*

Ψηφοφορία

Έχετε σκοπό να συμμετέχετε στις κινητοποιήσεις που ακολουθούν;

Ναι
270 (73.6%)
Όχι
55 (15%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
42 (11.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 364

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις  (Αναγνώστηκε 219158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:32:04 μμ »
Αύριο δουλέυουμε κανονικά; Δεν είδα τίποτα για απεργία...
Αυτό το "κανονικά" πόσο κανονικά μπορεί να είναι πλεόν σ'αυτή την χώρα...;; Τι θα έχει μείνει όρθιο απ'αυτή την χώρα κι αυτόν τον λαό...;;  :o :o :o Ποιανού ο κόπος θα έχει νόημα να γίνεται κανονικά πλέον χωρίς καμία αξιοπρέπεια...;;
Ειλικρινά νιώθω τόση οργή που δεν μπορεί να εκφραστεί και πάει να με πνίξει ώρες ώρες!!! Τόσοι άνθρωποι σήμερα βγήκαν στον δρόμο γιατί τους έχουν γονατίσει κι αυτά τα καθάρματα θα συνεχίσουν να ζουν πλουσιοπάροχα...ξέρω πως λέω κοινότοπα πράγματα,αλλά αυτά που νιώθω απόψε δεν μπορώ ούτε να τα εκφράσω όπως μου βγαίνουν!!
Ζούμε ιστορικές στιγμές...ολόκληρη η Ευρώπη περνάει σε μια καινούρια διάσταση που απαξιώνονται αρχές,αξίες,το κόστος εργασίας, η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και κάθε είδους δικαιώματα...!! Μπαίνουμε σε ένα τούνελ βαθύ και σκοτεινό που δεν ξέρω που θα οδηγήσει μετά από μερικές δεκαετίες...
Ακόμη δεν το έχουμε αντιληφθεί πλήρως....αλλά "it's the end of the world as we know it..." όπως ακριβώς το λέει το τραγούδι...
Η Ελλάδα, η ακρούλα του δυτικού κόσμου ήταν η πρώτη που δέχτηκε τα πυρά τα οποία θα δεχτούν στη συνέχεια κι άλλες χώρες...

Και επειδή το θέμα είναι η απεργία...εφόσον αυριο θα πάτε στο σχολείο μια και δεν έχει απεργία (απ'όσο ξέρω) όσοι διδάσκετε  αρχαία,ιστορία και ανθρωπιστικά μαθήματα γενικά...τι θα πείτε σ'αυτά τα παιδιά...;; Για την δημοκρατία,για τους ένδοξους προγόνους μας, για την γαλλική επανάσταση και τις αξίες της,για τα ανθρώπινα δικαιώματα...;;; Τι...;; Πώς θα κοιτάξετε τα παιδιά στα μάτια και θα τους πείτε τόσο ασύστολα ψεύδη...;;

Πώς μας έχουν καταντήσει έτσι....;;;  ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:40:36 μμ »
Και κάτι ακόμη...άνοιξα το pde πριν λίγο και περίμενα τουλάχιστον 3 τόπικ στα οποία να πέφτουν βροχή τα μηνύματά μας...
Απογοητεύτηκα...Αυτή είναι η συμμετοχή μας έστω και ηλεκτρονικά (γιατί για την άλλη δεν το συζητάω...) ;;; Τόσο μας νοιάζει....;; Βαριά 20 άτομα γράφουν όλο το απόγευμα κι οι υπόλοιποι συνεχίζουν να ρωτάνε για παιδαγωγικές επάρκειες, για διορισμούς και επόμενες φάσεις αναπληρωτών....
Ντρέπομαι πρώτα γι αυτά τα καθάρματα που φτάσαν την χώρα εδώ,αλλά ντρέπομαι και για λογαριασμό μας...των "μορφωμένων"......
Σήμερα είχαμε μια μικρή εμφύλια διαμάχη στην καρδιά της πρωτεύουσας,αλλά αύριο ίσως να έχουμε φάση αναπληρωτών...ε...;;;  :-X :-X :-X
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:03:56 μμ »

Και επειδή το θέμα είναι η απεργία...εφόσον αυριο θα πάτε στο σχολείο μια και δεν έχει απεργία (απ'όσο ξέρω) όσοι διδάσκετε  αρχαία,ιστορία και ανθρωπιστικά μαθήματα γενικά...τι θα πείτε σ'αυτά τα παιδιά...;; Για την δημοκρατία,για τους ένδοξους προγόνους μας, για την γαλλική επανάσταση και τις αξίες της,για τα ανθρώπινα δικαιώματα...;;; Τι...;; Πώς θα κοιτάξετε τα παιδιά στα μάτια και θα τους πείτε τόσο ασύστολα ψεύδη...;;

Πώς μας έχουν καταντήσει έτσι....;;;  ??? ???



Ναι, η αλήθεια είναι πως έχουμε όλοι μια πικρή γεύση τρικυμίας στα χείλη.

Ωστόσο, η δημοκρατία, οι ένδοξοι πρόγονοι, οι αξίες της γαλλικής επανάστασης και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι ψεύδη. Υπήρξαν...και δυστυχώς, ζούμε στη δυσάρεστη ιστορική συγκυρία, που αυτά χάνονται.

Από αυτήν την άποψη, μπορώ να πω ότι ακριβώς στη φάση αυτήν τα ανθρωπιστικά μαθήματα αποκτούν πολύ μεγαλύτερη αξία, γιατί πλέον δεν θα μιλάνε για δεδομένα πράγματα, αλλά για αξίες που δεν πρέπει επ' ουδενί να ξεχαστούν, για δικαιώματα που πρέπει να επανακατακτηθούν.
Γιατί πλέον δεν έχει τόσο σημασία ο τρόπος διαχείρισης του χρήματος ή ο τρόπος τεχνολογικής διευκόλυνσης της καθημερινής ζωής, όσο η ελευθερία, η αξιοπρέπεια και η ασφάλεια μέσα στην οποία θα ζούμε. Και τέτοιου είδους πρότυπα μόνο τα ανθρωπιστικά μαθήματα προσφέρουν.
 
Σκέψου μόνο τι βολικό θα ήταν τώρα αυτό που προσπαθούν ματαίως τα τελευταία χρόνια, δηλ. να υποβαθμίσουν το μάθημα της Ιστορίας. Φαντάσου τι βολικό θα ήταν να μην μάθουν ποτέ τα παιδιά με ποιες αρχές έζησαν δημοκρατούμενες κοινωνίες, για ποιες αξίες αγωνίστηκαν και ποια δικαιώματα κατέκτησαν, παρά το εκάστοτε δυσμενές πολιτικοκοινωνικό περιβάλλον.

Οδεύουμε απροετοίμαστοι προς τον πάτο. Και μην απατάστε ότι τον πιάσαμε ακόμα.
Ωστόσο, θα πρότεινα να μην ξεχάσουμε και να μην τα βάλουμε κάτω, όπως δεν το έκαναν και άλλοι στο παρελθόν που πέρασαν τα ίδια και χειρότερα.
Το σκοτάδι δεν θα σκεπάσει τη μέρα, αν δεν το αφήσουμε εμείς να κυριεύσει την ψυχή μας.
Αυτό έχω να πω μόνο.




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 10:34:39 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:14:10 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Ήμουν στη πορεία του ΠΑΜΕ. Σήμερα είχαμε σταθεί μπροστά από τον Άγνωστο Στρατιώτη. Μπροστά μας διαδραματίστηκαν τα επεισόδια. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Πραγματικά, σήμερα προσπάθησαν να δολοφονήσουν κόσμο που διαδήλωνε. Για μία ώρα η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες να τους απωθήσει και τα κατάφερε. Αν μπαίνανε στη συγκέντρωση θα μας σκότωναν, γιατί δεν είχαμε τίποτα να προφυλαχτούμε, εκτός από πλαστικές σημαίες, ενώ αυτοί είχαν πυροσβεστήρες, μάρμαρα, μολότωφ και δακρυγόνα. Οι φοιτητές και οι οικοδόμοι τρώγοντας πολύ ξύλο και ρίχοντας ακόμα περισσότερο κατάφεραν να τους απωθήσουν. Ξανασυγκεντρωθήκαμε στη πλατεία και μείναμε ως τις 5:00. Στη συνέχεια καταλήξαμε στην Ομόνοια, όπου μας ανακοινώθηκε ότι 40 άτομα από τη περιφρούρηση ήταν τραυματίες και ένας οικοδόμος άνεργος νεκρός. Δεν έχω ζήσει πιο συγκινητική στιγμή. Ο κόσμος βούρκωνε, έκλαιγε και φώναζε "αθάνατος". Ακόμα βουρκώνω που τα γράφω αυτά, γιατί ένας άνεργος προστάτεψε εμένα και άλλους χιλιάδες που διαδηλώναμε για το δικαίωμά μας να έχουμε μισθό, ενώ αυτός δεν είχε.

Ακόμα είμαι οργισμένη. Οργισμένη γιατί 200 κουκουλοφόροι έφτασαν από το Μοναστηράκι ανενόχλητοι πέρασαν μέσα από το μπλόκο του "Δε πληρώνω" (χωρίς να τους πειράξουν) και επιτέθηκαν σε εργαζόμενους που, απλώς, διαδήλωναν με το ΠΑΜΕ. Δηλαδή, το έγκλημα ήταν πως διαδήλωναν με του κουμμουνιστές.  Το ΠΑΜΕ καταγγέλει με στοιχεία Χρυσαυγίτες, αναρχικούς και μέλη του ΛΑΟΣ. Επιμένει ότι έχει ονόματα. Ύποπτο ότι κανένας από το ΛΑΟΣ δεν έχει βγει να το αρνηθεί. Δε θέλω να πω τίποτε άλλο. Ο καθένας σας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Χτύπησαν το ΠΑΜΕ, γιατί βοήθησε πλήθη λαού να βγουν στους δρόμους. Γιατί μη νομίζετε ότι όσοι ήταν με το ΠΑΜΕ σήμερα ήταν οργανωμένα μέλη του ΚΚΕ. Κάποιοι δεν το ψηφίζουν καν. Ήρθαν, γιατί νιώθουν ασφαλείς. Το ξέρετε και το ξέρω πολύ καλά.

Δεν μπορώ να πω τίποτε άλλο.  Ο μόνος λόγος που μπήκα και τα έγραψα όλα αυτά είναι γιατί μας παρότρυναν να πούμε με όποιον τρόπο μπορούμε την αλήθεια για το ρόλο κάποιων δυνάμεων που τα κανάλια υπερπροβάλουν και για το γεγονός ότι η πορεία περιφρουρήθηκε και δεν πέρασε των παρακρατικών, αν και αυτή η νίκη, δυστυχώς, βάφτηκε με ανθρώπινο αίμα μελών του ΠΑΜΕ (εργαζομένων δηλαδή, που πιστεύουν σε μια άλλη κοινωνία). Καλό βράδυ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:26:42 μμ »

Και επειδή το θέμα είναι η απεργία...εφόσον αυριο θα πάτε στο σχολείο μια και δεν έχει απεργία (απ'όσο ξέρω) όσοι διδάσκετε  αρχαία,ιστορία και ανθρωπιστικά μαθήματα γενικά...τι θα πείτε σ'αυτά τα παιδιά...;; Για την δημοκρατία,για τους ένδοξους προγόνους μας, για την γαλλική επανάσταση και τις αξίες της,για τα ανθρώπινα δικαιώματα...;;; Τι...;;

Λώρα μου, εγώ λέω να τους πω για έναν άνεργο οικοδόμο που υπερασπίστηκε το δικαίωμα μου να έχω εργασία και το δικαίωμα τους να έχουν δωρεάν σχολείο. Λες να μη προαχθώ από την υπηρεσία, αν το κάνω;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:30:43 μμ »
Kαλή μου LK, έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, υπάρχουν πλέον μόνο δυο κατηγορίες πολιτών:
Αυτοί που συνεργούν μ' αυτούς που παραβιάζουν το σύνταγμα και αυτοί που δεν το αποδέχονται, γιατί ονειρεύονται μια άλλη κοινωνία (όποια κι αν είναι αυτή για τον καθένα).

Και γι' αυτό θεωρώ ότι η στάση του ΠΑΜΕ σήμερα, που πραγματικά προστάτευσε ανθρώπους ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων, είναι ένα καλό παράδειγμα για το πώς θα πρέπει να πορευθούμε προσεχώς.
Πρέπει να σταματήσουμε να βλέπουμε κόμματα, συντεχνίες, ομαδούλες, ευνοημένες ή μη, αδικημένες ή μη
προσπαθώντας μάλιστα να αποφανθούμε ποιος από όλους αξίζει να επιζήσει.

Αν θέλουμε να επιβιώσουμε, πρέπει να είμαστε ΟΛΟΙ μαζί απέναντι στους λίγους που καταστρέφουν τη ζωή μας.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 10:37:07 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:32:38 μμ »

Και επειδή το θέμα είναι η απεργία...εφόσον αυριο θα πάτε στο σχολείο μια και δεν έχει απεργία (απ'όσο ξέρω) όσοι διδάσκετε  αρχαία,ιστορία και ανθρωπιστικά μαθήματα γενικά...τι θα πείτε σ'αυτά τα παιδιά...;; Για την δημοκρατία,για τους ένδοξους προγόνους μας, για την γαλλική επανάσταση και τις αξίες της,για τα ανθρώπινα δικαιώματα...;;; Τι...;;

Λώρα μου, εγώ λέω να τους πω για έναν άνεργο οικοδόμο που υπερασπίστηκε το δικαίωμα μου να έχω εργασία και το δικαίωμα τους να έχουν δωρεάν σχολείο. Λες να μη προαχθώ από την υπηρεσία, αν το κάνω;

Αυτό θα είναι το αυριανό μάθημα...Έτσι πρέπει! ΤΟ οφείλουμε σε αυτό τον άνθρωπο...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:33:25 μμ »
Λώρα μου, εγώ λέω να τους πω για έναν άνεργο οικοδόμο που υπερασπίστηκε το δικαίωμα μου να έχω εργασία και το δικαίωμα τους να έχουν δωρεάν σχολείο. Λες να μη προαχθώ από την υπηρεσία, αν το κάνω;
κατι πρεπει να πουμε αυριο στα παιδια....δεν μπορει η αυριανη να ειναι μια μερα σαν ολες τις αλλες....και το δικο τους μελλον καταστρεφουν...οχι μονο το δικο μας...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:40:00 μμ »
Και κάτι ακόμη...άνοιξα το pde πριν λίγο και περίμενα τουλάχιστον 3 τόπικ στα οποία να πέφτουν βροχή τα μηνύματά μας...
Απογοητεύτηκα...Αυτή είναι η συμμετοχή μας έστω και ηλεκτρονικά (γιατί για την άλλη δεν το συζητάω...) ;;; Τόσο μας νοιάζει....;; Βαριά 20 άτομα γράφουν όλο το απόγευμα κι οι υπόλοιποι συνεχίζουν να ρωτάνε για παιδαγωγικές επάρκειες, για διορισμούς και επόμενες φάσεις αναπληρωτών....
Ντρέπομαι πρώτα γι αυτά τα καθάρματα που φτάσαν την χώρα εδώ,αλλά ντρέπομαι και για λογαριασμό μας...των "μορφωμένων"......
Σήμερα είχαμε μια μικρή εμφύλια διαμάχη στην καρδιά της πρωτεύουσας,αλλά αύριο ίσως να έχουμε φάση αναπληρωτών...ε...;;;  :-X :-X :-X

Μέρος του παιχνιδιού αγαπητή Λώρα.
Το να εξαθλιώσει μια κυβέρνηση οικονομικά κάποιους, έχει ένα αμφίβολο οικονομικό όφελος για τη κυβέρνηση (όπως αποδείχτηκε μάλλον δεν έχει γενικώς όφελος για τη κυβέρνηση, αφού τα έσοδα έχουν μειωθεί), αλλά σίγουρα έχει όφελος ως προς το οτι ο εξαθλιωμένος παύει να ενδιαφέρεται για το τί συμβαίνει γύρω του, επειδή είναι πολύ απορροφημένος με τη δική του επιβίωση.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:42:30 μμ »

Και επειδή το θέμα είναι η απεργία...εφόσον αυριο θα πάτε στο σχολείο μια και δεν έχει απεργία (απ'όσο ξέρω) όσοι διδάσκετε  αρχαία,ιστορία και ανθρωπιστικά μαθήματα γενικά...τι θα πείτε σ'αυτά τα παιδιά...;; Για την δημοκρατία,για τους ένδοξους προγόνους μας, για την γαλλική επανάσταση και τις αξίες της,για τα ανθρώπινα δικαιώματα...;;; Τι...;;

Λώρα μου, εγώ λέω να τους πω για έναν άνεργο οικοδόμο που υπερασπίστηκε το δικαίωμα μου να έχω εργασία και το δικαίωμα τους να έχουν δωρεάν σχολείο. Λες να μη προαχθώ από την υπηρεσία, αν το κάνω;
Και κάποιοι σ'αυτήν την κοινωνία πρέπει να παίρνουν το ρίσκο...που κανονικά δεν θα 'πρεπε να είναι ρίσκο...να μιλάει ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και να λέει ΑΛΗΘΕΙΕΣ [/b!!]Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις...και προς θεού...μην λέτε ψέμματα στους εφήβους πως το πολίτευμά μας είναι κοινοβουλευτική δημοκρατία...ας σταματήσουν τα ψέμματα (apri  αυτά εννοούσα πριν ψευδή...για το παρόν...όχι του παρελθόντος,απλα δεν το διευκρίνισα) γιατί περί ψευδών μαρτυριών πρόκειται...
Πιστεύω πως είσαι απ'τα πλέον κατάλληλα άτομα για να κάνεις τα παιδιά να νιώσουν την συγκυρία που ζούμε και είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει αυτό...μόνο έτσι έρχονται οι αλλαγές όπως είπε και η apri...


LK...ήταν ξεκάθαρα σήμερα επίθεση εναντίον του λαού...αυτά τα αποβράσματα είναι το προσωπείο του φασισμού και τίποτε άλλο...μόνο που δεν ξέρουν τα ΑΝΡΔΕΙΚΕΛΑ πως είναι  ο τελευταίος τροχός της αμάξης που ονομάζεται "φασισμός" και πως αύριο κιόλας αν θέλει το σύστημα τους πετάει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τους χρησιμοποίησε!! ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!   >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 10:56:00 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:43:24 μμ »
Αν υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθειμένοι να δώσουν τη ζωή τους - σε καιρό "ειρήνης", τρομάρα μας- για να υπερασπιστούν τα δικαιώματά μας, το να συζητάμε αν θα δώσουμε ένα μεροκάματο ή ένα μισθό για να κάνουμε κάτι αντίστοιχο, καταντάει φαιδρό για να μην πω καμιά καλύτερη λέξη. Είμαι πολύ φορτισμένος συναισθηματικά και δεν θέλω να επεκταθώ γιατί θα πω βαριές, πολύ βαριές κουβέντες για τους σύγχρονους Τσολάκογλου και τους ταγματασφαλίτες τους. Στη μνήμη αυτού του ανθρώπου τουλάχιστον, όσοι αρνούνται να αγωνιστούν για το παραμικρό, ας μας κάνουν τη χάρη κι ας μην επιχειρηματολογούν γιατί δεν πρέπει να γίνεται απεργία και ότι η απεργία δεν έχει νόημα. Αυτό ο άνθρωπος ήταν εκεί και έπεσε και γι' αυτούς που δείχνουν ανεπάρκεια και λιγοψυχία ασυγχώρητη για τους καιρούς που ζούμε. Καλό ταξίδι συνάδελφε...Θα κάνουμε ότι μπορούμε για να δικαιωθούν οι αγώνες σου...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:50:06 μμ »
Και κάτι ακόμη...άνοιξα το pde πριν λίγο και περίμενα τουλάχιστον 3 τόπικ στα οποία να πέφτουν βροχή τα μηνύματά μας...
Απογοητεύτηκα...Αυτή είναι η συμμετοχή μας έστω και ηλεκτρονικά (γιατί για την άλλη δεν το συζητάω...) ;;; Τόσο μας νοιάζει....;; Βαριά 20 άτομα γράφουν όλο το απόγευμα κι οι υπόλοιποι συνεχίζουν να ρωτάνε για παιδαγωγικές επάρκειες, για διορισμούς και επόμενες φάσεις αναπληρωτών....
Ντρέπομαι πρώτα γι αυτά τα καθάρματα που φτάσαν την χώρα εδώ,αλλά ντρέπομαι και για λογαριασμό μας...των "μορφωμένων"......
Σήμερα είχαμε μια μικρή εμφύλια διαμάχη στην καρδιά της πρωτεύουσας,αλλά αύριο ίσως να έχουμε φάση αναπληρωτών...ε...;;;  :-X :-X :-X

Μέρος του παιχνιδιού αγαπητή Λώρα.
Το να εξαθλιώσει μια κυβέρνηση οικονομικά κάποιους, έχει ένα αμφίβολο οικονομικό όφελος για τη κυβέρνηση (όπως αποδείχτηκε μάλλον δεν έχει γενικώς όφελος για τη κυβέρνηση, αφού τα έσοδα έχουν μειωθεί), αλλά σίγουρα έχει όφελος ως προς το οτι ο εξαθλιωμένος παύει να ενδιαφέρεται για το τί συμβαίνει γύρω του, επειδή είναι πολύ απορροφημένος με τη δική του επιβίωση.

Βασικά συγγνώμη για τα bold...κατά λάθος έγιναν όλα bold.
Επίσης Γιάννη...αυτό ακριβώς διάβασα σ'ένα άρθρο την Κυριακή από έναν Κύπριο εκπαιδευτικό και ψυχολόγο...είναι το συναίσθημα της απόγνωσης που δημιουργείται όσο ο οικονομικός κλοιός σφίγγει και αυτό κάνει τον άνθρωπο να αντιδρά με την λογική: 'ας γίνει ό,τι είναι να γίνει,ας ψηφιστεί ό,τι είναι να ψηφιστεί να τελειώνει μια ώρα αρχύτερα η αγωνία..."
Δυστυχώς....αλλά αυτό είναι παθογένεια και ΚΑΤΑΔΙΚΗ των παιδιών μας!! Ποιος γονιός θέλει να κουβαλάει το κρίμα πως καταδίκασε τα παιδιά του...;; Ας αναλογιστούμε λίγο αυτές τις δύσκολες και κρίσιμες στιγμές τι γίνεται μέσα στο κεφάλι μας και στις συνειδήσεις μας.......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #656 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:59:33 μμ »
αυτά τα αποβράσματα είναι το προσωπείο του φασισμού και τίποτε άλλο...μόνο που δεν ξέρουν τα ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΑ πως είναι  ο τελευταίος τροχός της αμάξης που ονομάζεται "φασισμός" και πως αύριο κιόλας αν θέλει το σύστημα τους πετάει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τους χρησιμοποίησε!! ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!   >:( >:( >:([/b][/b]

Εγώ αυτήν τη σκέψη έκανα, όταν διάβασα την είδηση του θανάτου του Καντάφι.
Αυτός που επί χρόνια ήταν "χρήσιμος" και δέσποζε στη Λιβύη, βρέθηκε σ' ένα λαγούμι να ικετεύει για τη ζωή του...
Κάπως σαν τον Σαντάμ Χουσεΐν και πολλούς άλλους...
Στυμμένες λεμονόκουπες που ταλαιπωρούν τον κόσμο και μετά πετιούνται στον σκουπιδοντεκέ της ιστορίας.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #657 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:15:22 μμ »
Αν μπαίνανε στη συγκέντρωση θα μας σκότωναν, γιατί δεν είχαμε τίποτα να προφυλαχτούμε, εκτός από πλαστικές σημαίες, ενώ αυτοί είχαν πυροσβεστήρες, μάρμαρα, μολότωφ και δακρυγόνα.Οι φοιτητές και οι οικοδόμοι τρώγοντας πολύ ξύλο και ρίχοντας ακόμα περισσότερο κατάφεραν να τους απωθήσουν. Ξανασυγκεντρωθήκαμε στη πλατεία και μείναμε ως τις 5:00.

 Όπως ανακοινώθηκε ο νεκρός δεν είχε τραύματα και πέθανε από ανακοπή καρδιάς.  Η ανακοίνωση της αστυνομίας αναφέρει ότι ο άτυχος διαδηλωτής αισθάνθηκε άσχημα περί τις 16:00, ενημέρωσε έναν αστυνομικό γιαυτό, ο οποίος και τηλεφώνησε στο ΕΚΑΒ στις 16:07. Επίσης στην ίδια ανακοίνωση αναφέρεται ότι μέχρι τις 17:00 δεν έγινε καμιά χρήση χημικών από την αστυνομία.

Γίνεται εισαγγελική έρευνα για τις αιτίες του θανάτου του διαδηλωτή.

Είδες όντως μη αστυνομικούς να ρίχνουν χημικά σε μέλη του ΠΑΜΕ ή άλλους διαδηλωτές; Και ποιά ώρα;
Υπάρχουν σενάρια-φήμες που λένε ότι η ανακοπή πιθανώς οφείλεται σε μεγάλη ποσότητα χημικών που δέχτηκε ο διαδηλωτής.
Αν η εισαγγελική έρευνα καταλήξει ότι ο νεκρός όντως ψεκάστηκε με μεγάλη ποσότητα χημικών, είναι σημαντικό αυτό που λες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 12:05:13 πμ από bala »
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161207
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.