*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά σχολεία.  (Αναγνώστηκε 19400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 08:54:00 μμ »
θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δουν το πρόσωπο που ενδιαφέρεται να βρεί δουλειά παρά τα διαβάσουν ένα email.

είναι το μόνο σίγουρο γιατί στην συνέντευξη η προσωπική επαφή είναι αυτή που μετράει. Αν δει οτι είσαι υπεύθυνος, ευσυνείδητος, επικοινωνιακός έχεις περισσότερες ευκαιρίες να σε πάρει απο με ένα άριστο πτυχίο και μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:09 »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:19:43 πμ »
το εάν κλείσει το σχολείο είναι η μία περίπτωση. το να μη σου ανανεώσουν την 6ετή σύμβαση η άλλη.
ως προς το θέμα της προσωπικής επαφής, σαφώς και στη συνέντευξη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η προσωπικότητα του εκπαιδευτικού. εγώ απλά τόνισα ότι πηγαίνοντας να αφήσω η ίδια τα βιογραφικά μου σε αρκετά σχολεία, κινούμενη στην ίδια λογική με εσάς, συνάντησα μόνο τη γραμματεία. επομένως, σε ό,τι με αφορά, προτείνω την ταχυδρομική αποστολή του βιογραφικού -τακτική που ακολούθησα τη δεύτερη φορά και τελεσφόρησε..
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 07:58:36 μμ »
το εάν κλείσει το σχολείο είναι η μία περίπτωση. το να μη σου ανανεώσουν την 6ετή σύμβαση η άλλη.
ως προς το θέμα της προσωπικής επαφής, σαφώς και στη συνέντευξη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η προσωπικότητα του εκπαιδευτικού. εγώ απλά τόνισα ότι πηγαίνοντας να αφήσω η ίδια τα βιογραφικά μου σε αρκετά σχολεία, κινούμενη στην ίδια λογική με εσάς, συνάντησα μόνο τη γραμματεία. επομένως, σε ό,τι με αφορά, προτείνω την ταχυδρομική αποστολή του βιογραφικού -τακτική που ακολούθησα τη δεύτερη φορά και τελεσφόρησε..
Γνωρίζετε αν κάποιος που έχει προσληφθεί με 10 μηνη σύμβαση σε ιδιωτικό έχει δικαίωμα να δώσει ασεπ? (ή ακόμη και με 2 χρονη σύμβαση δεν ξέρω πως ακριβως είναι)
και επίσης mariantid αν ισχυεί αυτό που λες (που το γνωρίζω βέβαια και γω) με την απόλυση από ιδιωτικό, τι συμβαίνει στις περιπτώσεις που έχει προσληφθεί φιλόλογος με μεταπυχιακό στα παιδαγωγικα για δημοτικό(κάτι το οποίο είναι νόμιμο).Σε ποιούς αναπληρωτές παει;πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας;Αυτο το ερώτημα μου ισχυεί και για το παραπάνω με τον ασεπ.Δηλαδή αν είναι σε ενα δημοτικό ένας φιλόλογος με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικα και του αποκλείουν να δώσει ασεπ , από ποιόν ασεπ τον αποκλείουν ;από δευτεροβάθμιας;από πρωτοβάθμιας ή από όλους;
Ξέρει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 04:43:41 πμ »
χαιρετώ :)
πρώτα απ'όλα ας ξεκαθαρίσουμε ότι ΑΣΕΠ για ΠΕ02 μπορεί να δώσει ο οποιοσδήποτε απόφοιτος καθηγητικής σχολής ΠΕ02, άσχετα από το πού δουλεύει (σε φροντιστήριο, σε ιδιωτικό, ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο, στο πανεπιστήμιο, σε εκδοτικούς οίκους, σε ερευνητικά προγράμματα, σε άσχετη εργασία).
από εκεί και πέρα, ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μετά από 2χρονη σύμβαση (και όχι 10 μηνών όπως αναφέρεις), μπαίνει στον πίνακα αναπληρωτών, εφόσον δεν ανανεωθεί η σύμβαση και ο ίδιος το επιθυμεί. αναγνωρίζεται δλδ η προϋπηρεσία του για να μπει ως ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο και με το σημερινό καθεστώς να δρομολογηθεί για διορισμό με το 40% (άνευ ΑΣΕΠ!!!). με το νέο καθεστώς δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι (αν θα χρειάζεται δλδ και επιτυχία ΑΣΕΠ, αν θα συνεχίζει να έχει τα ίδια προνόμια κ.ά), όπως επίσης δεν θυμάμαι τι γίνεται με τη μοριοδότηση της προϋπηρεσίας του ως προσαύξηση στον ίδιο τον ΑΣΕΠ...

το πιο σημαντικό όμως που θέτεις είναι το ότι μπορούν φιλόλογοι να εργάζονται ως δάσκαλοι στα ιδιωτικά δημοτικά νόμιμα, αρκεί να έχουν μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά.
στο δημόσιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ. ΟΜΟΙΩΣ, ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
έχω δε την εντύπωση (για να μην πω βεβαιότητα) ότι και στα ιδιωτικά δημοτικά δεν παίρνουν ΝΟΜΙΜΑ φιλολόγους. αν ήταν έτσι, θα είχε γίνει σάλος (όπως γίνεται με το μάστερ ειδικής αγωγής) και δεν θα κάθονταν φιλόλογοι να δουλεύουν ως δασκάλες και να δηλώνονται ως.. καθαρίστριες!!!!!! επίσης, δεν θα έδιναν φιλόλογοι κατατακτήριες για το παιδαγωγικό, αλλά θα έκαναν το μάστερ, για να διοριστούν μέσω της προϋπηρεσίας στο ιδιωτικό (που ψάχνουν με το ντουφέκι δασκάλους) σε λίγα χρόνια στο δημόσιο..

πολύ φοβάμαι ότι το άτομο του οποίου την περίπτωση μου αναφέρεις, τελεί υπό σύγχυση και έχει παρανοήσει πράγματα. ας το ψάξει λίγο καλύτερα...


Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:09 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:59:48 πμ »

από εκεί και πέρα, ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μετά από 2χρονη σύμβαση (και όχι 10 μηνών όπως αναφέρεις), μπαίνει στον πίνακα αναπληρωτών, εφόσον δεν ανανεωθεί η σύμβαση και ο ίδιος το επιθυμεί. αναγνωρίζεται δλδ η προϋπηρεσία του για να μπει ως ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο και με το σημερινό καθεστώς να δρομολογηθεί για διορισμό με το 40% (άνευ ΑΣΕΠ!!!).
Αυτό δεν ισχύει.
Για να μπεις στον πίνακα αναπληρωτή με μόρια προϋπηρεσίας ιδιωτικού, πρέπει να έχεις 2 χρόνια προϋπηρεσία και να μην σου ανανεωθεί η σύμβαση επειδή  έκλεισε ένα τμήμα ή και το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:03:33 πμ »
ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ?ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΑΙΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ???ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:05:43 πμ »
Στην περσινή εγκύκλιο αναπληρωτών (και στις προηγούμενες) ανέφερε πως θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον 2 χρόνια

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 06:00:34 μμ »

από εκεί και πέρα, ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μετά από 2χρονη σύμβαση (και όχι 10 μηνών όπως αναφέρεις), μπαίνει στον πίνακα αναπληρωτών, εφόσον δεν ανανεωθεί η σύμβαση και ο ίδιος το επιθυμεί. αναγνωρίζεται δλδ η προϋπηρεσία του για να μπει ως ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο και με το σημερινό καθεστώς να δρομολογηθεί για διορισμό με το 40% (άνευ ΑΣΕΠ!!!).
Αυτό δεν ισχύει.
Για να μπεις στον πίνακα αναπληρωτή με μόρια προϋπηρεσίας ιδιωτικού, πρέπει να έχεις 2 χρόνια προϋπηρεσία και να μην σου ανανεωθεί η σύμβαση επειδή  έκλεισε ένα τμήμα ή και το σχολείο.

σε ευχαριστώ για την προσθήκη. είχε ειπωθεί και πιο πάνω ότι το σχολείο ή ένα τμήμα αυτού πρέπει να κλείσει για να μπει στον πίνακα, για αυτό δεν το επανέλαβα..
γενικά, για όποιον τον ενδιαφέρει σοβαρά το ζήτημα, ένα χρήσιμο λινκ είναι το παρακάτω:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank21_8_9_941.php
ας τσεκάρει δε και την περσινή εγκύκλιο
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=814
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2010, 06:24:26 μμ από marianthid »
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:34:07 μμ »
χαιρετώ :)
πρώτα απ'όλα ας ξεκαθαρίσουμε ότι ΑΣΕΠ για ΠΕ02 μπορεί να δώσει ο οποιοσδήποτε απόφοιτος καθηγητικής σχολής ΠΕ02, άσχετα από το πού δουλεύει (σε φροντιστήριο, σε ιδιωτικό, ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο, στο πανεπιστήμιο, σε εκδοτικούς οίκους, σε ερευνητικά προγράμματα, σε άσχετη εργασία).
από εκεί και πέρα, ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μετά από 2χρονη σύμβαση (και όχι 10 μηνών όπως αναφέρεις), μπαίνει στον πίνακα αναπληρωτών, εφόσον δεν ανανεωθεί η σύμβαση και ο ίδιος το επιθυμεί. αναγνωρίζεται δλδ η προϋπηρεσία του για να μπει ως ωρομίσθιος/αναπληρωτής στο δημόσιο και με το σημερινό καθεστώς να δρομολογηθεί για διορισμό με το 40% (άνευ ΑΣΕΠ!!!). με το νέο καθεστώς δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι (αν θα χρειάζεται δλδ και επιτυχία ΑΣΕΠ, αν θα συνεχίζει να έχει τα ίδια προνόμια κ.ά), όπως επίσης δεν θυμάμαι τι γίνεται με τη μοριοδότηση της προϋπηρεσίας του ως προσαύξηση στον ίδιο τον ΑΣΕΠ...

το πιο σημαντικό όμως που θέτεις είναι το ότι μπορούν φιλόλογοι να εργάζονται ως δάσκαλοι στα ιδιωτικά δημοτικά νόμιμα, αρκεί να έχουν μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά.
στο δημόσιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ. ΟΜΟΙΩΣ, ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
έχω δε την εντύπωση (για να μην πω βεβαιότητα) ότι και στα ιδιωτικά δημοτικά δεν παίρνουν ΝΟΜΙΜΑ φιλολόγους. αν ήταν έτσι, θα είχε γίνει σάλος (όπως γίνεται με το μάστερ ειδικής αγωγής) και δεν θα κάθονταν φιλόλογοι να δουλεύουν ως δασκάλες και να δηλώνονται ως.. καθαρίστριες!!!!!! επίσης, δεν θα έδιναν φιλόλογοι κατατακτήριες για το παιδαγωγικό, αλλά θα έκαναν το μάστερ, για να διοριστούν μέσω της προϋπηρεσίας στο ιδιωτικό (που ψάχνουν με το ντουφέκι δασκάλους) σε λίγα χρόνια στο δημόσιο..

πολύ φοβάμαι ότι το άτομο του οποίου την περίπτωση μου αναφέρεις, τελεί υπό σύγχυση και έχει παρανοήσει πράγματα. ας το ψάξει λίγο καλύτερα...



mariantid η φίλη (φιλόλογος) που δουλεύει σε ιδιωτικό έχοντας μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά δεν τελέι υπό καμία σύγχυση ή παρανόηση.
Απλά συμβαίνει το εξής:
Έχει κάποια χρόνια που πηγαίνει μία εγκύκλιος στα ιδιωτικά σχολεία απο το ΥΠΕΠΘ η οποία αναφέρει μέσα σε όλα τα άλλα πως οι φιλόλογοι που έχουν μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά μπορούν να προσλαμβάνονται σε δημοτικό με σύμβαση, έως το τέλος της σχολικής χρονιας. Δεν είναι κάτι που έχω απλά ακούσει είναι κάτι που έχω στα χέρια μου.
Οπότε δεν νομίζω να πρόκειται για κάτι παράνομο.Παράνομο είναι όταν δεν υπάρχει το μεταπτυχιακό (που δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτές). Ίσως να μην το γνώριζες και να το μπέρεδεψες με την περίπτωση των απλών φιλολόγων στα δημοτικά που είναι δηλωμένοι σαν κάτι άλλο.
Το ερώτημα μου ήταν όχι κατά πόσο είναι νόμιμο ή παράνομο αυτό , αλλά για το εάν πραγματοποιηθεί μια δευτερη σύμβαση , ενός ακόμη έτους, έχει τα ίδια ή κάποια από τα προνόμοια που αναφέρετε με την πρόσληψη στο δημόσιο.Ξέρω είναι πολύ εξειδικευμένο αυτό που ρωτάω για να το γνωρίζει κάποιος, γιαυτό και δεν κατάλαβες, αλλά λέω εάν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση. Ο σάλος που λες δεν έχει γίνει προφανώς καθώς πρώτον, μάλλον δεν πρόκειται για κανονική 2χρονη σύμβαση (όπως μου λέτε ότι γίνεται κανονικά) και πιθανόν να μη μετράει για μετά.Να μην ίσχυει δηλαδή το ίδιο για αυτή την κατηγορία όπως με τους υπόλοιπους .Αλλά και πάλι επειδή δεν είναι επιβεβαιωμένο για αυτό ακριβώς ρώτησα.
όπως και να χει τώρα με τις αλλαγές στο νόμο απ'οτι βλέπω που έστειλε και η συνάδελφος δεν ισχυεί ούτε αυτό, παρά μόνο εάν κλείσει το ιδιωτικό.Απ'ότι βλέπω όμως και πάλι δεν υπάρχει μια σαφής απάντηση ούτε για αυτή την περίπτωση.
Ας περιορίσω τα ερωτηματά μου λοιπόν.
Είμαστε σίγουροι πως κάποιος που δουλεύει σε ιδιωτικο (είτε με σύμβαση, είτε ως διορισμένος, είτε ως αναπληρωτής κτλ) έχει δικαίωμα να συμμετέχει παράλληλα στις εξετάσεις του ασεπ;τώρα τελευταία άκουσα πως δεν επιτρεπεται αλλά δεν είναι σίγουρο από ποιόν δεν επιτρέπεται .

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:43:54 μμ »
Είναι ξεκάθαρο πως για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτών πρέπει να έχεις σύμβαση 2 ετών (Και όχι να συμπληρώνεις απλά 2 έτη με συμβάσεις 10μηνες).
Σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύεται να δώσεις ΑΣΕΠ. Απλώς δε μπορείς να φύγεις αναπληρωτής αν δουλεύεις σε ιδιωτικό στη μέση της χρονιάς.
Τα θέματα αυτά αναφέρονται στην εγκύκλιο αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:52:22 μμ »
Είναι ξεκάθαρο πως για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτών πρέπει να έχεις σύμβαση 2 ετών (Και όχι να συμπληρώνεις απλά 2 έτη με συμβάσεις 10μηνες).
Σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύεται να δώσεις ΑΣΕΠ. Απλώς δε μπορείς να φύγεις αναπληρωτής αν δουλεύεις σε ιδιωτικό στη μέση της χρονιάς.
Τα θέματα αυτά αναφέρονται στην εγκύκλιο αναπληρωτών.

thanks annna!!

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 08:27:01 μμ »
Μου προκαλεί όντως τρομερή εντύπωση αυτό που μου λες!!! όχι, δεν το γνώριζα, και ακόμα και τώρα έχω την απορία, εφόσον είναι νόμιμο, γιατί να μην προβλέπεται διετής σύμβαση.
στα ιδιωτικά γυμνάσια-λύκεια π.χ. συνήθως παίρνουν έναν για χ ώρες ως αναπληρωτή για 1-2 χρόνια, και αν συνεχίζουν και τον θέλουν, τότε υπογράφουν τη σύμβαση (λέω τι συμβαίνει συνήθως στην πιάτσα...).
επομένως, δεν ξέρω αν το ότι δεν έκαναν στην φίλη σου διετή σύμβαση είναι επειδή δεν προβλέπεται ή επειδή δεν το συνηθίζουν ευθύς εξαρχής.

για το θέμα των μορίων στον πίνακα των αναπληρωτών, πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω επί τη βάσει των νέων δεδομένων, καθώς χρειάζεται να διευκρινιστεί το παραπάνω. παρ'όλα αυτά, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν μετράνε, γιατί δεν είναι στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης προσφερόμενη η προϋπηρεσία, αλλά και γιατί συνεχίζω να πιστεύω ότι θα είχε γίνει σάλος αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

τέλος, ως προς τον ΑΣΕΠ, νομίζω ότι απάντησα ευκρινώς και εγώ και η annna. όχι μόνο επιτρέπεται να δώσεις, αλλά προβλέπεται να υπηρετήσεις και στο ιδιωτικό σχολείο, παίρνοντας τα μόρια του δημοσίου, προκειμένου να μη φύγεις στη μέση της χρονιάς από την τάξη!!! αυτή βέβαια η περίπτωση δεν αφορά αναπληρωτή στο ιδιωτικό, αλλά κάτι άλλο που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή (να έχει π.χ. τη δίχρονη σύμβαση για την οποία συζητάμε) και καλό θα ήταν να το ψάξει όποιος τον ενδιαφέρει. ρωτώντας πας στην Πόλη ;)
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:38:45 μμ »
Μου προκαλεί όντως τρομερή εντύπωση αυτό που μου λες!!! όχι, δεν το γνώριζα, και ακόμα και τώρα έχω την απορία, εφόσον είναι νόμιμο, γιατί να μην προβλέπεται διετής σύμβαση.
στα ιδιωτικά γυμνάσια-λύκεια π.χ. συνήθως παίρνουν έναν για χ ώρες ως αναπληρωτή για 1-2 χρόνια, και αν συνεχίζουν και τον θέλουν, τότε υπογράφουν τη σύμβαση (λέω τι συμβαίνει συνήθως στην πιάτσα...).
επομένως, δεν ξέρω αν το ότι δεν έκαναν στην φίλη σου διετή σύμβαση είναι επειδή δεν προβλέπεται ή επειδή δεν το συνηθίζουν ευθύς εξαρχής.

Νομίζω πως για αυτή σου την απορία έχω την απάντηση.
Δεν είναι πως έκαναν στη φίλη μου συγκεκριμένα τόσης διάρκειας πρόσληψη αλλά πως έτσι αναφέρει η εγκύκλιος, οποτε δεν πρόκειται για κάτι που κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.
Συγκεκριμένα λέει πως:
....σας ενημερώνουμε πως για το διδακτικό έτος τάδε (δεν το γράφω γιατί ανανεώνεται κάθε χρονιά), εφόσον αποδεδειγμένα υπάρχει έλλειψη δασκάλων, τα ιδιωτικά δημοτικά σχολεία δύναται να προσλαμβάνουν έως τη λήξη του σχολικού έτους τις ακόλοουθες κατηγορίες εκπαιδευτικών:......
Να μη τα αναφέρω όλα, μέσα σε αυτές είναι και εκπαιδευτικοί με μεταπτυχιακά στα παιδαγωγικα (δασκάλων/νηπιαγωγών).
Πρόκειται λοιπόν για μια εγκύκλιο όπως προανέφερα και όχι για κάποιον νόμο, οπότε προφανώς το Υπουργείο (και δε το θεωρώ παράλογο) δεν μπορεί να δεσμέυσει το ιδιωτικό να αναλάβει καθήκοντα δασκάλου κάποιος που δεν έχει το πτυχίου δασκάλου για 2 ολόκληρα χρόνια, από τη στιγμή που του χρόνου μπορεί να βρεθεί δάσκαλος να αναλάβει τη θέση.Το κάνει για 1 έτος εφόσον υπάρχει ανάγκη. Έτσι και αλλιώς το αναφέρει ξεκάθαρα "εφόσον αποδεδειγμένα υπάρχει έλλειψη δασκάλων"
Είναι λοιπόν μια εγκύκλιος που ανανεώνεται κάθε χρόνο (μέχρι να κορεστεί και πάλι ο κλάδος των δασκάλων).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2010, 09:40:41 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:02:00 μμ »
μάλιστα.. κοίτα να δεις περίπτωση... ::)
εν τοιαύτη περιπτώσει τότε, δεν τίθεται ζήτημα να μπει στον πίνακα αναπληρωτών ΠΕ02 με τα μόρια του ιδιωτικού.
λύθηκαν οι απορίες και στις δυο μας νομίζω!
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 607
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.