*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #406 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 08:51:42 πμ »
Έχω κι εγώ μια ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Δουλεύω σε φροντιστήριο αλλά μόλις με κάλεσαν για ωρομισθία και επειδή είναι σε διαφορετικούς νομούς αποφάσισα για διάφορους λόγους να παραιτηθώ απο το φροντιστήριο.Όταν θα κάνω αίτηση το καλοκαίρι για επίδομα ανεργίας θα χρειαστώ βεβαίωση απο τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου ή δεν είναι απαραίτητη αφου οι ώρες και μέρες που δουλεύω είναι δηλωμένες στο ΙΚΑ? Και αν είναι απαραίτητη έχει δικαίωμα να μη μου τη δώσει αφου θα παραιτηθώ?

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος σε κάθε περίπτωση να δίνει τις βεβαιώσεις που ζητά ο εργαζόμενος. Μέχρι το καλοκαίρι όμως που θα χρειαστείς τα αποδεικτικά, θα έχουν ήδη υποβληθεί οι ΑΠΔ από τον εργοδότη, οπότε τα ένσημά σου θα φαίνονται στη βεβαίωση που θα πάρεις από το ΙΚΑ.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος scooby_doo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #407 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 10:17:54 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου jak13!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #408 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 10:30:25 πμ »

Παρακαλώ scooby_doo!  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ekopasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 11:25:31 πμ »
Καλημέρα σας!

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε ένα φροντιστήριο και υπολογίζοντας τα ένσημά μου για φέτος είδα οτι βγάζω 110 αντι για τα 125 που ζητάει ο ΟΑΕΔ. Δικαιούμαι να πάρω έστω και μειωμένο επίδομα ή το χάνω τελείως? Να σημειώσω οτι θα είναι η τέταρτη φορά που βγαίνω στο ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 04:51:12 μμ »
Καλημέρα σας!

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε ένα φροντιστήριο και υπολογίζοντας τα ένσημά μου για φέτος είδα οτι βγάζω 110 αντι για τα 125 που ζητάει ο ΟΑΕΔ. Δικαιούμαι να πάρω έστω και μειωμένο επίδομα ή το χάνω τελείως? Να σημειώσω οτι θα είναι η τέταρτη φορά που βγαίνω στο ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ!

Κανονικά δε δικαιούσαι αλλά μην το αφήσεις, κατάθεσε τα δικαιολογητικά σου γιατί μπορεί να υπάρχει διαφορά στον υπολογισμό του αριθμού των ενσήμων ή της περιόδου υπολογισμού.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 05:23:33 μμ »
Καλημέρα σας!

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε ένα φροντιστήριο και υπολογίζοντας τα ένσημά μου για φέτος είδα οτι βγάζω 110 αντι για τα 125 που ζητάει ο ΟΑΕΔ. Δικαιούμαι να πάρω έστω και μειωμένο επίδομα ή το χάνω τελείως? Να σημειώσω οτι θα είναι η τέταρτη φορά που βγαίνω στο ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ!
1. αφου τα εχεις υπολογισει και δεν σου βγαινουν γιατι δεν κανεις καποια συμφωνια με το φροντιστηριο να τα καλυψεις; ή εστω αν εχεις καποιον γνωστο να στα κολλησει αυτα τα λιγα που σου λειπουν;
2. αν δεν τα συμπληρωσεις δεν δικαιουσαι καθολου επιδομα. αλλα η ιδια η προισταμενη ενος οαεδ μου ειχε πει οτι αν λειπουν λιγα, κανεις ενσταση και μπορει να το παρεις (τα καταμετρουν αλλιως... ::)). σε καθε περιπτωση κανεις τα χαρτια σου, ειτε γιατι οι προυποθεσεις αλλαζουν ειτε γιατι τα επιδοματα αλλαζουν.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 06:46:17 μμ »
Καλημέρα σας!

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε ένα φροντιστήριο και υπολογίζοντας τα ένσημά μου για φέτος είδα οτι βγάζω 110 αντι για τα 125 που ζητάει ο ΟΑΕΔ. Δικαιούμαι να πάρω έστω και μειωμένο επίδομα ή το χάνω τελείως? Να σημειώσω οτι θα είναι η τέταρτη φορά που βγαίνω στο ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ!
Παίρνεις το υπόλοιπο του περσινού επιδόματος. Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, πήγα στον ΟΑΕΔ και ρώτησα. Δες πέρσυ πόσοι μήνες (μέρες για την ακρίβεια) σου εγκρίθηκαν. Αφαίρεσε τις μέρες που πήρες πέρσυ το επίδομα, και το υπόλοιπο θα το πάρεις το επόμενο καλοκαίρι. Κάτι είναι κι αυτό. Απ'το ολότελα...... :)

Αποσυνδεδεμένος ekopasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 11:50:35 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Δυστυχώς δεν έχω υπόλοιπο επιδόματος από άλλες χρονιές γιατί το εξάντλησα όλο πέρσι το καλοκαίρι και ήδη κολλάω 25 ένσημα κάθε μήνα. Οπότε το μόνο που μένει φαντάζομαι είναι να καθυστερήσουμε την απόλυση για οσα ένσημα υπολείπονται.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 03:29:17 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 12:20:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Δυστυχώς δεν έχω υπόλοιπο επιδόματος από άλλες χρονιές γιατί το εξάντλησα όλο πέρσι το καλοκαίρι και ήδη κολλάω 25 ένσημα κάθε μήνα. Οπότε το μόνο που μένει φαντάζομαι είναι να καθυστερήσουμε την απόλυση για οσα ένσημα υπολείπονται.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας.
Αυτό είναι το καλύτερο, αφού λάβεις υπ' όψιν βέβαια ότι οι δύο τελευταίοι μήνες δε συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό των ενσήμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 03:30:06 μμ από Lasid »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #415 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 01:14:09 μμ »
να ρωτησω κατι,δουλευω πρωινη ωρομισθια μια μερα κ την ιδια μερα πδσ σε αλλη δευτεροβαθμια.παιρνω ενα ενσημο η δυο?ειμαι σιγουρη οτι καπου υπαρχει η απαντηση μεσα στισ σελιδες του forum αλλα εψαξα κ δ το βρηκα οποτε αν καποιος γνωριζει...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #416 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 01:25:52 μμ »
να ρωτησω κατι,δουλευω πρωινη ωρομισθια μια μερα κ την ιδια μερα πδσ σε αλλη δευτεροβαθμια.παιρνω ενα ενσημο η δυο?ειμαι σιγουρη οτι καπου υπαρχει η απαντηση μεσα στισ σελιδες του forum αλλα εψαξα κ δ το βρηκα οποτε αν καποιος γνωριζει...

Παίρνεις δύο ένσημα γιατί ο κάθε εργοδότης κάνει ξεχωριστή ΑΠΔ. Φτάνει βέβαια να μη ξεπερνάς τα 25 ένσημα το μήνα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #417 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:36:50 μμ »
Καλησπέρα!Συγγνώμη που γράφω σε αυτό το θέμα, αλλά το θέμα ένσημα-ωρομίσθιοι είναι ανενεργο για περισσότερες από 120 μέρες και δε ξέρω αν κάποιος θα μου απαντήσει εκεί.
Έργάζομαι ως ωρομίσθια ΠΕ02 από 9/11 με 11ωρο και πηγαίνω στο σχολείο και τις 5 μέρες τη βδομάδα.Πήγα στο ΙΚΑ για να ανανεώσω το βιβλιάριο και στην αναλυτική κατάσταση των ενσήμων αντι για 14 μέρες-ένσημα το Νοέμβριο έχει 10 και για τον Δεκέμβριο αντι για 17μέρες-ένσημα έχει πάλι 10. Δεν παίρνουμε ένα ένσημο κάθε φορά που πάμε στο σχολείο;Τουλάχιστον  στη ΠΔΣ τρία χρόνια που δούλευα έτσι γινόταν. Όταν το είπα στο σχολείο, ο κύριος, που είναι υπεύθυνος για να συμπληρώνει τις καταστάσεις του ΙΚΑ για τους ωρομίσθιους, μου απάντησε ότι βγάζει τα ένσημα με βάση έναν τύπο και ότι αυτό που του είπα δε το γνωρίζει. Τελικά με παρέπεμψε στο ΙΚΑ. Ελπίζω να μη μακρυγόρησα. Ευχαριστώ πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #418 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 08:54:02 μμ »
Καλησπέρα!Συγγνώμη που γράφω σε αυτό το θέμα, αλλά το θέμα ένσημα-ωρομίσθιοι είναι ανενεργο για περισσότερες από 120 μέρες και δε ξέρω αν κάποιος θα μου απαντήσει εκεί.
Έργάζομαι ως ωρομίσθια ΠΕ02 από 9/11 με 11ωρο και πηγαίνω στο σχολείο και τις 5 μέρες τη βδομάδα.Πήγα στο ΙΚΑ για να ανανεώσω το βιβλιάριο και στην αναλυτική κατάσταση των ενσήμων αντι για 14 μέρες-ένσημα το Νοέμβριο έχει 10 και για τον Δεκέμβριο αντι για 17μέρες-ένσημα έχει πάλι 10. Δεν παίρνουμε ένα ένσημο κάθε φορά που πάμε στο σχολείο;Τουλάχιστον  στη ΠΔΣ τρία χρόνια που δούλευα έτσι γινόταν. Όταν το είπα στο σχολείο, ο κύριος, που είναι υπεύθυνος για να συμπληρώνει τις καταστάσεις του ΙΚΑ για τους ωρομίσθιους, μου απάντησε ότι βγάζει τα ένσημα με βάση έναν τύπο και ότι αυτό που του είπα δε το γνωρίζει. Τελικά με παρέπεμψε στο ΙΚΑ. Ελπίζω να μη μακρυγόρησα. Ευχαριστώ πολύ. 

Εννοείται ότι αν γράψεις σε ένα θέμα, όσο παλιό και να είναι, ενεργοποιείται.
Δηλαδή ο υπεύθυνος σου είπε ότι με βάση αυτό τον τύπο,δηλώνει λιγότερα ένσημα από τις ημέρες; Υπάρχουν μέρες που έχεις λιγότερες από 2 ώρες;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #419 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:54:58 πμ »
Καλημέρα!Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Στο σχολείο πηγαινώ καθημερινά. Έχω δύο ώρες την ημέρα και μία φορά την εβδομάδα έχω τρεις ώρες. Συνολικά 11 ώρες. Μου είπε ότι με βάση τον τύπο που έχει, βγαίνουν λιγότερα ένσημα από τις ημέρες που πηγαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.