*

Αποστολέας Θέμα: Μειώσεις διορισμών  (Αναγνώστηκε 43174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μειώσεις διορισμών
« στις: Ιανουάριος 15, 2010, 03:00:12 μμ »
Το θέμα έχει ανοίξει και στους ΠΕ60 απλά αφορά όλους εκπαιδευτικούς..γι αυτό σας το αναφέρω..δυστυχώς

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank15_1_10_0842.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:31 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 03:08:58 μμ »
Βρε παιδιά, αφού θα μας μειώσουν τους διορισμούς γιατί όπως λένε δεν υπάρχει σάλιο... Τί λέτε να τους βοηθήσουμε και να τους αρχίσουμε όλοι μαζί στο φτύσιμο; Ε; Εγώ ήδη άρχισα τις μούτζες..πέντε πέντε τα δάχτυλα στη Βουλή,σε λίγο θα βάλω και των ποδιών!! Αι σιχτιρ πια μας έχουν τρελάνει!!!  >:( >:( >:(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 03:18:31 μμ »
Το θέμα είναι ότι θα πάρουν 7-8000 λιγότερους αναπληρωτές....γιατί δίνουμε ΑΣΕΠ? με την ελπίδα να πάμε τουλάχιστον αναπληρωτές...ε τώρα πάει και αυτό!άντε να είσαι στους πρώτους διοριστέους τώρα !

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 03:56:34 μμ »
Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν διοριστεί 3500-4000 πολύτενοι.
Μήπως τελικά θα διορίζονται μόνο οι πολύτεκνοι οι οποίοι ξεσαλώνουν γενικώς στις διεκδικήσεις τους. Και οι αδιόριστοι και οι διορισμένοι. Εκεί να δείτε τσαμπουκά και θράσος στους συναδέλφους. Τα θέλουν όλα δικά τους και με το έτσι θέλω. Τη διοίκηση όμως ξέρουν να τη γλείφουν καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:31 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:23:52 μμ »
Εσείς με όλα αυτά που μαθαίνετε έχετε την όρεξη να ασχοληθείτε με το διάβασμα για το Ασεπ; Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι με τα όσα γράφονται κατά καιρούς...
Διαβάζαμε πολύ για να τα καταφέρουμε με τις πανελλήνιες και να μπούμε στο Πανεπιστήμιο της αρεσκείας μας, έπειτα σπουδάσαμε 4 χρόνια (άλλοι παραπάνω) για να τελειώσουμε το Πανεπιστήμιο και τώρα για να διοριστούμε θα πρέπει να καταφέρουμε να είμαστε στους πρώτους!!! Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Όσο ήμουν στη σχολή (νηπιαγωγός σπούδασα) οι καθηγητές μας ήταν αισιόδοξοι για το ότι τώρα θα αρχίσουμε να διοριζόμαστε κι εμείς.
Τώρα, δεν έχω διάθεση να διαβάσω όσο θα μπορούσα να είχα. Μου αρέσει το διάβασμα και στο Πανεπιστήμιο ήμουν άριστη. Στο διάβασμα όμως με τέτοιο ανταγωνισμό, πιστεύω ότι δε μπορώ να τα καταφέρω.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:31:01 μμ »
Εσείς με όλα αυτά που μαθαίνετε έχετε την όρεξη να ασχοληθείτε με το διάβασμα για το Ασεπ; Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι με τα όσα γράφονται κατά καιρούς...
Διαβάζαμε πολύ για να τα καταφέρουμε με τις πανελλήνιες και να μπούμε στο Πανεπιστήμιο της αρεσκείας μας, έπειτα σπουδάσαμε 4 χρόνια (άλλοι παραπάνω) για να τελειώσουμε το Πανεπιστήμιο και τώρα για να διοριστούμε θα πρέπει να καταφέρουμε να είμαστε στους πρώτους!!! Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Όσο ήμουν στη σχολή (νηπιαγωγός σπούδασα) οι καθηγητές μας ήταν αισιόδοξοι για το ότι τώρα θα αρχίσουμε να διοριζόμαστε κι εμείς.
Τώρα, δεν έχω διάθεση να διαβάσω όσο θα μπορούσα να είχα. Μου αρέσει το διάβασμα και στο Πανεπιστήμιο ήμουν άριστη. Στο διάβασμα όμως με τέτοιο ανταγωνισμό, πιστεύω ότι δε μπορώ να τα καταφέρω.

Δεν έχεις καθόλου άδικο, που διάθεση να προσπαθήσεις όταν είναι ανίκανοι έστω και ελπίδα να σου προσφέρουν, και όποια σου έχει απομείνει σου την καταστρέφουν με τα σχέδιά τους. Τουλάχιστον δεν είμαστε μόνοι και είμαστε όλοι μαζί (με λίγες, ευτυχώς, εξαιρέσεις), είναι μια παρηγοριά αυτή..  ;) ;)

Όσο για τους πολύτεκνους, πάντα έχουν προτεραιότητα σε όλα, το έχουν κάνει επάγγελμα πλέον!!!  :-X :-X
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:48:22 μμ »
Αν δε χωράμε όλοι τότε να σταματήσουν να δέχονται τα Παιδαγωγικά Πανεπιστήμια κι άλλους φοιτητές. Ούτως ή άλλως αν οι φοιτητές αυτοί αργότερα δε βρουν δουλειά θα μετανιώσουν που ήθελαν να μπουν στη συγκεκριμένη σχολή. Είμαστε μια μικρή χώρα κι έχουμε πάρα πολλούς πτυχιούχους. Κάπου είναι λογικό να μη χωράμε όλοι.
Εύχομαι να ανησυχούμε άδικα, να μπορέσουμε να διοριστούμε και να ζήσουμε αξιοπρεπώς στη χώρα μας
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:51:42 μμ »
μα βρε παιδια υπαρχει λογικη.ολοι θα προσπαθησουν για το αριστα ,που σημαινει θα κανουν αιτησεις βαλε το παραβολο που δινουμαι...να λεφτα στα ταμεια,σκεφτειτε ποσοι θα απογοητευτουν και δεν θα πανε καθολου τελικα να δωσουν,θα βαλουν θεματα πανδυσκολα ωστε να μπορουν να στηριξουν το επιχειρημα περι αναγκαιοτητας ασεπ(λογω της μεγαλης αποτυχιας των υποψηφιων),τα χρηματα ομως θα μεινουν στο ταμειο εμεις θα απογοητευτουμε για αλλη μια φοα,αυτοι που θα περασουν και θα ειναι στους διοριστεους θα ειναι ελαχιστοι ..ετσι λοιπον εχουμε :λιγους επιτυχοντες διοριστεους,λεφτα στα ταμεια του κρατους ,και πιο πλουσιους επιχειρηματιες τυπου μπονια..

ΕΛΕΟΣ....μηπως τελικα να μην παμε να δωσουμε καθολου;; αφου οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες,ας το δουμε σαν μορφη διαμαρτυριας...τι να πω δεν παει αλλο.. >:( >:(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:53:13 μμ »
Αν δε χωράμε όλοι τότε να σταματήσουν να δέχονται τα Παιδαγωγικά Πανεπιστήμια κι άλλους φοιτητές. Ούτως ή άλλως αν οι φοιτητές αυτοί αργότερα δε βρουν δουλειά θα μετανιώσουν που ήθελαν να μπουν στη συγκεκριμένη σχολή. Είμαστε μια μικρή χώρα κι έχουμε πάρα πολλούς πτυχιούχους. Κάπου είναι λογικό να μη χωράμε όλοι.
Εύχομαι να ανησυχούμε άδικα, να μπορέσουμε να διοριστούμε και να ζήσουμε αξιοπρεπώς στη χώρα μας
Στέλνοντας όλους τους απόφοιτους Λυκείου στα Πανεπιστήμια είναι ο μόνος τρόπος να απασχολούν τον κόσμο με κάτι...
Δια βίου Μάθηση σου λέει. Αφού δεν έχεις να κάνεις κάτι, κάτσε διάβαζε μέχρι να πεθάνεις  :P

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:56:09 μμ »
Αν δε χωράμε όλοι τότε να σταματήσουν να δέχονται τα Παιδαγωγικά Πανεπιστήμια κι άλλους φοιτητές. Ούτως ή άλλως αν οι φοιτητές αυτοί αργότερα δε βρουν δουλειά θα μετανιώσουν που ήθελαν να μπουν στη συγκεκριμένη σχολή. Είμαστε μια μικρή χώρα κι έχουμε πάρα πολλούς πτυχιούχους. Κάπου είναι λογικό να μη χωράμε όλοι.
Εύχομαι να ανησυχούμε άδικα, να μπορέσουμε να διοριστούμε και να ζήσουμε αξιοπρεπώς στη χώρα μας
Στέλνοντας όλους τους απόφοιτους Λυκείου στα Πανεπιστήμια είναι ο μόνος τρόπος να απασχολούν τον κόσμο με κάτι...
Δια βίου Μάθηση σου λέει. Αφού δεν έχεις να κάνεις κάτι, κάτσε διάβαζε μέχρι να πεθάνεις  :P

οπα παιδια μη τα ισοπεδωνουμε ολα...αν καποιος θελει να συνεχισει ναι γιατι οχι...πρωτα σπουδαζεις για σενα και μετα για να αποκατασταθεις επαγγελματικα...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:00:22 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο επαγγελματικά; Έχω γνωστές κομμώτριες που έιτε δεν ήταν καλές μαθήτριες, είτε δεν ήθελαν να σπουδάσουν. Σήμερα έχουν δουλειά, άλλες έχουν ανοίξει δικό τους κομμωτήριο και βγάζουν πολύ καλά χρήματα. Εμείς μέχρι να καταφέρουμε να βγάζουμε καλά χρήματα πόσα χρόνια θα περιμένουμε και θα διαβάζουμε.....και πάλι τα χρήματα μπορεί να είναι και λιγότερα!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:05:33 μμ »
Αν δε χωράμε όλοι τότε να σταματήσουν να δέχονται τα Παιδαγωγικά Πανεπιστήμια κι άλλους φοιτητές. Ούτως ή άλλως αν οι φοιτητές αυτοί αργότερα δε βρουν δουλειά θα μετανιώσουν που ήθελαν να μπουν στη συγκεκριμένη σχολή. Είμαστε μια μικρή χώρα κι έχουμε πάρα πολλούς πτυχιούχους. Κάπου είναι λογικό να μη χωράμε όλοι.
Εύχομαι να ανησυχούμε άδικα, να μπορέσουμε να διοριστούμε και να ζήσουμε αξιοπρεπώς στη χώρα μας
Στέλνοντας όλους τους απόφοιτους Λυκείου στα Πανεπιστήμια είναι ο μόνος τρόπος να απασχολούν τον κόσμο με κάτι...
Δια βίου Μάθηση σου λέει. Αφού δεν έχεις να κάνεις κάτι, κάτσε διάβαζε μέχρι να πεθάνεις  :P

οπα παιδια μη τα ισοπεδωνουμε ολα...αν καποιος θελει να συνεχισει ναι γιατι οχι...πρωτα σπουδαζεις για σενα και μετα για να αποκατασταθεις επαγγελματικα...
Μα τα Πανεπιστήμια είναι ανοιχτά για όλους, δεν εμποδίζουν κανένα να μορφωθεί. Η γνώμη μου είναι ότι οι περισσότεροι κοιτάμε και την επαγγελματική μας αποκατάσταση επιλέγοντας μια σχολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2010, 05:08:40 μμ από maklin »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:07:44 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο επαγγελματικά; Έχω γνωστές κομμώτριες που έιτε δεν ήταν καλές μαθήτριες, είτε δεν ήθελαν να σπουδάσουν. Σήμερα έχουν δουλειά, άλλες έχουν ανοίξει δικό τους κομμωτήριο και βγάζουν πολύ καλά χρήματα. Εμείς μέχρι να καταφέρουμε να βγάζουμε καλά χρήματα πόσα χρόνια θα περιμένουμε και θα διαβάζουμε.....και πάλι τα χρήματα μπορεί να είναι και λιγότερα!!!

ξεκινα να μαθαινεις να δουλευεις το σεσουαρ σε βλεπω βοηθω στις συμμαθητριες...ειτε ετσι ειτε αλλιως με τριχες θα ασχολουμαστε ,τουλαχιστον να πληρωνομαστε κιολας.. ;D


ναι βρε πουλακι μου το ειπα γιατι καπου αναφερθηκε να μειωθουν θεσεις ή και να κλεισουν καποια τμηματα.. ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μειώσεις διορισμών
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:09:47 μμ »
Βρε ας μην βγάζουμε καλά χρήματα...ας βγάζουμε έστω κάποια χρήματα να μπορούμε να ζούμε αξιοπρεπώς κάνοντας αυτό που σπουδάσαμε ξοδεύοντας άλλα χρήματα τόσα χρόνια!! Όχι τίποτα,αλλά και τα νύχια μου τα τρώω και δεν έχω υπομονή να βάφω ούτε καν τα δικά μου,και με τις τρίχες δεν είμαι καλή...Άρα δεν έχω μέλλον πουθενά... :'( :'( :'( :'( :'(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.