*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2478 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:40:07 μμ »
Αφού δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάρεις ταμείο ανεργίας, τα ένσημα που έχεις σε αυτή την περίοδο είναι αρκετά για να επιδοτηθείς κανονικά.  Υποθέτω ότι έχεις τουλάχιστον 20-25 ένσημα κάθε μήνα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις άλλη πρόσληψη. Ο ΟΑΕΔ θα ζητήσει τα ένσημα που είχε από όλες τις δουλειές που είχες στη διάρκεια αυτών των 18 μηνών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος Tsoufis1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2479 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:00:45 μμ »
Μπορώ να τα πάρω πχ από τώρα από την πρώτη δουλειά που παραιτήθηκα να τα έχω έτοιμα?θέλω να κάνω πρόσληψη γτ δν έχω απόλυση μόνο παραίτηση από την μια δουλειά και μάλλον από την δεύτερη ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2480 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:17:09 μμ »
Μπορώ να τα πάρω πχ από τώρα από την πρώτη δουλειά που παραιτήθηκα να τα έχω έτοιμα?θέλω να κάνω πρόσληψη γτ δν έχω απόλυση μόνο παραίτηση από την μια δουλειά και μάλλον από την δεύτερη ευχαριστώ...
Σημασία έχει να απολυθείς και όχι να παραιτηθείς από την τελευταία σου δουλειά. Άρα θα χρειαστείς μια πρόσληψη για λίγο π.χ. 2 εβδομάδες και μετά να πάρεις απόλυση. Τα ένσημά σου δεν τα παίρνεις από την δουλειά να τα έχεις. Μπορείς να έχεις ήδη ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ ή μπορείς να ζητήσεις να σου τα εκτυπώσουν από ένα ΚΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Tsoufis1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2481 στις: Ιούνιος 09, 2021, 11:40:20 μμ »
Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου τριμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και αυτό που ζητάει τι είναι?άμα δν με απολύσουν θα πρέπει να παραιτηθώ να πάω σε έναν φίλο να με κάνει μια πρόσληψη για λίγο και να με απολύσει τα ένσημα πάλι θα τα θέλω από όλες τις δουλειές η μόνο από τον φίλο που θα με κάνει απόλυση?ευχαριστώ και καλό βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2482 στις: Ιούνιος 09, 2021, 11:57:52 μμ »
Τις ΑΠΔ, Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις, πρέπει να τις πάρεις από κάθε εργοδότη που δούλεψες.

Αποσυνδεδεμένος Tsoufis1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2483 στις: Ιούνιος 10, 2021, 12:08:51 πμ »
Ευχαριστώ πολυυ

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2484 στις: Ιούνιος 24, 2021, 12:57:00 μμ »
Καλησπέρα στην κοινότητα,

Η λήξη της σύμβασης μου είναι στις 30/6, ενώ παράλληλα έχω άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου (κάποιες ώρες τη βδομάδα τηλεργασία σε μία εταιρεία). Για να μπω ταμείο ανεργίας καταλαβαίνω ότι πρέπει αποδεσμευθώ από αυτήν την εταιρεία μέχρι και τις 30/6 που λήγει η σύμβαση με το σχολείο, ώστε να φαίνομαι ότι δεν εργάζομαι πουθενά. Εχει σημασία αν θα είναι απόλυση ή παραίτηση από την εταιρεία από τη στιγμή που η τελευταία χρονικά πράξη θα είναι η λήξη σύμβασης του σχολείου?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2021, 01:04:25 μμ από euler18 »

Συνδεδεμένος xristina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2485 στις: Ιούνιος 24, 2021, 01:20:41 μμ »
Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις έτσι. Σημασία έχει να έχεις απόλυση από την τελευταία δουλειά χρονικά

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2486 στις: Ιούνιος 24, 2021, 01:35:11 μμ »
Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις έτσι. Σημασία έχει να έχεις απόλυση από την τελευταία δουλειά χρονικά

Αυτο εχω καταλαβει και εγω, αλλα ηθελα να το σιγουρεψω. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2487 στις: Ιούνιος 30, 2021, 06:00:53 μμ »
Περιμένοντας τα απαραίτητα έγγραφα από τη Διεύθυνση για το επίδομα ανεργίας κι επειδή διαβάζω διάφορα σε Facebook groups σχετικά με το δικαιολογητικό για την έμμεση ασφαλιστική ικανότητα προστατευόμενων μελών είπα να ρωτήσω μήπως ξέρετε.  Το παιδί είναι ασφαλισμένο στον σύζυγο. Θα βρει τη σχετική βεβαίωση ηλεκτρονικά κάπου στο efka.gr ή κάπου αλλού ώστε να την επισυνάψω εγώ στην αίτησή μου και να πάρω την προσαύξηση επιδοματος; Γιατί έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα από πού μπορώ να κατεβάσω αυτή τη βεβαίωση.
Από την άλλη, στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ λέει πως η βεβαίωση λήξης σύμβασης, η έμμεση ασφαλιστική ικανότητα προστατευόμενων μελών και τα στοιχεία μισθωτής εργασίας (ημέρες ασφάλισης κλπ.) αναζητούνται αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία και μόνο αν δεν μπορεί αυτό να γίνει συνυποβάλλονται από τους ασφαλισμένους, το οποίο μου φαίνεται και λογικό μιας και το κράτος έχει σαφώς όλα τα στοιχεία μας.
Έχει κανείς εμπειρία από όλο αυτό; Ξέρω πως οι αναπληρωτές δεν έχουν ακόμη αρχίσει να καταθέτουν αιτήσεις μιας και σήμερα ήταν η τελευταία μέρα εργασίας αλλά σίγουρα έχουν κάνει τη διαδικασία συνάδελφοι που εργάζονται αλλού.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2488 στις: Ιούλιος 01, 2021, 01:34:25 πμ »
Περιμένοντας τα απαραίτητα έγγραφα από τη Διεύθυνση για το επίδομα ανεργίας κι επειδή διαβάζω διάφορα σε Facebook groups σχετικά με το δικαιολογητικό για την έμμεση ασφαλιστική ικανότητα προστατευόμενων μελών είπα να ρωτήσω μήπως ξέρετε.  Το παιδί είναι ασφαλισμένο στον σύζυγο. Θα βρει τη σχετική βεβαίωση ηλεκτρονικά κάπου στο efka.gr ή κάπου αλλού ώστε να την επισυνάψω εγώ στην αίτησή μου και να πάρω την προσαύξηση επιδοματος; Γιατί έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα από πού μπορώ να κατεβάσω αυτή τη βεβαίωση.
Από την άλλη, στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ λέει πως η βεβαίωση λήξης σύμβασης, η έμμεση ασφαλιστική ικανότητα προστατευόμενων μελών και τα στοιχεία μισθωτής εργασίας (ημέρες ασφάλισης κλπ.) αναζητούνται αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία και μόνο αν δεν μπορεί αυτό να γίνει συνυποβάλλονται από τους ασφαλισμένους, το οποίο μου φαίνεται και λογικό μιας και το κράτος έχει σαφώς όλα τα στοιχεία μας.
Έχει κανείς εμπειρία από όλο αυτό; Ξέρω πως οι αναπληρωτές δεν έχουν ακόμη αρχίσει να καταθέτουν αιτήσεις μιας και σήμερα ήταν η τελευταία μέρα εργασίας αλλά σίγουρα έχουν κάνει τη διαδικασία συνάδελφοι που εργάζονται αλλού.
Από το ERMIS-DIAS μου βγάζει μόνο για μένα και όχι για τα παιδιά. Από το efka.gr μου βγάζει στην ασφαλιστική ικανότητα τα παιδιά που είναι σε εμένα ασφαλισμένα πλην όμως δεν έχει πάνω στην αρχή τη λέξη βεβαίωση αλλά το εκτύπωσα κανονικά σε pdf σε 2-3 σελίδες.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2489 στις: Ιούλιος 05, 2021, 01:23:13 μμ »
Γεια σας, πώς μπορώ να καταθέσω ένα επιπλέον έγγραφο, στην αίτηση για επίδομα ανεργίας που έχω υποβάλει ;

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2490 στις: Ιούλιος 05, 2021, 01:40:15 μμ »
Γεια σας, πώς μπορώ να καταθέσω ένα επιπλέον έγγραφο, στην αίτηση για επίδομα ανεργίας που έχω υποβάλει ;
Καλησπέρα! Αν έχεις ήδη κάνει οριστική υποβολή, στέλνεις το συνημμένο αρχείο με μέιλ στον ΟΑΕΔ που έκανες την αίτηση. Μου συνέβη πέρσι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2491 στις: Ιούλιος 05, 2021, 01:40:52 μμ »
Γεια σας, πώς μπορώ να καταθέσω ένα επιπλέον έγγραφο, στην αίτηση για επίδομα ανεργίας που έχω υποβάλει ;
Καλησπέρα, εφόσον έχεις υποβάλλει την αίτηση δεν μπορείς να την επεξεργαστείς.Πρεπει να επικοινωνήσεις με τον ΟΑΕΔ σου και ή να κλείσεις ραντεβού για να πας το έγγραφο ή σου δίνουν ένα mail ,τους προωθείς εκεί το έγγραφο και το επισυνάπτουν εκείνοι στην αίτηση σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 264

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.