*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές ευπρόσδεκτες  (Αναγνώστηκε 9006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black_rose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« στις: Ιανουάριος 05, 2010, 09:38:27 μμ »
Καλησπερα σε ολους !!!! θα ηθελα τις συμβουλες σας και τις αποψεις πανω σε ενα θεμα που με προβληματιζει. Ειμαι 25 ετων, με πτυχιο φιλοσοφικης σχολης εδω και 2 χρονια σχεδον , και φυσικα στην ανεργια. Δεν εχω βρει ουτε καν ιδιαιετερα. Η κατασταση ειναι πλεον απογοητευτικη και δεν αντεχω αλλο να καθομαι, ο καιρος να περναει και να μην κανω τιποτα χρησιμο στην ζωη μου. Σκεφτηκα λοιπον να ξαναδωσω πανελληνιες ειτε για καποια σχολη με μεγαλυτερη αποκατασταση επαγγελματικη η για καποια σχολη που με ενδιεφερε χρονια με χαμηλη βαση. Ξερει καποιος απο εσας αν μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες? Το σχολειο το τελειωσα το 2003 και ειχαμε δωσει 11 μαθηματα. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2010, 05:36:26 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 09:53:56 μμ »
Νομίζω ναι, με το ισχύον σύστημα ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 11:10:08 μμ »
Δεν είμαι ο μόνος δηλαδή...κουράγιο μας εύχομαι...!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 11:17:24 μμ »
γιατι δεν δινετε απλα κατατακτηριες στη σχολη που θελετε;; ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος black_rose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 11:51:38 μμ »
Ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες στις κατατακτηριες Αναστασια. Οι πανελληνιες τουλαχιστον εμενα μου δινουν πεισσοτερες επιλογες.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 12:00:40 πμ »
Επίσης πλέον τα μαθήματα των Πανελληνίων είναι μόνο 6 νομίζω - σίγουρα καλύτερα από τα 11 που είχες δώσει!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:03:18 μμ »
black rose σίγουρα σου προτείνω πανελλήνιες. θα σε βοηθήσει και για τα ιδιαίτερα όταν θα βρεις και για τον ασεπ. οι περισσότεροι, και καλά κάνουν, προτιμούν  τα παιδαγωγικά ή νηπιαγωγών. οι κατατακτήριες για τα παιδαγωγικά είναι απίστευτα δύσκολες αλλά θα μπορούσες να το δοκιμάσεις και αυτό. αν δεν έχεις άμεση ανάγκη για χρήματα μη βιάζεσαι να βρεις δουλειά...κοίταξε το διάβασμα. αν όμως έχεις ανάγκη μη ντραπείς να βρεις και κάτι άσχετο με το πτυχίο. αν ήμουν στην ηλικία σου θα έδινα σίγουρα πανελλήνιες για παιδαγωγικό. τα μαθήματα είναι έξι. 4 της κατεύθυνσης (αρχαία, λατινικά, ιστορία, κείμενα), έκθεση, και ένα επιλογής (συνήθως βιολογία).
καλή επιτυχία...

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 05:17:42 μμ »
Καλησπέρα...Κι εγώ είμαι στην ίδια φάση,όπως και πολλοί άλλοι εκτός από εμάς φαντάζομαι..Αλλά να δώσουμε πανελλήνιες,να ξαναγίνουμε φοιτητές,να τα πάμε όλα από την αρχή πάλι..όμως ποιός μπορεί να μας πει ότι έτσι θα έχουμε επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα; Αναφέρομαι στα παιδαγωγικά, άντε και μπήκαμε..μετά από 4 τουλάχιστον χρόνια,θα διορίζονται οι δάσκαλοι τόσο εύκολα όπως τώρα; Αν "κλείσουν" και αυτοί και αρχίσουν να περνάνε από το κόσκινο του ΑΣΕΠ όπως όλες οι ειδικότητες;; Ελπίζω να μη σκέφτομαι μόνο εγώ έτσι... :-\ :-\ :-\ :-\
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 06:44:29 μμ »
anastasia το ξέρω ότι οι πανελλήνιες είναι ψυχοφθόρες και μάλιστα όταν θέλεις να περάσεις παιδαγωγικό που η βάση του αγγίζει το 19! αλλα σκέψου ότι και να μη περάσεις θα σου φανεί χρήσιμο το διάβασμα γιατί όλα σχεδόν τα μαθήματα τα διδάσκουμε ως φιλόλογοι. εγώ θα έδινα, ακόμα και τώρα στα 33, αλλά έχω δύο προβλήματα: δεν υπάρχει άλλο λύκειο στο νησί εκτός από αυτό στο οποίο είμαι ωρομίσθια, και επιπλέον σιχαίνομαι τα μαθήματα που διδάσκονται στο παιδαγωγικό. αλλά βρίσκεις άλλη διέξοδο για μας; ή ιδιαίτερα ή ασέπ ή παιδαγωγικό... ή χαρωπές νοικοκυρούλες...  ;)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 12:02:51 πμ »
Μια λύση είναι και ο πλούσιος γαμπρός επίσης!!χιχιχι!!! ;D ;D Πλάκα κάνω βέβαια...

Δεν θεωρώ πως είναι πρόβλημα το διάβασμα και η όλη φασαρία να δώσουμε,γιατί αν προσπαθήσεις πετυχαίνεις στις πανελλήνιες. Το μετά είναι που με απασχολεί...Μήπως αντί να βγάλουμε έγνοιες,προσθέσουμε κι άλλες στο κεφάλι μας και καταλήξουμε με 2 πτυχία αδιόριστοι...Τι να πω...Ρίσκο είναι όπως και να το κάνεις...Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να βάλω τα δυνατά μου για αυτό το διαγωνισμό να γράψω όσο καλύτερα μπορώ, και αν δεν πάει καλά,τότε να δώσω πανελλήνιες και ο Θεός βοηθός!! :) :)
Να ρωτήσω κάτι  άλλο, αν κάποιος ξέρει να βοηθήσει: Ας υποθέσουμε ότι δίνουμε πανελλήνιες. Καθότι τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ΑΣΕΠ βγαίνουν καλοκαίρι σχεδόν ταυτόχρονα με τα αποτελέσματα των πανελληνίων, αν έχουμε και επιτυχία στο διαγωνισμό, δηλαδή διορισμό ή ωρομισθία,κλπ, και περάσουμε σε κάποια σχολή τί γίνεται; Μπορείς να είσαι και φοιτητής και καθηγητής Β'βάθμιας ταυτόχρονα; Γνωρίζει κανείς;  :-\ :-\  (Πολύ αισιόδοξη και προχωρημένη η σκέψη μου,αλλά το έχω απορία!! :P)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 12:03:51 πμ »
Για μένα οι πανελλήνιες ήταν τραυματική εμπειρια γιατί χρειαζόμασταν περίπου 18,5 σε 4 μαθήματα(δέσμες) και κουραστηκα πολύ.Επίσης υπήρχε ακόμη η επετηρίδα στην οπόια περίμενα για 6 χρόνια κανοντας οικογενεια ,στεγαστικά, παιδια ,για να αλλαξει το σύστημα και να δημιουργηθει ο ΑΣΕΠ. Γκρινιάζω δικαίως για την τύχη μου.
Εσεις ομως κοριτσια νεα ,ισως χωρις υποχρεώσεις , με πολύ όρεξη ακόμα,με πολλά όνειρα και με γνωστή την κατάσταση που επικρατει στον κλάδο επιλέξατε να βρεθείτε εδώ και  να αγωνιστείτε.
ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ και διαβαστε για τον ασεπ οσο ειστε ακόμη νέες και ορεξάτες.Πανελλήνιες ξανα, φοιτητριες ξανα ... για μένα άδικος χρόνος.
Αν θέλετε ακουστε μια παλια καραβάνα και ξεκινήστε διαβασμα για τον επόμενο ασεπ τώρα.Διαφορετικά σας περιμένει πολύ ποδαροδρομος
στο ελευθερο επάγγελμα.
Και σταματείστε να κανετε μαθηματικά για να υπολογίσετε την ηλικία μου. ;D ;D ;D
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος mania'z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 12:07:14 πμ »
, αν έχουμε και επιτυχία στο διαγωνισμό, δηλαδή διορισμό ή ωρομισθία,κλπ, και περάσουμε σε κάποια σχολή τί γίνεται; Μπορείς να είσαι και φοιτητής και καθηγητής Β'βάθμιας ταυτόχρονα;

Δεν νομίζω να σου το απαγορεύει κανείς.

Εγώ γνωρίζω και περιπτώσεις που έπαιρναν άδεια για να πηγαίνουν να δώσουν μαθήματα :)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 12:13:50 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση mania!!!  :) :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές ευπρόσδεκτες
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 08:24:36 πμ »
, αν έχουμε και επιτυχία στο διαγωνισμό, δηλαδή διορισμό ή ωρομισθία,κλπ, και περάσουμε σε κάποια σχολή τί γίνεται; Μπορείς να είσαι και φοιτητής και καθηγητής Β'βάθμιας ταυτόχρονα;

Δεν νομίζω να σου το απαγορεύει κανείς.

Εγώ γνωρίζω και περιπτώσεις που έπαιρναν άδεια για να πηγαίνουν να δώσουν μαθήματα :)

ωωωω μάρεσε η άδεια!γι αυτό και μόνο λέει να διοριστώ!χαχα!έχω τελειώσει κλασικό και τώρα είμαι στο ιστορικό-αρχαιολογικό!θα βγω 2 φορές φιλόλογος δηλαδή!
 αλήθεια μετρά πουθενά το δεύτερο πτυχίο ή τσάμπα πηγαινοέρχομαι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161752
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.