο για μία περίπτωση ξέρω ότι παίρνουν εξτρά επίδομα και μιλάμε για εξτρά ακριβοπληρωμένο σχολείο  ;)΄
ως προς το θέμα του βιογραφικού, καλύτερα να τα στείλεις ταχυδρομικά. τα μέιλ δεν τα κοιτάνε, ενώ έκανα τον κόπο την πρώτη χρονιά και πήγα η ίδια τα βιογραφικά σε 10-12 σχολεία και ήρθα απλά σε επαφή με τη γραμματεία και την παγερή αδιαφορία της.. ευτυχώς που δεν το πέταξαν και μπροστά μου στον κάλαθο των αχρήστων, όπως έχω την πληροφορία εκ των έσω ότι κάνουν σε όλα τα μη συστημένα βιογραφικά σε ονομαστά - "κλασσικά" ιδιωτικά σχολεία..  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2010, 01:04:41 πμ από marianthid »
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:03:19 πμ »
θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δουν το πρόσωπο που ενδιαφέρεται να βρεί δουλειά παρά τα διαβάσουν ένα email.

ειναι ομως τακτικη πολλων να λαμβανουν μαιλ πρωτα ,ξεσκαρταρουν τα βιογραφικα και μετα καλουν για συνεντευξη...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:05:27 πμ »
ο μισθός είναι ο ίδιος (μισθολογικών κλιμακίων, επιδομάτων κτλ συμπεριλαμβανομένων) - μόνο για μία περίπτωση ξέρω ότι παίρνουν εξτρά επίδομα και μιλάμε για εξτρά ακριβοπληρωμένο σχολείο  ;)΄
ως προς το θέμα του βιογραφικού, καλύτερα να τα στείλεις ταχυδρομικά. τα μέιλ δεν τα κοιτάνε, ενώ έκανα τον κόπο την πρώτη χρονιά και πήγα η ίδια τα βιογραφικά σε 10-12 σχολεία και ήρθα απλά σε επαφή με τη γραμματεία και την παγερή αδιαφορία της.. ευτυχώς που δεν το πέταξαν και μπροστά μου στον κάλαθο των αρίστων, όπως έχω την πληροφορία εκ των έσω ότι κάνουν σε όλα τα μη συστημένα βιογραφικά σε ονομαστά - "κλασσικά" ιδιωτικά σχολεία..  :(

γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει... ;) :D :D

ειδες καμια φορα η κεκτημενη ταχυτητα... ;) ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:12:50 πμ »
ο μισθός είναι ο ίδιος (μισθολογικών κλιμακίων, επιδομάτων κτλ συμπεριλαμβανομένων) - μόνο για μία περίπτωση ξέρω ότι παίρνουν εξτρά επίδομα και μιλάμε για εξτρά ακριβοπληρωμένο σχολείο  ;)΄
ως προς το θέμα του βιογραφικού, καλύτερα να τα στείλεις ταχυδρομικά. τα μέιλ δεν τα κοιτάνε, ενώ έκανα τον κόπο την πρώτη χρονιά και πήγα η ίδια τα βιογραφικά σε 10-12 σχολεία και ήρθα απλά σε επαφή με τη γραμματεία και την παγερή αδιαφορία της.. ευτυχώς που δεν το πέταξαν και μπροστά μου στον κάλαθο των αρίστων, όπως έχω την πληροφορία εκ των έσω ότι κάνουν σε όλα τα μη συστημένα βιογραφικά σε ονομαστά - "κλασσικά" ιδιωτικά σχολεία..  :(

γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει... ;) :D :D

ειδες καμια φορα η κεκτημενη ταχυτητα... ;) ;D ;D

το διόρθωσα μεν, αλλά σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο!!  ;D ;D ;D
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:14:27 πμ »
ο μισθός είναι ο ίδιος (μισθολογικών κλιμακίων, επιδομάτων κτλ συμπεριλαμβανομένων) - μόνο για μία περίπτωση ξέρω ότι παίρνουν εξτρά επίδομα και μιλάμε για εξτρά ακριβοπληρωμένο σχολείο  ;)΄
ως προς το θέμα του βιογραφικού, καλύτερα να τα στείλεις ταχυδρομικά. τα μέιλ δεν τα κοιτάνε, ενώ έκανα τον κόπο την πρώτη χρονιά και πήγα η ίδια τα βιογραφικά σε 10-12 σχολεία και ήρθα απλά σε επαφή με τη γραμματεία και την παγερή αδιαφορία της.. ευτυχώς που δεν το πέταξαν και μπροστά μου στον κάλαθο των αρίστων, όπως έχω την πληροφορία εκ των έσω ότι κάνουν σε όλα τα μη συστημένα βιογραφικά σε ονομαστά - "κλασσικά" ιδιωτικά σχολεία..  :(

γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει... ;) :D :D

ειδες καμια φορα η κεκτημενη ταχυτητα... ;) ;D ;D

το διόρθωσα μεν, αλλά σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο!!  ;D ;D ;D

κακως το διορθωσες....με τετοια λαθη βγαζεις παντα καλυτερο νοημα.. ;) :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:29:02 πμ »
αυτο σκεφτόμουν από Μάιο να κάνω ,να πηγαίνω η ίδια νάφήνω βιογραφικό αλλά σκέφτομαι ποιο το νόημα αφου δε θα έχω κανένα μέσο -βίσμα-μπάρμπα στην Κορώνη χαχαχα.Θα το προσπαθήσω όμως γιατί σκέφτομαι τόσα ιδιωτικά στην Αττική ούτε ένα δε θα βρεθεί; εσείς τί λέτε ;είχατε γνωστό που τα κατάγερε μόνος του ή είμαι παντελώς ονειροπόλα;ευχαριστω που απαντήσατε ;)

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:32:58 πμ »
να το κάνεις - δες ό,τι έγραψα και παραπάνω.
απλά να έχεις θέληση και επι - υπό - μονή.
τέλος, ένα μικρό μυστικό, εκτός του να μη στείλεις μέιλ, είναι να τα ταχυδρομήσεις κατά άνοιξη και όχι καλοκαίρι μεριά..
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:33:55 πμ »
αυτο σκεφτόμουν από Μάιο να κάνω ,να πηγαίνω η ίδια νάφήνω βιογραφικό αλλά σκέφτομαι ποιο το νόημα αφου δε θα έχω κανένα μέσο -βίσμα-μπάρμπα στην Κορώνη χαχαχα.Θα το προσπαθήσω όμως γιατί σκέφτομαι τόσα ιδιωτικά στην Αττική ούτε ένα δε θα βρεθεί; εσείς τί λέτε ;είχατε γνωστό που τα κατάγερε μόνος του ή είμαι παντελώς ονειροπόλα;ευχαριστω που απαντήσατε ;)

εμενα εντελως τυχαια μου ειχε κανει προταση ο ιδιοκτητης ενος ιδιωτικου αλλα εγω η ΗΛΙΘΙΑ την απερριψα...οχι δεν ηταν γνωστος μου ουτε γνωστος γνωστου δουλευα σε ιδιωτικη εταιρεια και πανω στη δουλεια του ειπα οτι ειμαι φιλολογος  κλπκλπ.. :-\ :-\ :'(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 02:59:23 μμ »
 Παιδιά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!Φιλόλογος είμαι.Έχω δώσει δύο φορές ΑΣΕΠ και φυσικά έχω απογοητευτεί από το αποτέλεσμα...Δουλέυω εδώ και επτά χρόνια με ιδιαίτερα αλλά έχω κουραστεί πολύ για αυτό και ψάχνω άλλους δρόμους.Θα κάνω μια απόπειρα να δώσω βιογραφικά και στα ιδιωτικά.Μέσον δεν υπάρχει αλλά ίσως με επιμονή και λίγη τύχη τα καταφέρω!Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 08:49:58 μμ »
ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου:

έκανα δύο φορές τα χαρτιά μου σε όλα τα ιδιωτικά της Αττικής (φιλόλογος), ενώ είχα καταλάβει και είχα βιώσει στο πετσί μου ότι αν δεν έχεις μέσο / δεν είσαι παλιά μαθήτρια, σε ιδιωτικό δεν μπαίνεις (κανόνας). Ακόμα κι αν πας για συνέντευξη μέσω γνωστού (το συνηθέστερο), είναι πολύ πιθανό να "φας πόρτα" (και να ακούς την παπαριά του καθενός).
Προσωπικά, είχα πολύ καλό βιογραφικό -βαθμός/μεταπτυχιακό κ.ά.-, αλλά την πρώτη χρονιά δεν είχα προϋπηρεσία σε τάξη.
Με κάλεσαν από ένα ιδιωτικό μόλις (!) χωρίς να με έχουν συστήσει και μου είπαν να γράψω σημειώσεις για 1-2 μαθήματα, ώστε να αποφασίσουν. Τελικά δεν έγραψα, για προσωπικούς μου λόγους, οπότε δεν ξέρω και τι απέγινε η θέση...
Τη δεύτερη χρονιά, που είχα προϋπηρεσία από φροντιστήριο αγγλικών, με κάλεσαν λόγω βιογραφικού από 3 ιδιωτικά σχολεία. Στο πρώτο -και πολύ ονομαστό- με πέρασαν από δοκιμαστική διδασκαλία και με προσέλαβαν (!!), στα υπόλοιπα δεν πήγα. Εν τω μεταξύ βγήκε και ο ΑΣΕΠ και παραιτήθηκα κι από εκεί.. :)

Συμπέρασμα: είναι πολύ δύσκολο αν είσαι σε κορεσμένη ειδικότητα και δεν έχεις μέσο να μπεις σε ιδιωτικό, αλλά υπάρχουν και ανοίγματα της τύχης για τους επιμένοντες, οπότε ναι, παίζει ρόλο ο βαθμός, το μεταπτυχιακό και κάποια βασική προϋπηρεσία, το τι είσαι και το τι έχεις κάνει εν γένει. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, με καλύψαν οι προηγούμενοι, με την προσθήκη ότι αν δε σου ανανεώσουν τη σύμβαση στα δύο χρόνια, μπαίνεις πίνακα αναπληρωτών (άρα δρομολογείσαι για το δημόσιο) και αν σε απολύσουν μετά τα 6 διορίζεσαι αυτομάτως και δίπλα στο σπίτι σου   :-X (ή την περιοχή που ήταν το ιδιωτικό, δεν θυμάμαι..), τη στιγμή που οι άλλοι ή είναι άνεργοι ή δουλεύουν σε φροντιστήρια/εκδοτικούς οίκους κ.τ.λ και δίνουν αενάως ΑΣΕΠ... >:(



εισαι σιγουρη γι αυτο;;;;;; ??? ??? :o :o
γιατί νομίζω οτι πρέπει να κλείσει το ιδιωτικό και όχι απλά να σε απολύσουν για να γίνει η πρόσληψη στο δημόσιο; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.