*

Ψηφοφορία

Έχετε σκοπό να συμμετέχετε στις κινητοποιήσεις που ακολουθούν;

Ναι
270 (73.6%)
Όχι
55 (15%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
42 (11.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 364

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις  (Αναγνώστηκε 219166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #686 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 03:57:03 μμ »
Αυτό το γιατί δεν τους σταματάει κανείς με σκοτώνει κι εμένα!
οι άνθρωποι, ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ τι πάνε να κάνουν! Σαν τη μύγα μέσα στο γάλα είναι, πώς αλλιώς να το πω.
Το πιο απλό πράγμα στον κόσμο, να τους σταματήσουν 200 μέτρα πιο πριν και να τους πάνε για μια αναγνώριση στοιχείων στο πλησιέστερο τμήμα.

Μας δουλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:34 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #687 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 04:08:43 μμ »
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48518 Κουκουλοφόρος δίνει εντολές σε διμοιρία των ΜΑΤ!!!!

Oι "γνωστοί- άγνωστοι" ειναι βαλτοί απο την κυβερνηση (όποια ειναι αυτη στην εξουσία) και ως γνωστο "κόρακας κοράκου ματι δε βγαζει"....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #688 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 05:37:25 μμ »
Ας τα πάρουμε λίγο ένα ένα τα πράγματα:

1)Γκλομπ μπορείς να βρεις στην αγορά πανεύκολα.Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει γκλομπ είναι και ασφαλίτης.Την άλλη φορά μας έφταιγε μόνο ο Βγενόπουλος στη MARFIN.Τώρα μας φταίνε μόνο τα δακρυγόνα.Αύριο ποιός;

2)Η ασφάλεια πάντοτε εισχωρούσε ή τέλος πάντων προσπαθούσε να εισχωρήσει στους κόλπους εγκληματικών,τρομοκρατικών και άλλων "επικίνδυνων"οργανώσεων.Αυτο είναι μέρος της δουλειάς της και δεν σημαίνει ότι π.χ.ο Ιαβέρης υποκίνησε τη Γαλλική Επανάσταση ;DΔηλαδή,εάν εγώ πιάσω εκατό άτομα και τους κάνω πλύση εγκεφάλου,για να καταστρέψουν τις ζωές των άλλων αλλά και τις δικές τους,θα το κάνουν εάν είναι ευτυχισμένα και πεπαιδευμένα;Προφανώς υπάρχει από κάτω ένα κοινωνικό πρόβλημα (βλ.μηδενισμός),το οποίο εμείς ως εκπ/κοί οφείλουμε να αναγνωρίσουμε και μετά να συνεισφέρουμε στην επίλυσή του.

3)Το να αναλώνεσαι σε επαναστατικές κορόνες,συνθήματα και προσβολές απέναντι σε όσους διαφωνούν με εσένα ή να πλειοδοτείς σε "επαναστατικές" πράξεις,όπως ο πετροπόλεμος,η ρίψη μολότωφ και η συμμετοχή σε συζητήσεις καφενείου για θέματα όπως η ελευθερία,η δικαιοσύνη κτλ.(τη στιγμή που δεν μπορείς με τον διπλανό σου να συμφωνήσεις ούτε σε βασικές έννοιες) ,δηλώνει ανάγκη για ατομική αναγνώριση,η οποία δικαιολογείται όταν πρόκειται για άτομα μετεφηβικής ηλικίας ή έστω για κοινό όπως αυτό του indymedia,αλλά σε ένα φόρουμ εκπ/κών φαντάζει το λιγότερο αστεία.

4)Επειδή ο λαικισμός των τελευταίων χρόνων επέβαλε την κοινωνική ανέλιξη σε όσους δήλωναν "αριστεροί" αγωνιστές,σταδιακά ξεχάσαμε την έννοια του αγώνα.Π.χ.το ότι κάποιοι έτρεχαν για αναπληρώσεις στην άκρη της χώρας (χωρίς όμως να δεχτούν να υποβάλουν τους εαυτούς τους σε ισότιμες διαδικασίες,τη στιγμή που για την αναπλήρωση αυτή υπήρχαν χιλιάδες άλλοι που είχαν λιώσει στη δουλειά και το διάβασμα),το κράτος ερχόταν και το αναγνώριζε υποκύπτοντας στις συνδικαλιστικές-"αγωνιστικές" τους πιέσεις για ψηφοθηρικούς λόγους.Ετσι είχαμε την ισοπέδωση των πάντων,την παντελή έλλειψη αξιολόγησης και αξιοκρατίας και τελικά τη μετριοκρατία.Αγώνας όμως είναι η διατήρηση της αξιοπρέπειας και της ανθρωπιάς μας στις δύσκολες εποχές που ζούμε.Αγώνας είναι αυτό που έκαναν χθες οι άνεργοι οικοδόμοι και φοιτητές του ΠΑΜΕ.Τους κατηγορώ μόνο για το ότι επί τρεις δεκαετίες δεν φρόντισαν να προφυλάξουν το τίμιο αγωνιστικό τους παρελθόν από τους "αγωνισταράδες" πάσης φύσεως.Σήμερα θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα...

Υ.Γ.Αγαπητή μου LK,εννοείται πως δεν με πειράζει το ότι γράφεις λάθος για δεύτερη φορά το ψευδώνυμό μου ;D,όμως ξέρεις από το διάλογο που έχουμε μέσω π.μ. πως το να με εντάσσεις σε οποιαδήποτε ιδεολογία αποτελεί για εμένα ύβρη.Μην με αναφέρεις λοιπόν σε παρακαλώ ως αυτόν "που έχει εντελώς διαφορετική ιδεολογία".Ευχαριστώ :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 05:50:01 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #689 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:02:56 μμ »
-Γιατί την ώρα που δεχόμασταν την επίθεση και είχαμε υποχωρήσει στο μισό της πλατείας Συντάγματος οι κουκουλοφόροι δεν ανέβαιναν πάνω, αφού στόχο είχαν τη βουλή; Γιατί συνέχισαν να πιέζουν τη περιφρούρηση να σπάσει, ώστε να ξεχυθούν ανάμεσά μας;
Γιατί είχαν παίξει με το παμε ξύλο και είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς. Μην ξεχνάς ότι η μεγάλη πλειοψηφία των μπαχαλάκηδων δεν έχουν συντονιστή-καθοδηγητή, λειτουργεί ο καθένας μόνος του, με το θυμικό του και όχι την λογική.

-Γιατί όταν φύγαμε και φύγανε και οι τελευταίοι διαδηλωτές άλλων μπλοκ ηρέμησαν; Δεν είχαν στόχο τη βουλή;
Γιατί μετά πλάκωσε τόση αστυνομία, που δεν μπορούσε να κουνηθεί ρούπι. Μέχρι και μέσα από το μετρό βγαίναν αστυνομικοί.

-Γιατί δε μας πετούσαν δακρυγόνα μόνο για να διαλυθούμε και είχαν μάρμαρα, πυροσβεστήρες και καδρόνια;
Οι μπαχαλακηδες δεν έχουν δακρυγόνα, Τα δακρυγόνα φαίνεται να πέφτουν από την μερία του παμε, χωρίς βέβαια να λέω ότι τα ρίχνει και το παμε.
Το κύριο όπλο των μπαχαλάκηδων είναι οι μαρμαρόπετρες, κροτίδες και πυροσβεστήρες. Αυτά είχαν , με αυτά έκαναν την φασαρία τους.
Μην ξεχνάς επίσης ότι λόγω σωματική διάπλασης, λίγοι μπορούν να τα βάλουν πέρα με τους εργάτες του πάμε, γιαυτό και επιλέγουν να πετάνε πέτρες
αντί για μάχη σώμα με σώμα.

-Γιατί τα γεγονότα έγιναν 2:30, όταν έκλειναν τα μαγαζιά και συγκεντρωνόταν περισσότερος κόσμος στο Σύνταγμα;
Γιατί αυτή είναι η τακτική των μπαχαλάκηδων, επιτίθονται και μετά κρύβονται στο πλήθος.

-Γιατί επιτέθηκαν μόνο στο ΠΑΜΕ;
Όπως φαίνεται στο βίντεο, δεν επιτέθηκαν αρχικά στο παμε όλοι μαζί.

Αρχικά όμως βρέθηκαν 10-20 ατομα να πετάνε πέτρες στο παμε. Οι μπαχαλάκηδες-προβοκάτορες τόσοι ήταν.
Το παμε, για να αντιδράσει έκανε ένα κύκλο πίσω από την αλυσίδα του. Επειδή όμως αυτοί οι 10-20 εξακολουθούσαν
να πετάνε πέτρες, το παμε, λόγω του μη αμυντικού εξοπλισμού του, δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί.
Ταυτόχρονα πάνω στην επίθεση του παμε, πέσανε και τα δακρυγόνα από την μεριά του πάμε, το οποίο λειτούργησε επίσης προβοκατόρικα.
Αφού στο υποσεινήδητο των μπαχαλάκηδων ο τύπος αυτής της επίθεσης (δακρυγόνα και ομαδικό ντου) είχε ομοιότητα με επίθεση των ματ.
Η επίθεση αυτή εξαγρίωσε λοιπόν τους υπόλοιπους αναρχο-δεξιο-αριστεριστές, που δεν ήταν 10-20 αλλά χιλιάδες, και έτσι έγινε το σώσε.

-Γιατί η επίθεση ξεκίνησε μέσα από το μπλόκο του "Δε πληρώνω" και όταν υποχωρούσαν κρύβονταν ανάμεσά τους;
γιατί είναι η τακτική τους, να κρύβονται στις μη περιφρουρημένες πορείες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 06:25:39 μμ από bala »
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:34 »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #690 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:07:17 μμ »
bala τα πιστεύεις πραγματικά αυτά που έγραψες τώρα;Αρχίζω να φοβάμαι για τον τρόπο που σκεφτόμαστε..δε φταίνε τα χημικά,με κάτι μας ψεκάζουν όλους δεν εξηγείται αλλιώς..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #691 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:08:59 μμ »
Υ.Γ.Αγαπητή μου LK,εννοείται πως δεν με πειράζει το ότι γράφεις λάθος για δεύτερη φορά το ψευδώνυμό μου ;D,όμως ξέρεις από το διάλογο που έχουμε μέσω π.μ. πως το να με εντάσσεις σε οποιαδήποτε ιδεολογία αποτελεί για εμένα ύβρη.Μην με αναφέρεις λοιπόν σε παρακαλώ ως αυτόν "που έχει εντελώς διαφορετική ιδεολογία".Ευχαριστώ :)
Εντάξει, ας πούμε κοσμοαντίληψη ή ό,τι άλλο θες. Εννοούσα, πάντως, ότι δε συμφωνείς με το ΚΚΕ. Δε σε εντάσσω κατά τ' άλλα σε καμία πολιτική ιδεολογία. Επικαλέστηκα το όνομά σου, γιατί μάλλον τα δικά σου μάτια είναι πιο αντικειμενικά από τα δικά μου ως προς το τι είδαν. Εγώ πιστεύω στο πολιτικό χώρο με τον οποίο διαδήλωνα. Εσύ όχι και δικαίωμά σου. Πάντως, και οι δυο είδαμε τα ίδια πράγματα. Δεν επικαλέστηκα το όνομά σου για κανέναν άλλο λόγο και δε θα το πράξω άλλη φορά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #692 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:18:17 μμ »
bala τα πιστεύεις πραγματικά αυτά που έγραψες τώρα;Αρχίζω να φοβάμαι για τον τρόπο που σκεφτόμαστε..δε φταίνε τα χημικά,με κάτι μας ψεκάζουν όλους δεν εξηγείται αλλιώς..

επειδή έχω πει πολλά, που ακριβώς διαφωνείς;
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #693 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:23:16 μμ »
-Γιατί την ώρα που δεχόμασταν την επίθεση και είχαμε υποχωρήσει στο μισό της πλατείας Συντάγματος οι κουκουλοφόροι δεν ανέβαιναν πάνω, αφού στόχο είχαν τη βουλή; Γιατί συνέχισαν να πιέζουν τη περιφρούρηση να σπάσει, ώστε να ξεχυθούν ανάμεσά μας;
Γιατί είχαν παίξει με το παμε ξύλο και είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς. Μην ξεχνάς ότι οι μπαχαλάκηδες δεν έχουν συντονιστή-καθοδηγητή, λειτουργεί ο καθένας μόνος του, με το θυμικό του και όχι την λογική.

-Γιατί όταν φύγαμε και φύγανε και οι τελευταίοι διαδηλωτές άλλων μπλοκ ηρέμησαν; Δεν είχαν στόχο τη βουλή;
Γιατί μετά πλάκωσε τόση αστυνομία, που δεν μπορούσε να κουνηθεί ρούπι. Μέχρι και μέσα από το μετρό βγαίναν αστυνομικοί.

-Γιατί δε μας πετούσαν δακρυγόνα μόνο για να διαλυθούμε και είχαν μάρμαρα, πυροσβεστήρες και καδρόνια;
Οι μπαχαλακηδες δεν έχουν δακρυγόνα, Τα δακρυγόνα φαίνεται να πέφτουν από την μερία του παμε, χωρίς βέβαια να λέω ότι τα ρίχνει και το παμε.
Το κύριο όπλο των μπαχαλάκηδων είναι οι μαρμαρόπετρες. Αυτά είχαν , με αυτά έκαναν την φασαρία τους.

-Γιατί τα γεγονότα έγιναν 2:30, όταν έκλειναν τα μαγαζιά και συγκεντρωνόταν περισσότερος κόσμος στο Σύνταγμα;
Γιατί αυτή είναι η τακτική των μπαχαλάκηδων, επιτίθονται και μετά κρύβονται στο πλήθος.

-Γιατί επιτέθηκαν μόνο στο ΠΑΜΕ;
Όπως φαίνεται στο βίντεο, δεν επιτέθηκαν αρχικά στο παμε όλοι μαζί.
Αρχικά όμως βρέθηκαν 10-20 ατομα να πετάνε πέτρες στο παμε. Οι μπαχαλάκηδες-προβοκάτορες τόσοι ήταν.
Το παμε, για να αντιδράσει έκανε ένα κύκλο πίσω από την αλυσίδα του. Επειδή όμως αυτοί οι 10-20 εξακολουθούσαν
να πετάνε πέτρες, το παμε, λόγω του μη αμυντικού εξοπλισμού του, δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί.
 
Η επίθεση όμως αυτή εξαγρίωσε τους υπόλοιπους αναρχο-δεξιο-αριστεριστές, που δεν ήταν 10-20 αλλά χιλιάδες, και έτσι έγινε το σώσε.

-Γιατί η επίθεση ξεκίνησε μέσα από το μπλόκο του "Δε πληρώνω" και όταν υποχωρούσαν κρύβονταν ανάμεσά τους;
γιατί είναι η τακτική τους, να κρύβονται στις μη περιφρουρημένες πορείες.
Εσύ, βρε Bala, πώς γνωρίζεις αν οι μπαχαλάκηδες έχουν αρχηγό ή όχι; Από βίντεο και φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί πάμπολες φορές φαίνεται να συνομιλούν με αστυνομικούς ή να δίνουν εντολές σε αστυνομικούς.

Οι κουκουλοφόροι μας πετούσαν δακρυγόνα. Δε θα μου πεις και ότι δεν έβλεπα τι γινόταν, εκτός και ήσουν και εσύ στο Σύνταγμα.

Το βίντεο που επικαλείσαι δε εστιάζει να φανεί ότι ήταν μέλος του ΠΑΜΕ αυτό που πέταξε το δακρυγόνο.

Και πέρα απ' όσα πιστεύεις και όσα λες, εγώ πιστεύω όσα είδα και άκουσα. Αφού είχαν σπάσει κεφάλια, χθες, φώναζαν με ντουντούκιες μέσα στο πλήθος "όποιος έχει κράνος να πάει μπροστά" και τότε είδα ανθρώπους κάθε ηλικίας, χωρίς δεύτερη σκέψη να ξεπετάγονται μέσα από το πλήθος, για να πάνε με κίνδυνο τη ζωή τους να προστατέψουν όλους τους υπόλοιπους. Αυτό για μένα έχει μεγαλύτερη αξία απ' όσες θεωρητικολογίες ακούω μέσα σ' ένα φόρουμ. Και ξέρεις γιατί; Γιατί μου απέδειξαν ότι την αλληλεγγύη την εννοούν όχι μόνο στα λόγια, αλλά και στις πράξεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #694 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:24:39 μμ »
παιδια το κρατος φταιει και η καθε κυβερνηση ξεχωριστα....................αλλα εμεις δεν τους βγαζουμε??????????παθαινουμε οτι μας αξιζει. Λετε τωρα στις επομενες εκλογες ο λαος να ξυπνησει και να ζητησει νεα προσωπα??????? δεν το νομιζω, παλι οι γνωστοι αγνωστοι θα κανουν μπαχαλο τις πορείες και παλι καποιοι θα κανουν απεργιες και καποιοι οχι...................ειμαστε μοναδικος λαος και θα καταστραφουμε.............ισως παλι ετσι πρεπει να γινει για να ξυπνησουμε. Το νομοσχεδιο περασε ο ασθενης λαος απεβιωσε............αρα προσδοκουμε ανασταση νεκρων και ζωη του μελλοντος.................που δεν το βλεπω!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #695 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:30:38 μμ »
Υ.Γ.Αγαπητή μου LK,εννοείται πως δεν με πειράζει το ότι γράφεις λάθος για δεύτερη φορά το ψευδώνυμό μου ;D,όμως ξέρεις από το διάλογο που έχουμε μέσω π.μ. πως το να με εντάσσεις σε οποιαδήποτε ιδεολογία αποτελεί για εμένα ύβρη.Μην με αναφέρεις λοιπόν σε παρακαλώ ως αυτόν "που έχει εντελώς διαφορετική ιδεολογία".Ευχαριστώ :)
Εντάξει, ας πούμε κοσμοαντίληψη ή ό,τι άλλο θες. Εννοούσα, πάντως, ότι δε συμφωνείς με το ΚΚΕ. Δε σε εντάσσω κατά τ' άλλα σε καμία πολιτική ιδεολογία. Επικαλέστηκα το όνομά σου, γιατί μάλλον τα δικά σου μάτια είναι πιο αντικειμενικά από τα δικά μου ως προς το τι είδαν. Εγώ πιστεύω στο πολιτικό χώρο με τον οποίο διαδήλωνα. Εσύ όχι και δικαίωμά σου. Πάντως, και οι δυο είδαμε τα ίδια πράγματα. Δεν επικαλέστηκα το όνομά σου για κανέναν άλλο λόγο και δε θα το πράξω άλλη φορά.
Μη μου θυμώνεις ρε συ :-[Συγνώμη για το ύφος μου,αν αυτό σου φάνηκε επιθετικό.Μπορείς να επικαλείσαι το όνομά μου όποτε θέλεις,γιατί σου έχω αναγνωρίσει την αγαθότητα των προθέσεων :)

Συνάδελφοι,για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα,ήμουν εκεί και πραγματικά δεν πετούσαν μάρμαρα μόνο στο ΠΑΜΕ.Πετούσαν τυφλά και στο πλήθος που βρισκόταν μπροστά από το ΠΑΜΕ.Επίσης είχαν και μολότωφ.Επρεπε να δείτε παιδιά να μας βρίζουν χυδαία ως χαφιέδες και δειλούς,επειδή δεν συμφωνούσαμε μαζί τους ή επειδή δεν είμαστε τόσο κατεστραμμένοι εγκεφαλικά,ώστε να νομίζουμε ότι με ένα μάρμαρο θα ανατραπεί το σύστημα. :-\

Κάπου κάπου επενέβαιναν κάποιοι μεγαλύτεροι,με ελάχιστα ζωντανά εγκεφαλικά κύτταρα ακόμα και συγκρατούσαν τους θερμόαιμους νεαρούς (συχνά με ένα χτύπημα στην πλάτη).Ωστόσο και σε αρκετούς από αυτούς,τους ιδεολόγους,μπορούσες να διακρίνεις το ίδιο μίσος.

Υ.Γ.Κάτι άσχετο:Αυτοί που λένε ότι τα μαλακά ναρκωτικά δεν προκαλούν μεγάλη ζημιά,δεν έχουν ίσως παρατηρήσει τον εκφυλισμό που προκαλεί σε τμήματα του εγκεφάλου η μακροχρόνια χρήση.   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 06:32:53 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #696 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:34:13 μμ »
Εσύ, βρε Bala, πώς γνωρίζεις αν οι μπαχαλάκηδες έχουν αρχηγό ή όχι; Από βίντεο και φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί πάμπολες φορές φαίνεται να συνομιλούν με αστυνομικούς ή να δίνουν εντολές σε αστυνομικούς.
Αυτοί που λες δεν είναι οι μπαχαλάκηδες, είναι μυστικοί αστυνομικοί.
Οι κουκουλοφόροι μας πετούσαν δακρυγόνα. Δε θα μου πεις και ότι δεν έβλεπα τι γινόταν, εκτός και ήσουν και εσύ στο Σύνταγμα.
Μιλάω για την στιγμή της πρώτης σύγκρουσης. Εκεί φαίνεται, οι προβοκάτορες ρίχνουν κροτίδα προς το παμε, και αρχίζουν τις πέτρες. Το παμε αναγκαστικά επιτίθεται, και την ώρα της επίθεσης του παμε προς τον κόσμο, τουλάχιστον δύο δακρυγόνα από την μερία του παμε φαίνεται να εκτοξεύονται.

Το βίντεο που επικαλείσαι δε εστιάζει να φανεί ότι ήταν μέλος του ΠΑΜΕ αυτό που πέταξε το δακρυγόνο.
όχι αλλά δίχνει ότι οι προβοκάτορες δεν ήταν μόνο εκτός της αλυσίδας, αλλά και εντός αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 06:46:40 μμ από bala »
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #697 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:36:52 μμ »
Και κάτι άλλο. Είναι ντροπή να κάνουμε σήμερα πολιτική συζήτηση με ένα νεκρό συνάνθρωπό μας. Αυτός ο άνθρωπος, όντας άνεργος, κατέβηκε να διαδηλώσει γι όλους μας και για όσους κάθονταν αναπαυτικά στο καναπέ τους και σήμερα κάνουν κριτική. Μπήκε μπροστά για να μπορέσω εγώ να γυρίσω στο παιδί μου και να πάω το πρωί στη δουλειά μου. Ανεξαρτήτως, σε ποιο χώρο άνηκε, λίγος σεβασμός, επιτέλους. >:(

Και στο κάτω-κάτω εχθρός σας δεν είναι το ΠΑΜΕ. Αν νομίζετε ότι οι υπόλοιποι είστε πιο ικανοί ελάτε να ανατρέψετε και το πολιτικό και το οικονομικό κατεστημένο. Μπείτε και κάψτε και τη βουλή, πέστε μας και πώς ονειρεύεστε το μέλλον. Δεν ακούω, όμως, προτάσεις από κανέναν για τη κοινωνία του μέλλοντος και για το πώς θα γίνει η ανατροπή. Ακούω μια κριτική, συνεχώς, εναντίον της αριστεράς, αλλά στο δια ταύτα τίποτα. Το πρόβλημα όλων χθες ήταν γιατί το ΠΑΜΕ φύλαγε το Σύνταγμα. Αυτό ήταν το ζητούμενο. Για να κατέβουν 500.000 κόσμος, φυσικά. Πηγαίνετε στην επόμενη συνεδρίαση της βουλής και κάψτε την. Πρέπει όταν υπάρχουν κανάλια να κάνετε τη πυρπόληση. Δηλαδή, αν δε σας παίρνει η κάμερα δεν ξεκινάτε την επανάσταση;

Το μήνυμα από το χώρο μας δεν ακούγεται, ότι είχαμε 50% απεργία τη Τετάρτη οι εκπαιδευτικοί και το ποσοστό έπεσε τη Πέμπτη. Μάλλον αυτό θα έπρεπε να σας αφορά τώρα και όχι το ΠΑΜΕ. 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #698 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:44:17 μμ »
Εσύ, βρε Bala, πώς γνωρίζεις αν οι μπαχαλάκηδες έχουν αρχηγό ή όχι; Από βίντεο και φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί πάμπολες φορές φαίνεται να συνομιλούν με αστυνομικούς ή να δίνουν εντολές σε αστυνομικούς.
Αυτοί που λες δεν είναι οι μπαχαλάκηδες, είναι οι προβοκάτορες.
Οι κουκουλοφόροι μας πετούσαν δακρυγόνα. Δε θα μου πεις και ότι δεν έβλεπα τι γινόταν, εκτός και ήσουν και εσύ στο Σύνταγμα.
Μιλάω για την στιγμή της πρώτης σύγκρουσης. Εκεί φαίνεται, οι προβοκάτορες ρίχνουν κροτίδα προς το παμε, και αρχίζουν τις πέτρες. Το παμε αναγκαστικά επιτίθεται, και την ώρα της επίθεσης του παμε προς τον κόσμο, τουλάχιστον δύο δακρυγόνα από την μερία του παμε φαίνεται να εκτοξεύονται.

Το βίντεο που επικαλείσαι δε εστιάζει να φανεί ότι ήταν μέλος του ΠΑΜΕ αυτό που πέταξε το δακρυγόνο.
όχι αλλά δίχνει ότι οι προβοκάτορες δεν ήταν μόνο εκτός της αλυσίδας, αλλά και εντός αυτής.
Άλλο οι μπαχαλάκηδες, άλλο οι προβοκάτορες, άλλο οι δολοφόνοι, άλλο οι παρακρατικοί. Μάλιστα! Όλοι, πάντως, να μας ανοίξουν το κεφάλι ήθελαν.

Το βίντεό σου δεν αποδεικνύει ποιος ρίχνει το δακρυγόνο. Σε σημείο που γίνεται συμπλοκή εσύ είσαι σίγουρος ότι το δακρυγόνο το πέταξε το ΠΑΜΕ, γιατί φεύγει προς τα κάτω. Κι αν ήταν προβοκάτσια, για να το δείξουν οι κάμερες;Και αν, λόγω της συμπλοκής άλλαξε φορά; Μην είσαι και τόσο σίγουρος για όσα δείχνει η τιβί, αλλά για όσα βλέπουν τα ίδια τα ματάκια σου. Καλό βράδυ!


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #699 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 06:44:54 μμ »
Τι ωραία! Το μισθολόγιο ψηφίστηκε κι όλοι είμαστε από χθες φτωχότεροι. Ας αναλωθούμε στους μεταξύ μας καβγάδες και στο απυρόβλητο κυβέρνηση και τρόικα να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους. Ξέρετε, τα νέα μέτρα που σχεδιάζουν για πάρτη μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161211
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.