*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 12:07:09 μμ »
Σ ευχαριστω πολυ!!!! εγω με 6 ωρες ΠΔΣ περυσι και αλλες 4 φετος δε νομιζω να με πιανει ε?ετσι μου φαινεται απ αυτα που διαβασα!
νομίζω δύσκολο, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στον οαεδ της περιοχής σου..ίσως πάρεις μειωμένο...εξαρταται αν τις ώρες τις κολλάς σε μια μέρα, αν εργάζεσαι δύο μέρες τη βδομάδα δηλ ή μία κτλ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:38 »

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 12:12:42 μμ »
φετος κανω 2 ωρες σε 2 διαφορετικεσ μερες και περυσι τρια 2 ωρα μου χαν βαλει... σ ευχαριστω πολυ ! θα ρωτησω στον οαεδ!
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 08:49:01 μμ »
κατσε και μετρα τα ενσημα σου. για το τριμηνιαιο χρειαζεσαι 60 ενσημα (αν θυμαμαι καλα)/το χρονο. για κανονικη επιδοτηση 1η φορα χρειαζεσαι 80=1η χρονια + 80= 2η χρονια. ψαξε στις προηγουμενες σελιδες εδω (τα εχουν ξαναπει τα παιδια αναλυτικα) και μπες και στον οαεδ.  :)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:37:54 μμ »
κατσε και μετρα τα ενσημα σου. για το τριμηνιαιο χρειαζεσαι 60 ενσημα (αν θυμαμαι καλα)/το χρονο.
πρέπει να έχεις χαμηλό εισόδημα για να πάρεις το τριμηναίο όπως προκύπτει από την φορολογική δήλωση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:38 »

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #200 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:48:59 μμ »
Κι έχω απορία...Πέρισυ πήρα για 3 μήνες επίδομα ανεργίας μετά την απόλυση από τα σχολεία και τις άλλες μου δουλειές.Φέτος συγκεντρώνα πάλι τα ένσημα που είναι απαραίτητα, δικαιούμαι όμως επίδομα ή επειδή πήρα πέρισυ δεν θα πάρω φέτος ?ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 02:06:03 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #201 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:12:50 μμ »
Κι έχω απορία...Πέρισυ πήρα για 3 μήνες επίδομα ανεργίας μετά την απόλυση από τα σχολεία και τις άλλες μου δουλειές.Φέτος συγκεντρώνα πάλι τα ένσημα που είναι απαραίτητα, δικαιούμαι όμως επίδομα ή επειδή πήρα πέρισυ δεν θα πάρω φέτος ?ε?
ειμαι σιγουρη οτι δικαιουσαι. δηλαδη τι, οποιος  παρει μια φορα επιδομα δεν ξαναπαιρνει;; τι ειναι εφαπαξ; ε τοτε να απαιτουμε να μην ξαναπολυθουμε ποτε.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 02:06:20 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #202 στις: Απρίλιος 10, 2009, 04:34:35 μμ »
Κι έχω απορία...Πέρισυ πήρα για 3 μήνες επίδομα ανεργίας μετά την απόλυση από τα σχολεία και τις άλλες μου δουλειές.Φέτος συγκεντρώνα πάλι τα ένσημα που είναι απαραίτητα, δικαιούμαι όμως επίδομα ή επιειδή πήρα πέρισυ δεν θα πάρω φέτος ?ε?


Αν θα έχεις συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες, τότε δικαιούσαι.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #203 στις: Απρίλιος 10, 2009, 06:48:15 μμ »
Κι έχω απορία...Πέρισυ πήρα για 3 μήνες επίδομα ανεργίας μετά την απόλυση από τα σχολεία και τις άλλες μου δουλειές.Φέτος συγκεντρώνα πάλι τα ένσημα που είναι απαραίτητα, δικαιούμαι όμως επίδομα ή επιειδή πήρα πέρισυ δεν θα πάρω φέτος ?ε?
Αν θα έχεις συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες, τότε δικαιούσαι.
Αλλιώς συνεχίζεις να παίρνεις το προηγούμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 02:07:02 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #204 στις: Απρίλιος 11, 2009, 12:12:53 πμ »
Κι έχω απορία...Πέρισυ πήρα για 3 μήνες επίδομα ανεργίας μετά την απόλυση από τα σχολεία και τις άλλες μου δουλειές.Φέτος συγκεντρώνα πάλι τα ένσημα που είναι απαραίτητα, δικαιούμαι όμως επίδομα ή επιειδή πήρα πέρισυ δεν θα πάρω φέτος ?ε?
ειμαι σιγουρη οτι δικαιουσαι. δηλαδη τι, οποιος  παρει μια φορα επιδομα δεν ξαναπαιρνει;; τι ειναι εφαπαξ; ε τοτε να απαιτουμε να μην ξαναπολυθουμε ποτε.  ;D
Απλά βρε το λέω γιατί από ότι θυμάμαι κάποιος που το έχει πάρει κανονικά για ένα χρόνο το επίδομα, τον επόμενο δεν το δικαιούται.Λογικό βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, αφού δεν θα έχει τα ένσημα...   :o ;D ;)
Thanks πάντως για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος elena1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #205 στις: Απρίλιος 16, 2009, 04:13:40 πμ »
Καλημέρα! Προσπαθώ να καταλάβω αν δικαιούμαι επίδομα εδώ και πολλλλήήήή ώρα... τόσο... που το μυαλό μου κοντεύει να γίνει παστίτσιο... οπότε θα τολμήσω να κάνω την ερώτηση, κι αν κάποιος με βοηθήσει και απαντήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ πρώτη φορά ασφαλίστηκα φέτος ως εργαζόμενη σε μια εταιρία (άσχετο με διδασκαλία ξένων γλωσσών που είναι η δουλειά μου) για διάστημα 3 μηνών όπου έχω περίπου από και 80 ένσημα. Παραιτήθηκα, και ξεκίνησα να δουλεύω σε φροντιστήρια από τον Φεβρουάριο, δηλαδη εδω και 2 μήνες περίπου. Στα φροντιστήρια μου βάζουν ένσημα και υπολογίζω ως τον Ιούνιο να έχω κάπου 130 ένσημα σύνολο (από εταιρία και φροντιστήρια). Δικαιούμαι κανονικό επίδομα ή 3μηνιαίο? Ευχαριστώ και πάλι.

 :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #206 στις: Απρίλιος 16, 2009, 09:57:50 πμ »
Καλημέρα! Προσπαθώ να καταλάβω αν δικαιούμαι επίδομα εδώ και πολλλλήήήή ώρα... τόσο... που το μυαλό μου κοντεύει να γίνει παστίτσιο... οπότε θα τολμήσω να κάνω την ερώτηση, κι αν κάποιος με βοηθήσει και απαντήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ πρώτη φορά ασφαλίστηκα φέτος ως εργαζόμενη σε μια εταιρία (άσχετο με διδασκαλία ξένων γλωσσών που είναι η δουλειά μου) για διάστημα 3 μηνών όπου έχω περίπου από και 80 ένσημα. Παραιτήθηκα, και ξεκίνησα να δουλεύω σε φροντιστήρια από τον Φεβρουάριο, δηλαδη εδω και 2 μήνες περίπου. Στα φροντιστήρια μου βάζουν ένσημα και υπολογίζω ως τον Ιούνιο να έχω κάπου 130 ένσημα σύνολο (από εταιρία και φροντιστήρια). Δικαιούμαι κανονικό επίδομα ή 3μηνιαίο? Ευχαριστώ και πάλι.

 :)


Για να υπολογίσουν τον αριθμό των ενσήμων στον ΟΑΕΔ αφαιρούν τους δύο τελευταίους μήνες εργασίας σου. Αν για παράδειγμα θα είναι η 30/6 τότε τα ένσημα θα υπολογισθούν μέχρι 30/4.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dimitirs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #207 στις: Απρίλιος 16, 2009, 07:20:30 μμ »
kalispera pedia.. eine i prwti fora pou grafw. apla thelw na matho posa ensima xreiazonte gia na grafto sto tameio anergeias gia prwti fora.. kai mti allo xreiazome??

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #208 στις: Απρίλιος 16, 2009, 07:38:40 μμ »
kalispera pedia.. eine i prwti fora pou grafw. apla thelw na matho posa ensima xreiazonte gia na grafto sto tameio anergeias gia prwti fora.. kai mti allo xreiazome??
Από τη σελίδα τουΟΑΕΔ :

Παράθεση
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #209 στις: Απρίλιος 17, 2009, 01:41:32 πμ »
έχω 240 ένσημα από το 2004 και μετά, το 2007 και 2008 έχω 60 ένσημα. Δικαιούμε το επίδομα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159635
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.