*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !  (Αναγνώστηκε 5587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« στις: Ιανουάριος 13, 2010, 05:47:26 μμ »
Συνάδελφοι,τα φώτα σας παρακαλώ !

Σε φροντιστήριο που πήγα για πρόσληψη αυτές τις μέρες μου έκανε σαφές η υπεύθυνη ότι δε θα υπάρχουν ένσημα για τη νέα καθηγήτρια που θέλουν να προσλάβουν άμεσα.Ο λόγος ? Η προηγούμενη αθέτησε τη συμφωνία ( σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπεύθυνης πάντα ) κ έληξε η συνεργασία,αλλά τώρα δεν μπορούν να εμπιστευθούν εύκολα άλλο άτομο κ θα είναι δοκιμαστικά μέχρι τέλος σεζόν κ,αν ευοδωθεί η συνεργασία, από τη νέα χρονιά θα είναι όλα νόμιμα κ με bonus κιόλας ! Σημειωτέον δε, είναι για όλα τα επίπεδα τουλάχιστον 20 ώρες την εβδομάδα κ ελλείψει γραμματέως ( είνα συνοικιακό ) θα πρέπει η καθηγήτρια να κάνει κ τις ανάλογες δημόσιες σχέσεις με γονείς στο ενδιάμεσο των μαθημάτων. Το ωρομίσθιο δε μου το αποκάλυψε,επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία των συνεντεύξεων...

Με πολύ κομψό τρόπο έκανα σαφή τη δυσαρέσκειά μου σχετικά με τα ένσημα ( ήταν το μόνο αρνητικό ),αλλά σε περίπτωση επιλογής μου - επειδή της άρεσα - θα μπορούσα να ζητήσω τα νόμιμα κ αν δεχτεί,καλώς ? Από την άλλη, αν δε δίνει τα νόμιμα,πόσο είναι το επιπλέον που πληρώνουν ( δηλαδή τα των ενσήμων "στο χέρι" ) ?

Δεν είναι μεγάλο το διάστημα των 6 μηνών για "δοκιμαστικό" ? Υπάρχει μήπως κάτι τέτοιο καθορισμένο βάσει νόμου ? Και στην τελική,δουλεύουμε κ για λεφτά κ προυπηρεσία κ ένσημα ( ασφάλιση,ταμείο ανεργίας,έλεγχος ) ...σωστά ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 06:06:56 μμ »
Καλησπέρα!

Δεν ξέρω σε τι ανάγκη βρίσκεσαι και πόσο θέλεις την δουλειά. Στην θέση σου όμως δεν θα δεχόμουνα με τίποτα. Η μόνη περίπτωση να δεχόμουνα θα ήταν για κάποιο μικρό αριθμό ωρών που θα έκανα για να συμπληρώσω το εισόδημα μου. Έχουν δει τόσα τα μάτια μου που δεν τους εμπιστεύομαι με τίποτα.

Αν δεν σε πληρώνουν;;;; Δεν θα έχεις κανένα όπλο στο χέρι σου για να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου.

Επίσης να σου πω οτι ακόμα και τη δουλειά της γραμματείας πρέπει να την αποφύγεις και να μην την δεχτείς. Σου λένε έτσι αρχικά (δημόσιες σχέσεις) αλλά καταλήγεις το "παιδί για όλες τις δουλειές". Τηλέφωνα, fax, email και κόψιμο αποδείξεων. Δεν το έχω δεχτεί ποτέ αλλά το έχω δει απο συναδέρφους που έκαναν το λάθος και είπαν ναι.

Εχω δει οτι στις δουλειές όταν απαιτείς και θέτεις τα όρια σου σε υπολογίζουν περισσότερο. Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά πρσωπική άποψη και επαναλαμβάνω πως δεν γνωρίζω κατά πόσο θέλεις την δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 06:16:11 μμ »
Καλησπέρα,Χριστίνα ! Συμφωνώ ότι αν θέτεις τα όριά σου , σε σέβονται περισσότερο. Γι'αυτό κ αν με πάρουν,θα τους πω αν θέλουν με τα νόμιμα . Οχι ότι είμαι κ στην καλύτερη φάση οικονομικά,αλλά οι μέχρι τώρα συνεργασίες μου ήταν με τα νόμιμα κ αυτό τους τόνισα κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 08:35:11 μμ »
Μην δεχτείς χωρίς ένσημα. Ούτε να αναλάβεις άλλα καθήκοντα, πέραν του διδακτικού σου έργου. Πρέπει και εμείς οι ίδιοι να βάζουμε φρένο στις παράλογες απαιτήσεις των αλαζόνων φροντιστηριαρχών.Προσωπική μου άποψη. Καλή τύχη, σε ό,τι και αν αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:20 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:06:52 μμ »
Όπως το περίμενα,με πήρε για να κανονίσουμε απο αύριο κιόλας,αλλά την πρόλαβα ρωτώντας για το θέμα των ενσήμων κ είπε ότι είναι δεδομένο,όπως μου τα είπε δηλαδή χθες.Της είπα ότι πήγα ΟΑΕΔ κ κοίταξα κ χρειάζομαι τα ένσημα κ μου είπε " Κανένα πρόβλημα,θα ειδοποιήσω την αμέσως επόμενη".Με ευχαρίστησε,την ευχαρίστησα κ αυτό ήταν.

Μπορεί να έχω ανάγκη τα λεφτά,αλλά άλλο τόσο έχω τα ένσημα για τους προφανείς λόγους.Ελπίζω ( και ) αυτό το ΟΧΙ μου να μου βγει σε καλό κ να σας έκανα περήφανους με την απόφασή μου !!  :)

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ τις συμβουλές !

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:39:43 μμ »
Καλά έκανες, μην μετανιώνεις ούτε στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 01:51:40 πμ »
min stenaxoriese kala ekanes pou arnithikes, olo ke kalitero tha sou simvi. ego pados tha tis to ekova apo tin arxi an mou elege gia toses poles ores xoris ensima. simvouli : apefevge na doulevis se sinikiaka... oxi oti ine kanonas. pada na zitas ta nomima vasi tis silogikis simvasis tin opia boris na vris http://www.taxheaven.gr/labordoc 
Res

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 02:04:04 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ ! Μου δίνετε κουράγιο κ επιβεβαίωση ότι έπραξα σωστά ! Αλλωστε πιστεύω οτι με τα ΟΧΙ μας παρά με τα ΝΑΙ μας διαγράφουμε την πορεία μας ( έχε χάρη που είναι το θέμα της επιβίωσης όμως κ πολλοί συμφωνούν στα λόγια μα όχι στην πράξη... ).Ευχαριστώ κ για τη σύμβαση ! Τώρα συνοικιακά ή μη δεν ξέρεις ποτέ. Το προηγούμενο ( κ πρώτο μου ) φροντιστήριο ήταν συνοικιακό κ δε νομίζω ότι θα βρω ξανά τέτοια άψογη συνεργασία κ σχέση...Οι περισσότεροι ξεχνούν από πού ξεκίνησαν κ δυστυχώς ξεχνούν να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 12:05:37 μμ »
Καλά έκανες και δε δέχτηκες χωρίς ένσημα! Όσο για τα συνοικιακά φροντιστήρια δε νομίζω ότι θα πρέπει να τα αποφεύγουμε όλα. Έχω ακούσει και για τις αλυσίδες άσχημες ιστορίες από συναδέλφους. Οι άνθρωποι κάνουν τα φροντιστήρια, όχι η επωνυμία.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 02:18:11 μμ »
Στην θέση σου δεν θα είχα καμία αμφιβολία για την επιλογή μου επειδή τα έχω "λουστεί" και ξέρω σε τι καταστάσεις μπορεί κανείς να μπλέξει αν δεν ακολουθεί τις νόμιμες διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 02:46:48 μμ »
Ακριβώς,Χριστίνα ! Και επειδή δεν έμπλεξα στην αρχή της πορείας μου , θα ήταν χαζό να το κάνω τώρα...

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 11:39:19 πμ »
BRAVO έκανες πολύ καλά που δε δεχτηκες. Άκου εκεί 20 ώρες και γραμματεία , γι αυτό θα έφυγε η προηγούμενη...Έχουμε πολύ καλό πτυχίο και κανένας δε πρέπει να μας υποβαθμίζει. Άσε που τα ένσημα τα έχεις πολύ ανάγκη για τον ΟΑΕΔ και όχι μόνο. Ελπίζω γρήγορα να βρεθεί κάτι πραγματικά καλό.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:01:36 μμ »
Δεν ξέρω τι έχει γίνει φέτος...Από το ένα κουλό στο άλλο...Πήγα κ σε ένα άλλο φροντιστήριο,έκανα κ μια ώρα δοκιμαστικά κ ενώ είχαμε πει κ σήμερα να συνεννοηθούμε για τις επόμενες ώρες,πήρα τηλ σήμερα κ η γραμματέας μου είπε πως η υπεύθυνη είπε πως δε θα συνεργαστούμε ! Και πριν καν προλάβω να ρωτήσω το λόγο,μου το έκλεισε στα μούτρα ! Μπορώ να κάνω αναφορά όλων αυτών των κουφών περιστατικών ?

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη σε Φροντιστήριο Αγγλικών χωρίς ένσημα !
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 10:49:17 μμ »
Τι να πεις... Κάποιοι φροντιστηριούχοι είναι περίεργοι. Αφού έκανες μετά τη δοκιμαστική ώρα σου είπε ότι θα κανονίσετε και τις υπόλοιπες ώρες, το λογικό ήταν αυτό να γίνει. Αλλιώς έπρεπε να σου πει από την αρχή ότι δε θα συνεργαστείτε. Μη σκάσεις κιόλας! Θα βρεθεί κάτι καλύτερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.