*

Ψηφοφορία

Έχετε σκοπό να συμμετέχετε στις κινητοποιήσεις που ακολουθούν;

Ναι
270 (73.6%)
Όχι
55 (15%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
42 (11.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 364

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις  (Αναγνώστηκε 217002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #868 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:19:26 μμ »
Σε ένα δημοτικό αυτοί που δεν απεργούν έχουν το δικαίωμα να βγάζουν στο προαύλιο τα παιδιά για 1 ώρα ή και παραπάνω επειδή "λείπουν κάποιοι συνάδελφοι και είναι πιο χαλαρά τα πράγματα";;
Το ρωτάω γιατί μου είχε πει κάποτε κάποιος συνάδελφος ότι την ημέρα της απεργίας πρέπει να κάνεις κανονικά το πρόγραμμά σου αν δεν απεργείς. Όχι να βλέπεις σαν ευκαιρία ξεκούρασης τη μέρα που κάποιοι χάνουν το μεροκάματό τους! >:(

Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Εννοείται ότι αν δεν απεργήσεις και πας στη δουλειά πρέπει να εργαστείς κανονικά. Εμ και "δουλεύεις" σε μέρα απεργίας και τους δουλεύεις όλους κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:59 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #869 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:30:07 μμ »
Αυτό νιώθω jimy ότι με δουλεύουν! Κάθε φορά τα ίδια!!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #870 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:32:42 μμ »
56;;;;;; :o :o!!!μα καπου εδω μεσα διαβασα οτι για τις 2 μερες μας κοβουν 60 €,για την ακριβεια 59,90€! Πως γινεται για μια μερα να σου εκοψαν 56;;;;;;;

Δεν είναι για όλους το ίδιο.
Εξαρτάται από το μισθό που παίρνει ο καθένας!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #871 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:36:27 μμ »
Θα σου κρατήσουν το 1/25 του μισθού(+φόρο) για κάθε μέρα απεργίας.
...

Λάθος μου, ζητώ συγγνώμη.
Δεν ισχύει το παραπάνω από πέρυσι, με το νόμο 4024/2011.
Η περικοπή γίνεται στις μεικτές αποδοχές, γι' αυτό το ποσό είναι μεγάλο.
Βρήκα αυτό: http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/apergia.pdf

Υπενθυμίζω πάντως και το υπόλοιπο μήνυμά μου, για να επανέλθω στο θέμα.
...
Αλλά μην το ψάχνεις. Με τα μέτρα θα σου κόψουν ΠΟΛΥ περισσότερα.
Και το ζήτημα είναι ότι δε μας ψαλιδίζουν μόνο το εισόδημα, αλλά και την αξιοπρέπεια/περηφάνεια.
Όπως και προσβάλουν τη νοημοσύνη μας με το δίλημμα "μέτρα ή χρεωκοπία" ξανά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:59 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #872 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:52:04 μμ »
Καλησπέρα, σε σχέση με την περικοπή της απεργίας.

Η μέρα της απεργίας θεωρείται συντάξιμη. Δηλαδή  όταν με το καλό (και αν ποτέ) έρθει η ώρα να πάρετε σύνταξη δεν αφαιρούνται οι ημέρες που κάνατε απεργία. Γι' αυτό και η παρακράτηση των εισφορών εργαζομένου και εργοδότη γίνεται κανονικά. Από τη στιγμή, όμως που ο εργαζόμενος απεργεί, ο εργοδότης δεν πληρώνει αυτός τις εισφορές, αλλά ο εργαζόμενος. Έτσι για να βρείτε την περικοπή που σας γίνεται θα διαιρέσετε τις ακαθάριστες+εργ. εισφορές αποδοχές σας με τις 25 συντάξιμες ημέρες που έχει ένας μήνας.
Με απλά λόγια παρακρατείται το 1/25 των ακαθάριστων (μπορεί να το βρείτε αλλού και 1,2/30). Βέβαια επειδή το εισόδημα θα είναι μικρότερο το συγκεκριμένο μήνα αντιστοιχεί και μικρότερη  παρακράτηση φόρου. Δηλαδή ο εργαζόμενος δεν πληρώνει και το τμήμα του φόρου που αντιστοιχεί, οπότε το τελικό ποσό της παρακράτησης είναι λίγο μικρότερο από αυτό που περιέγραψα.
Πχ για Δ 0 κλιμάκιο (ασφάλιση δημοσίου) με το 1/25 των ακαθάριστων η παρακράτηση είναι 59 ευρώ και κάτι λεπτά. Όμως στην πραγματικότητα μου παρακρατήθηκαν 57 ευρώ και 9 λεπτά. Βέβαια αν σε κάποιες διευθύνσεις χρησιμοποιείται διαφορετική εφαρμογή μισθοδοσίας, μπορεί να μην είναι σε θέση να ενσωματώσει και αυτή τη μικρή διακύμανση του φόρου και η παρακράτηση να είναι 59 ευρώ.

Οι μικροδιαφορές στο φόρο δεν είναι ποτέ πρόβλημα. Αν σε κάποιον παρακαρατηθούν μερικά ευρώ περισσότερα ή λιγότερα από όσα έπρεπε με βάση τη μισθοδοσία του, τότε θα λάβει ή θα δώσει τη διαφορά όταν θα λάβει το εκκαθαριστικό της εφορίας. Και επειδή τα τελευταία χρόνια συνεχώς οι φόροι εισοδήματος αυξάνονται, ίσως είναι καλύτερα να έχουν κρατηθεί εμπροσθοβαρώς από τη μισθοδοσία παρά να τα δίνουμε μαζεμένα μετά.

Για το άλλο κομμάτι, υπήρχε και ελπίζω να υπάρχει ακόμα, η συνήθεια να μην καλύπτονται τα κενά των συναδέλφων που απεργούν. Ο συνάδελφος που καλύπτει (για να σχολάσει αυτός και οι μαθητές νωρίτερα) το κενό κάποιου απεργού, στην ουσία σαμποτάρει την απεργία του και δείχνει να μη σέβεται το μεροκάματο που θυσιάζει ο συνάδελφος. Εγώ θυσιάζω 60 ευρώ ή ακόμα και πιθανά να έρχομαι σε προστριβή με τον Διευθυντή μου για την απεργία μου και το κόστος του Υπουργείου είναι η αναστάτωση που προκαλείται στη ζωή του σχολείου και γενικά η μη εκτέλεση της εργασίας μου. Αν ο συνάδελφος καλύψει το κενό μου, τότε με σαμποτάρει ανοιχτά και με ζημιώνει. Πόσο μάλλον όταν σε ημέρες απεργίας βρίσκουν ευκαιρία για να μην δουλέψουν και αυτοί που πληρώνονται.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #873 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:56:10 μμ »
Εννοείται από εκεί και μετά οτι χάνεται και ένα ποσό από τα δώρα χριστουγέννων κλπ (ανάλογα την περίοδο που γίνεται η απαεργία).

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #874 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 05:43:31 μμ »
Εννοείται από εκεί και μετά οτι χάνεται και ένα ποσό από τα δώρα χριστουγέννων κλπ (ανάλογα την περίοδο που γίνεται η απαεργία).

με πόσες μέρες απεργίας το μήνα αφαιρείται/αφαιρούνται ένσημα;
πέρυσι μου είχαν αφαιρέσει ένα ένσημο νομίζω είχα κάνει 3 μέρες απεργία σε ενα μήνα
δε θυμάμαι καλά

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #875 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:20:33 μμ »
Επειδή δεν το έχω πρόχειρο. Επέτρεψε μου να σου απαντήσω αύριο, αφού κοιτάξω καμία σχετική εγκύκλιο για να μην γράψω καμιά ανακρίβεια. Πάντως από τη στιγμή που γίνεται παρακράτηση ακαθάριστων αποδοχών, μου φαίνεται παράλογο το κόψιμο ενσήμων. Απλά επειδή δεν το γνωρίζω θα κοιτάξω αύριο να απαντήσω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #876 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:44:38 μμ »
Αφαιρούνται ένσημα;;;;;;;;;;;; Ρίλι;;;;;;;; :o :( >:(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #877 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:55:46 μμ »
Ποιά ένσημα και ποιες περικοπες λόγω απεργίας ψαχνουμε; Για δείτε τι έγινε στη Βουλή : στις 7.30 ανακοίνωσε ο Στουρνάρας την απόφαση για ένταξη στο ενιαίο μισθολόγιο των  υπαλλήλων της Βουλής και μέσα σε 10 λεπτά που αντέδρασαν , τσακ μπαμ βγήκε και επισήμως το πήρε πίσω!!!! Και περιμένουμε εμείς προκοπή με τα ποσοστά συμμετοχής που έχουμε στην απεργία; Κάθε φορά νιώθω η τρελλή γραφική που απεργεί, αλλά τουλάχιστον θα έχω κάποτε να λέω ότι προσπάθησα....

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #878 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 08:16:51 μμ »
Oι υπάλληλοι της Βουλής είχαν ενταχθεί στο ενιαίο μισθολόγιο μαζί με τους υπόλοιπους με το γνωστό νόμο του 2011.
Αν ψάξεις στο σχετικό νόμο, θα δεις ότι δεν είχαν εξαιρεθεί τότε και αναφέρονταν ρητά.

Προφανώς, κάτι άλλο ήθελαν να περάσουν, γιατί έγινε λόγος από τους Βουλευτές για άρση του αυτοδιοίκητου της Βουλής. Άγνωστο τι σκόπευαν ή σκοπεύουν να κερδίσουν μ' αυτήν την κίνηση αυτή τη στιγμή.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #879 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 08:47:28 μμ »
Ρε παιδια σιγουρα;ψαχνω να το βρω αλλα δεν το βρισκω,παντως το διαβασα εδω μεσα για τα 60 € τις δυο μερες, τελικα δεν ισχυει αυτο;;;;;;;

Και σε μένα, για κάθε μέρα απεργίας 54 Ευρώ.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #880 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 09:16:35 πμ »
αύριο θα κάνετε στάση;αν και περίμενα να γίνει απεργία

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #881 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 09:49:44 πμ »
Ποιά ένσημα και ποιες περικοπες λόγω απεργίας ψαχνουμε; Για δείτε τι έγινε στη Βουλή : στις 7.30 ανακοίνωσε ο Στουρνάρας την απόφαση για ένταξη στο ενιαίο μισθολόγιο των  υπαλλήλων της Βουλής και μέσα σε 10 λεπτά που αντέδρασαν , τσακ μπαμ βγήκε και επισήμως το πήρε πίσω!!!! Και περιμένουμε εμείς προκοπή με τα ποσοστά συμμετοχής που έχουμε στην απεργία; Κάθε φορά νιώθω η τρελλή γραφική που απεργεί, αλλά τουλάχιστον θα έχω κάποτε να λέω ότι προσπάθησα....
Και γω νιώθω γραφική που απεργώ πάντα ,αλλά σκέφτομαι να πέσω με το κεφάλι ψηλά..Όσο γαι το θέμα με τους υππαλήλλους της Βουλής τι να πει κανείς;; Η κίνησή τους θύμιζε πραξικόπημα.. μισή ώρα αποχή απ τα καθηκόντά τους και η κυβέρνηση  "έκανε πίσω "..και μεις λιώνουμε στους δρόμους κάθε φορά..Για το θέμα τους ο Υπουργός είπε θα επανέλθει ..Για να δούμε,  προσωπικά δεν το πιστεύω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.