*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογία Τετραμήνου  (Αναγνώστηκε 52265 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:29:08 μμ »
Εγώ πιστεύω Ρόζυ ότι το πας πολύ μακριά. Η απάντηση γιατί οι συγκεκριμένοι μαθητές απαξιώνουν το μάθημα βρίσκεται στην απάντηση της μητέρας. Όταν έχουν μάθει ν' αντιμετωπίζουν τη ζωή και τη γνώση χρησιμοθηρικά, είναι δύσκολο σε αυτή την ηλικια να τους αλλάξεις μυαλά.

Το συγκινητικό ήταν που ήρθε μαθητής (με καθόλου καλές επιδόσεις) που μου είπε τα εξής: "εγώ, κυρία, το μισούσα το μάθημα. Έπρεπε να φθάσω στη Γ' λυκείου για να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα;"

Όσον αφορά στη διαγωγή του μαθητήτη, όταν αυτή παρακωλύει το μάθημα, τότε πρέπει ν' αξιολογείται.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:36:37 μμ »
Η απάντηση γιατί οι συγκεκριμένοι μαθητές απαξιώνουν το μάθημα βρίσκεται στην απάντηση της μητέρας. Όταν έχουν μάθει ν' αντιμετωπίζουν τη ζωή και τη γνώση χρησιμοθηρικά, είναι δύσκολο σε αυτή την ηλικια να τους αλλάξεις μυαλά.
Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Η δική μου η διαπίστωση έχει ακριβώς με αυτό να κάνει. Ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τα μυαλά από τη μια μέρα στην άλλη και αυτό ακριβώς αμφισβητούν, τη δική σου διαφορετική ματιά και αν θα τους εξασφαλίσει την "επιτυχία". Αυτό όμως πώς μπορείς να το βαθμολογήσεις; Αναγκαστικά θα στηριχθείς σε όλα τα υπόλοιπα και αν θα πρέπει να βάλεις ένα 11 όταν συντρέχουν όλοι οι υπόλοιποι λόγοι, να το βάλεις.


υγ keep walking και φιλιά στο Χρ.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:40:04 μμ »
LK, κι εγώ στη θέση σου την ίδια βαθμολογία θα έβαζα σε τέοιους μαθητές που πολύ απλά απαξιώνουν το μάθημα και αδιαφορούν γι' αυτό. Αν όμως οι μαθητές προσπαθουν και καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια χωρίς να προκαλούν στην τάξη, ε εκεί θα το σκεφτόμουν και θα έβαζα σίγουρα παραπάνω. Κι εγώ περισυ σε μαθητή της Β Λυκείου στην Αντιγόνη έβαλα 09 κι ας ήταν καλός στα άλλα μαθήματα. Σε μένα ήταν αδιάφορος. Ουτε βιβλίο, ούτε συμμετοχή, φασαρία στην τάξη, σιγά μην του έβαζα παραπάνω. Εγώ συνεχίζω όμως να επιμένω τι γίνεται στα μαθήματα κατεύθυνσης, όταν βλέπεις το μαθητή να μην τραβάει, να είναι όμως φιλότιμος, να προσπαθεί, να μην κάνει φασαρία, να μην απαξιώνει το μάθημα. Πόσο βάζουμε εκεί;; Εγώ ας πούμε ξεκινώ με 13 ή 14 σε τετοιες περιπτώσεις και για να πω την αλήθεια τα λυπάμαι κι όλας ακόμα κι μ' αυτήν την τόσο επιεική βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 03:48:46 μμ »
Δυστυχώς, αυτό το συναίσθημα μας έχει φάει! Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την LK και θα ήθελα να επισημάνω και κάτι που αναφέρθηκε παραπάνω και για μένα είναι μια από τις κλασικές διαφωνίες που έχω με συναδέλφους, αυτή δηλαδή η άποψη που έχουμε για τον καλό μαθητή. Και εξηγώ: στο μαθητή του 3 βάζουμε άνετα 12 χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε αυτόν τον έρρρρρμο μαθητή του 19 γιατί δεν βάζουμε 20, παρά του βγάζουμε το λάδι ??? Πολλές φορές θυμώνω, όταν ακούω από συναδέλφους το επιχείρημα: δεν ξεκινάω τη βαθμολογία από 20 στο 1ο 3/4μηνο, για να μην επαναπαυτούν, ακόμη κι αν ο μαθητής έγραψε 20 στο διαγώνισμα! Δηλαδή τον τεμπέλη τον επιβραβεύουμε με 11-12, τον καλό μαθητή γιατί τον αποκαρδιώνουμε; Και για να ολοκληρώσω, το είπα και στην τάξη πριν από μερικές μέρες, βαρέθηκα τη ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ του αδιάφορου και τεμπέλη μαθητή! Βαρέθηκα να ροκανίζω 5λεπτα, για να κάνω παρατηρήσεις σε αυτούς που μιλάνε και να διακόπτω τη ροή του μαθήματος. Βαρέθηκα ο τεμπέλης να είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος και στο απυρόβλητο και ο καλός να είναι μια ζωή ο αδικημένος, ο οποίος στην τελική, δεν χρωστάει τίποτε να χάνει πολύτιμο χρόνο μαθήματος, γιατί εμείς ασχολούμαστε με τον αδιάφορο!
Ουφφφφ, τα είπα και ξεθύμανα! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 04:38:45 μμ »
Έχω ένα τμήμα στην πρώτη Λυκείου όπου όλα τα παιδιά που το απαρτίζουν είναι θαυμάσια. Αφού τσακώνονται ποιος θα πρωτοαπαντήσει! Καμιά φορά γελώντας, τους λέω "δε γίνεται να με ακολουθήσετε στο επόμενο σχολείο;" Κάναμε και πρότζεκτ στο μάθημα των Νέων Ελληνικών. Αρκεί να σας πω ότι όχι μόνο έγραψαν εργασίες, αλλά τις παρουσίασαν και με power-point, έκαναν δραματοποιήσεις, έφτιαξαν βίντεο κτλ. Εγώ θέλω να βάλω σε όλα είκοσι, εκτός από δύο που εγκατέλειψαν στην τύχη τους την ομάδα τους και άφησαν τ' άλλα δύο μέλη της ομάδας να κάνουν μόνα τους την εργασία. Έλα, όμως, που δεν μπορώ, λόγω οδηγιών της διευθύντριας να κρατήσουμε κοινή στάση. Έβαλα 7 εικοσάρια και τα υπόλοιπα 19 και 18, εκτός από εκείνα τα δύο παιδιά. Α, έβαλα και ένα 16 και ένα 17 (για ξεκάρφωμα), σε κάποια παιδιά που δεν έχουν τόσο μεγάλη συμμετοχή όσα τ΄άλλα, λόγω μαθησιακών προβλημάτων το ένα και λόγω προβλημάτων στο σπίτι (απ' όσο καταλαβαίνω το άλλο). Αύριο θα πάω να παραδώσω τη βαθμολογία και ετοιμάζομαι για διεξαγωγή μάχης με τους υπόλοιπους συναδέλφους!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 04:59:19 μμ »
: στο μαθητή του 3 βάζουμε άνετα 12 χωρίς δεύτερη σκέψη.

εγω παλι γιατι χωρις ενδοιασμους ξεκινω την βαθμολογηση σε τετοιες περιπτωσεις απο το 7 ; δεχομενος μαλιστα σε μια περιπτωση και συγχαρητηρια απο τους γονεις λεγοντας οτι ειμαι ο μονος που δεν τους ταιζω κουτοχορτο αφου ηξεραν τις δυνατοτητες του παιδιου τους..

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 05:09:46 μμ »
Και το 8 πιστεύω ότι κάνει θαυμάσια τη δουλειά του. . Δε μ'αρέσει να είναι η βαθμολογία κάτω από 8. Μου φαίνεται σαν μέσο εκδίκησης του καθηγητή προς τα παιδιά. Είμαι  κάθετη σ'αυτό  Και πιστέψτε με. Είμαι αυστηρή στη βαθμολογία. Στην πρώτη και δευτέρα Λυκείου βάζω άνετα κάτω από τη βάση χωρίς τύψεις και ενδοιασμούς. Πρώτη φορά όμως φέτος στην τρίτη Λυκείου και με παιδιά με πολύ καλή συμπεριφορά,  ήθος και υπέρμετρη προσπάθεια κι εκεί είναι που την "πάτησα" γιατί θέλω να τα βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 10:12:40 μμ »
: στο μαθητή του 3 βάζουμε άνετα 12 χωρίς δεύτερη σκέψη.

εγω παλι γιατι χωρις ενδοιασμους ξεκινω την βαθμολογηση σε τετοιες περιπτωσεις απο το 7 ; δεχομενος μαλιστα σε μια περιπτωση και συγχαρητηρια απο τους γονεις λεγοντας οτι ειμαι ο μονος που δεν τους ταιζω κουτοχορτο αφου ηξεραν τις δυνατοτητες του παιδιου τους..

Βρε και εγώ σε ΕΠΑΛ που ήμουν μια χρονιά από 7 ξεκίνησα, αλλά αυτή είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Και μια και μιλήσαμε για Γ Λυκείου να επισημάνω και το ότι στην έκθεση οι μαθητές είναι απρόβλεπτοι. Δηλαδή, έτυχε σε μια συνάδελφο εμπειρότατη και αξιόλογη να έχει βάλει 9 σε μαθητή του... 3. Και  φέρνει πανελλαδικές βαθμό...14 ::) Πραγματικά μείναμε άναυδοι όλοι, γιατί σε γενικές γραμμές η βαθμολογία που του είχαμε βάλει όλοι ήταν κοντά στο 10. Και σκεφτόμουν, θυμάμαι, κοίτα τι μπορεί να σου τύχει σε αυτό το μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:32:59 πμ »
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι. Μη τυχόν το 11 γίνει 15 στις εξετάσεις. Πού να το ξέρουμε αυτό; Απ' την άλλη σκέφτομαι πως στα ιδιωτικά σχολεία πέφτουν τα 20άρια σύννεφο και μην μου πείτε ότι στα ιδιωτικά έχει μαθητές του 20, γιατί θα πέσω κάτω από τα γέλια. Γιατί λοιπόν να μη βάλω και 14 και 15 σε παιδιά από ακριτικό χωριό, πού σε κοιτάνε στα μάτια, όταν διδάσκεις και πολλά από αυτά δεν πάνε και φροντιστήριο; Αντε και τώρα που το σκέφτομαι πιο πολύ σιγουρεύομαι για τους βαθμούς που έβαλα. Πιστεύω πως στην τρίτη λυκείου ειδικά στα μαθήματα κατεύθυνσης πρεπει να έιμαστε πιο ελαστικοί.  Επαναλαμβάνω: όχι στους αδιαφορους μαθητές αλλά σε κείνους που προσπαθούν.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 02:23:42 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση, πραγματικά με βοηθήσατε πάρα πολύ με τις απόψεις σας που καταθέσατε εδώ.
Μετάνιωσα τελικά που τους έβαλα υψηλούς βαθμούς, δηλ 13-14 σε μαθητές που ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα, αλλά επηρεάστηκα κοιτώντας τις καρτέλες τους με τις προηγούμενες βαθμολογίες. Δεν ήξερα κιόλας ότι είναι τόοοσο δύσκολο τελικά να μείνεις στο Λύκειο. Έτσι δικαιολογείται κι αυτή η γενική απαξίωση από τους περισσοτερους μαθητές. Αναρωτιέμαι γιατί τελικά οι περισσότεροι συνάδερφοι βάζουν τόσο εύκολα αυτό το 13-14! Και συμφωνώ μ' αυτόν/ή που είπε ότι έτσι αδικούμε τους καλούς μαθητές κι αυτούς που προσπαθούν.
Ας είναι, θα ξέρω καλύτερα τώρα για του χρόνου. Και είμαι σίγουρη, ότι παρόλα αυτά θα βρεθούν μαθητές που δε θα είναι ευχαριστημένοι με το 13, θα πουν ὀτι τους αδίκησα! Θράσος ε; 
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 11:18:26 μμ »
Μα εννοείται ότι δε θα είναι ευχαριστημένοι! Να υπενθυμίσω άλλωστε και τις γνωστές... ρήσεις των μαθητών του 3: ΜΕ ΑΦΗΣΕ (άρα ο καθηγητής φταίει), ΠΕΡΑΣΑ (με την αξία μου!) >:(

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:36:37 πμ »
Την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω πρώτη φορά σε γυμνάσιο πρωινό πρόγραμμα και δεν έχω ιδέα κάθε πότε δίνουμε ελέγχους. Ας μου πει κάποιος.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:52:46 πμ »
Morgan καλή αρχή...Εγώ ήδη εργάζομαι σε γυμνάσιο,είναι τρίμηνα εκεί και όχι τετράμηνα,βαθμολογία δευτέρου τριμήνου παραδίδουμε τέλος Φεβρουαρίου,οπότε τελειώνουν και τα διαγωνίσματα...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία Τετραμήνου
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 10:33:22 πμ »
και το κερασάκι θα έρθει στις τελικές εξετάσεις του Ιουνίου, όταν θα έχουν το θράσος (κυρίως η Γ Λυκείου) να κάνετε τα στραβά μάτια,
γιατί πια είναι κεκτημένο δικαίωμα να παίρνουν απολυτήριο άνω του 17. You'll see.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.