*

Ψηφοφορία

Θα πάτε σε κάποιο φροντιστηρίο για την προετοιμασία σας στον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;

Ναι
16 (18.2%)
Όχι
63 (71.6%)
Δε γνωρίζω
9 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 34424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bένια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 03, 2010, 04:18:58 μμ »
Kalhspera
Etoimazomai na paw front. gia ton karfh elega alla mia filh filologos dn mou eipe kai ta kalutera kai ligo mperdeuthka, eimai nhpiagwgos kai dn exw dwsei ksana, prwth fora gia asep. kserete apo prwswpikh empeiria h apo filikes syzhthseis ai o karfhs kanei kalh douleia??? Poious ka8hghtes eixete?? H enallaktikh mou eini o mponias, poia h aporsh sas? Eimi apo serres kai 8a kanw ma8hmata sth 8es.nikh parakalw peit mou th gnwmh sas!! Kalh Anastash se olous!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 03, 2010, 04:36:29 μμ »
Kalhspera
Etoimazomai na paw front. gia ton karfh elega alla mia filh filologos dn mou eipe kai ta kalutera kai ligo mperdeuthka, eimai nhpiagwgos kai dn exw dwsei ksana, prwth fora gia asep. kserete apo prwswpikh empeiria h apo filikes syzhthseis ai o karfhs kanei kalh douleia??? Poious ka8hghtes eixete?? H enallaktikh mou eini o mponias, poia h aporsh sas? Eimi apo serres kai 8a kanw ma8hmata sth 8es.nikh parakalw peit mou th gnwmh sas!! Kalh Anastash se olous!!

Πρώτα γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες (δεν είναι chat room εδώ) και τις λέξεις ολόκληρες (και όχι "φροντ.", "δν". "πειτ").
Καλό Πάσχα!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Bένια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 05, 2010, 06:57:38 μμ »
Χριστος Ανεστη σε ολους...
θα ηθελα αν δεν σας κοθραζς να μοθ πειτε βρε παιδια τισ γνωμες σας-εμπειριεσ σας για τα φροντηστηρια ποθ υπαρεχουν στη Θεσ/νικη, ετοιμαζομαι να παω στο Καρφη και δεν εχω ακοθσει διαφορα, καλα και ασχημα και λιγο εχω μπερδευτει.. Εσεισ εχετε παει καποθ αλλοθ, για Μπονια και Πλατων ποια η αποψη σας?

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 07, 2010, 03:50:10 μμ »
Καλησπέρα Βένια, λοιπόν εγω ειμαι διοριστεα β φασης και παρακολουθησα στον Καρφη και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο την Ιφιγένεια αλλά και απο τα παιδια που μας εκαναν τα ψυχοπαιδαγωγικά και την γενικη διδακτικη. Πήγα με μια φιλη μου και διοριστηκαμε και οι δυο. Φυσικα το διαβασμα παρα πολυ δεν φτανει μονο ενα καλο φροντιστηριο. Επισκεφτηκα και τον Μπονια, στο 1 δοκιμαστικο μας εκανε καποιος Ουδ..... παρα πολυ καλός ομως αυτος θα μας εκανε μονο 2 με 3 συνεδριες απ οτι θυμαμαι και η αλλη διδασκουσα θα εμφανιζοταν αφου πληρωναμε αλλα απο οτι εμαθα τα παιδια δεν εμειναν  ευχαριστημενα και πολλες απο αυτες ηρθαν αργοτερα στο καρφη. Για τον Πλατων τωρα...μεγαλη απάτη! μου εφαγε 200 ευρω..μας εξαπατησε γιατι αφουγραφτηκαμε και πληρωσαμε με δελεαρ-κραχτη"εξεταστη του ασεπ τον κ Σεμεντ...." αυτος δεν ξαναηρθε και για δαδασκουσα μας εφερε μια του Πανεπ.της Φλωρινας ειδικοτητας Θεολ... και ....  την οποία την ηξερα καθως ετυχε να σπουδαζω εκει...και μολις το ειπα μπροστα σε ολους οτι η κυρια δεν ειναι νηπιαγωγος μονο τρελη που δεν με εβγαλε ο Φωτιαδης και οι συνεργατες του. Οταν ζητησα τα λεφτα μου πισω δεχτηκα απειλες για δικαστηρια επειδη μου ειπε οτι αθετησα τη συμφωνια, ευτυχως δεν ειχα υπογραψει. Να φανταστεις ακομη μου στελνουν μηνυματα για να γραφτω για τον επομενο ασεπ...

Αυτο που σε συμβουλευω ειναι να ψαξεις μην πας καπου επειδη σου ειπε καποιος οτι ειναι καλο κανε σιγουρα δοκιμαστικο πριν δωσεις χρηματα. Και να ξερεις οτι το καθε φροντιστηριο δεν ειναι καλο για καθε ειδικοτητα. Παραδειγμα εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο εκει που πηγα, μια φιλη αγγλικο καθολου..
σου ευχομαι καλη επιτυχια!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 11:24:05 πμ από fioroula »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 02:09:15 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Ξαναγράφω σε αυτό το θέμα γιατί με απασχολεί. λέω σιγα σιγά να ξεκινήσω φροντιστηριο. Θέλω κάποιο στην Αθήνα για το Σαββατοκύριακο όμως.. Όποιος έχει κάτι καλό να προτείνει από προσωπική εμπειρία ή αν έχει ακούσει κάτι σχετικό θα με υποχρέωνε!Α! Δασκάλα είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 02:37:13 μμ »
Μην κάνεις τέτοιο λάθος!!! Είναι τζάμπα λεφτά. Όσους έχω ακούσει να έχουν παει φροντιστήριο κανένας δεν έγραψε καλά. Και όταν λέω κανένας το εννοώ! Έχεις ρίξει μια ματια σε παλιά θέματα του ΑΣΕΠ; Αν δεν είσαι καλη στα μαθηματικά και στη φυσική ίσως να σε βοηθούσε κανένα ιδιαίτερο με μαθηματικό και φυσικο. Αλλά απο κει κι πέρα δεν αξίζει. Μπορείς κάλιστα να διαβάσεις και μονη σου. Κυρίως τα βιβλια του δασκάλου και το νεο αναλυτικό χρειάζονται.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:18:26 μμ »
Υπάρχουν τμήματα στα φροντιστήρια τελικά;; Ο ΑΣΕΠ είναι αμφίβολο για το αν θα γίνει... γιατί κάποιος να πάει σε φροντιστήριο ενώ ούτε καν υπάρχει η ύλη;; Συμφωνώ κι εγώ να διαβάσεις μόνη σου αν το θέλεις πραγματικά... 2 βιβλία να βρεις σχετικά κι αυτό ήταν!! Και ότν με το καλό βγει η προκήρυξη αποφασίζεις για φροντιστήριο..

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:32:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά έχω πάρει αποφαση να πάω. Γι αυτό ξαναρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει άποψη να με βοηθήσει σε ποιο φροντιστηριο να παω !!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:35:08 μμ »
Τα θέματα των δασκάλων στον ΑΣΕΠ είναι πιο δύσκολα από των νηπιαγωγών, γιατί στο γνωστικό αντικείμενο δεν έχουν παιδαγωγικά όπως εμείς, αλλά λογοτεχνία (εντάξει πες γι' αυτό διαβάζεις τις σημειώσεις από τη σχολή σου), και μαθηματικά και φυσική, τα οποία είναι πανδύσκολα! Είναι σε επίπεδο πανεπιστημίου. Και αν κάποιος είναι από τη θεωρητική και δεν έχει και πολύ μεγάλη έφεση μπορεί άνετα να γράψει κάτω από τη βάση και στα δύο. Μια απλή ματιά στα θέματα του 2008 θα σας πείσει! Γι' αυτό και της πρότεινα αν θέλει να κάνει μερικά μαθήματα με μαθηματικό και φυσικό. Αλλά όχι και να πάει σε φροντιστήριο ΑΣΕΠ να της πουν "διάβασε αυτό το κεφάλαιο από το τάδε βιβλίο" κ.λπ. Αυτά είναι κοροϊδίες. Άσε που το 90% αυτών που σε βάζουν να μάθεις είναι άχρηστα στον ΑΣΕΠ. Στον ΑΣΕΠ ζητάνε αναλυτικό πρόγραμμα, διδακτική των μαθημάτων όπως αναφέρεται στο βιβλίο δασκάλου και λίγη θεωρία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:35:46 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά έχω πάρει αποφαση να πάω. Γι αυτό ξαναρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει άποψη να με βοηθήσει σε ποιο φροντιστηριο να παω !!
Σε όποιο και να πας μια τρύπα στο νερό θα κάνεις. Σόρρυ κιόλας. :-\ :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:58:20 μμ »
Μην είστε τόσο απόλυτοι. Έτσι μας έλεγαν κι άλλοι και μετα μαθαίνουμε ότι πήγαν και φροντιστήριο πέρα απο το να διαβάσουν πολυ βέβαια, και διορίστηκαν. Χωρίς να σημαίνει ότι το προσωπικό διάβασμα δεν παίζει τον πρωταρχικό ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 06:20:48 μμ »
Μην είστε τόσο απόλυτοι. Έτσι μας έλεγαν κι άλλοι και μετα μαθαίνουμε ότι πήγαν και φροντιστήριο πέρα απο το να διαβάσουν πολυ βέβαια, και διορίστηκαν. Χωρίς να σημαίνει ότι το προσωπικό διάβασμα δεν παίζει τον πρωταρχικό ρόλο.
Να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν έχω ακούσει για άτομο που να πήγε και να έγραψε καλά. Ούτε έναν. Εντάξει, δεν έχω μάθει και για πολλές περιπτώσεις, αλλά η αναλογία είναι συντριπτική νομίζω..  :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 07:01:04 μμ »
Μην είστε τόσο απόλυτοι. Έτσι μας έλεγαν κι άλλοι και μετα μαθαίνουμε ότι πήγαν και φροντιστήριο πέρα απο το να διαβάσουν πολυ βέβαια, και διορίστηκαν. Χωρίς να σημαίνει ότι το προσωπικό διάβασμα δεν παίζει τον πρωταρχικό ρόλο.

Εγω παιδια εχω παράδειγμα απο φιλη μου που ειναι καλών τεχνών βεβαια.
Πηγε φροντιστήριο κ περασε με την πρωτη στον ΑΣΕΠ αλλα νομιζω οτι ηταν θεμα προσωπικού διαβάσματος πρωταρχικως.
Ο αντρας της που δεν πηγε φροντιστήριο, εγραψε τελεια μεν αλλα δεν περασε. Σας μιλάω για 85%!
Αλλα ειχαν πει οτι θα παρουν πχ 200 ατομα.Εκτοτε δε νομιζω οτι μονιμοποιήθηκαν οι καλών τεχνών.
Παρόλα αυτα, επειδη καποια ατομα εχουν γράψει καλα, καθε χρονο πηγαίνουν αναπληρωτες εκει που δηλώνουν!
Το γνωρίζω επειδη ειναι φίλοι μου.
Για τους νηπιαγωγους ομως νομιζω οτι ισως δεν ειναι κ τοσο βοηθητικά τα μαθηματα σε φροντιστήριο.
Η φιλη μου μου έδινε ολες τις φωτοτυπίες που τους έδιναν για τα ψυχοπαιδαγωγική κ πραγματικα ειναι πραγματα που τα γνωρίζουμε ετσι κι αλλιωςοι νηπιαγωγοι.
Γι αυτο το λεω!
Εγω για τον ΑΣΕΠ ειχα φτιάξει ενα δικο μου τετράδιο με πραγματα που εγω νομιζα για σος κ αυτα διάβαζα καθε φορα πριν τον ΑΣΕΠ.θυμιζω οτι εχω δωςει 3 φορες!!
Καθε φορα έγραφα καλυτερα απο την προηγούμενη, αλλα αυτο ειναι κ θεμα εμπειρίας πιστευω κ θεμα οτι εκείνο τον καιρο μπορει να εκανα το μεταπτυχιακο μου......οποτε οσο να πεις εμπλουτιζονταν οι γνώσεις μου.
Νομιζω οτι το συστηματικό διαβασμα ειναι αυτο που χρειαζεται καποιος για προετοιμασία. Κ να επικεντρώνεται σε αυτα που θεωρούνται σημαντικά μεσα απο τη βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 08:11:13 μμ »
καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχει βγει καποια επισημη προκηρυξη ασεπ που επροκειτο να γίνει για πρωτοβαθμια εκπαιδευση???ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 767
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.